Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H288A
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Question
    Γεια σας, στο προσεχές μέλλον σκέφτωμαι να αναβαθμίσω τη γραμμή που έχω(ADSL 24) σε Nova 100Mbps και έχω την εξής απορία:


    • Ο ρούτερ που έχω δεν υποστηρίζει VoIP αλλά προς το παρών το τηλέφωνο μου λειτουργεί κανονικά, αν γίνει αναβάθμιση σε VDSL 100 υποχρεοτικά αλλάζει και το τηλέφωνο σε VoIP;
    • Αν δεν υφίσταται υποχρεοτικά αλλαγή σε VoIP ο ρούτερ που δίνει η Nova υπάρχει περίπτωση να είναι καλύτερος από αυτό που έχω ASUS DSL-AC56U;


    Να σημειώσω ότι θα πάρει από καμπίνα και όχι από αστικό κέντρο, επίσης στην ίδια πολυκατοικία υπάρχει Wind VDSL 50 και το τηλέφωνο παίζει κανονικά χωρίς να είναι VoIP αν αυτό βοηθάει.


    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ολες οι αναβαθμίσεις / νεες συνδέσεις απο kv ειναι υποχρεωτικά voip

  3. #3
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Ζte 288a
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από boss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας, στο προσεχές μέλλον σκέφτωμαι να αναβαθμίσω τη γραμμή που έχω(ADSL 24) σε Nova 100Mbps και έχω την εξής απορία:


    • Ο ρούτερ που έχω δεν υποστηρίζει VoIP αλλά προς το παρών το τηλέφωνο μου λειτουργεί κανονικά, αν γίνει αναβάθμιση σε VDSL 100 υποχρεοτικά αλλάζει και το τηλέφωνο σε VoIP;
    • Αν δεν υφίσταται υποχρεοτικά αλλαγή σε VoIP ο ρούτερ που δίνει η Nova υπάρχει περίπτωση να είναι καλύτερος από αυτό που έχω ASUS DSL-AC56U;


    Να σημειώσω ότι θα πάρει από καμπίνα και όχι από αστικό κέντρο, επίσης στην ίδια πολυκατοικία υπάρχει Wind VDSL 50 και το τηλέφωνο παίζει κανονικά χωρίς να είναι VoIP αν αυτό βοηθάει.


    Ευχαριστώ!
    παλαιοτερα δινανε vpu 50mb με pstn. πλεον αν δεν κανω λαθος δινουν μονο vlu 100 (η 50) με voip.

  4. #4
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H288A
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ΟΚ Ευχαριστώ!!!

  5. #5
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    805
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Εγω παντως εχω 100αρα με απλη γραμμη οχι voip

  6. #6
    Εγγραφή
    01-06-2015
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    καλημέρα,

    πρόσφατα ζήτησα αναβάθμιση στην nova από fiber50 (vdsl, όχι voip) σε fiber100 έχοντας στο σπτι τον speedport (μιας και ήμουν παλια cosmote). Αναβάθμισαν την γραμμή σε voip 100, δεν έχω ούτε internet ούτε τηλέφωνο. κατήγγειλα την σύμβαση και ζήτησα υπαναχώρηση στην προγούμενη κατάσταση, εδω και μια εβδομάδα δεν καταλαβαίνουν τι τους ζητάω μιας και η τεχνική υπηρεσία (13700) δεν επικοινωνεί με το τμήμα πελα΄των (13800), κοινώς μπάχαλο ...

    Καλή συνέχεια σε όλους
    ΚΧ


    ΥΓ. η σύμβαση δεν αναφέρει ούτε σε άρθρα ούτε σε παραρτήματα για voip, vdsl εμφανίζει δε ένα καινούργιο όρο που τον ονομάζει συνήθης ταχύτητα και είναι στα 75Mbps

  7. #7
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.753
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από khairop Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα,

    πρόσφατα ζήτησα αναβάθμιση στην nova από fiber50 (vdsl, όχι voip) σε fiber100 έχοντας στο σπτι τον speedport (μιας και ήμουν παλια cosmote). Αναβάθμισαν την γραμμή σε voip 100, δεν έχω ούτε internet ούτε τηλέφωνο. κατήγγειλα την σύμβαση και ζήτησα υπαναχώρηση στην προγούμενη κατάσταση, εδω και μια εβδομάδα δεν καταλαβαίνουν τι τους ζητάω μιας και η τεχνική υπηρεσία (13700) δεν επικοινωνεί με το τμήμα πελα΄των (13800), κοινώς μπάχαλο ...

    Καλή συνέχεια σε όλους
    ΚΧ


    ΥΓ. η σύμβαση δεν αναφέρει ούτε σε άρθρα ούτε σε παραρτήματα για voip, vdsl εμφανίζει δε ένα καινούργιο όρο που τον ονομάζει συνήθης ταχύτητα και είναι στα 75Mbps
    Δεν μπορείς να κάνεις τιπτ άλλο εκτός από φορητότητα σε άλλο πάροχο όπου εκεί θα δουλέψουν όλα από το πρώτο λεπτό. Πρόστιμο δεν πρόκειται να πληρώσεις.
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ο κανονισμός της ΕΕΤΤ για τις νέες καμπίνες FTTC που προσφέρουν συνδέσεις VDSL Vectoring, είναι ξεκάθαρος. Μόνον υπηρεσίες ΙΡ θα δίνονται, άρα VoIP τηλεφωνία, απλά μέχρι σήμερα δεν ακολουθείται πιστά σε κάθε περίπτωση.
    Καλά, για FTTH δεν το συζητάμε καν αφού δεν μπορεί να παίξει κάτι άλλο εκτός του VoIP.

  9. #9
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Ο οτε δίνει voip, και από αστικό κέντρο ή το έχει σταματήσει

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Από παντού δίνει συνήθως VoIP. Σε κάποιες περιπτώσεις λόγω προβλημάτων του χάλκινου δικτύου και προβληματικής σύndεσης, δίνει PSTN ή/και ISDN.

  11. #11
    Εγγραφή
    01-06-2015
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    καλημερα, σε αυτην την περ'ιπτωση θα πρέπει να αναφέρονται και στην σύμβαση μς τους καταναλωτές θα πρέπει εκ των πτοτέρων να εημερώνονται και οι καταναλωτές για την αλλαγή της τεχνολογίας. ειδικά δε όσοι έχουν και συναγερμους στα σπίτια θα πρέπει να βάλουν και UPS, Μπλέκει το πράγμα
    εεπίσης ποιό είναι το ελάχιστο όριο bandwidth που θα προσφέρουν, το μέγιστο είναι 100, το σύνηθες είναι 75, το ελάχιστο ποιό είναι?

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από khairop Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, σε αυτην την περ'ιπτωση θα πρέπει να αναφέρονται και στην σύμβαση μς τους καταναλωτές θα πρέπει εκ των πτοτέρων να εημερώνονται και οι καταναλωτές για την αλλαγή της τεχνολογίας
    Μια χαρά αναφέρεται στη σύμβαση.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από khairop Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειδικά δε όσοι έχουν και συναγερμους στα σπίτια θα πρέπει να βάλουν και UPS, Μπλέκει το πράγμα
    Σε Vodafone πριν και τώρα σε Cosmote, ουδέποτε είχα θέμα με τον συναγερμό. Όσοι έχουν συνήθως είναι θέμα του συναγερμού ή του CPE του παρόχου. Για το UPS, ναι είναι ένα θέμα.

    Αλλά όλα αυτά είναι δικαιολογίες. Σε FTTH (που πιστεύω όλοι μας θέλουμε), τεχνολογικά σε όλο τον γαλαξία μέχρι σήμερα δεν υπάρχει κάτι άλλο πέραν του VoIP.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από khairop Εμφάνιση μηνυμάτων
    εεπίσης ποιό είναι το ελάχιστο όριο bandwidth που θα προσφέρουν, το μέγιστο είναι 100, το σύνηθες είναι 75, το ελάχιστο ποιό είναι?
    Τα νούμερα είναι αυθαίρετα. Έχει να κάνει με την σύνδεση του καθενός και αναφέρεται σχετικά στο συμβόλαιο ή έχει σύνδεσμο για την ανεύρεση της πληροφορίας μέγιστης, μέσης και ελάχιστης σύνδεσης.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2009
    Περιοχή
    ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Router
    VMG8623-T50B+NetgearR7800
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από khairop Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα,

    πρόσφατα ζήτησα αναβάθμιση στην nova από fiber50 (vdsl, όχι voip) σε fiber100 έχοντας στο σπτι τον speedport (μιας και ήμουν παλια cosmote). Αναβάθμισαν την γραμμή σε voip 100, δεν έχω ούτε internet ούτε τηλέφωνο. κατήγγειλα την σύμβαση και ζήτησα υπαναχώρηση στην προγούμενη κατάσταση, εδω και μια εβδομάδα δεν καταλαβαίνουν τι τους ζητάω μιας και η τεχνική υπηρεσία (13700) δεν επικοινωνεί με το τμήμα πελα΄των (13800), κοινώς μπάχαλο ...

    Καλή συνέχεια σε όλους
    ΚΧ


    ΥΓ. η σύμβαση δεν αναφέρει ούτε σε άρθρα ούτε σε παραρτήματα για voip, vdsl εμφανίζει δε ένα καινούργιο όρο που τον ονομάζει συνήθης ταχύτητα και είναι στα 75Mbps

    Δυστυχως βιωνω και εγω το ιδιο δραμα. Τι και αν το σπιτι ειναι μονοκατοικια με συναγερμους, παραλληλη συνδεση 10 τηλεφωνικων πριζων σε διαφορετικους οροφους, αλλο openwrt router που κανει ολη τη βρωμοδουλεια, 5 powerline adapters, κλπ.. Ουδεποτε μου ειπαν οτι η τηλεφωνικη γραμμη θα γυρισει σε VoIP, ιδιαιτερα οταν τους τονισα οτι θελω απλη αναβαθμιση απο 50 στα 100, χωρις να αλλαξω καν εξοπλισμο, login details, κλπ, λογω των παραπανω δυσκολιων. Η ερωτηση ειναι: Μπορει κανεις να εχει αυτη τη VDSL στα 100 με αναλογικο τηλεφωνο (δηλαδη να καταργησουν απλως την υπηρεσια VoIP), ή τεχνικα αυτο ειναι αδυνατο;

    Μιλησα με 10 ατομα στη Nova, μονο σημερα, και ο καθενας λεει το .. δικο του. Μονο μια σοβαρη κοπελα απο το τεχνικο μου εδωσε μια σχετικα λογικη εξηγηση, οτι δηλαδη η παλια VDSL ηταν αμιγως χαλκος απο DSLAM μεχρι το σπιτι, ενω η τωρινη (VPU Lite οπως μου ειπε) ειναι οπτικη ινα μεχρι το ΚΑΦΑΟ και απο εχει και περα χαλκος.

    Πριν αρχισω με σχετικα μεγαλυτερες αλαγες στο σπιτι, θα ηθελα να εξαντλησω καθε περιθωριο. Υπαρχει περιπτωση σε αλλο παροχο (π.χ. Cosmote) να εχω κλασικη PSTN με VDSL στα 100; Βασικα το Upload με νοιαζει να μην ειναι μονο 5 MBps που ηταν πριν, για να μπορουμε να δουλευουμε σαν ανθρωποι.

  14. #14
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.319
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Όλα γυρίζουν σε VoIP, κάνε τις αλλαγές στο σπίτι.
    Βασικά η μόνη αλλαγή είναι ότι θα βάλεις το router στην πριζα-αφετηρία και από εκεί θα συνεχίσει να έχει τηλεφωνία όλο το σπίτι.

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2009
    Περιοχή
    ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Router
    VMG8623-T50B+NetgearR7800
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα γυρίζουν σε VoIP, κάνε τις αλλαγές στο σπίτι.
    Βασικά η μόνη αλλαγή είναι ότι θα βάλεις το router στην πριζα-αφετηρία και από εκεί θα συνεχίσει να έχει τηλεφωνία όλο το σπίτι.
    Δυστυχως δεν ειναι ακριβως ετσι, γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει master πριζα στο σπιτι παρα ενας διακλαδωτης (που βρισκεται μεσα σε ενα ντουλαπι) με παραλληλες συνδεσεις για καθε δωματιο/χωρο. Αυτο που σκεφτομαι να κανω, αντι να περασω νεο διπλο καλωδιο μεσα απο κουτια κλπ για να καταληγει στην ιδια πριζα που κουμπωνει το modem, εινα απλα να δημιουργησω ενα εξωτερικου τυπου 2πλο master socket διπλα στον διακλαδωτη και να παω να βαλω το modem και το router εκει μεσα. Μετα να συνδεσω τη δευτερη "οδο" (επιστροφη) της νεας master πριζας πισω στο διακλαδωτη για να φυγει σε ολα τα δωματια/χωρους/συναγερμο/κλπ. Στεκει αυτο που λεω;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας