Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    14-02-2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    16123/1021
    ISP
    wind
    Router
    speeedtouch 585 v7
    SNR / Attn
    11(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν, καλησπέρα.
    Ανοίγω εδώ καινουργιο τοπικ
    Εχω απο mobo asus p5q3, επεξεργαστή q9550στα 2.83,ραμ 8 γιγα corsair 1333mhz.
    Λοιπον σε αλλο τοπικ έλεγα σκέφτομαι να ρίξω λίγα λεφτά στον υπολογιστή να βαλω έναν ssd σκληρό και απο τον παλιο μου σκληρό 1τερα να μεταφέρω όπως είναι λογισμικό και παιχνίδια που έχω μέσα.
    Καρτα γραφικων εχω την hd6670
    Σκεφτομουν να παρω αυτή
    https://www.skroutz.gr/s/11841340/Sa...68-01-20G.html
    Θα την σηκώσει το συστημα μου; αξίζει να ριξω και αλλα λεφτα οσο αφορα κάρτα γραφικών;
    Η να μεινω μονο στην αγορά του ssd; οικονομικά δεν μπορώ να ριξω λεφτά για σύνθεση καινούργιου υπολογιστή.
    Να πω ενα τελευταίο δεν εχω τρελές απαιτήσεις οσο αφορά για παιχνίδια να παίζω στο μαξιμουμ απλα να μπορεί να τρεχει τα τελευταία παιχνίδια.
    Πχ το τελευταίο παιχνίδι που επαιξα ηταν το jedi last order βεβαια low τα γραφικά αλλα επαιξε.
    Αυτα σορυ για το σεντόνι και ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον ασχοληθεί
    1.redmi rice miui 9 developer
    2.redmi note 4x mido miui 9 developer
    3.mi pad 2 miui 9 developer

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    o c2q θα είναι bottleneck στα καινούργια παιχνίδια.
    Αυτού λεχθέντος, το θέμα είναι σε τι ανάλυση περιμένεις να παίζεις, και *τι* θα παίζεις.
    Θα έλεγα μέχρι 1080p, και όχι σε φετεινούς ΑΑΑ τίτλους, καπως θα τα καταφέρει, και όχι σε ultra settings.
    Για παραπάνω θες καινούργιο μηχάνημα.
    Για gpu, και αναλόγως Budget, θα έλεγα κάτι σε rx 570/580 ή gtx 1650/1660, κάπου εκεί είναι η εισαγωγική κατηγορία.
    H rx 550, σήμερα, είναι πολύ λίγη.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-02-2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    16123/1021
    ISP
    wind
    Router
    speeedtouch 585 v7
    SNR / Attn
    11(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    o c2q θα είναι bottleneck στα καινούργια παιχνίδια.
    Αυτού λεχθέντος, το θέμα είναι σε τι ανάλυση περιμένεις να παίζεις, και *τι* θα παίζεις.
    Θα έλεγα μέχρι 1080p, και όχι σε φετεινούς ΑΑΑ τίτλους, καπως θα τα καταφέρει, και όχι σε ultra settings.
    Για παραπάνω θες καινούργιο μηχάνημα.
    Για gpu, και αναλόγως Budget, θα έλεγα κάτι σε rx 570/580 ή gtx 1650/1660, κάπου εκεί είναι η εισαγωγική κατηγορία.
    H rx 550, σήμερα, είναι πολύ λίγη.
    Αυτο ειπα στο τελος δεν με πειράζει το να μην παιζει φουλ ανάλυση και settings αρκει να μπορει να τα τρέχει. Οπότε τι προτείνεις απο καρτα γραφικών; η δεν αξίζει να ριξω λεφτά και σε καρτα γραφικών
    1.redmi rice miui 9 developer
    2.redmi note 4x mido miui 9 developer
    3.mi pad 2 miui 9 developer

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Αν "αξίζει" εσύ το κρίνεις.
    Αναγκαστικά θα πάρεις κάτι να παίζει αυτά που θέλεις να παίξεις σήμερα με το υπάρχον σύστημα.
    Η εισαγωγική κατηγορία είναι αυτά που γράφω παραπάνω, κάνεις δουλειά σου με κάτι σαν 200-250.
    Προσωπικά θα έπαιρνα μια μεσαία gpu (300-400),
    θα την έβαζα πάνω να κάνω δουλειά μου,
    και σε 1-2 χρόνια θα έκανα upgrade το υπόλοιπο σύστημα (cpu/mobo/ram).
    Μια 3060 που θα βγεί μεθαύριο,
    ή μια 5600xt (ή ίσως η 6600xt που επίσης θα βγεί μεθαύριο),
    θα μπορούν να χρησιμοποιηθουν και στο επόμενο σύστημα όσο στοχεύουμε σε gaming μέχρι 1440p,
    και αισιόδοξα σκεπτόμενοι θα βγάλουν 3-4 χρόνια με κάποιες παραχωρήσεις.
    Αν δεν έχεις σκοπό να στήσεις καινούργιο (ποτέ...?) θα μπορούσες να μείνεις και με την 1650 ή παρόμοια,
    αλλά σε 2-3 χρόνια δεν θα παίζει τίποτα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.009
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aragorncb600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, καλησπέρα.
    Ανοίγω εδώ καινουργιο τοπικ
    Εχω απο mobo asus p5q3, επεξεργαστή q9550στα 2.83,ραμ 8 γιγα corsair 1333mhz.
    Λοιπον σε αλλο τοπικ έλεγα σκέφτομαι να ρίξω λίγα λεφτά στον υπολογιστή να βαλω έναν ssd σκληρό και απο τον παλιο μου σκληρό 1τερα να μεταφέρω όπως είναι λογισμικό και παιχνίδια που έχω μέσα.
    Καρτα γραφικων εχω την hd6670
    Σκεφτομουν να παρω αυτή
    https://www.skroutz.gr/s/11841340/Sa...68-01-20G.html
    Θα την σηκώσει το συστημα μου; αξίζει να ριξω και αλλα λεφτα οσο αφορα κάρτα γραφικών;
    Η να μεινω μονο στην αγορά του ssd; οικονομικά δεν μπορώ να ριξω λεφτά για σύνθεση καινούργιου υπολογιστή.
    Να πω ενα τελευταίο δεν εχω τρελές απαιτήσεις οσο αφορά για παιχνίδια να παίζω στο μαξιμουμ απλα να μπορεί να τρεχει τα τελευταία παιχνίδια.
    Πχ το τελευταίο παιχνίδι που επαιξα ηταν το jedi last order βεβαια low τα γραφικά αλλα επαιξε.
    Αυτα σορυ για το σεντόνι και ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον ασχοληθεί
    Κατ'αρχήν που μπόρεσε ο Q9550 να τρέξει το Fallen Order. Με έκανες και κοίταξα και πράγματι το τρέχει.

    Από τους πολύ αγαπημένους μου επεξεργαστές ο Q9550. Τον είχα επί σειρά ετών και ήταν άξιος. Δυστυχώς έχει παλιώσει πλέον.

    Τον Q9550 τον έχω συμπεριλάβει στο benchmark review της υπογραφής μου, για την GTX 970, αν θες να δεις. Δυστυχώς έχει περάσει καιρός από τότε. Δεν έχω κάτι πρόσφατο καθότι δεν τον έχω πια!

    Σημείωσε ότι τον είχα στα 4Ghz, με τις καλύτερες μνήμες που υπήρχαν, οπότε σε στοκ σύστημα κοιτάς για αρκετά χαμηλότερες επιδόσεις. Οπότε θα σου έλεγα να μην κοιτάξεις κάτι πέρα από GTX 970 grade κάρτας γραφικών, για 1080p, δηλαδή απλή 1650 regular.

    Για το δικό σου σύστημα συγκεκριμένα, θα κοίταγα μόνο για Nvidia κάρτες γραφικών, καθότι έχουν αρκετά καλύτερο multithreading σε DX11 τίτλους που είναι και η πλειοψηφία. Σε DX12 και Vulkan δεν έχουν κάποια αξιοσημείωτη διαφορά, ούτως ή άλλως.

    Αν είχες τη διάθεση να πειραματιστείς με overclocking, κάθε mhz παραπάνω που θα έπαιρνες, θα το έβλεπες στην οθόνη σου. Αλλά με δική σου ευθύνη, γιατί το σύστημα είναι παλιό και δε ξέρω τι αντοχές έχει.

    Τα 8GB που έχεις είναι οριακά για gaming για τα σημερινά δεδομένα και ειλικρινά δε μπορώ να προτείνω memory upgrade για αυτό το σύστημα. Θα μπορούσες να πάρεις κάρτα με 8GB vram βέβαια, που θα βοηθούσε γενικότερα, καθότι στο PC ακολουθείται ένα σχήμα εικονικής μνήμης, αλλά δεν υπάρχουν 8GB κάρτες nvidia σε προσιτή τιμή. Υπάρχουν βέβαια κάρτες της AMD, αλλά και πάλι είναι δίκοπο μαχαίρι. Θα χάσεις σε multithreading και θα κερδίσεις σε μνήμη, τα οποία και τα δύο με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα εμφανιστούν στα παιχνίδια.

    Πέρα από όλα τα παραπάνω, θα υπάρξουν κάμποσα παιχνίδια που δεν θα τρέξουν καν, λόγω του ότι ο επεξεργαστής σου δεν έχει κάποιες εντολές.

    Οπότε ναι, θα πρέπει να κοιτάξεις για κάποια πιο συνολική αναβάθμιση. Αν έχεις σκοπό για μελλοντική αναβάθμιση, μπορείς να κοιτάξεις και για καλύτερη κάρτα γραφικών, εις γνώση σου ότι θα είναι underutilized τώρα, αλλά θα αξιοποιηθεί καλύτερα αργότερα.

    Πάντως για να έχεις ένα μπούσουλα και η 550 που είδες θα σε πάει Χ2 σε γραφικά, μπορεί και παραπάνω σε περιπτώσεις που ήσουν video ram limited. Και οι υπόλοιπες που είπαμε, rx570, 5500, 1650, θα σε πάνε από Χ3 και πάνω.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  6. #6
    Εγγραφή
    14-02-2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    16123/1021
    ISP
    wind
    Router
    speeedtouch 585 v7
    SNR / Attn
    11(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πωπω πραγματικά εχω μεινει πίσω και στέκομαι ποιο πολυ οτι πλεον τα 8 giga ram δεν επαρκούν πλέον για παιχνίδι. Κριμα αρα να μην κοιτάξω καν για καρτα γραφικών θα βαλω μόνο τον ssd που παρήγγειλα και θα δω στο μελλον, κουτι μεγάλο έχω της coolmaster τροφοδοτικο εχω της hyper 770watt αρα καινούργια mobo επεξεργαστή ram και καρτα γραφικών
    1.redmi rice miui 9 developer
    2.redmi note 4x mido miui 9 developer
    3.mi pad 2 miui 9 developer

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aragorncb600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οτι πλεον τα 8 giga ram δεν επαρκούν πλέον για παιχνίδι
    Ενα dimm-άκι ddr-3 1600 8 Gb θάχει στο e-bay ~20€?

    -Γενικά πάντως, ναι τα παιχνίδια βαραίνουν με ρυθμό αντίστοιχο της εξέλιξης των υπολογιστών.
    Οπότε με σύστημα 12+ ετών όσο νάναι δυσκολεύουν τα πράγματα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #8
    Εγγραφή
    14-02-2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    16123/1021
    ISP
    wind
    Router
    speeedtouch 585 v7
    SNR / Attn
    11(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα dimm-άκι ddr-3 1600 8 Gb θάχει στο e-bay ~20€?

    -Γενικά πάντως, ναι τα παιχνίδια βαραίνουν με ρυθμό αντίστοιχο της εξέλιξης των υπολογιστών.
    Οπότε με σύστημα 12+ ετών όσο νάναι δυσκολεύουν τα πράγματα.
    Όχι βρε δεν το λεω απο θεμα οικονομικού αλλα το πόσο πισω εχω μεινει που τα 8 giga τα θεωρούσα αρκετά

    - - - Updated - - -

    https://www.e-shop.gr/ram-patriot-ps...s-p-PER.559275
    Η αυτες
    https://www.e-shop.gr/ram-corsair-cm...t-p-PER.549290
    Ειναι καλες; corsair εχω αλλα ειναι 4+4 συνολο 8
    Η τσαμπα επενδυω;
    Τον ssd τον παρηγειλα 1 τερα Samsung 860 evo
    1.redmi rice miui 9 developer
    2.redmi note 4x mido miui 9 developer
    3.mi pad 2 miui 9 developer

  9. #9
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Τότε που το έστησες μια χαρά ήταν.
    Τώρα, ένα cookie-cutter gaming build λογικά είναι κάτι σαν 16-32Gb.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aragorncb600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι βρε δεν το λεω απο θεμα οικονομικού αλλα το πόσο πισω εχω μεινει που τα 8 giga τα θεωρούσα αρκετά

    - - - Updated - - -

    https://www.e-shop.gr/ram-patriot-ps...s-p-PER.559275
    Η αυτες
    https://www.e-shop.gr/ram-corsair-cm...t-p-PER.549290
    Ειναι καλες; corsair εχω αλλα ειναι 4+4 συνολο 8
    Η τσαμπα επενδυω;
    Τον ssd τον παρηγειλα 1 τερα Samsung 860 evo
    Δεδομένης της ηλικίας που έχει το μηχανάκι, μάλλον θάπαιρνα 2 dimm-άκια από e-bay.
    Έχει ένα ρίσκο, αλλά θάναι τα μισά λεφτά.
    Και φαντάζομαι δεν υπολογίζεις να το βαστήξεις άλλα 10 χρόνια.
    Αλλά ότι νομίζεις...
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  10. #10
    Εγγραφή
    14-02-2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    16123/1021
    ISP
    wind
    Router
    speeedtouch 585 v7
    SNR / Attn
    11(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημερα απο ebay που κοιταξα ενα λίγο δεν ειδα και μεγάλες διαφορές σε τιμές.
    Μωρε το ξέρω πρέπει να αναβαθμίσω για καινουργιο υπολογιστή, αλλα αυτή την στιγμή έχω αλλη προτεραιότητα μιας που είμαι βυνιλιακιας και εχω στήσει καλό και ακριβό σύστημα και θελω να αναβαθμίσω το phono stage να παω σε λαμπατο που στοιχίζει γυρω στα 2.000ευρω.
    Επειδή εχω αρκετά παιχνίδια πχ mass effect κατι asasaning greed που δεν τα έχω τελειώσει γιαυτο έλεγα για μια κάρτα που να την σηκώνει το υπάρχον σύστημα αλλα αυτο που ειπες να δώσει ενα χ2 στα γραφικά να παίζει χωρίς κολλήματα
    1.redmi rice miui 9 developer
    2.redmi note 4x mido miui 9 developer
    3.mi pad 2 miui 9 developer

  11. #11
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.009
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aragorncb600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα απο ebay που κοιταξα ενα λίγο δεν ειδα και μεγάλες διαφορές σε τιμές.
    Μωρε το ξέρω πρέπει να αναβαθμίσω για καινουργιο υπολογιστή, αλλα αυτή την στιγμή έχω αλλη προτεραιότητα μιας που είμαι βυνιλιακιας και εχω στήσει καλό και ακριβό σύστημα και θελω να αναβαθμίσω το phono stage να παω σε λαμπατο που στοιχίζει γυρω στα 2.000ευρω.
    Επειδή εχω αρκετά παιχνίδια πχ mass effect κατι asasaning greed που δεν τα έχω τελειώσει γιαυτο έλεγα για μια κάρτα που να την σηκώνει το υπάρχον σύστημα αλλα αυτο που ειπες να δώσει ενα χ2 στα γραφικά να παίζει χωρίς κολλήματα
    Αν τα παιχνίδια που θέλεις να παίξεις είναι πιο παλιά, τότε τα 8GB θα είναι ΟΚ. Όσο πλησιάζεις σε παιχνίδια του 2020, ανεβαίνεις στα 16GB. Από το 2020 και μετά, θα ανέβουν ακόμα παραπάνω οι απαιτήσεις σε μνήμη και ιδιαίτερα σε vram.

    Οπότε για να μη μπαίνεις σε περιττά έξοδα, πάρε πρώτα κάρτα, δες αν σε καλύπτει για αυτό που θες να κάνεις και αν δεις οτι δεν σε καλύπτει, ανοίγεις MSI Afterburner όσο παίζεις, να δεις τι έχει μπουκώσει.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  12. #12
    Εγγραφή
    14-02-2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    16123/1021
    ISP
    wind
    Router
    speeedtouch 585 v7
    SNR / Attn
    11(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τα παιχνίδια που θέλεις να παίξεις είναι πιο παλιά, τότε τα 8GB θα είναι ΟΚ. Όσο πλησιάζεις σε παιχνίδια του 2020, ανεβαίνεις στα 16GB. Από το 2020 και μετά, θα ανέβουν ακόμα παραπάνω οι απαιτήσεις σε μνήμη και ιδιαίτερα σε vram.

    Οπότε για να μη μπαίνεις σε περιττά έξοδα, πάρε πρώτα κάρτα, δες αν σε καλύπτει για αυτό που θες να κάνεις και αν δεις οτι δεν σε καλύπτει, ανοίγεις MSI Afterburner όσο παίζεις, να δεις τι έχει μπουκώσει.
    Αρα με μια καρτα γραφικών rx 550 στα 4 giga οσο αφορα τα παλιά παιχνίδια που την βρίσκω προσφορά στα 90 ευρώ θα παίξει; η θα δίνει η κάρτα γραφικών αλλα ο επεξεργαστης δεν θα μπορεί να ακολουθήσει; τρόπος του λέγειν
    1.redmi rice miui 9 developer
    2.redmi note 4x mido miui 9 developer
    3.mi pad 2 miui 9 developer

  13. #13
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Η rx 550, σήμερα, είναι "λίγη" και για 1080p.
    Όπως και τα 4gb vram.
    Σε σημερινούς/πρόσφατους τίτλους πάντα.

    Αν θα παίξει παλαιότερα παιχνίδια αξιοπρεπώς?
    αν μιλάμε για 10+ χρόνια πρίν, ναι μια χαρά, σαν μια mid-range gpu 10+ ετών.
    Αν μιλάμε για dota κλπ e-sports, ναι, επίσης οριακά, και όχι στο max eye candy.

    Αν θα παίξει καλύτερα απ'την υφιστάμενη?
    ναί, θάναι κάτι σαν +100%.

    Αν είναι καλή αγορά σήμερα?
    αναλόγως πως το μετράς, για μένα όχι.
    Απ'την άλλη, αν αυτό επιτρέπουν τα οικονομικά, ok μια χαρά, δεν παύει να συνιστά βελτίωση.

    Αν είναι bottleneck ο c2q?
    είναι, και στα καινούργια παιχνία θα είναι πολύ περισσότερο, αλλά τώρα αυτόν έχεις.

    Αν θα είναι αναλογικά μεγαλύτερο το bottleneck με μια μεγαλύτερη gpu?
    ναι θα είναι, παρόλα αυτά σε 1080p και σε όχι αμιγώς cpu-bound καταστάσεις,
    μια μεγαλύτερη gpu και καλύτερα θα πάει και θα μπορούσες να την κρατήσεις για το επόμενο μηχανάκι.
    Απλώς, και αναλόγως του game, δεν θα πάει *τόσο* καλύτερα όσο θα πήγαινε αν είχες πχ έναν i9 πάνω.

    Πόσο μεγάλο bottleneck?
    Δύσκολο να απαντηθεί στο πόδι, θα έπρεπε να στήσουμε lab και να αρχίσουμε τα benchmarks.
    Άλλοι τίτλοι είναι κυρίως cpu-bound και θα επηρεαστούν περισσότερο,
    άλλοι τίτλοι θα είναι κυρίως gpu-bound και θα επηρεαστούν λιγότερο.
    Ψάξε να βρείς benchmarks με τους παλαιότερους τίτλους που σε ενδιαφέρουν με παλαιότερες cpu/gpu,
    και προσάρμοσε +/- αναλόγως του hardware που εσύ έχεις.
    Δεν θα είναι ακριβές αλλά θα πάρεις μια ιδέα.

    Άρα: αποφάσισε τι budget έχεις, τι πλάνο αναβάθμισης έχεις (αν έχεις), τι θες να πετύχεις, τι παιχνίδια θα παίζεις, και αναλόγως προχωράς.

    Μια ερώτηση του τύπου "ποιά η best vfm gpu στα x €" μπορεί να απαντηθεί.
    Μια ερώτηση "πόσο καλά θα παίζει ο c2q με την x gpu (που ακόμα δεν την ξέρουμε...), τους x/y/z τίτλους (ποιούς?)" δεν απαντιέται.
    Όπως δεν είναι και εύκολο να απαντηθεί αν "αξίζει" κάτι, είναι υποκειμενικό και πολοί οι παράγοντες.

    Ότι και να αποφασίσεις, με γειά σου και καλό gaming.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-02-2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    16123/1021
    ISP
    wind
    Router
    speeedtouch 585 v7
    SNR / Attn
    11(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η rx 550, σήμερα, είναι "λίγη" και για 1080p.
    Όπως και τα 4gb vram.
    Σε σημερινούς/πρόσφατους τίτλους πάντα.

    Αν θα παίξει παλαιότερα παιχνίδια αξιοπρεπώς?
    αν μιλάμε για 10+ χρόνια πρίν, ναι μια χαρά, σαν μια mid-range gpu 10+ ετών.
    Αν μιλάμε για dota κλπ e-sports, ναι, επίσης οριακά, και όχι στο max eye candy.

    Αν θα παίξει καλύτερα απ'την υφιστάμενη?
    ναί, θάναι κάτι σαν +100%.

    Αν είναι καλή αγορά σήμερα?
    αναλόγως πως το μετράς, για μένα όχι.
    Απ'την άλλη, αν αυτό επιτρέπουν τα οικονομικά, ok μια χαρά, δεν παύει να συνιστά βελτίωση.

    Αν είναι bottleneck ο c2q?
    είναι, και στα καινούργια παιχνία θα είναι πολύ περισσότερο, αλλά τώρα αυτόν έχεις.

    Αν θα είναι αναλογικά μεγαλύτερο το bottleneck με μια μεγαλύτερη gpu?
    ναι θα είναι, παρόλα αυτά σε 1080p και σε όχι αμιγώς cpu-bound καταστάσεις,
    μια μεγαλύτερη gpu και καλύτερα θα πάει και θα μπορούσες να την κρατήσεις για το επόμενο μηχανάκι.
    Απλώς, και αναλόγως του game, δεν θα πάει *τόσο* καλύτερα όσο θα πήγαινε αν είχες πχ έναν i9 πάνω.

    Πόσο μεγάλο bottleneck?
    Δύσκολο να απαντηθεί στο πόδι, θα έπρεπε να στήσουμε lab και να αρχίσουμε τα benchmarks.
    Άλλοι τίτλοι είναι κυρίως cpu-bound και θα επηρεαστούν περισσότερο,
    άλλοι τίτλοι θα είναι κυρίως gpu-bound και θα επηρεαστούν λιγότερο.
    Ψάξε να βρείς benchmarks με τους παλαιότερους τίτλους που σε ενδιαφέρουν με παλαιότερες cpu/gpu,
    και προσάρμοσε +/- αναλόγως του hardware που εσύ έχεις.
    Δεν θα είναι ακριβές αλλά θα πάρεις μια ιδέα.

    Άρα: αποφάσισε τι budget έχεις, τι πλάνο αναβάθμισης έχεις (αν έχεις), τι θες να πετύχεις, τι παιχνίδια θα παίζεις, και αναλόγως προχωράς.

    Μια ερώτηση του τύπου "ποιά η best vfm gpu στα x €" μπορεί να απαντηθεί.
    Μια ερώτηση "πόσο καλά θα παίζει ο c2q με την x gpu (που ακόμα δεν την ξέρουμε...), τους x/y/z τίτλους (ποιούς?)" δεν απαντιέται.
    Όπως δεν είναι και εύκολο να απαντηθεί αν "αξίζει" κάτι, είναι υποκειμενικό και πολοί οι παράγοντες.

    Ότι και να αποφασίσεις, με γειά σου και καλό gaming.
    Ωραιος σε ευχαριστώ ήσουν παρααα πολύ κατατοπιστικος και εξηγησες πάρα πολλά πράγματα. Θα δω τι θα κανω, μπορεί να παρω την rx550 με τα 4 giga ώστε να παίξω που εχω παλια παιχνίδια mass effect call of duty παλια δηλαδη παιχνίδια που μπορει να παίξει το υπάρχον σύστημα αλλα με x2 γραφικά.
    Οπότε στο μελλον μολις μαζεψω χρημα να στησω καινουργιο υπολογιστή ώστε να παιξω τα σύγχρονα παιχνίδια
    1.redmi rice miui 9 developer
    2.redmi note 4x mido miui 9 developer
    3.mi pad 2 miui 9 developer

  15. #15
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.009
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    H rx550 είναι σχεδόν δυο φορές ταχύτερη της 6670.

    Ακόμα και τα 4GB έναντι του 1 ή 2 που έχει η 6670, είναι μεγάλη υπόθεση.

    Αλλά ναι σε γενικές γραμμές, όπως είπε ο Κιμων, είναι πολύ βασική κάρτα για entry level gaming. Λαβαίνοντας υπόψη την τρέχουσα κάρτα, ναι είναι μια αξιοπρεπής αναβάθμιση.

    Πριν αγοράσεις, μίλα με το κατάστημα ή ακόμα καλύτερα και με τον κατασκευαστή της κάρτας που θα πάρεις, γιατί οι AMD κάρτες είναι λίγο κομπλεξικές με το θέμα BIOS/UEFI support και ενδέχεται να μη σου δουλέψει καν. Υπάρχουν και βιντεάκια στο Youtube που δείχνουν C2Q να τρέχουν με rx550 οπότε κάποιες είναι σίγουρα συμβατές, αλλά καλύτερα να έχεις μια πιο επίσημη απάντηση.

    Επίσης πες τους και τι μητρική έχεις, γιατί αυτές οι κάρτες δεν έχουν εξωτερική τροφοδοσία και παίρνουν ρεύμα από τη μητρική. Μπορεί να μη τη σηκώνει καθότι είναι και η μητρική παλιά.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας