Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    24-04-2011
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους

    Τον Μαϊο απέκτησα επιτέλους μετά από χρόνια VDSL 50mbit στη vodafone και δεν αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα μέχρι τα τέλη Σεπτεμβρίου όπου παρατήρησα στο Η300S την απότομη αύξηση crc errors το βράδυ και είχα κάποιες φορές και αποσυγχρονισμούς. Δηλώνω βλάβη μετράνε 1 volt θόρυβο στη γραμμή (εκτός της κατοικίας χωρίς κουμπωμένο τίποτα πάνω), βρίσκουν την εσωτερική καλωδίωση στη μεζονετα εξαιρετική, μου αλλάζουν ζεύγος στο KV και αντικαθιστά ο εργολάβος του ote το τελευταίο κομμάτι του καλωδίου από το box στην προτελευταία κολώνα μεχρι την τελευταία που γίνεται η σύνδεση με το καλώδιο της οικίας μου. Εν τω μεταξύ μου αναβαθμίσαν και τη γραμμή σε 100mbit (πιάνω οριακά όπως φαίνεται και από τα στατιστικά παρακάτω) αλλα δυστυχώς τα απροσδόκτα errors παραμένουν. Φαναταστείτε ότι πέφτω για ύπνο με 25 errors και το πρωί έχει μαζέψει περίπου 10000 χωρίς να υπάρχει χρήση. Το τελευταίο που έκανα ήταν να ζητήσω αλλαγή του router και μου δωσαν το tp link 100v ενώ είχα ανοίξει και παράπονο στην εταιρία(μάλλον γι αυτό μου το άλλαξαν). Η συνδεσμολογία είναι η εξής αυτή τη στιγμή:

    Στο σπίτι δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ πρίζα. Το ζευγάρι του καλωδίου της εξωτερικής γραμμής είναι μουφαρισμένο από τον τεχνικό της vf με ένα καλώδιο το άλλο άκρο rj11 του οποίου πηγαίνει απευθείας στη θύρα dsl του tp-link. Στη θύρα tel υπάρχει κουμπωμένο φίλτρο vdsl και πανω σε αυτό καλώδιο που πηγαίνει στην είσοδο μητρικής πλακετας συναγερμου paradox192evo και απο την έξοδο της μητρικής καλώδιο rj11 που καταληγει στο μοναδικό dect τηλέφωνο του σπιτιού. Όσο διάστημα ψάχνονταν οι τεχνικοί τι φταίει μου είπαν από την εξυπηρετηση πελατών ότι έχω μπει σε προφιλ 9αρι στην καμπίνα της vf για να μειωθούν τα errors. Αλλα κάποια στιγμή "μπουκώνει" και αναγκαστικά θέλει reset απ το κουμπί ή reboot

    To tp-link δουλέυει σε bridge mode και όλο το traffic διαχειρίζεται ένα ubiquiti edgerouter x στο οποίο έχω ανοιξει και τη θύρα 192.168.2.1 για να έχω πρόσβαση στο gui του router όπου βλέπω τα στατιστικά. Όλο το σπίτι έχει gigabit δίκτυο με cat6 καλωδίωση

    Εχω ήδη κάνει αίτηση στον ΟΤΕ για νέα γραμμή με την προύπόθεση να με ρίξουν σε καμπίνα της vf που είναι σχεδόν έξω από το σπίτι περίπου 50μ και σε άλλο kv του οτε (αυτή που παίρνω τωρα είναι καμια 350αριά μέτρα μακριά γιατί "έτσι είχαν πέσει τα καλώδια του οτε όταν φτιαχνόταν το σπίτι").

    Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ή να προτείνει κάτι σε ρυθμίσεις - αλλαγή συνδεσμολογίας (αν και σε συνδεσμολογία νομίζω πως έχω δοκιμάσει τα πάντα). Επίσης θέλω να ρωτήσω εάν τα errors μπορεί να αφορούν μόνο την voip τηλεφωνία διότι στη χρήση του internet δε διαπιστώνω προβλήματα εκτός από τη στιγμή που έχει μαζεψει πολλά errors και κολλάει οριστικα. Παραθέτω και screenshots από τις ρυθμίσεις και το speedtest
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dsl stats.jpg 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  127,0 KB 
ID: 221250Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speedtest.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  52,0 KB 
ID: 221251Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  telephony advanced.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  105,8 KB 
ID: 221252Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  telephony.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  121,7 KB 
ID: 221253Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl bridge.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  101,1 KB 
ID: 221254Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  voip settings.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  114,9 KB 
ID: 221255

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kάνε αυτό που είναι στο Link, ώστε να αποκλείσεις την περίπτωση να υπάρχει πρόβλημα από το ρεύμα
    https://www.adslgr.com/forum/threads...18#post6932818
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.006
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πάντως με Nova και adsl2+ Συγχρονίζω στο max με 1200Mbps χωρίς αποσυνδέσεις μόνο 1 με 2 την ημέρα εν συγκρίση με τις πολλές που είχα πιο παλιά.
    Αυτό που έκανα και ησύχασα είναι τα εξής:
    Έκανα update τον driver του ethernet μέσα απο τον device manager και πήγα στα power options και απενεργοποίησα εκεί που λέει απενεργοποίηση της συσκευής για εξοικονόμηση ενέργειας. Αυτά σε windows 10 Ltsc 1809
    Προφανώς αυτά βελτίωσαν κατά πολύ την πλοήγηση μου στο διαδίκτυο.

    - - - Updated - - -

    και με ρούτερ Technicolor TG788v v3 που φημίζονται ότι είναι προβληματικά.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  4. #4
    Εγγραφή
    29-09-2020
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως με Nova και adsl2+ Συγχρονίζω στο max με 1200Mbps χωρίς αποσυνδέσεις μόνο 1 με 2 την ημέρα εν συγκρίση με τις πολλές που είχα πιο παλιά.
    Αυτό που έκανα και ησύχασα είναι τα εξής:
    Έκανα update τον driver του ethernet μέσα απο τον device manager και πήγα στα power options και απενεργοποίησα εκεί που λέει απενεργοποίηση της συσκευής για εξοικονόμηση ενέργειας. Αυτά σε windows 10 Ltsc 1809
    Προφανώς αυτά βελτίωσαν κατά πολύ την πλοήγηση μου στο διαδίκτυο.

    - - - Updated - - -

    και με ρούτερ Technicolor TG788v v3 που φημίζονται ότι είναι προβληματικά.
    Τι σχεση εχει το update των drivers με το οτι εχει CRC errors στο μοντεμ; Δεν εχουν καμια απολυτως σχεση μεταξυ τους. Ωστοσο, το προβλημα που εχει ο op δεν σχετιζεται με κανενα τροπο με το δικο σου.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyzit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Καλησπέρα σε όλους

    Τον Μαϊο απέκτησα επιτέλους μετά από χρόνια VDSL 50mbit στη vodafone και δεν αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα μέχρι τα τέλη Σεπτεμβρίου όπου παρατήρησα στο Η300S την απότομη αύξηση crc errors το βράδυ και είχα κάποιες φορές και αποσυγχρονισμούς. Δηλώνω βλάβη μετράνε 1 volt θόρυβο στη γραμμή (εκτός της κατοικίας χωρίς κουμπωμένο τίποτα πάνω), βρίσκουν την εσωτερική καλωδίωση στη μεζονετα εξαιρετική, μου αλλάζουν ζεύγος στο KV και αντικαθιστά ο εργολάβος του ote το τελευταίο κομμάτι του καλωδίου από το box στην προτελευταία κολώνα μεχρι την τελευταία που γίνεται η σύνδεση με το καλώδιο της οικίας μου. Εν τω μεταξύ μου αναβαθμίσαν και τη γραμμή σε 100mbit (πιάνω οριακά όπως φαίνεται και από τα στατιστικά παρακάτω) αλλα δυστυχώς τα απροσδόκτα errors παραμένουν. Φαναταστείτε ότι πέφτω για ύπνο με 25 errors και το πρωί έχει μαζέψει περίπου 10000 χωρίς να υπάρχει χρήση. Το τελευταίο που έκανα ήταν να ζητήσω αλλαγή του router και μου δωσαν το tp link 100v ενώ είχα ανοίξει και παράπονο στην εταιρία(μάλλον γι αυτό μου το άλλαξαν). Η συνδεσμολογία είναι η εξής αυτή τη στιγμή:

    Στο σπίτι δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ πρίζα. Το ζευγάρι του καλωδίου της εξωτερικής γραμμής είναι μουφαρισμένο από τον τεχνικό της vf με ένα καλώδιο το άλλο άκρο rj11 του οποίου πηγαίνει απευθείας στη θύρα dsl του tp-link. Στη θύρα tel υπάρχει κουμπωμένο φίλτρο vdsl και πανω σε αυτό καλώδιο που πηγαίνει στην είσοδο μητρικής πλακετας συναγερμου paradox192evo και απο την έξοδο της μητρικής καλώδιο rj11 που καταληγει στο μοναδικό dect τηλέφωνο του σπιτιού. Όσο διάστημα ψάχνονταν οι τεχνικοί τι φταίει μου είπαν από την εξυπηρετηση πελατών ότι έχω μπει σε προφιλ 9αρι στην καμπίνα της vf για να μειωθούν τα errors. Αλλα κάποια στιγμή "μπουκώνει" και αναγκαστικά θέλει reset απ το κουμπί ή reboot

    To tp-link δουλέυει σε bridge mode και όλο το traffic διαχειρίζεται ένα ubiquiti edgerouter x στο οποίο έχω ανοιξει και τη θύρα 192.168.2.1 για να έχω πρόσβαση στο gui του router όπου βλέπω τα στατιστικά. Όλο το σπίτι έχει gigabit δίκτυο με cat6 καλωδίωση

    Εχω ήδη κάνει αίτηση στον ΟΤΕ για νέα γραμμή με την προύπόθεση να με ρίξουν σε καμπίνα της vf που είναι σχεδόν έξω από το σπίτι περίπου 50μ και σε άλλο kv του οτε (αυτή που παίρνω τωρα είναι καμια 350αριά μέτρα μακριά γιατί "έτσι είχαν πέσει τα καλώδια του οτε όταν φτιαχνόταν το σπίτι").

    Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ή να προτείνει κάτι σε ρυθμίσεις - αλλαγή συνδεσμολογίας (αν και σε συνδεσμολογία νομίζω πως έχω δοκιμάσει τα πάντα). Επίσης θέλω να ρωτήσω εάν τα errors μπορεί να αφορούν μόνο την voip τηλεφωνία διότι στη χρήση του internet δε διαπιστώνω προβλήματα εκτός από τη στιγμή που έχει μαζεψει πολλά errors και κολλάει οριστικα. Παραθέτω και screenshots από τις ρυθμίσεις και το speedtest
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dsl stats.jpg 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  127,0 KB 
ID: 221250Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speedtest.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  52,0 KB 
ID: 221251Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  telephony advanced.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  105,8 KB 
ID: 221252Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  telephony.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  121,7 KB 
ID: 221253Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl bridge.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  101,1 KB 
ID: 221254Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  voip settings.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  114,9 KB 
ID: 221255
    Spoiler:



    Έβαλες απάντηση σε άσχετο νήμα.

    Δεν έχει σημασία αν τα λάθη μαζεύονται το βράδυ ή όλη την ημέρα, τις συγκεκριμένες ώρες μπορεί να συμβαίνει κάτι με εξωτερικό δίκτυο ρεύματος(φωτισμός, πινακίδες, κ.λ.π.) ή από το εσωτερικό δίκτυο ρεύματος(Α/C, φωτισμός με χρονοδιακόπτη, κ.λ.π.).
    Δεν είμαστε στον χώρο σου για να ξέρουμε τι ακριβώς υπάρχει εκεί, προσπαθούμε να σε υποψιάσουμε για πιθανές αιτίες που μπορεί να δημιουργούν το πρόβλημα. Αυτά που λέμε είναι ότι μαζεύουμε από προσωπικές εμπειρίες και από ότι αναφέρουν εδώ μέσα συμφορουμίτες.
    Τα ψάχνεις ή πετάς το post στα σκουπίδια.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας