Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Σκέφτηκα να φτιάξω το νήμα γιατί δεν υπάρχει κάποιος για γενική συζήτηση.

    Είμαι σε αναζήτηση για κάτι καινούργιο και με τον ντόρο που έχει γίνει με την ανακοίνωση του Occulous Quest 2, το VR μπήκε στην προσοχή μου.
    Ασχολείται κανείς;


    Μερικά αρχικά θέματα συζήτησης:
    • Τι προτιμάτε. Σύνδεση με υπολογιστή η αυτόνομο;
    • Μια από τις μεγαλύτερες απορίες μου είναι τι γίνεται με αυτούς που φοράμε τεράστια γυαλιά. Ή η ελάχιστη απόσταση κάνει τα γυαλιά αχρειάστα;
    • Ενώ έψαχνα για το quest 2, έπεσα σε ένα κανάλι στο youtube που λέγεται thrillseeker αλλά δεν μου αρέσει. Υπάρχουν προτάσεις; Είναι δύσκολο να μεταφέρεις την εμπειρία. Δύσκολο κανάλι πιστεύω.
    • Πιστεύετε ότι έχει μέλλον; Έχουν βγάλει πολλά αξεσουάρ όπως haptic στολές
    • Θέλει χώρο γενικά;
    • Περί παινχίδιων
    • Αξίζει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chat1978 : 25-11-20 στις 22:55.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Η εμπειρία μου ειναι περιορισμένη , καθώς έχω το rift μόνο και έχω δει και το vive.

    Δεν νομίζω ότι υπήρχε αυτόνομο παλαιότερα αλλά φαντάζομαι χρειάζεσαι την σύνδεση με τον υπολογιστή.
    Δεν φοράω γυαλιά αλλά όσους έχω δει να το χρησιμοποιούν που φορούσαν τα έβγαζαν γιατί λόγω ζέστης θόλωναν αλλά φαντάζομαι μπορείς και να τα φοράς.
    Δεν γνωρίζω κάποιο κανάλι.
    Είναι ακριβό σπορ και δεν έχει μεγάλη αποδοχή από τους game developers αλλά κανείς δεν μπορεί να προβλέψει αν θα έχει μέλλον. πχ το 3d στις τηλεοράσεις πάτωσε μετά από κάποια χρόνια αλλά δεν ξέρω αν είναι συγκρίσιμο.
    Ανάλογα τι παιχνίδια παίζεις. Αν είσαι στατικός και παίζεις πχ κάποιο sim δεν χρειάζεται περισσότερο χώρο από όσο ήδη έχεις. Αν θέλεις να παίξεις κάτι σαν escape room ή κάτι πιο δυναμικό σίγουρα θέλεις.
    Παιχνίδια είναι ανάλογα τι σου αρέσει. Half-Life: Alyx ; Κάποια simulators , SUPERHOT , κάτι roller coaster έχω δοκιμάσει , ένα με escape room και ενα ωραίο mini game από το vive με τοξοβολία κλπ δεν είναι και φοβερή η λίστα με τα καλά παιχνίδια αλλά μπορείς να δεις εδώ https://store.steampowered.com/vr/ Για να παίζεις games που θέλεις που δεν υποστηρίζουν vr υπάρχει το https://www.vorpx.com/ αλλά δεν το δοκίμασα λόγω τιμής.
    Αν αξίζει είναι υποκειμενικό. Εαν έχεις game που υποστηρίζει το vr όπως αυτό που έπαιζα εγώ και είναι καλοφτιαγμένο τότε η εμπειρία είναι πολύ καλή. Σε κάποια games η ποιότητα είναι πολύ κακή. Άλλα προβλήματα είναι ότι χρειάζεσαι αρκετά καλό υπολογιστή. πχ στο rift τα 90fps είναι οκ , αν δεν τα φτάνει όμως λόγω pc τα ρίχνει στα 45 , που και πάλι το λες οκ αλλά δεν είναι το καλύτερο. Επίσης είναι αρκετά ζεστό , ειδικά το καλοκαίρι είναι θέμα γιατί ιδρώνεις. Και τέλος είναι αρκετά τα άτομα που δεν το αντέχουν και τους ανακατεύει. Βέβαια αυτό ίσως οφείλεται και στον τύπο του παιχνιδιού , δλδ στο driving sim που τα νιώθεις όλα να κινούνται με ταχύτητα κάποιος που δεν το αντέχει θα το πάρει πρέφα σίγουρα νωρίτερα από το να παίζει κάτι όπως πχ τοξοβολία.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εμπειρία μου ειναι περιορισμένη , καθώς έχω το rift μόνο και έχω δει και το vive.

    Δεν νομίζω ότι υπήρχε αυτόνομο παλαιότερα αλλά φαντάζομαι χρειάζεσαι την σύνδεση με τον υπολογιστή.
    Δεν φοράω γυαλιά αλλά όσους έχω δει να το χρησιμοποιούν που φορούσαν τα έβγαζαν γιατί λόγω ζέστης θόλωναν αλλά φαντάζομαι μπορείς και να τα φοράς.
    Δεν γνωρίζω κάποιο κανάλι.
    Είναι ακριβό σπορ και δεν έχει μεγάλη αποδοχή από τους game developers αλλά κανείς δεν μπορεί να προβλέψει αν θα έχει μέλλον. πχ το 3d στις τηλεοράσεις πάτωσε μετά από κάποια χρόνια αλλά δεν ξέρω αν είναι συγκρίσιμο.
    Ανάλογα τι παιχνίδια παίζεις. Αν είσαι στατικός και παίζεις πχ κάποιο sim δεν χρειάζεται περισσότερο χώρο από όσο ήδη έχεις. Αν θέλεις να παίξεις κάτι σαν escape room ή κάτι πιο δυναμικό σίγουρα θέλεις.
    Παιχνίδια είναι ανάλογα τι σου αρέσει. Half-Life: Alyx ; Κάποια simulators , SUPERHOT , κάτι roller coaster έχω δοκιμάσει , ένα με escape room και ενα ωραίο mini game από το vive με τοξοβολία κλπ δεν είναι και φοβερή η λίστα με τα καλά παιχνίδια αλλά μπορείς να δεις εδώ https://store.steampowered.com/vr/ Για να παίζεις games που θέλεις που δεν υποστηρίζουν vr υπάρχει το https://www.vorpx.com/ αλλά δεν το δοκίμασα λόγω τιμής.
    Αν αξίζει είναι υποκειμενικό. Εαν έχεις game που υποστηρίζει το vr όπως αυτό που έπαιζα εγώ και είναι καλοφτιαγμένο τότε η εμπειρία είναι πολύ καλή. Σε κάποια games η ποιότητα είναι πολύ κακή. Άλλα προβλήματα είναι ότι χρειάζεσαι αρκετά καλό υπολογιστή. πχ στο rift τα 90fps είναι οκ , αν δεν τα φτάνει όμως λόγω pc τα ρίχνει στα 45 , που και πάλι το λες οκ αλλά δεν είναι το καλύτερο. Επίσης είναι αρκετά ζεστό , ειδικά το καλοκαίρι είναι θέμα γιατί ιδρώνεις. Και τέλος είναι αρκετά τα άτομα που δεν το αντέχουν και τους ανακατεύει. Βέβαια αυτό ίσως οφείλεται και στον τύπο του παιχνιδιού , δλδ στο driving sim που τα νιώθεις όλα να κινούνται με ταχύτητα κάποιος που δεν το αντέχει θα το πάρει πρέφα σίγουρα νωρίτερα από το να παίζει κάτι όπως πχ τοξοβολία.
    Αυτό με προβληματίζει και μένα

  4. #4
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Καλύτερα αν υπάρχει η δυνατότητα να δοκιμάσεις κάπου , αλλά να έχεις χρόνο , ώστε να δεις αν σε επηρεάζει αρνητικά.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  5. #5
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλύτερα αν υπάρχει η δυνατότητα να δοκιμάσεις κάπου , αλλά να έχεις χρόνο , ώστε να δεις αν σε επηρεάζει αρνητικά.
    Καλή ιδέα. Εδώ στο Βέλγιο έχει κάποια μέρη που έχουν vr για team building. Δεν ξέρω τώρα αν παίζει για ιδιώτες αλλά αναρωτιέμαι πώς σχετίζεται ο εξοπλισμός τους με αυτά που σαν καταναλωτής μπορείς να αγοράσεις.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Καλύτερα γιατί φαντάσου να δώσεις τόσα λεφτά και να συνειδητοποιήσεις ότι σου γυρίζει τα άντερα και μετά να πρέπει να βρεις να το δώσεις. Μακάρι να μην έχεις θέμα πάντως αλλά θα τεστάρεις και αυτό με τα γυαλιά.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  7. #7
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Για να επιστρέψω σε κάτι που ανέφερες παραπάνω, έχω δει ότι το rift ουσιαστικά δεν είχε καλή αντιμετώπιση από την occulus γιατί σου της ουσίας δεν ήταν δική τους συσκευή. Γενικά η εταιρεία έσπρωξε το quest που ήταν και stand alone.

    Εγώ πάντως το σκέφτομαι για το quest2 και λόγω της ανακοίνωσης μου έχει δημιουργηθεί το ενδιαφέρον. 400ε +100 με τα αξεσουάρ δεν ακούγεται κακό. Το pc είναι 5ετιας και γενικά δεν θέλω να ξανά πάρω gaming pc.

    Από ότι καταλαβαίνω, συσκευές που έχουν είναι ουσιαστικά μόνο headset δεν είναι και πολύ καλές στο να καταλάβουν αλλαγές θέσεις στο σώμα. Έχουν κάτι κάμερες και έτσι θέλουν που είναι τα χειριστήρια (weird) και θέλουν καλό φωτισμό. Συνεπώς όταν βλέπω κάτι παιχνίδια που χρειάζεται να έχει ειδική στάση, αναρωτιέμαι πόσο gimmick είναι.


    Ένα άλλο που με προβληματίζει είναι ότι συχνά πυκνά, τα γραφικά που είδα έχουν ένα στυλ που δεν μου αρέσει. Λίγο ρετρό ανιμ και πολύ παιδικά.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξέρω αν δεν είχε καλή αντιμετώπιση να σου πω την αλήθεια. Πάντως την δουλειά του την κάνει και με το παραπάνω και δεν είδα να έχει κάπου σοβαρό πρόβλημα.

    Δεν το ξέρω καθόλου το quest2 , μακάρι να είναι καλό.

    Και πάλι δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω. Το rift με εναν sensor αν πχ παίζεις κάτι που είσαι σταθερός είναι οκ. Αν θέλεις να κινήσε στον χώρο ο ενας δεν φτάνει. Για περισσότερους μετά υπάρχει και θέμα usb bandwith το οποίο για να το λύσεις έπρεπε να πας σε κάρτες usb αλλά λίγο πιο ακριβές από τις απλές.

    Αρκετά vr game είναι έτσι. Αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα game. Δεν αλλάζει δλδ τα γραφικά , game που είναι και για οθόνη και για vr είναι ακριβώς το ίδιο.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  9. #9
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.997
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    και κάνω quote από γειτονικό thread, καθότι έχω απορίες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanks, πήρα το Oculus Quest 2 (επιτέλους ένα VR υψηλής ποιότητας για πρώτη γενιά VR και σε πολύ προσιτή τιμή!) και έβαλα Elite Dangerous και τρελλάθηκα, αλλά πήγαινε frame-by-frame με την 980...

    Αναμένεται η 3070 και περιμένω πώς και τι
    +
    @all


    Πως δουλεύει;

    Εμένα προσωπικά δε με πολύ ενδιαφέρει το VR. Με ενδιαφέρει το 3D. Δηλαδή μπορώ να παίξω συμβατικά παιχνίδια σε stereoscopic 3D; Το Cyberpunk ας πούμε. Το Witcher. Το Valheim; Απλά να τα βλέπω 3D. Και αν ναι, με τι aspect ratio;

    Κάπου διάβασα ότι αν κάνεις double tap στο πλάι του headset, ανοίγει μπροστινή κάμερα για να δεις τον πραγματικό κόσμο, ώστε να κάνεις οτιδήποτε, πχ να βάλω τα χέρια μου στη σωστή θέση στο πληκτρολογίο! Ισχύει αυτό;

    Ναι θέλω kb+mouse, με το stereoscopic 3D του headset! Γίνεται; xD

    Επίσης τι γίνεται με τις 3D ταινίες; Μπορείς να τις δεις σε κάποιο από αυτά τα headset;

    - - - Updated - - -

    και όπως είπα και στον Pop, αν δεν έχετε αντίρρηση, μήπως να πήγαινε το thread στο gaming section;
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  10. #10
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    και κάνω quote από γειτονικό thread, καθότι έχω απορίες.


    +
    @all


    Πως δουλεύει;

    Εμένα προσωπικά δε με πολύ ενδιαφέρει το VR. Με ενδιαφέρει το 3D. Δηλαδή μπορώ να παίξω συμβατικά παιχνίδια σε stereoscopic 3D; Το Cyberpunk ας πούμε. Το Witcher. Το Valheim; Απλά να τα βλέπω 3D. Και αν ναι, με τι aspect ratio;

    Κάπου διάβασα ότι αν κάνεις double tap στο πλάι του headset, ανοίγει μπροστινή κάμερα για να δεις τον πραγματικό κόσμο, ώστε να κάνεις οτιδήποτε, πχ να βάλω τα χέρια μου στη σωστή θέση στο πληκτρολογίο! Ισχύει αυτό;

    Ναι θέλω kb+mouse, με το stereoscopic 3D του headset! Γίνεται; xD

    Επίσης τι γίνεται με τις 3D ταινίες; Μπορείς να τις δεις σε κάποιο από αυτά τα headset;

    - - - Updated - - -

    και όπως είπα και στον Pop, αν δεν έχετε αντίρρηση, μήπως να πήγαινε το thread στο gaming section;
    Πιστεύω θα έχεις τεράστιο πρόβλημα ζαλάδας γιατί θα είσαι καθιστός. Τουλάχιστον όταν είσαι όρθιος η περιστροφή της κάμερας ακολουθεί το κεφάλι αλλά η κίνηση στον χώρο δεν ακολουθεί το σώμα. Και εγώ σκέφτομαι να πάρω αλλά προβλέπω ζαλάδες. Και δεν ξέρω και τι παίζει με τα γυαλιά. Λένε ότι έχουν κάτι σαν προστατευτικό αλλά δεν ξέρω πως χωράνε εκεί μέσα τεράστια γυαλιά.

  11. #11
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν, κάποιες σκόρπιες σκέψεις αφού εδώ και 1 μήνα έχω αποκτήσει το Oculus Quest 2.

    Αφήνω στην άκρη την όλη συζήτηση για το ότι το συγκεκριμένο απαιτεί υποχρεωτικά σύνδεση με λογαριασμό στο Facebook - ας πω μόνο ότι δεν μου αρέσει καθόλου που ο Ζάκεμπεργκ μπορεί να μαθαίνει ότι την Χ μέρα, από την Ψ ως την Ω ώρα έπαιζα το τάδε παιχνίδι. Αλλά, θεωρώ ότι επειδή βρίσκομαι στην ΕΕ και υπάρχει το GDPR συν του ότι έχω εδώ και πολύ καιρό βάλει τις max ρυθμίσεις ιδιωτικότητας ότι κάπως προφυλάσσομαι. Δεν μου αρέσει, αλλά το αφήνω εκεί αυτό το θέμα.

    Εκείνο που μπορώ να πω για το Q2 είναι ότι είναι πλέον το πρώτο ίσως VR που ξεφεύγει από την αμιγώς 1η γενιά - ας την πω έτσι.

    Προσφέρει μια πολύ καλή ανάλυση LCD 1832X1920 στο κάθε μάτι, που πλησιάζει (αλλά δεν φτάνει) το κορυφαίο σήμερα σε ποιότητα και επιδόσεις Valve.

    Όμως προσφέρεται σε τιμή σχεδόν στο 1/3 του Valve που πάει στο χιλιάρικο, ενώ παράλληλα είναι stand-alone VR (δεν απαιτεί σύνδεση με PC) και έχει το πλεονέκτημα να έχει δικά του παιχνίδια, με το Vader's Castle να είναι εξαιρετικό σε ατμόσφαιρα αλλά και 1-2 FPS που επίσης ξεχωρίζουν. Παράλληλα, ξαναλέω, χωρίς καμία απαίτηση για σύνδεση σε PC μπορεί κανείς να απολαύσει βίντεο εμβάθυνσης στο VR.

    Επίσης, ένα άλλο τεράστιο ατού του Quest 2 είναι πως δεν απαιτεί εξωτερικούς αισθητήρες (όπως το Valve) και κατά συνέπεια δεν χρειάζονται καρφώματα και στησίματα αισθητήρων.

    Αν το Quest 2 συνδυαστεί με έναν ευρύ χώρο, ας πούμε 25τμ και άνω τότε..... τα σπάει ιδιαίτερα στο Vader's Castle

    Tέλος, το Quest 2 έχει και άλλο ένα πλεονέκτημα, ότι ακόμα δεν έχουν εκμεταλλευτεί τις τεχνικές του δυνατότητες, το hardware υπάρχει αλλά όχι το software, φαντάζομαι επίσης επειδή θα ψάχνουν τρόπους να ενσωματώσουν την εμπειρία με το Facebook ή μπορεί και όχι τόσο κακόβουλα απλά να αναπτύσσουν δυναμικό.

    Με ένα καλό USB-C καλώδιο (ξεκινούν από €30 και φτάνουν στο μητρικό καλώδιο της Oculus στα €90) συνδέεται και με υπολογιστή (σε παλιότερες μητρικές θα χρειαστείτε οπωσδήποτε και μια PCI κάρτα με υποδοχές USB-C αν θέλετε να έχετε την καλύτερη σύνδεση) αλλά πάει και μέσω Bluetooth.

    Δυστυχώς, λόγω ελλείψεων στην υφιστάμενη κάρτα γραφικών που έχω (GTX 980ti) δεν μπορώ να το εκμεταλλευτώ καθόλου αλλά το δοκίμασα με το Elite Dangerous που έχει δυνατότητα 3D και πραγματικά ήταν εντυπωσιακό - αλλά το framerate ήταν χωρίς υπερβολή στο 1-2 fps και άρα αναμένω την 3080 λογικά την επόμενη εβδομάδα και θα επανέλθω

    Και κάτι τελευταίο: Ξέρω για περιπτώσεις ιλίγγων, ζαλάδας κλπ, προσωπικά καθόλου, ούτε για 1 δευτερόλεπτο αλλά επίσης ο εγκέφαλός μου δεν "ξεγελάστηκε" και πολύ ακόμα και σε VR βίντεο στο Everest που είναι εντυπωσιακά. Ποτέ όμως δεν το είδα ως κάτι "πραγματικό". Από την άλλη, το δοκίμασα σε 2-3 άτομα εδώ Ιρλανδία και είχα περιπτώσεις ουρλιαχτών ότι πέφτουν από τον γκρεμό (γυναίκαι ) αλλά και ένας φίλος που απλά το έβγαλε και ήταν πράσινος και έτοιμος για να τρέξει τουαλέτα, χρειάστηκε ένα 3λεπτο να συνέλθει. Εγώ πάλι, μηδέν.

    Αυτά εν συντομία
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #12
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Με ψήνεις. Αν ήσουν Βέλγιο θα έρχομουν για δοκιμή

    25τμ πολλά δεν είναι; Είναι ένα ολόκληρο δωμάτιο. Και μεγαλύτερο από τα περισσότερα υπνοδωμάτια στο Βέλγιο. Κατάλαβα κάτι λάθος;

    Έχεις κανένα φίλο με γυαλιά να σου πει γνώμη;

    Εγώ πάντως το είχα βάλει στο μάτι λόγω της ανεξαρτησίας.

    Το χρησιμοποιείς καθιστός ή όρθιος; Κανένα κιλό έχασες; Ένας λόγος που το ψήνομαι είναι για την κίνηση αλλά και το διαφορετικό.

  13. #13
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ψήνεις. Αν ήσουν Βέλγιο θα έρχομουν για δοκιμή

    25τμ πολλά δεν είναι; Είναι ένα ολόκληρο δωμάτιο. Και μεγαλύτερο από τα περισσότερα υπνοδωμάτια στο Βέλγιο. Κατάλαβα κάτι λάθος;

    Έχεις κανένα φίλο με γυαλιά να σου πει γνώμη;

    Εγώ πάντως το είχα βάλει στο μάτι λόγω της ανεξαρτησίας.

    Το χρησιμοποιείς καθιστός ή όρθιος; Κανένα κιλό έχασες; Ένας λόγος που το ψήνομαι είναι για την κίνηση αλλά και το διαφορετικό.
    Ξεκινώντας από το τέλος, όρθιος αλλά πρέπει να βρίσκω χώρο στο κτίριο που μένω (πάω γυμναστήριο που το έχουμε ανοικτό εκτός ωρών λειτουργίας ). Τα 25 τμ είναι υπερβολή αλλά ιδανικός χώρος, το είδα στον αδερφό μου Ελλάδα που έχει μεγάλο living room και με το Q2 εκεί πραγματικά το απολαμβάνεις. Το μίνιμουμ είναι 4τμ, αλλά γύρω στα 10 θα ήταν καλό

    Καθιστός αν συνδέσεις με PC αλλά και πάλι μέσω Bluetooth μπορείς όρθιος - δεν έχω όμως άποψη για λόγους που ανέφερα. Θα επανέλθω

    Γυαλιά, χμμμμ εξαρτάται από τα γυαλιά, δες βιντεάκια στο ΥΤ υπάρχουν μπόλικα για το Q2. Έχει και πλαστικό που αλλάζει λίγο το VR για να βοηθήσει με γυαλιά, αλλά ψάξτο. Εγώ φορώ για διάβασμα (γεράματα γαρ ) και αστιγματισμό και άρα στην περίπτωσή μου επειδή φορώ πολυεστιακά, δεν την παλεύω με γυαλιά. Χώρεσαν πάντως αλλά θέλει συγκεκριμένο μέγεθος. Ψάξτο και τα λέμε.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #14
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, κάποιες σκόρπιες σκέψεις αφού εδώ και 1 μήνα έχω αποκτήσει το Oculus Quest 2.

    Αφήνω στην άκρη την όλη συζήτηση για το ότι το συγκεκριμένο απαιτεί υποχρεωτικά σύνδεση με λογαριασμό στο Facebook - ας πω μόνο ότι δεν μου αρέσει καθόλου που ο Ζάκεμπεργκ μπορεί να μαθαίνει ότι την Χ μέρα, από την Ψ ως την Ω ώρα έπαιζα το τάδε παιχνίδι. Αλλά, θεωρώ ότι επειδή βρίσκομαι στην ΕΕ και υπάρχει το GDPR συν του ότι έχω εδώ και πολύ καιρό βάλει τις max ρυθμίσεις ιδιωτικότητας ότι κάπως προφυλάσσομαι. Δεν μου αρέσει, αλλά το αφήνω εκεί αυτό το θέμα.

    Εκείνο που μπορώ να πω για το Q2 είναι ότι είναι πλέον το πρώτο ίσως VR που ξεφεύγει από την αμιγώς 1η γενιά - ας την πω έτσι.

    Προσφέρει μια πολύ καλή ανάλυση LCD 1832X1920 στο κάθε μάτι, που πλησιάζει (αλλά δεν φτάνει) το κορυφαίο σήμερα σε ποιότητα και επιδόσεις Valve.

    Όμως προσφέρεται σε τιμή σχεδόν στο 1/3 του Valve που πάει στο χιλιάρικο, ενώ παράλληλα είναι stand-alone VR (δεν απαιτεί σύνδεση με PC) και έχει το πλεονέκτημα να έχει δικά του παιχνίδια, με το Vader's Castle να είναι εξαιρετικό σε ατμόσφαιρα αλλά και 1-2 FPS που επίσης ξεχωρίζουν. Παράλληλα, ξαναλέω, χωρίς καμία απαίτηση για σύνδεση σε PC μπορεί κανείς να απολαύσει βίντεο εμβάθυνσης στο VR.

    Επίσης, ένα άλλο τεράστιο ατού του Quest 2 είναι πως δεν απαιτεί εξωτερικούς αισθητήρες (όπως το Valve) και κατά συνέπεια δεν χρειάζονται καρφώματα και στησίματα αισθητήρων.

    Αν το Quest 2 συνδυαστεί με έναν ευρύ χώρο, ας πούμε 25τμ και άνω τότε..... τα σπάει ιδιαίτερα στο Vader's Castle

    Tέλος, το Quest 2 έχει και άλλο ένα πλεονέκτημα, ότι ακόμα δεν έχουν εκμεταλλευτεί τις τεχνικές του δυνατότητες, το hardware υπάρχει αλλά όχι το software, φαντάζομαι επίσης επειδή θα ψάχνουν τρόπους να ενσωματώσουν την εμπειρία με το Facebook ή μπορεί και όχι τόσο κακόβουλα απλά να αναπτύσσουν δυναμικό.

    Με ένα καλό USB-C καλώδιο (ξεκινούν από €30 και φτάνουν στο μητρικό καλώδιο της Oculus στα €90) συνδέεται και με υπολογιστή (σε παλιότερες μητρικές θα χρειαστείτε οπωσδήποτε και μια PCI κάρτα με υποδοχές USB-C αν θέλετε να έχετε την καλύτερη σύνδεση) αλλά πάει και μέσω Bluetooth.

    Δυστυχώς, λόγω ελλείψεων στην υφιστάμενη κάρτα γραφικών που έχω (GTX 980ti) δεν μπορώ να το εκμεταλλευτώ καθόλου αλλά το δοκίμασα με το Elite Dangerous που έχει δυνατότητα 3D και πραγματικά ήταν εντυπωσιακό - αλλά το framerate ήταν χωρίς υπερβολή στο 1-2 fps και άρα αναμένω την 3080 λογικά την επόμενη εβδομάδα και θα επανέλθω

    Και κάτι τελευταίο: Ξέρω για περιπτώσεις ιλίγγων, ζαλάδας κλπ, προσωπικά καθόλου, ούτε για 1 δευτερόλεπτο αλλά επίσης ο εγκέφαλός μου δεν "ξεγελάστηκε" και πολύ ακόμα και σε VR βίντεο στο Everest που είναι εντυπωσιακά. Ποτέ όμως δεν το είδα ως κάτι "πραγματικό". Από την άλλη, το δοκίμασα σε 2-3 άτομα εδώ Ιρλανδία και είχα περιπτώσεις ουρλιαχτών ότι πέφτουν από τον γκρεμό (γυναίκαι ) αλλά και ένας φίλος που απλά το έβγαλε και ήταν πράσινος και έτοιμος για να τρέξει τουαλέτα, χρειάστηκε ένα 3λεπτο να συνέλθει. Εγώ πάλι, μηδέν.

    Αυτά εν συντομία
    Εντυπώσεις από 3D τσόντες? Asking for a friend
    Υπογραφή

  15. #15
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντυπώσεις από 3D τσόντες? Asking for a friend
    Ά, δεν ξέρω φίλε μου... Είμαι 47 ετών, πλέον ώριμος και ένα βήμα πριν το σιτεμένος και συνεπώς πλέον σε ορισμένα πράγματα παραμένω analog και δεν την έχω καθόλου με virtual
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας