Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έχω δυο ip κάμερες ubiquiti uvc-g3. τις βλέπω από έναν υπολογιστή, αλλά όταν πάω να τις δω από άλλον υπολογιστή (με τα ίδια u+p διαχειριστή+ειδικό password κάμερας) δεν μπορώ. Στο ίδιο δίκτυο. Ή αν κάποια στιγμή τα καταφέρω, μετά δεν μπορώ να τις δω από τον προηγούμενο υπολογιστή! Eνώ με άλλες κάμερες (άλλης μάρκας, π.χ. hikvision ή foscam), δεν παρουσιάζεται αυτό το πρόβλημα, βλέπω από παντού τις κάμερες (της ίδιας μάρκας). Τι δεν κάνω σωστά για να βλέπω τις ubiquiti uvc-g3 από όλους τους υπολογιστές του δικτύου; υπόωη ότι δεν έχω χωριστό ειδικό μηχάνημα διαχείρισης-καταγραφής, αλλά τις χειρίζομαι μέσω υπολογιστή με το λογισμικό unify video.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-09-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Hex
    Path Level
    Interleaved
    καθαρά εικασία: σκέφτηκες καθόλου να διερευνήσεις τυχόν duplicate IP addresses?

  3. #3
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eliasbats Εμφάνιση μηνυμάτων
    καθαρά εικασία: σκέφτηκες καθόλου να διερευνήσεις τυχόν duplicate IP addresses?
    Τελικά το έλυσα το πρόβλημα, προσέχοντας την αλλαγή του ενιαίου pass για τις κάμερες, στον 2ο συνδεμενο υπολογιστή. Δηλαδή σε κάποια φάση των δοκιμών μου, έκανα uninstall το λογισμικό unify και νέο install. οπότε παράχθηκε αυτόματα (στον 2ο υπολογιστή) νέο ενιαίο pass για τις κάμερες. Αυτό το νέο pass το αντέγραψα και το χρησιμοποίησα στον 1ο υπολογιστή (που τον είχα σαν κεντρικό-βασικό εργασίας). αμέσως δούλεψαν όλα ρολόι - αφού στο μεταξύ άλλαξα και την ip του video server βρίσκοντας την ip του με το ubnt discovery utility.
    Μου απάντησε αργότερα και την ίδια μέρα το support της ubiquiti, παραπέμποντάς με στην ιστοσελίδα: https://community.ui.com/questions/H...4-33bb884fe37d

    Τώρα, εδώ και τρεις μέρες περίπου, όλα πάνε ρολόι.... πλην της ταχύτητας live παρακολούθησης, είναι πολύ αργή (slow motion). Κι ας είναι το ένα pc με i9 στα 3.8 με 64gb μνήμη και το άλλο pc με i7 στα 3.4 με 32gb μνήμη. Είναι πολλές οι συνδεμένες κάμερες! (και άλλων εταιρειών), οπότε γονατίζουν τα συστήματα. Στην offline όμως παρακολούθηση η ταχύτητα αναπαραγωγης βίντεο είναι κανονική.

    Μαθαίνοντας και αυτήν την λεπτομέρεια, δηλαδή την προσοχή στην από το σύστημα αλλαγή του pass των καμερών σε κάθε νέα εγκατάσταση του unify, είμαι πεπεισμένος ότι οι κάμερες της ubiquiti είναι "μακράν" οι καλύτερες στην επιτήρηση χώρου. Μόνη αδυναμία - η μη περιστροφή των συγκεκριμένων μοντέλων (uvc-g3)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος testos : 26-11-20 στις 05:04.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας