Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-44 από 44
  1. #31
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άσχετη-σχετική
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckv_1860 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως προείπα θα προσπαθήσω να τραβήξω καλώδιο απ’ ευθείας μέχρι το router ώστε το δίκτυο τηλεφώνου του σπιτιού να είναι διαφορετικό από αυτό που μεταφέρει το vdsl.
    Τι ακριβώς εννοείς μ' αυτό??? κατευθείαν γραμμή από τον κατανεμητή και χωριστή γραμμή για τα εσωτερικά τηλέφωνα??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #32
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσχετη-σχετική

    Τι ακριβώς εννοείς μ' αυτό??? κατευθείαν γραμμή από τον κατανεμητή και χωριστή γραμμή για τα εσωτερικά τηλέφωνα??
    Κατ’ ευθείαν γραμμή από τον κατανεμητή στο ρουτερ.
    Από την έξοδο phone 1 το ρουτερ (η έξοδος 2 είναι συνδεδεμένη σε σταθερή συσκευή όπως προτείνει το manual) θα συνδέεται το παλιό κύκλωμα που θα δίνει γραμμή στις τηλεφωνικές συσκευές, φαξ (ναι έχουμε ακόμη και από αυτό), στο δεύτερο θυροτηλέφωνο (αν θυμάσαι πιο πανω σου είχα πει ότι χρησιμοποεί το 2ο ζευγάρι του τηλεφωνικού καλωδίου για το θυροτηλέφωνο).
    Οι επιλογές που έχω είναι να περάσω ένα καλωδιο μέσα από τα υπάρχοντα σπιράλ μέχρι το ρουτερ ή να το φέρω εξωτερικά (υπάρχει πρόσβαση από υπάρχουσα αναμονή χωρίς να χρειαστεί να τρυπήςω). Προφανώς η εξωτερική λύση είναι η πιο ασφαλής (μικρότερο ρίσκο αποτυχίας). Θα προτιμούσα να το κάνω μέσω της υπάρχουσας διάταξης για λόγους, πως να το πω, επειδή έτσι πρέπει να είναι. Έχω την ανησυχία όμως αν θα έχω καλό αποτέλεσμα. Στην θεωρία έχω διαβάσει πως η υπάρχουσα καλωδίωση (τηλ και ηλεκτρική) επηρεάζει την απόδοση - στην πρακτική εμπειρία κολλάω (δεν έχω «κάψει» μερικούς για να ξέρω - τώρα μαθαίνω)...

    Να ρωτήσω τι εννοείς με το άσχετη - σχετική; Για την διασταύρωση των καλωδίων πανω από τον πίνακα ή για την ανάμειξη του «αφεντικού» στην εξίσωση;;α

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckv_1860 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ’ ευθείαν γραμμή από τον κατανεμητή στο ρουτερ.
    Από την έξοδο phone 1 το ρουτερ (η έξοδος 2 είναι συνδεδεμένη σε σταθερή συσκευή όπως προτείνει το manual) θα συνδέεται το παλιό κύκλωμα που θα δίνει γραμμή στις τηλεφωνικές συσκευές, φαξ (ναι έχουμε ακόμη και από αυτό), στο δεύτερο θυροτηλέφωνο (αν θυμάσαι πιο πανω σου είχα πει ότι χρησιμοποεί το 2ο ζευγάρι του τηλεφωνικού καλωδίου για το θυροτηλέφωνο).
    Οι επιλογές που έχω είναι να περάσω ένα καλωδιο μέσα από τα υπάρχοντα σπιράλ μέχρι το ρουτερ ή να το φέρω εξωτερικά (υπάρχει πρόσβαση από υπάρχουσα αναμονή χωρίς να χρειαστεί να τρυπήςω). Προφανώς η εξωτερική λύση είναι η πιο ασφαλής (μικρότερο ρίσκο αποτυχίας). Θα προτιμούσα να το κάνω μέσω της υπάρχουσας διάταξης για λόγους, πως να το πω, επειδή έτσι πρέπει να είναι. Έχω την ανησυχία όμως αν θα έχω καλό αποτέλεσμα. Στην θεωρία έχω διαβάσει πως η υπάρχουσα καλωδίωση (τηλ και ηλεκτρική) επηρεάζει την απόδοση - στην πρακτική εμπειρία κολλάω (δεν έχω «κάψει» μερικούς για να ξέρω - τώρα μαθαίνω)...

    Να ρωτήσω τι εννοείς με το άσχετη - σχετική; Για την διασταύρωση των καλωδίων πανω από τον πίνακα ή για την ανάμειξη του «αφεντικού» στην εξίσωση;;α
    Εν το μεταξύ έχω την εντύπωση ότι το post πρέπει να μεταφερθεί - αντικειμενικά δεν είναι ADSL πλέον...

  3. #33
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckv_1860 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω τι εννοείς με το άσχετη - σχετική;
    To έγραψα και ξέχασα να βάλω την ερώτηση, το σπίτι είναι δικό σου ή με ενοίκιο??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #34
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    To έγραψα και ξέχασα να βάλω την ερώτηση, το σπίτι είναι δικό σου ή με ενοίκιο??
    Πλέον δικό μου και για λίγα χρόνια ακόμη

  5. #35
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckv_1860 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλέον δικό μου και για λίγα χρόνια ακόμη
    Το "για λίγα χρόνια ακόμη" δεν κατάλαβα, αλλά δεν πειράζει, σε δικό μας χώρο όλες αυτές οι παρεμβάσεις είναι επένδυση και μας κάνουν την ζωή πιο εύκολη.

    Αν τα καπάκια των κουτιών διακλάδωσης είναι εμφανή, αφαιρούνται χωρίς μερεμέτια αν χαράξουμε γύρω-γύρω το χρώμα. Το χρώμα που θα φύγει από το καπάκι το διορθώνουμε τοπικά.
    Τώρα, αν είναι στοκαρισμένα ή χωμένα μέσα στον σοβά, τότε θα γίνει μερεμέτι.
    Αν το να περάσεις εξωτερικό καλώδιο είναι εύκολη υπόθεση, μην το σκέφτεσαι, αν είναι μεγάλη περιπέτεια, θα πρέπει να πας προς την λύση των κουτιών.
    Την διαφορά που θα έχεις στον συγχρονισμό μπορείς να την τσεκάρεις με σύνδεση στον κατανεμητή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #36
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "για λίγα χρόνια ακόμη" δεν κατάλαβα, αλλά δεν πειράζει, σε δικό μας χώρο όλες αυτές οι παρεμβάσεις είναι επένδυση και μας κάνουν την ζωή πιο εύκολη.

    Αν τα καπάκια των κουτιών διακλάδωσης είναι εμφανή, αφαιρούνται χωρίς μερεμέτια αν χαράξουμε γύρω-γύρω το χρώμα. Το χρώμα που θα φύγει από το καπάκι το διορθώνουμε τοπικά.
    Τώρα, αν είναι στοκαρισμένα ή χωμένα μέσα στον σοβά, τότε θα γίνει μερεμέτι.
    Αν το να περάσεις εξωτερικό καλώδιο είναι εύκολη υπόθεση, μην το σκέφτεσαι, αν είναι μεγάλη περιπέτεια, θα πρέπει να πας προς την λύση των κουτιών.
    Την διαφορά που θα έχεις στον συγχρονισμό μπορείς να την τσεκάρεις με σύνδεση στον κατανεμητή.
    Εννοώ ότι σε λίγα χρόνια θα αναλάβει η επόμενη γενιά
    Έχω αρκετή εμπειρία από μερεμέτια (και κάτι παραπάνω) αλλά δεν είμαι εγώ το θέμα - ας το αφήσουμε...
    Θα το περάσω εξωτερικά. Σήμερα έκανα το πρώτο τεστ πριν την τελική κατάσταση με 40 m UTP23AWG.
    Τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά.
    Επισυνάπτω σύγκριση της τρέχουσας κατάστασης με την συνδεσμολογία που μόλις προανέφερα. Προσέξτε την διαφορά στο attenuation και το SNRM.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  26597570-B615-4F8D-BCD8-E699CB78554F.png 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  1,16 MB 
ID: 221736

    Σημειώνω ότι η βελτίωση χρονισμού είναι η ίδια όταν συνδέω το UTP στο κουτί έξω από την είσοδο της υπάρχουσας καλωδίωσης στο σπίτι - εξαφανίζεται όμως η βελτίωση attenuation & SNRM (φοβερό το πόσο θόρυβο φορτώνει η μείξη ραζιμ με τηλεφωνικό καλωδιο και πολλαπλές ματίσεις πριν μπει η γραμμή στο σπίτι). Από εκεί και μετά, δηλαδή μέσα στο σπίτι, το attenuation & SNRM δεν χειροτερεύουν (μόνο ελάχιστα) αλλά πέφτει ο χρονισμός κατά 16mbps. Θα ηθελα να καταλάβω το γιατί - αν έχετε πιθανές εξηγήσεις θα με βοηθούσε (και πιθανά να ήταν ενδιαφέρον συζήτηση και για άλλους).
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2EE66870-8D3C-45BB-A770-BFCF1D7DB0CB.jpeg 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  528,4 KB 
ID: 221737
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ckv_1860 : 03-12-20 στις 22:15.

  7. #37
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μην ψάχνεις περισσότερα, με την σωστή καλωδίωση έφτασες να τερματίζεις την γραμμή, που λέγαμε και πιο πάνω. Το γιατί συμβαίνουν διάφορα με συγχρονισμό, attenuation, SNRM και άλλα χαρακτηριστικά της γραμμής είναι θέμα πολλών παραγόντων και αρκετές φορές είναι και λάθος μετρήσεων του ρούτερ. Δεν είναι όργανα ακριβείας και πολλές φορές γράφουν ότι να' ναι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #38
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ψάχνεις περισσότερα, με την σωστή καλωδίωση έφτασες να τερματίζεις την γραμμή, που λέγαμε και πιο πάνω. Το γιατί συμβαίνουν διάφορα με συγχρονισμό, attenuation, SNRM και άλλα χαρακτηριστικά της γραμμής είναι θέμα πολλών παραγόντων και αρκετές φορές είναι και λάθος μετρήσεων του ρούτερ. Δεν είναι όργανα ακριβείας και πολλές φορές γράφουν ότι να' ναι.
    ΟΚ... Για την ιστορία πάντως το ερώτημα βασίστηκε σε παρατήρηση μετά από 3 φορές επανάληψη (reset το ρουτερ και νέος χρονισμός) σε διάστημα 1 ώρας (ανα 20´ περίπου). Καταλαβαίνω ότι το ρουτερ μπορεί να λέει «ψεματάκια» αλλά τουλάχιστον έχει χαρακτήρα!!! (λέει σταθερά τα ίδια ψέματα )
    Είμαι χαρούμενος για την λύση και ευχαριστώ πάλι για τον χρόνο!

  9. #39
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckv_1860 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνω ότι το ρουτερ μπορεί να λέει «ψεματάκια» αλλά τουλάχιστον έχει χαρακτήρα!!! (λέει σταθερά τα ίδια ψέματα )
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #40
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    Για το κλείσιμο της ιστορίας σηκώνω φωτογραφία με τα στατιστικά μετά την τελική εγκατάσταση.
    Το αποτέλεσμα εξαιρετικό, οι μετρήσεις σταθερές εδώ και μέρες. Ο σύγχρονισμος στο... παρά 1 (54999 αντί 55000} έτσι για να μου σπάει λίγο τα νεύρα!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1F53CD6E-65F0-4A96-88C3-DFDCD530D287.jpeg 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  404,5 KB 
ID: 222105

  11. #41
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tόσο έχω δει παντού, όχι ακριβώς.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #42
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    Μικρή σημασία έχει - εν τω μεταξύ κάθε λίγες μέρες το ρουτερ αποφασίζει ότι το snrm ανεβαίνει. Τώρα το λέει 12.9db. Πραγματικά έχω αρχίσει να μην το πιστεύω (το ρουτερ) και δεν με ενδιαφέρει κιόλας αφού όλα πάνε καλά από πλευράς απόδοσης. Πιστεύω όμως ότι η γραμμή σηκώνει παραπάνω.
    Είσαι πάντως η πεμπτουσία του πραγματισμού και της λειτουργικότητας. Εδώ μέσα διαρκώς βοηθάς ανθρώπους που ωρύονται γιατί σε 100αρες ή 200αρες χρονίζουν με 90 ή 190 και εσυ ατάραχος με την 24αρα σου να κλειδώνει στα 9. Δεν υπονοώ κάτι κακό (το αντίθετο μάλιστα) αλλά θα περίμενε κανείς ότι με τόση ενεργή συμμετοχή εδώ μέσα θα είχες 2πλή οπτική ή satellite με κάποιο είδους aggregation και τρελό bandwidth. Όχι γιατί το χρειάζεσαι αλλά γιατί μπορείς... anyway, qudos!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ckv_1860 : 14-12-20 στις 13:43.

  13. #43
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λίγο παραπάνω ναι, γιατί ήδη είσαι στα 16dB Line Attenuation(αν είναι σωστό).

    Για σερφάρισμα κυρίως το έχουμε το Internet οπότε γιατί να πάω παραπάνω?? ευτυχώς δεν έχω προβλήματα/βλάβες οπότε κάθομαι με την φτηνή VODA.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #44
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγο παραπάνω ναι, γιατί ήδη είσαι στα 16dB Line Attenuation(αν είναι σωστό).

    Για σερφάρισμα κυρίως το έχουμε το Internet οπότε γιατί να πάω παραπάνω?? ευτυχώς δεν έχω προβλήματα/βλάβες οπότε κάθομαι με την φτηνή VODA.
    Συγνώμη, καθυστέρησα. Λοιπόν 16 γράφει αλλά δεν το πιστεύω.
    Όσο είχα και το speedport entry στην κατοχή μου έκανα μετρήσεις και με τα δυο (έβαζα το ένα, έβγαζα το άλλο παρεμβάλλοντας 30m SF/UTP 23AWG (που είχα στο σπίτι για) συνδεδεμενο στον κατανεμητη να δω τι θα πάρω με αναβάθμιση καλωδίου)
    Στην πρίζα χωρίς αλλαγή καλωδίου όταν το smart έδειχνε 19.5 το entry έδειχνε 13.5. Παρεμβάλλοντας το SF/UTP όταν το smart έδειχνε 15.8 το entry έκανε report 9.2 (τότε αποφάσισα ότι πρέπει να πάω με μονοκόμματο καλώδιο, απλά το SF/UTP ήταν πολύ χοντρό και δεν έφτανε - χρειάστηκε περίπου 45m). Οπότε επιβεβαίωνεται και παλι αυτό που έλεγες για τα «ψέμματα» από ρουτερ σε ρουτερ (καταλήγω ότι μόνο τάςεις μπορείς να δεις αλλάζοντας παραμέτρους και κάνοντας δοκιμές με το ίδιο ρουτερ). Κάποιο είναι πιο κοντά στην αλήθεια αλλά χωρίς τα κατάλληλα όργανα δεν θα μάθουμε ποτέ.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας