Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    927
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα στην ομάδα, προκειμένου να βελτιώσω την κάλυψη αλλά και την λειτουργία του ασύρματου δικτύου στο σπίτι, αποφάσισα να εγκαταστήσω αυτό το Access Point
    Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ξανά με το να "στήσω" άλλο αντίστοιχο, έχετε να μου προτείνετε κάποιον έγκυρο οδηγό ή να με προσανατολίσετε σχετικά με τις ρυθμίσεις που πρέπει πάντοτε να γίνουν όταν εγκαθιστούμε ένα Access Point
    Διαβάζω διάφορα για DHCP, static ip's, port forward αλλά τα έχω χάσει λίγο..
    Επίσης για το σημείο εγκατάστασης, καλύτερα σε τοίχο ή ταβάνι;
    Πειράζει εάν ο τοίχος θα είναι κολόνα; (μείωση ισχύος σήματος κλπ)
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    16
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Hwawei HA35
    SNR / Attn
    (dB) / 6.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το συγκεκριμενο ειναι για ταβανι. Θα εχει καλυτερη αποδοση σε ταβανι λογω του σχηματισμου των κεραιων μεσα.

    Αυτο τωρα που λες ειναι ενα απλο AP. Δεν θα δινει dhcp ουτε κατι αλλο, αυτα τα κανει ο router σου. Για καλυτερη καλυψη δλδ για να το εχεις στην τσιτα θα πρεπει να βαλεις αλλη χωρα πχ us στο setup (setup αποκλειστικα με τον unifi controller, δεν εχει web interface το ιδιο)

  3. #3
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.203
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά έχω 2 APv2 (τα παλιότερα δηλαδή, όχι AC - ούτε LR).
    Το πρώτο το είχα "εγκαταστήσει" ακουμπώντας το απλά πάνω σε ένα ηχείο που βρίσκεται στην τέρμα αριστερή γωνία του σπιτιού (ύψος από το έδαφος περίπου 1,5μ). Δεν είχα πρόβλημα κάλυψης στο σπίτι, αλλά σχεδόν έχανα το σήμα όταν βρισκόμουν στο πίσω μπαλκόνι μου που είναι στην τέρμα δεξιά γωνία του σπιτιού. ( 2πορτες και 3 ντουβάρια στη μέση)
    Μετά από κανα χρόνο έβαλα και άλλο ένα AP, σε ένα ράφι στα 2,5μ ύψος στην κρεβατοκάμαρά μου που είναι στην δεξιά άκρη του σπιτιού και τώρα έχω παντού φουλ σήμα..
    Φυσικά επειδή αυτά που λέω έχουν να κάνουν και με τη συνολική επιφάνεια, το σπίτι μου είναι 83τμ και η τέρμα αριστερή γωνία με την τέρμα δεξιά έχουν περίπου 13 μέτρα απόσταση (σε ευθεία γραμμή)

    - - - Updated - - -

    Υ.Γ. Νομίζω πάντως ότι το θέμα σου είνα σε λάθος μέρος.. μάλλον θα πρέπει να μεταφερθεί στο wireless networking (??)
    Αν θες ενημέρωσε κάποιον συντονιστή γιατί εδώ μέσα δεν θα πάρεις πολλές απαντήσεις..

  4. #4
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    927
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά έχω 2 APv2 (τα παλιότερα δηλαδή, όχι AC - ούτε LR).
    Το πρώτο το είχα "εγκαταστήσει" ακουμπώντας το απλά πάνω σε ένα ηχείο που βρίσκεται στην τέρμα αριστερή γωνία του σπιτιού (ύψος από το έδαφος περίπου 1,5μ). Δεν είχα πρόβλημα κάλυψης στο σπίτι, αλλά σχεδόν έχανα το σήμα όταν βρισκόμουν στο πίσω μπαλκόνι μου που είναι στην τέρμα δεξιά γωνία του σπιτιού. ( 2πορτες και 3 ντουβάρια στη μέση)
    Μετά από κανα χρόνο έβαλα και άλλο ένα AP, σε ένα ράφι στα 2,5μ ύψος στην κρεβατοκάμαρά μου που είναι στην δεξιά άκρη του σπιτιού και τώρα έχω παντού φουλ σήμα..
    Φυσικά επειδή αυτά που λέω έχουν να κάνουν και με τη συνολική επιφάνεια, το σπίτι μου είναι 83τμ και η τέρμα αριστερή γωνία με την τέρμα δεξιά έχουν περίπου 13 μέτρα απόσταση (σε ευθεία γραμμή)

    - - - Updated - - -

    Υ.Γ. Νομίζω πάντως ότι το θέμα σου είνα σε λάθος μέρος.. μάλλον θα πρέπει να μεταφερθεί στο wireless networking (??)
    Αν θες ενημέρωσε κάποιον συντονιστή γιατί εδώ μέσα δεν θα πάρεις πολλές απαντήσεις..
    Πως μπορώ να ενημερώσω κάποιον συντονιστή;
    Ίσως έχεις δίκιο, καλύτερα να μεταφέρονταν..

  5. #5
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.203
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λογικά αν κάνεις report (το κουμπάκι με το θαυμαστικό)

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας