Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο #2 λέει ότι δεν είναι υποχρεωμένοι να του παρέχουν υπηρεσίες ,τέλος πάντων .-
    δεν θέλω να γίνει παράθεση σε μήνυμα μου ούτε να ξανά ασχοληθώ !
    και φυσικά δεν έχω κάτι εναντίον του Κιμον
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  2. #17
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.883
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NiKapa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο #2 λέει ότι δεν είναι υποχρεωμένοι να του παρέχουν υπηρεσίες ,τέλος πάντων .-
    δεν θέλω να γίνει παράθεση σε μήνυμα μου ούτε να ξανά ασχοληθώ !
    και φυσικά δεν έχω κάτι εναντίον του Κιμον
    Αναφερόμουν στον συνδυασμό internet/τηλεφωνία που ήταν και το ζήτημα του op.
    Ήμαρτον, μην πιανόσαστε σε λέξεις.

    Οι isp θα προσφέρουν υπηρεσίες xdsl εκεί που έχουν διαθέσιμο δίκτυο.
    Αν δεν υπάρχει δίκτυο, κρίμα.
    Καθολική υπηρεσία είναι μόνο η τηλεφωνία, και θα προσφέρει τα σχετικά ο πάροχος που το έχει αναλάβει,
    με τους δικούς του όρους.
    Που ενδεχομένως να μην ενθουσιάσουν τον ενδιαφερόμενο.
    Ενδεχομένως να το κάνει συνδυαστικά με internet, αλλά δεν είναι υποχρεωμένος.
    Στο 1ό post μου έχω γράψει τις εναλακτικές.
    Τουλάχιστον όσες σκέφτηκα.
    Αν μπορείτε να σκεφτείτε κάτι άλλο προτείνετε το.
    Αλλά μην πιανόμαστε σε λέξεις, δεν γράφω έκθεση.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #18
    Εγγραφή
    24-11-2020
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Σας ευχαριστώ όλους για την πληροφόρηση!

    Όσον αφορά την αίτηση μου, έκανα πρώτα στη forthnet για 100αρα και αφού ήρθε την πρώτη φορά ο τεχνικός και μου είπε για την απόσταση απευθύνθηκα στην cosmote και μου είπαν να ξανακάνω αίτηση αλλά στην cosmote αυτή την φορά γιατί μπορεί να γίνει αποδεκτή έτσι. Μετά από καινούργια αίτηση για 50αρα γραμμή αυτή την φορά ο τεχνικός ανέφερε και το ότι υπάρχει θέμα με το κουτί πέρα από την απόσταση κάτι το οποίο δεν ανέφερε στην πρώτη του επίσκεψη.

    Αυτό με έβαλε σε σκέψης μήπως έψαχνε απλός δικαιολογίες για να μην με συνδέσει μιας και η forthnet και η cosmote μου είπε οτι η περιοχή μου στηρίζει vdsl.

    Οσον αφορά την υποχρέωση που έχουν για να σου συνδέσουν τηλέφωνο, πάντα νόμιζα ότι από τη στιγμή που έχεις τηλέφωνο, με ένα ρούτερ της αντίστοιχης εταιρίας μπορείς να πάρεις και internet. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο? Γιατί σε αυτή την περίπτωση μπορώ να κάνω αίτηση για τηλέφωνο, που έχουν υποχρέωση να συνδέσουν, και αφού γίνει η σύνδεση να ζητήσω internet.

    Επίσης, έχει σημασία το ότι ζητάω vdsl? Θα είχε διάφορα άμα έκανα αίτηση για 25αρα adsl?

    Τέλος, το μέσω όντως μπορεί να παίξει ρόλο η είναι πιο πολύπλοκη η περίπτωση μου? Αν γίνεται κάτι με μέσω τουλάχιστον να ψάξω να δω αν υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει...

    Το δορυφορικό internet το είδα σαν λύση αλλά δεν αξίζει. Με 10Gb το μήνα όριο δεν κάνεις τίποτα και ποιο φθηνά θα μου βγει ενα συμβόλαιο στο κινητό... Θα μου πεις το δορυφορικό έχει απεριόριστα δεδομένα από της 23:00-7:00 αλλά εκτός και αν αρχίσω να κοιμάμαι τη μέρα, που δεν είναι εφικτό, μου είναι άχρηστο.

    Οσον αφορά τη μετακόμιση δυστυχώς δεν γίνεται μιας και αναφέρομαι σε δική μου κατοικία και όχι κατι ενοικιαζομενο.

    Δυστυχώς τους γείτονες μου δεν τους εμπιστεύομαι για να τραβήξω γραμμή ethernet από αυτούς η να δώσω ενα καρο λεφτά για κεραίες (για πιο μακρινές αποστάσεις) μιας και οπότε τους καπνίσει μπορούν να μου το κόψουν. Ήδη όταν μίλησα με τον πιο κοντινό γείτονα ήταν σχετικά δεκτικός με την ιδέα αλλά μου πέταξε και ότι άμα δει ότι δεν είναι ευχαριστημένος με την ταχύτητα αφού το μοιραστούμε θα το κόψει.

  4. #19
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.883
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Δυστυχώς οι πωλητές του x isp δεν ξέρουν τηλεφωνικά ποιά ακριβώς η κατάσταση στο ακραίο δίκτυο.
    Το μόνο που μπορούν να δούν είναι αν (θεωρητικά) μια διεύθυνση/περιοχή εξυπηρετείται από a/vdsl.
    Αυτό αφήνει πολύ χώρο για λάθη, με αποτέλεσμα σε περιοχές που υπάρχει έλλειψη δικτύου (διαθέσιμου χαλκού) να δημιουργούνται τέτοια θέματα.
    Είμαι επίσης παθών με το ίδιο πρόβλημα.

    Αν είσαι ήδη συνδεμένος στο δίκτυο με απλή/κλασική τηλεφωνία (pots),
    που σημαίνει ότι ήδη έχεις καταλαβει ένα ζεύγος,
    και εφόσον η σύνδεση σου δεν περνάει από φερέσυχνο (φερέσυχνο/pcm = ενδεχομένως το "κουτί" που ανέφεραν?),
    τότε μπορούν να σου δώσουν internet όσο η απόσταση από το ΤΚ (για adsl = 4-5 Km) ή την καμπίνα (vdsl = ~1.000m) το επιτρέπει,
    Αν η απόσταση είναι μεγαλύτερη απλώς δεν γίνεται.
    Αν κατάλαβα σωστά όμως(?), εσύ δεν είσαι καθόλου συνδεμένος,
    τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω από το σχόλιο σου περί απόριψης μετά τα 200m.
    Στην οποία περίπτωση τίθεται θέμα μή-διαθεσιμότητας ακραίου δικτύου.
    Αν υπάρχει διαθέσιμο ζεύγος (ζεύγος = ζεύγος χάλκινου καλωδίου) λογικά θα σου παρέχουν την τηλεφωνία και internet
    αναλόγως του τι επιτρέπει η απόσταση.
    Αν δεν υπάρχει διαθέσιμο ζεύγος, είτε περιμένεις τον ΟΤΕ να κάνει επέκταση/αναβάθμιση δικτύου (αν και όταν),
    είτε αιτείσαι στον ΟΤΕ την επέκταση (αν το δεχτούν) και πληρώνεις μελέτη/εργολάβο/σκαψίματα/καλώδια/υλικά/κλπ.
    Και θα πάρει μήνες.
    Θα έλεγα:
    Πήγαινε στον ΟΤΕ και μίλα με έναν τεχνικό να δείς ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημα.
    Οι τεχνικοί που δουλεύουν στον δρόμο είναι οι μόνοι που ξέρουν την κατάσταση του ακραίου δικτύου.
    Και μετά αποφασίζεις.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #20
    Εγγραφή
    24-11-2020
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πολύ ξεκάθαρος ήσουν k1m0n, σε ευχαριστώ.

    Ναι, δεν είμαι καθόλου συνδεδεμένος στο δίκτυο.

    Θα πάω να μιλήσω και με τεχνικό αλλα και στον ΟΤΕ όπως μου πρότεινες και θα δω αν βγάλω άκρη.

    Εκτός και άμα μου πουν κανένα παράλογο ποσό είμαι διατεθειμένος να πληρώσω για επέκταση οπότε θα ρωτήσω και γι αυτή την περίπτωση.

    Σας ευχαριστώ όλους και πάλι για την βοήθεια.

  6. #21
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.883
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    "Παράλογο" δεν θάναι, μην ξεχνάς ότι δεν ζητάς απλώς "να σου βάλουν τηλέφωνο...",
    επέκταση δικτύου ζητάς, θάναι: υλικά + εργασία συνεργείου + κέρδος εργολάβου.
    Λογικό/αναμενόμενο είναι.
    Δεν θα είναι φτηνό όμως.
    Στην δική μου περίπτωση:
    επέκταση (~300m, σε ένα κτήμα) = κολώνες+εργολάβος+υλικά+κλπ = ~800 χιλιάρικα (αν θυμάμαι καλά).
    Σε δραχμές, κάπου προς τα τέλη της δεκαετίας του '80...
    Ρώτα για αρχή αν δέχονται να το κάνουν, αλλά μην περιμένεις τον λογαριασμό σε κατοστάρικα, σε χιλιάρικα θάναι.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #22
    Εγγραφή
    24-11-2020
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μόλις είδα τα 800 χιλιάρικα πόνεσε το συκώτι μου. Τη λέξη δραχμές τι βάζουμε πιο κοντά σε τέτοια ποσά

    2-3 χιλιάρικα είναι λογικό πλαίσιο. Εγώ φοβόμουν για ποσά άνω τον 10 χιλιάδων.

    Θα κανονίσω να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο πρώτα για να δω αν είναι εφικτή η επέκταση όπως είπες και από εκεί και πέρα πράττω ανάλογα.

  8. #23
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.883
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Μια χαρά.
    Αν/όταν βγάλεις άκρη γράψε 2 λέξεις για τους επόμενους.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  9. #24
    Εγγραφή
    24-11-2020
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Φυσικά! Οποιαδήποτε λύση βρω θα σας την ανακοινώσω!

  10. #25
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παντως το κουτακι που λετε πανω στη κολωνα ειναι μαλλον απιθανο να ειναι 4 καναλο pcm (τα φερεσυχνα εχουν αποσυρθει εδω και 20 χρονια), και έχω να δω τέτοιο παρα πολλα χρονια επισης. Μαλλον ο OP εννοει το oval box στη κολωνα.
    Μια φωτογραφια θα βοηθούσε.

    Αμφιβαλλω ότι μπορει κανείς να πληρώσει για επαύξηση δικτύου (στα οτεδιστικα). Η κατασκευη δικτυου εκει που δεν υπαρχει ειναι αλλη περίπτωση. Εδω η περιοχη καλυπτεται. υπαρχει κολωνα εξω απο το σπιτι και μαλιστα εχει και καμπινα kv.κοντα.
    Δεν υπαρχει κανενας νομος που να υπαγορευει αποστασεις απο κεντρα κλπ.
    Κσνεις αιτηση στην cosmote και επιμενεις.

    Αμα ασχοληθουν, θα βρουν ζευγαρι. Τους βλεπω που πετανε λασα απο τη μια κολωνα στην αλλη και το φερνουν το ζευγαρι.

  11. #26
    Εγγραφή
    26-08-2009
    Περιοχή
    Ν.Σμυρνη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως το κουτακι που λετε πανω στη κολωνα ειναι μαλλον απιθανο να ειναι 4 καναλο pcm (τα φερεσυχνα εχουν αποσυρθει εδω και 20 χρονια), και έχω να δω τέτοιο παρα πολλα χρονια επισης. Μαλλον ο OP εννοει το oval box στη κολωνα.
    Μια φωτογραφια θα βοηθούσε.

    Αμφιβαλλω ότι μπορει κανείς να πληρώσει για επαύξηση δικτύου (στα οτεδιστικα). Η κατασκευη δικτυου εκει που δεν υπαρχει ειναι αλλη περίπτωση. Εδω η περιοχη καλυπτεται. υπαρχει κολωνα εξω απο το σπιτι και μαλιστα εχει και καμπινα kv.κοντα.
    Δεν υπαρχει κανενας νομος που να υπαγορευει αποστασεις απο κεντρα κλπ.
    Κσνεις αιτηση στην cosmote και επιμενεις.

    Αμα ασχοληθουν, θα βρουν ζευγαρι. Τους βλεπω που πετανε λασα απο τη μια κολωνα στην αλλη και το φερνουν το ζευγαρι.
    Aπο PCM δεν περνανε υηρεσιες internet καθως χρησιμοποιει το ευρος της συχνοτητς προκειμενου να περασει τα slave καναλια φωνης και εαν διαβασα σωστα το παλικαρι ανεφερε οτι ο γειτονας του που τροφοδοτειτε απο αυτο το κουτι εχει 24 αρα σταθερα.Το πιο πιθανο ειναι να μιλαμε για 10αρι BOX ακραιου δικτυου η ακομα χειροτερα 5αρι σπασμενο Box χωρις ελευθερα ζευγη.Οσο για την αποσταση δεν μιλαει για αποσταση απο ΑΚ αλλα για αποσταση ατομικης γραμμης δικτυου και ποσο μηκος μπορει να κατασκευαστει μονοκομματο σαν ατομικη γραμμη.Θα συμφωνησω και εγω να ξανακανεις αιτηση μιλοντας με τεχνικο καθως και η λυση του Speedbooster υπαρχει αλλα και πλεον η λυση του internet backup που επιτρεπει και την τηλεφωνια να παιζει.Απλα εαν τα πραγματα ειναι οπως μα τα περιγραφεις,ακομα και εαν δεχτουν να κανουν ατομικη γραμμη 200 μετρων τα αποτελεσματα στο ευρυζωνικο κομματι θαναι τραγικα ακομα και εαν χρησιμοποιηθει πορτα καμπινας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος djthomasd : 28-01-21 στις 00:11.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας