Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-44 από 44
  1. #31
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.727
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ωραια. Οποτε κανε οτι ειπε ο @sweetdreams ... και συνεχιζουμε απο εκει.

    Να δουμε για αρχη αν το προβλημα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ στον κατανεμητη. Αν ειναι ολα οκ , θα δουμε τι θα κανουμε μετα.

    Αν ΥΠΑΡΧΕΙ και εκει προβλημα , δεν μπορεις να κανεις κατι εσυ. θα το δουμε βεβαια και αυτο μετα.
    The gr81 .

  2. #32
    Εγγραφή
    20-11-2020
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα χρειαστείς ένα πριζάκι εξωτερικό που θα του έχεις βάλει ένα ζευγάρι καλωδίου όσα μέτρα χρειάζεσαι για να κάνεις την δοκιμή. Ένα απλό ζευγάρι από τηλεφωνικό ή UTP κάνει.
    Θα βγάλεις το καλώδιο που πάει στο διαμέρισμα και στη θέση του θα βάλεις το ζευγάρι με το πριζάκι, πάνω στο πριζάκι θα κουμπώσεις το ρούτερ.

    Το θέμα την υπαιτιότητας είναι πολύπλοκο, γιατί ο ΟΤΕ θα ισχυριστεί ότι τόσα χρόνια λειτουργεί χωρίς πρόβλημα.

    Το καινούργιο καλώδιο που έβαλες, ποιος το σύνδεσε στον κατανεμητή??
    Οκ απόλυτα κατανοητό ! Άρα θα κόψω λίγα εκατοστά από το καλώδιο που ήδη έχω και θα τα συνδέσω πάνω ! Πήρα και καινουριο πριζάκι οπότε κομπλέ !!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραια. Οποτε κανε οτι ειπε ο @sweetdreams ... και συνεχιζουμε απο εκει.

    Να δουμε για αρχη αν το προβλημα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ στον κατανεμητη. Αν ειναι ολα οκ , θα δουμε τι θα κανουμε μετα.

    Αν ΥΠΑΡΧΕΙ και εκει προβλημα , δεν μπορεις να κανεις κατι εσυ. θα το δουμε βεβαια και αυτο μετα.
    Σ ευχαριστώ πολυ αδερφε !!

  3. #33
    Εγγραφή
    20-11-2020
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Καλημέρα φίλοι μου! Σήμερα ήρθε τεχνικός για 6η φορά, ασχολήθηκε μια ώρα γεμάτη με το πρόβλημα. Αρχικά έβαλε το analyzer στον κατανεμητή και δεν είχε καθόλου σφάλματα. Στη συνέχεια έβαλε το καλώδιο UTP που είχα αγοράσει το οποίο είχα μαζέψει σε κουλούρα στο υπόγειο (αφού είχα συνδεδεμένο το PET καλώδιο) και το κούμπωσε στο πριζάκι - ρούτερ - UPS και έφερε χιλιάδες λάθη. Στη συνέχεια επέμεινα να βάλει ένα ζεύγος καλωδίων απευθείας να κουμπώνουν στη δικιά μου θύρα του κατανεμητή και έκανα την ίδια διαδικασία με το UPS κλπ και είχε 0 λάθη!! Αυτό που μου πρότεινε δηλαδή ο SweetDreams να κάνω. Ανεβαίνουμε στο διαμέρισμα και ο άνθρωπος αφού ασχολήθηκε αρκετά μου λέει "Δεν κάνουμε και μια αναβάθμιση στο firmware του Ρουτερ??"" Ε λέω και δεν κάνουμε.. Το Αποτέλεσμα είναι ότι εδώ και ένα μισάωρο έχω ελάχιστα λάθη με την κίνηση του ανελκυστήρα πράγμα το οποίο έχω να δω καιρό. Μακάρι να ήταν αυτό το πρόβλημα θα δείξει.

    Στο analyser επειδή είχαν κάνει κ άλλες μετρήσεις κατά καιρούς σε κατανεμητή και στο διαμέρισμα, έχουν τελευταίο firmςare και γι αυτό παίζει να μην έβλεπαν στα σφάλματα ?? Π

    Πως κρίνεται το γεγονός πως όταν κούμπωσα απευθείας το ζευγάρι καλωδίων στον κατανεμητή με UPS δεν είχα καθόλου σφάλματα ?? Αφού δεν είχα κάνει upgrade το firmware εκείνη την στιγμή...περίεργα πραγματα..

    Ήδη ξεκίνησε να φέρνει κάποια σφάλματα η κίνηση του ανελκυστήρα άλλα αυτό συμβαίνει μία στις 3-4 φορές που κάποιος θα το καλέσει...μόλις ξενέρωσα ...πάντως συνεχίζει να είναι καλύτερα από πριν...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος akhs7 : 28-11-20 στις 12:42.

  4. #34
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.727
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akhs7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα φίλοι μου! Σήμερα ήρθε τεχνικός για 6η φορά, ασχολήθηκε μια ώρα γεμάτη με το πρόβλημα. Αρχικά έβαλε το analyzer στον κατανεμητή και δεν είχε καθόλου σφάλματα. Στη συνέχεια έβαλε το καλώδιο UTP που είχα αγοράσει το οποίο είχα μαζέψει σε κουλούρα στο υπόγειο (αφού είχα συνδεδεμένο το PET καλώδιο) και το κούμπωσε στο πριζάκι - ρούτερ - UPS και έφερε χιλιάδες λάθη. Στη συνέχεια επέμεινα να βάλει ένα ζεύγος καλωδίων απευθείας να κουμπώνουν στη δικιά μου θύρα του κατανεμητή και έκανα την ίδια διαδικασία με το UPS κλπ και είχε 0 λάθη!! Αυτό που μου πρότεινε δηλαδή ο SweetDreams να κάνω. Ανεβαίνουμε στο διαμέρισμα και ο άνθρωπος αφού ασχολήθηκε αρκετά μου λέει "Δεν κάνουμε και μια αναβάθμιση στο firmware του Ρουτερ??"" Ε λέω και δεν κάνουμε.. Το Αποτέλεσμα είναι ότι εδώ και ένα μισάωρο έχω ελάχιστα λάθη με την κίνηση του ανελκυστήρα πράγμα το οποίο έχω να δω καιρό. Μακάρι να ήταν αυτό το πρόβλημα θα δείξει.

    Στο analyser επειδή είχαν κάνει κ άλλες μετρήσεις κατά καιρούς σε κατανεμητή και στο διαμέρισμα, έχουν τελευταίο firmςare και γι αυτό παίζει να μην έβλεπαν στα σφάλματα ?? Π

    Πως κρίνεται το γεγονός πως όταν κούμπωσα απευθείας το ζευγάρι καλωδίων στον κατανεμητή με UPS δεν είχα καθόλου σφάλματα ?? Αφού δεν είχα κάνει upgrade το firmware εκείνη την στιγμή...περίεργα πραγματα..

    Ήδη ξεκίνησε να φέρνει κάποια σφάλματα η κίνηση του ανελκυστήρα άλλα αυτό συμβαίνει μία στις 3-4 φορές που κάποιος θα το καλέσει...μόλις ξενέρωσα ...πάντως συνεχίζει να είναι καλύτερα από πριν...
    Εννοεις οτι συνδεσε το ρουτερ με ενα μικρο τηλεφωνικο καλωδιο απευθειας στον κατανεμητη.
    και το ρουτερ με UPS να τροφοδοτειται.
    Σωστα καταλαβα ?

    Αν ειναι ετσι τουλαχιστον ξερουμε σιγουρα οτι δεν φταιει η γραμμη μεχρι και τον κατανεμητη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akhs7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως κρίνεται το γεγονός πως όταν κούμπωσα απευθείας το ζευγάρι καλωδίων στον κατανεμητή με UPS δεν είχα καθόλου σφάλματα ?? Αφού δεν είχα κάνει upgrade το firmware εκείνη την στιγμή...περίεργα πραγματα..

    Υ.Γ. το firmware update δεν επηρρεαζει καπου το αποτελεσμα. Μπας και δεν ηταν καλα "πατημενα" τα καλωδια στον κατανεμητη ?
    Παρακολουθησε το παντως να δουμε τι θα κανει τις επομενες μερες.
    The gr81 .

  5. #35
    Εγγραφή
    20-11-2020
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εννοεις οτι συνδεσε το ρουτερ με ενα μικρο τηλεφωνικο καλωδιο απευθειας στον κατανεμητη.
    και το ρουτερ με UPS να τροφοδοτειται.
    Σωστα καταλαβα ?

    Αν ειναι ετσι τουλαχιστον ξερουμε σιγουρα οτι δεν φταιει η γραμμη μεχρι και τον κατανεμητη.




    Υ.Γ. το firmware update δεν επηρρεαζει καπου το αποτελεσμα. Μπας και δεν ηταν καλα "πατημενα" τα καλωδια στον κατανεμητη ?
    Παρακολουθησε το παντως να δουμε τι θα κανει τις επομενες μερες.
    Ακριβως οπως το περιεγραψες. Για καποιο λογο ακομα πιστευω πως αν δοκιμασω ξανα να κουμπωσω απευθειας το Ρουτερ στον κατανεμητη οτι θα δειξει καποια σφαλματα γιατι εκανα μολις μια μετρηση και μου φαινεται περιεργο πως τα σφαλματα εμφανιζονται οταν παρεμβαλενται τα καλωδια στην ουσια (UTP 30m & PET 35m)..αλλα τεσπα για την ωρα ακομα το παρακολουθω.. ηδη ξεκινησε να φερνει σφαλματα ισως θαρρω πως ειναι λιγοτερα για την ωρα..

  6. #36
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.727
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τωρα ποια καλωδιωση ειναι συνδεδεμενη ?
    The gr81 .

  7. #37
    Εγγραφή
    20-11-2020
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα ποια καλωδιωση ειναι συνδεδεμενη ?
    Εξωτερικη καλωδιωση PET

  8. #38
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού γίνονται περίεργα πράγματα και με το ρούτερ, δοκίμασε κάποιο διαφορετικό ρούτερ στην γραμμή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #39
    Εγγραφή
    20-11-2020
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού γίνονται περίεργα πράγματα και με το ρούτερ, δοκίμασε κάποιο διαφορετικό ρούτερ στην γραμμή.
    Σε 36 ωρες και εχω μολις 6 CRC Error απιστευτο!! Ειναι εφικτο το upgrade του firmware να βελτιωσει τοσο πολυ το προβλημα? Δηλαδη εχει καποια λογικη εξηγηση, σας εχει ξανατυχει??

    Επειδη οπως σας ειχα πει στην αρχη η 100αρα δουλευε πολυ καλα για 9 μηνες με 0 αποσυνδεσεις και ξαφνικα εδω και 3 μηνες εχω ταλαιπωρηθει αφανταστα για κατι το οποιο οπως δειχνει δν ειχα καμια ευθυνη, τι θα μπορουσα να διεκδικησω απο την εταιρεια? Γιατι συνεχιζει να μου στελνει λογαριασμους, μου χρεωνει 20 ευρω τους τεχνικους (6 ραντεβου μεχρι σημερα) και το προβλημα πιθανον να ηταν δικο τους, κραταω παντα ενα μικρο καλαθι για την συνεχεια.. καμια ιδεα?

    Υ.Γ Το ρουτερ το αντικατεστηκα φρι πριν κανενα 2 μηνο επειδη εφταιγε το προηγουμενο υποτιθεται και μου δημιουργουσε τα προβληματα.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20201130-030140_Chrome.jpg  


  10. #40
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Μια πιθανή εξήγηση μπορεί να είναι το νέο firmware να διαχειρίζεται καλύτερα το διαθέσιμο φάσμα αποκλείοντας αποτελεσματικότερα προβληματικές συχνότητες (αυτές που έχουν θόρυβο).
    Επίσης δες και την περίπτωση ο συγχρονισμός της γραμμής να γίνεται όταν λειτουργεί το ασανσέρ ή όχι.
    Αν συγχρονίσει την ώρα που λειτουργεί το ασανσέρ, βλέποντας θόρυβο σε κάποιες συχνότητες να τις αποκλείει αυτές με αποτέλεσμα να συγχρονίζει λίγο χαμηλότερα αλλά να είναι πιο σταθερή η γραμμή (να μην επηρεάζεται από το ασανσέρ)

  11. #41
    Εγγραφή
    20-11-2020
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια πιθανή εξήγηση μπορεί να είναι το νέο firmware να διαχειρίζεται καλύτερα το διαθέσιμο φάσμα αποκλείοντας αποτελεσματικότερα προβληματικές συχνότητες (αυτές που έχουν θόρυβο).
    Επίσης δες και την περίπτωση ο συγχρονισμός της γραμμής να γίνεται όταν λειτουργεί το ασανσέρ ή όχι.
    Αν συγχρονίσει την ώρα που λειτουργεί το ασανσέρ, βλέποντας θόρυβο σε κάποιες συχνότητες να τις αποκλείει αυτές με αποτέλεσμα να συγχρονίζει λίγο χαμηλότερα αλλά να είναι πιο σταθερή η γραμμή (να μην επηρεάζεται από το ασανσέρ)
    Καλησπερα φιλε μου, το μονο που εχω διαπιστωσει ειναι πως οταν καποιος καλει το ασανσερ ερχονται χιλιαδες σφαλματα με την κινηση του. Δν εχω παρατηρησει κατι αλλο. Αυτο που λες για τον συγχρονισμο της γραμμης οταν ειναι σε λειτουργια το ασανσερ δν κτλβαινω τι εννοεις. Αν μππρεις να δωσεις ενα παραδειγμα οταν λες "συγχρονισμο γραμμης". 100mbps εχω πριν 110 εχω και μετα τη χρηση του. Σ ευχαριστω!

  12. #42
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akhs7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα φιλε μου, το μονο που εχω διαπιστωσει ειναι πως οταν καποιος καλει το ασανσερ ερχονται χιλιαδες σφαλματα με την κινηση του. Δν εχω παρατηρησει κατι αλλο. Αυτο που λες για τον συγχρονισμο της γραμμης οταν ειναι σε λειτουργια το ασανσερ δν κτλβαινω τι εννοεις. Αν μππρεις να δωσεις ενα παραδειγμα οταν λες "συγχρονισμο γραμμης". 100mbps εχω πριν 110 εχω και μετα τη χρηση του. Σ ευχαριστω!
    Το δεδομένο είναι ότι το ασανσέρ βγάζει με κάποιο τρόπο θόρυβο στη γραμμή.

    Όταν ανοίγεις τον ρουτερ αυτός ελέγχει την γραμμή "διαλέγει" τις καλές-καθαρές συχνότητες τις γραμμής και συγχρονίζει πχ στα 120Μbps. Αν αυτή η διαδικασία γίνει χωρίς να λειτουργεί το ασανσέρ δεν θα δει θόρυβο στην γραμμή και θα συγχρονίσει όσο πιο ψηλά μπορεί να πάει η γραμμή σου.

    Αν όμως κάνεις μια επανεκκίνηση τον ρούτερ σου την ώρα που ανεβοκατεβαίνει το ασανσέρ τότε πιθανόν σε κάποιες συχνότητες να δει τον θόρυβο που προκαλεί το ασανσέρ και να απορρίψει τις προβληματικές συχνότητες, με αποτέλεσμα να συγχρονίσει μεν λίγο πιο χαμηλά αλλά να μην επηρεάζεται πολύ από το ασανσέρ. Αυτό είναι ένα σενάριο που μπορεί να παίχτηκε μετά την αναβάθμιση του firmware και να δικαιολογεί την σταθερότητα της γραμμής.

  13. #43
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Εάν εξακολουθείς και έχεις αποσυνδέσεις, δες μήπως μπορείς να δανειστείς από κάποιον ένα Modem Fritz να έβλεπες το Spectrum πχ(https://i.imgur.com/lI1lCNz.png) και να έβρισκες εάν χτυπάει κάποια συχνότητα από τον ανελκυστήρα και να σε βοηθούσε να εντοπίσεις ευκολότερα το πρόβλημα.

  14. #44
    Εγγραφή
    20-11-2020
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Ευχαριστω για τα μηνυματα σας !!
    Για την ωρα παει αψογα η συνδεση μετα την αναβαθμιση στο Router. Ελπιζω να παραμεινει ετσι. Σκεφτομαι να δοκιμασω ξανα την εσωτερικη καλωδιωση μπας και γλυτωσω τις εργασιες σε κοινοχρηστους χωρους και στο διαμερισμα μου για να περασω κλπ εξωτερικο καλωδιο. Για την ωρα το εχω προσωρινα συνδεδεμενο.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας