Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 44
  1. #16
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NiKapa Εμφάνιση μηνυμάτων
    FTTH μπα ..μόνο στο κέντρο σε λίγα σημεία ,από καμπίνα παίρνω εγώ 500μ περίπου κι είμαι και τυχερός γιατί η περιοχή είναι 3χλμ από την πόλη ,Τρία Μοναστήρια αν έχεις υπόψιν ..εσύ που είσαι ?
    Ναι το Plus
    Ναι ξέρω.
    Εγώ Ηράκλειο.
    Γι’ αυτό δεν έχω πολλές ελπίδες...
    Και πάλι η διαφορά από την 24αρα (που κλείδωνε 16) είναι η μέρα με την νύχτα...
    Είμαστε αρκετοί βλέπεις μέσα στο σπιτι!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έπρεπε να τερματίζεις την γραμμή, έχουν τελειώσει με τις ρυθμίσεις?? γιατί δεν σου έδωσαν το PLUS??
    Βάσει των νέων όρων ανοιχτού διαδικτυου σήκωσαν σήμερα συγκεκριμένες μετρήσεις (λένε) για την περιοχή μου. Με βαςη Την αναζήτησή που εκανα φαίνεται ότι συγχρονίζω 6 mbps πανω από το μέσο όρο της περιοχής μου και 6-7 mbps κάτω από το πραγματικό μέγιστο που λένε έχουν μετρήσει (είναι γύρω στα 44). Προφανώς είχες δίκιο στην παρατήρηση / πρόβλεψη σου. Θα επικοινωνήσω μαζί τους να δω αν μπορούν να βοηθήσουν. Όπως είπα είμαι καλά σε ό,τι αφορά το κομμάτι του bandwidth που χρειάζομαι. Θέλω όμως να βάλω IPTV και αυτά τα 6-7 mbps είναι όσα χρειάζομαι για να διατηρήσω ανέπαφη την εμπειρία χρήσης που έχω τώρα. Πάντως η σύνδεση είναι ακλόνητη!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckv_1860 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ξέρω.
    Εγώ Ηράκλειο.
    Γι’ αυτό δεν έχω πολλές ελπίδες...
    Και πάλι η διαφορά από την 24αρα (που κλείδωνε 16) είναι η μέρα με την νύχτα...
    Είμαστε αρκετοί βλέπεις μέσα στο σπιτι!

    - - - Updated - - -


    Βάσει των νέων όρων ανοιχτού διαδικτυου που σήκωσαν σήμερα έκανα αναζήτηση - συγχρονίζω mbps από το μέσο όρο της περιοχής μου και 6-7 mbps κάτω από το πραγματικό μέγιστο που έχουν μετρήσει (είναι γύρω στα 44). Προφανώς είχες δίκιο στην παρατήρηση / πρόβλεψη σου. Θα επικοινωνήσω μαζί τους να το διεκδικήσω. Όπως είπα είμαι καλά σε ό,τι αφορά το κομμάτι του bandwidth που χρειάζομαι. Θέλω όμως να βάλω IPTV και αυτά τα 6-7 mbps είναι όσα χρειάζομαι για να διατηρήσω ανέπαφη την εμπειρία χρήσης που έχω τώρα. Πάντως η σύνδεση είναι ακλόνητη!
    Έχω αρχίσει να έλεγχω πιο προσεκτικά την καλωδίωση του σπιτιού. Ο ηλεκτρολόγος παίρνει από την είσοδο της πολυκατοικίας μέχρι την μέση της απόστασης χοντρό μασίφ τηλεφωνικό καλώδιο (μονόκλωνα 0,8 mm μάλλον). Από τη μέση της απόστασης μέχρι το κουτάκι έξω απ’ το σπίτι μου τηλεφωνικό καλώδιο δύο ζευγών (χρησιμοποιεί μόνο το ένα ζεύγος) πιο ψιλό. Από εκεί, με νέο τηλεφωνικό καλώδιο 2 ζευγών βγάζει το το ένα ζεύγος στην κεντρική μπρίζα του σπιτιού πάνω στην οποία συνδέει δύο μονόκλωνα τηλεφωνικά χοντρά μέχρι την επόμενη μπρίζα που είναι συνδεδεμένο το router. Το Άλλο ζεύγος το δίνει σαν γραμμή και ουδέτερο για μία από τις λειτουργίες του θυροτηλεφώνου. Ίσως έχει άλλες δύο ματίσεις σε κουτί πριν ή/και μετά από την κεντρική μπρίζα ώστε να δίνει τηλέφωνο στο υπόλοιπο σπίτι. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει άλλη συσκευή συνδεδεμένη εκτος του ρουτερ και ένος σταθερου που παίρνει μέσω voip. Δεν μπορώ να κρίνω πόσο καλή δουλειά είναι αυτή που έχει κάνει - Σε γενικές γραμμές πάντως έχει βάλει χοντρό καλώδιο οπότε νομίζω ότι αυτό βοηθάει. Όλες οι ματισεις έχουν γίνει στρίβοντας τα δύο καλώδια μεταξύ τους. Θα δω και τις τελευταίες λεπτομέρειες. Ανοίγω κουτιά και με την ηλεκτρολογική ατσάλινα βρίσκω την πορεία του καλωδίου βήμα βήμα. Αυτό που με ανησυχεί είναι το καλώδιο που φεύγει από την είσοδο της πολυκατοικίας μέχρι το κουτί του ΟΤΕ διότι είναι περίεργα ματισμένο και ίσως έχει εκτεθεί σε υγρασία
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ckv_1860 : 27-11-20 στις 02:59.

  2. #17
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν μπορείς βάλε καλώδιο μονοκόμματο και τις συνδέσεις να τις κάνεις με Scotchlok.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #18
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    Αυτό κοιτάω - να φέρω ένα μονοκόμματο από την είσοδο της πολυκατοικίας μέχρι επάνω και να το πάω όσο πιο κοντά στο ρουτερ γίνεται. Αυτό που με προβλήματίζει είναι ότι το 2 ζευγών που πρότεινες άλλου (PET 4X2X0,6 ΚΑΥΚΑΣ) είναι εξωτερικής διαμέτρου 11mm και δεν νομίζω ότι περνάει εύκολα από το υπάρχον σπιράλ το οποίο έχει και άλλα μονόκλωνα να περνάνε. Προσανατολιζόμαι στο ενός ζεύγους...
    Επίσης από ότι αντιλαμβάνομαι το νέο 0.6mm μονοκόμματο συνεστραμμενο σε αυτό το μήκος (35 με 40μετρα περίπου) δεν υπολείπεται των 2 παλαιων μονόκλωνων 0.8mm - δεν υπάρχει λόγος να ψάχνομαι για 0.8mm δηλ, σωστά;
    Μια άλλη σημαντική ερώτηση. Ο τρόπος που σκέφτομαι να το κάνω (ιδανικά) είναι να φερω ένα καλώδιο μονοκόμματο μέχρι το ρουτερ που να τερματίζει σε 2πλη μπριζα rj-11. Ετσι το ένα rj-11 θα το κάνω μόνο «είσοδο». Τώρα, τα 2 παλαιά μονόκλωνα (ήδη υπάρχουν) να τα συνδέσω στο άλλο rj-11 ως «επιστροφή» από την (δεύτερη) έξοδο phone του ρουτερ ώστε να μοιράζει τηλέφωνο στο υπόλοιπο σπίτι. Είναι σωστό σαν σκέψη ή κάτι άλλο θα ήταν καλύτερο;
    Και scotchlock όπου χρειάζεται...

  4. #19
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν υπάρχει ενός ζεύγους, αφού θα είναι σε εσωτερική εγκατάσταση βάλε UTP 23AWC που πλησιάζει σε διατομή αγωγών το τηλεφωνικό καλώδιο. Δεν χρειάζεται μεγαλύτερη διατομή σε τέτοιες αποστάσεις.

    Σωστός με την διπλή πρίζα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #20
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει ενός ζεύγους, αφού θα είναι σε εσωτερική εγκατάσταση βάλε UTP 23AWC που πλησιάζει σε διατομή αγωγών το τηλεφωνικό καλώδιο. Δεν χρειάζεται μεγαλύτερη διατομή σε τέτοιες αποστάσεις.

    Σωστός με την διπλή πρίζα.
    Διάβαζα λάθος το 2x2x0.6 - σε ευχαριστώ έμαθα κάτι. Όσο για το UTP23AWG είναι σε διάμετρο ίδιο με το 2x2x0.6 και ελάχιστα ακριβότερο - όχι ότι θα τσιγκουνευτώ 3 euro παραπάνω απλά το πλεονέκτημα δεν αντιλαμβάνομαι. Επίσης αφού θα κάνω τον κόπο θέλω να βάλω το καλύτερο δυνατόν εντός των παραμέτρων που έχω (πχ την διάμετρο του σπιράλ). Το UTP πλεονεκτεί κάπου;
    Όσο για την μπριζα θυμάμαι ότι κάπου είχες προτείνει μια από ΚΑΥΚΑ από όπου θα πάρω το καλώδιο...
    Και πάλι σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

  6. #21
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Η πριζα δεν εχει ιδιαιτερη σημασια, οσο α. δεν εχει μεσα πυκνωτη/προστασια (παλαιου τυπου) και β. Δεν ειναι ψευτικη ωστε να εχει προβληματα στηριξης ή νσ κολυμπαει το καλωδιο.
    Ισχυει το οτι πληρωνεις παιρνεις, καθως και το επωνυμο.
    Παραδοσιακα δεν υπηρχε της προκοπης τηλεφωνικο καλωδιο που να το εβρισκες ευκολα στο εμποριο.
    Ο οτε δουλευε με δικες του παραγγελιες, και υπηρχε μονο το κλασσικο κοκκινο μπλε των εσωτερικων εγκαταστασεων (που παραμενει μια χαρα)
    Το utp ηταν ευκολοτερα διαθεσιμο και καπως ετσι αρχισαν να βαζουν utp
    Αυτα οσο μιλαγαμε για απλη τηλεφωνια και αργο adsl ηταν ολα μια χαρα.
    Με την ελευση του vdsl οπου βρεθηκε να κυκλοφορεί πανω στο καλωδιο διαμορφωμενο σημα καποιων μεγακυκλων, το καλωδιο εγινε γραμμη μεταφορας ραδιοσυχνοτητων και ξαφνικα ολα ειναι κρισιμα.
    Οποιαδηποτε διαφορα σε αυτεπαγωγη και χωρητικοτητα δημιουργει θεματα προσαρμογης και στασιμων κυματων.
    Η τεχνολογια του vdsl απο πισω τα αντιμετωπιζει αυτά αυξομειωνοντας την ισχυ σε ολο το ευρος των subcarriers, ομως ενα μονοκοματο καλωδιο, με σωστη συστροφη, παρομοια αυτεπαγωγη και χωρητικοτητα με τις εκατονταδες μετρα απο την καμπινα, χωρις κουλουριασματα και σφιχτα τυλιγματα οδηγει στα καλυτερα δυνατα αποτελεσματα. To scotchlock ερχεται να βοηθησει στη μη οξειδωση των συνδεσεων σε βαθος χρονου.
    Καπως έτσι το τηλεφωνικο pet ειναι καλυτερο απο ενα πχ utp cat7 που ναι μεν μπορει να τρεξει στα 10gigabit, ομως αφου δεν μπορουμε να το βαλουμε μονοκοματο μεχρι τη καμπινα του dslam, συμπεριφερεται ελαφρως χειροτερα.
    Υποψιν οτι ολα αυτα σημαινουν διαφορες λιγων Μbit στο attainable (ενα splitter/φιλτρο τρωει περισσοτερα) και στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν εχει καμμια πρακτικη σημασια. Αμα δεν χωραει πχ το καλωδιο αναγκαστικα θα βαλουμε κατι λιγο λεπτοτερο.
    Οταν οι αποστασεις ειναι οριακες, σε συνδιασμο με ταχυτητες xdsl των 200Mbit, εκει τα παντα παιζουν ρολο.

    Α, και μακρια απο powerlines.

  7. #22
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πριζα δεν εχει ιδιαιτερη σημασια, οσο α. δεν εχει μεσα πυκνωτη/προστασια (παλαιου τυπου) και β. Δεν ειναι ψευτικη ωστε να εχει προβληματα στηριξης ή νσ κολυμπαει το καλωδιο.
    Ισχυει το οτι πληρωνεις παιρνεις, καθως και το επωνυμο.
    Παραδοσιακα δεν υπηρχε της προκοπης τηλεφωνικο καλωδιο που να το εβρισκες ευκολα στο εμποριο.
    Ο οτε δουλευε με δικες του παραγγελιες, και υπηρχε μονο το κλασσικο κοκκινο μπλε των εσωτερικων εγκαταστασεων (που παραμενει μια χαρα)
    Το utp ηταν ευκολοτερα διαθεσιμο και καπως ετσι αρχισαν να βαζουν utp
    Αυτα οσο μιλαγαμε για απλη τηλεφωνια και αργο adsl ηταν ολα μια χαρα.
    Με την ελευση του vdsl οπου βρεθηκε να κυκλοφορεί πανω στο καλωδιο διαμορφωμενο σημα καποιων μεγακυκλων, το καλωδιο εγινε γραμμη μεταφορας ραδιοσυχνοτητων και ξαφνικα ολα ειναι κρισιμα.
    Οποιαδηποτε διαφορα σε αυτεπαγωγη και χωρητικοτητα δημιουργει θεματα προσαρμογης και στασιμων κυματων.
    Η τεχνολογια του vdsl απο πισω τα αντιμετωπιζει αυτά αυξομειωνοντας την ισχυ σε ολο το ευρος των subcarriers, ομως ενα μονοκοματο καλωδιο, με σωστη συστροφη, παρομοια αυτεπαγωγη και χωρητικοτητα με τις εκατονταδες μετρα απο την καμπινα, χωρις κουλουριασματα και σφιχτα τυλιγματα οδηγει στα καλυτερα δυνατα αποτελεσματα. To scotchlock ερχεται να βοηθησει στη μη οξειδωση των συνδεσεων σε βαθος χρονου.
    Καπως έτσι το τηλεφωνικο pet ειναι καλυτερο απο ενα πχ utp cat7 που ναι μεν μπορει να τρεξει στα 10gigabit, ομως αφου δεν μπορουμε να το βαλουμε μονοκοματο μεχρι τη καμπινα του dslam, συμπεριφερεται ελαφρως χειροτερα.
    Υποψιν οτι ολα αυτα σημαινουν διαφορες λιγων Μbit στο attainable (ενα splitter/φιλτρο τρωει περισσοτερα) και στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν εχει καμμια πρακτικη σημασια. Αμα δεν χωραει πχ το καλωδιο αναγκαστικα θα βαλουμε κατι λιγο λεπτοτερο.
    Οταν οι αποστασεις ειναι οριακες, σε συνδιασμο με ταχυτητες xdsl των 200Mbit, εκει τα παντα παιζουν ρολο.

    Α, και μακρια απο powerlines.
    Σε ευχαριστώ για την ανάλυση και τον χρόνο.
    Η ερώτηση για το UTP ξεκίνησε γιατί πριν 3 εβδομάδες πέρασα κάποιες γραμμές εντός του σπιτιού, έφτιαξα καινούργια patch κλπ και έψαχνα καλώδια - στο Ηράκλειο στάθηκε αδύνατο να βρω επώνυμο utp23awg. Σημειώνω ότι τα utp 23awg τα χρησιμοποιώ σε gigabit net για να συνδέσω το nas, τα switches & τα Apple TV με το κεντρικό δίκτυο. Βρήκα 23awg σε συνδυασμούς sf/ και f/ τόσο σε utp όσο και ftp εκδόσεις τα οποία έχουν την ίδια ή μεγαλύτερη διάμετρο απο το pet και αν δεν γειωθουν σωςτα ίσως έχω χειρότερο αποτέλεσμα ενώ η διάμετρος του χαλκού είναι λίγο μικρότερη. Και επειδή η διαφορά που κάνουν τα καλώδια δεδομένων είναι άμεση συνάρτηση της ποιότητας κατασκευής θέλω μόνο επώνυμα. Αλλιώς γιατί να ρισκάρω να κάνω όλη αυτή την δουλειά και ξανά τα ίδια. Το pet που συζητάω είναι certified A-2Y(L ή ST)2Y από τον καυκα ο οποίος (από την προηγούμενη εμπειρία μου) έχει γενικά επώνυμα προϊόντα - και όσο το σκέφτομαι καταλήγω σε μια μονοκόμματη γραμμή από το KV μέχρι το σπίτι ή το πολύ μοίρασμα σε δυο κομμάτια με μια σύνδεση στην είσοδο του κτιρίου.
    Η προσπάθεια μου είναι να μειώσω όσο γίνεται τον «θόρυβο» στο δικό μου κομμάτι και είναι ένα project που θα μου χαρίσει ευχάριστη απασχόληση. Να πάμε για κανένα ποτό με φίλους δεν γινεται, τουλάχιστον ας κάνουμε κάτι χρήσιμο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ckv_1860 : 28-11-20 στις 16:03.

  8. #23
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckv_1860 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβαζα λάθος το 2x2x0.6 - σε ευχαριστώ έμαθα κάτι. Όσο για το UTP23AWG είναι σε διάμετρο ίδιο με το 2x2x0.6 και ελάχιστα ακριβότερο - όχι ότι θα τσιγκουνευτώ 3 euro παραπάνω απλά το πλεονέκτημα δεν αντιλαμβάνομαι. Επίσης αφού θα κάνω τον κόπο θέλω να βάλω το καλύτερο δυνατόν εντός των παραμέτρων που έχω (πχ την διάμετρο του σπιράλ). Το UTP πλεονεκτεί κάπου;
    Όσο για την μπριζα θυμάμαι ότι κάπου είχες προτείνει μια από ΚΑΥΚΑ από όπου θα πάρω το καλώδιο...
    Και πάλι σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!
    Αφού λες ότι το τηλεφωνικό δεν περνάει εύκολα, αυτό που μπορείς να βρεις για να περάσεις είναι το UTP, είπαμε πιο πάνω και για το 23AWG.

    Για πρίζες έχουμε πει πολλά, εξωτερικές, χωνευτές, κ.λ.π.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #24
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    Update - κατέβασα το ρουτερ και το συνέδεσα απ’ ευθείας στην είσοδο του ΟΤΕ στην πολυκατοικία. Κλειδώνει στα 54990... Δεν το πίστευα...
    Είχα δοκιμάσει παλαιότερα με 24αρα γραμμή και το entry. To αποτέλεσμα ήταν να έχω τον ίδιο χρονισμό με αυτόν που είχα και στο σπίτι. Υπέθετα ότι είχα πρόβλημα το καλωδιο που πήγαινε στο KV. Τελικά φαίνεται ότι, όπως είχε κάποιος φίλος πιο πανω, με είχαν κλειδώσει σε κάποιο προφίλ στα 16mbps.
    Μένει να συνδέσω το ρουτερ στα καλώδια του κουτιού που φτάνει έξω από το διαμέρισμα. Έτσι θα καταλήξω πόσο καλωδιο πρέπει να αντικαταστήσω...

  10. #25
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    H αναφορά για κλείδωμα στα 16 είχε γίνει όταν ήσουν ακόμη σε ADSL, μετά πήγες σε VDSL και ανέβασες στοιχεία που είχες 39.562.
    Μας μπερδεύεις χωρίς λόγο μάλλον.
    Εξάλλου στο post #7 λέγαμε
    Θα έπρεπε να τερματίζεις την γραμμή
    και πιο κάτω σου εξηγούσα και τον λόγο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #26
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    Μα νομίζω ότι το αναφέρω ξεκάθαρα - είχα την πεποίθηση ότι έφταιγε κυριως το καλωδιο μέχρι το KV (ενώ εσυ και ένας άλλος φίλος, σωστά, είχατε πει ότι θα έπρεπε να τερμάτιζα την 50αρα) επειδή όταν είχα AdSL (δηλ 24αρα γραμμή) είχα κάνει το τεστ με το ρουτερ και δεν έβλεπα διαφορά.
    Επίσης εκφράζω τον εκνευρισμό - απογοήτευση μου γιατί το παραπάνω δεδομένο με κάνει να πιστεύω ότι η cosmote πιθανά με είχε σε προφίλ που περιόριζε τεχνητά την ταχύτητα μου στην adsl (το γιατί μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω).
    Ετοιμαζόμουν να περάσω καλωδιο και μέχρι το KV αλλά η σημερινή δοκιμή μου έδειξε το θέμα είναι αποκλειστικά εσωτερικής καλωδίωσης - το ποιο κομμάτι ακριβώς θα το δούμε.
    Δεν θέλω να σας απασχολώ χωρίς λόγο - τα ανέβασα για χάρη συζήτησης. Θα περιοριστώ σε ερώτησεις αν υπάρξουν και τελικό αποτέλεσμα μόλις εφαρμόσω την ενδεδειγμένη λύση.

  12. #27
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ούτε κλειδωμένο προφίλ είχες σε ADSL, ούτε είναι κάτι παράξενο να εμφανίζονται προβλήματα με μειωμένο συγχρονισμό σε VDSL.
    Δεν είσαι ούτε ο πρώτος, ούτε και ο τελευταίος που το αντιλαμβάνεται εν τέλη (π.χ. εδώ κι εδώ).

  13. #28
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε κλειδωμένο προφίλ είχες σε ADSL, ούτε είναι κάτι παράξενο να εμφανίζονται προβλήματα με μειωμένο συγχρονισμό σε VDSL.
    Δεν είσαι ούτε ο πρώτος, ούτε και ο τελευταίος που το αντιλαμβάνεται εν τέλη (π.χ. εδώ κι εδώ).
    Οπως είπα διαπίστωσα ότι το πρόβλημα είναι στην εσωτερική καλωδίωση. Ο ΟΤΕ/COSMOTE με συγχρονίζει στα 55 δηλαδή πάνω από την ονομαστική ταχύτητα που μου πουλάει . Τα πιάνω μέχρι τον όροφο ακριβώς έξω από το σπίτι μου. Και αν ήξερα λίγο παραπάνω θα επρεπε να το υποπτευθώ αφού η upload είναι 5,5 (δεδομένου ότι upload είναι συνηθως περίπου το 10% της download).

    - - - Updated - - -

    Μια ερώτηση.
    Πρίζα τηλεφώνου master δεν υπάρχει στο σπίτι. Η διακλάδωση γίνεται μέσα σε κουτιά.
    Παρατηρώ μείωση 15-16mbps εντος της καλωδίωση του σπιτιού.
    Έχω απομονώσει ολες τις τηλεφωνικεσ πρίζες (τις έχω αποσυνδέσει εσωτερικά) εκτός του ρουτερ χωρίς ουσιαστική βελτίωση χρονισμού.
    Οπως προείπα θα προσπαθήσω να τραβήξω καλώδιο απ’ ευθείας μέχρι το router ώστε το δίκτυο τηλεφώνου του σπιτιού να είναι διαφορετικό από αυτό που μεταφέρει το vdsl.
    Το κεντρικό τηλεφωνικό καλώδιο εντός του σπιτιού περνάει πάνω από τον ηλεκτρολογικό πίνακα (απόσταση 45 εκ) κόβοντας κάθετα τα καλώδια ηλεκτρικού. Για μικρό διάστημα πρέπει να τρέχουν παράλληλα οπως μπαίνουν στο σπίτι.
    Μπορεί αυτό να επηρεάσει τόσο την ταχύτητα χρονισμού; Ο φόβος είναι ότι ακόμη και αν αλλάξω καλώδιο υπάρχει περίπτωση να δω μικρή βελτίωση. Στην τελική καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να το δοκιμάσω για να δω ότι δουλεύει - άλλος τρόπος δεν υπάρχει - αλλά θα ήθελα να ακούσω και την δίκη σας εμπειρία.
    Προτιμώ να ακολουθήσω την υπάρχουσα καλωδίωση στο σπίτι. Αλλιώς θα χρειαστεί να περάσω από άλλου το καλώδιο και θα ήθελα να το αποφύγω αν είναι δυνατόν.

  14. #29
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εκτιμω οτι δεν χρειάζεται νεο καλωδιο.
    Ανοιξε τα κουτια και βρες τις διακλαδώσεις και καταργησε τες.
    Αποκατέστησε ενα σωστο ζευγάρι χωρις διακλαδώσεις μεχρι το ρουτερ.
    Λογικα θα πιάσεις full.
    Οταν θα εχεις εικονα του τι γίνεται μεσσ στα κουτα, θα βρεθεί και η συνολική λυση.

    Υγ Αμα εντοπισεις. και τον ηλεκτρολογο που τακανε ολα αυτα, στειλτου το λογαριασμό για το άνοιγμα των κουτιών

  15. #30
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτιμω οτι δεν χρειάζεται νεο καλωδιο.
    Ανοιξε τα κουτια και βρες τις διακλαδώσεις και καταργησε τες.
    Αποκατέστησε ενα σωστο ζευγάρι χωρις διακλαδώσεις μεχρι το ρουτερ.
    Λογικα θα πιάσεις full.
    Οταν θα εχεις εικονα του τι γίνεται μεσσ στα κουτα, θα βρεθεί και η συνολική λυση.

    Υγ Αμα εντοπισεις. και τον ηλεκτρολογο που τακανε ολα αυτα, στειλτου το λογαριασμό για το άνοιγμα των κουτιών

    Καλησπέρα - σε ευχαριστώ για την απάντηση.
    Εκτιμώ, κρίνοντας από τον τρόπο που έχει γίνει η καλωδίωση μέχρι εδώ που έχω ανοίξει (ραζιμ με πολλαπλές ματίσεις > τηλεφωνικά 2 ζευγών> ραζιμ σε κάθε πρίζα ) ότι δεν υπάρχει δυνατότητα ενιαίου καλωδίου μέχρι το ρούτερ χωρίς εγκατάσταση νέου καλωδίου. Με ματίσεις μπορεί να γίνει αλλά όπως λες καταργείς όλα τα εσωτερικά τηλέφωνα - δεν θα το ήθελα γιατί απλά θα μεταθέσω το πρόβλημα για αργότερα.
    Όπως είπα ο φόβος μου είναι το πόσο επηρεάζεται μια τέτοια εγκατάσταση από την ηλεκτρολογική καλωδίωση (με βάση το πως το έχει περάσει ο ηλεκτρολόγος)- δεν το έχω δοκιμάσει και δεν έχω την εμπειρία. Δεν θέλω να ανοίξω τα κουτιά σε πρόσφατα βαμμένο σπίτι (προ έτους) παλεύοντας με την γκρίνια του αφεντικού (σύζυγου) για να καταλήξω οτι και θα πρέπει να κάνω την μετέπειτα αισθητική επισκευή και να κάνω την εγκατασταση μέσω άλλης οδου΄...
    Decisions, decisions...

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας