Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    23-11-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα παιδιά,
    Το σπίτι μου βρίσκεται μεταξύ 2 διαφορετικών διαδρομών που ξεκινούν από το καφαο του ΟΤΕ. Η αριστερή κολώνα (στην οποία είμαι συνδεδεμένος) διανύει περίπου 1200μ μέχρι το καφαο. Η δεξιά κολώνα διανύει περίπου 350μ από το καφαο. Υπάρχει η δυνατότητα να συνδεθώ στην δεξιά κολώνα αντί για την αριστερή και να παίρνω από εκείνο το box. (Καλώδιο θα τραβήξω δικό μου). Έχει κάνει κάτι αντίστοιχο κάποιος άλλος;

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.355
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bill93757 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά,
    Το σπίτι μου βρίσκεται μεταξύ 2 διαφορετικών διαδρομών που ξεκινούν από το καφαο του ΟΤΕ. Η αριστερή κολώνα (στην οποία είμαι συνδεδεμένος) διανύει περίπου 1200μ μέχρι το καφαο. Η δεξιά κολώνα διανύει περίπου 350μ από το καφαο. Υπάρχει η δυνατότητα να συνδεθώ στην δεξιά κολώνα αντί για την αριστερή και να παίρνω από εκείνο το box. (Καλώδιο θα τραβήξω δικό μου). Έχει κάνει κάτι αντίστοιχο κάποιος άλλος;
    Αν το καλώδιό σου δεν περνάει από το κουτί της άλλης κολόνας που είναι κοντινότερη σε εσένα... όχι.
    Λογικά δεν περνάει.
    Δεν κάνουν διακλαδώσεις από κουτί σε κουτί απ όσο ξέρω.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    23-11-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν θέλω να γίνει διακλάδωση, αλλαγή του box σύνδεσης θέλω. Αυτή τη στιγμή το καλώδιο της γραμμής μου είναι συνδεδεμένο με το αριστερό box(3 κολωνες ενδιάμεσα) και εγώ θέλω να συνδεθεί στο δεξί όπου και έχει μικρότερη διαδρομή μέχρι το καφαο. Και τα 2 box συνδέονται στο ίδιο καφαο που παίρνω.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.355
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bill93757 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλω να γίνει διακλάδωση, αλλαγή του box σύνδεσης θέλω. Αυτή τη στιγμή το καλώδιο της γραμμής μου είναι συνδεδεμένο με το αριστερό box(3 κολωνες ενδιάμεσα) και εγώ θέλω να συνδεθεί στο δεξί όπου και έχει μικρότερη διαδρομή μέχρι το καφαο. Και τα 2 box συνδέονται στο ίδιο καφαο που παίρνω.
    Ο μόνος τρόπος για να πάρεις από την άλλη κολλώνα που θέλεις
    είναι να σου αλλάξει ο πάροχος ζεύγος από την καμπίνα ώστε να σου φέρνει την γραμμή στο κουτί της κολλώνας που θέλεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bill93757 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά,
    Το σπίτι μου βρίσκεται μεταξύ 2 διαφορετικών διαδρομών που ξεκινούν από το καφαο του ΟΤΕ. Η αριστερή κολώνα (στην οποία είμαι συνδεδεμένος) διανύει περίπου 1200μ μέχρι το καφαο. Η δεξιά κολώνα διανύει περίπου 350μ από το καφαο. Υπάρχει η δυνατότητα να συνδεθώ στην δεξιά κολώνα αντί για την αριστερή και να παίρνω από εκείνο το box. (Καλώδιο θα τραβήξω δικό μου). Έχει κάνει κάτι αντίστοιχο κάποιος άλλος;
    Καλώδιο στην κολόνα δικό σου δεν μπορείς να βάλεις γιατί απαγορεύεται.

    Κάνε αίτηση και λογικά αν υπάρχει ελεύθερο ζευγάρι από την άλλη πλευρά και υπάρχει η δυνατότητα να σου το δώσουν, θα σου πουν και την χρέωση για την αλλαγή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    23-11-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πριν μια εβδομάδα βάλανε το box στη δεξιά κολώνα όποτε λογικά θα υπάρχει διαθέσιμο. Η απόσταση από την δεξιά κολώνα είναι 80μ από το σπίτι μου, αν χρειαστεί να μπει ενδιάμεσα κολώνα ή απέναντι, είναι υπεύθυνος ο ΟΤΕ γι αυτό η εγώ; Επίσης κάπου διάβασα ότι ο ΟΤΕ περνάει κολώνας για 200μ δωρεάν, ισχύει κάτι τέτοιο;

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας