Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Πρόσφατα λόγω αποσυνδέσεων, bufferbloat, υψηλών ping και έλλειψη QoS στο Speedport Plus άρχισα να ψάχνω μια λύση router εμπορίου.
    Κατέληξα στο Edgerouter X καθώς είχα πολύ καλή εμπειρία με τα Access Point τους αλλά έμπλεξα σε μια 3ήμερη περιπέτεια μέχρι να ρυθμίσω τα πάντα.
    Με βοήθησε πολύ το forum σας αλλά υπάρχει έλλειψη μιας κρίσιμης πληροφορίας που με ταλαιπώρησε.

    Σε bridge mode όλα δουλεύουν σχετικά εύκολα αλλά για να γίνει PPPoE Pass Through πρέπει να γίνει αίτηση στη Cosmote.
    Πρέπει να σταλεί e-mail στο business-technical@ote.gr με scan αστυνομικής ταυτότητας όπου να ζητήσετε το εξής:
    Θα ήθελα να επιτραπεί PPPoE passthrough στη γραμμή μου (αριθμός τηλεφώνου) και απενεργοποίηση του TR069.
    Μπορείτε άμα θέλετε να ζητήσετε στο ίδιο e-mail και τα login SIP για τηλεφωνία.

    Eυχαριστώ για τη βοήθεια (συγκεκριμένα NinjaMiltos και deniSun) και συνιστώ όσοι έχουν αυξημένες απαιτήσεις να φύγουν άμεσα από το Speedport.
    Δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται με ίδιο modem να κουμπώνω 5-10 Mpbs παραπάνω και από εκεί που είχα 5-6 αποσυνδέσεις την βδομάδα να είμαι αισίως 10 μέρες uptime.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    1. Οι αποσυνδέσεις δεν έχουν να κάνουν με την λειτουργία ρούτερ αλλά με το Modem.
    Οπότε με την αλλαγή του ρούτερ που έκανες δεν θα σου λυθεί το θέμα των αποσυνδέσεων.
    2. Το passthrough μπορείς να το ενεργοποιήσεις.
    Δεν χρειάζεσαι αίτηση.
    Εκτός αν το κλείδωσαν από κάποιο fw και μετά και μου ξεφεύγει.
    Για το tr... οκ.
    3. Για το speed δεν έχω καταλάβει; Το άλλαξες ή όχι;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    1) Το speedport απλά έχανε τη σύνδεση σχεδόν κάθε 2 μέρες. Ουσιαστικά δεν είχε uptime πάνω από 4ημερο. Τώρα είμαι στη 12η μέρα συνεχούς σύνδεσης.

    2) Στο UI ολα φαίνονταν κανονικά. Pass though ενεργοποιημενο και η PPPoE κλήση γινόταν κανονικά στο Edgerouter αλλα τελείωνε με time out. Μετά από 2 μέρες προσπάθειας πήρα στο 13888 και μου είπαν ότι πρέπει να στείλω email. Προφανώς κάτι άλλαξαν. Ίσως για να μη δεσμεύονται IP?

    3) Το κράτησα ως modem και για τηλεφωνία.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας