Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 41
  1. #16
    Εγγραφή
    17-02-2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    364
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Thomson TG585v7
    SNR / Attn
    7(dB) / 13.5(dB)
    Qnap και απο εμενα.

    Οτι δεν εχεις ιδεα απο NAS δε σημαινει οτι δεν μπορεις να μαθεις. Οποτε σιγα σιγα θα το "χτιζεις", ολοι ετσι αρχισαμε με πραγματα που δεν ξεραμε.
    Seize the day but....don't miss the night!!!

  2. #17
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolog3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Qnap και απο εμενα.

    Οτι δεν εχεις ιδεα απο NAS δε σημαινει οτι δεν μπορεις να μαθεις. Οποτε σιγα σιγα θα το "χτιζεις", ολοι ετσι αρχισαμε με πραγματα που δεν ξεραμε.
    Καλα εννοείται! Ρωτώντας πας στην πόλη!

    Απλά μην πάω και αγοράσω κάτι για να μου βγει φθηνό και δε με καλύπτει και χρειάζεται μετά αναβάθμιση και άντε πάλι απ'την αρχή! Για αυτό ρωτάω να μάθω αρχικά γα βασικά για να ξέρω πως θα κινηθώ!!

  3. #18
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα εννοείται! Ρωτώντας πας στην πόλη!

    Απλά μην πάω και αγοράσω κάτι για να μου βγει φθηνό και δε με καλύπτει και χρειάζεται μετά αναβάθμιση και άντε πάλι απ'την αρχή! Για αυτό ρωτάω να μάθω αρχικά γα βασικά για να ξέρω πως θα κινηθώ!!
    Mην βιαστείς.
    Διάβασε λίγα πράγματα πρώτα και μετά αποφασίζεις.
    Υπάρχει διάθεση ή τα σκας κάπου και υποτίθεται ησυχάζεις ?

    Για μένα πάντα οι open source καταστάσεις κοινώς το φτιάχνεις μόνος σου είναι πολύ καλύτερες από ετοιματζίδικα qnap, synology που κάποια στιγμή θα πρέπει να τα ξανασκάσεις.
    Θέλει λίγο παραπάνω προσπάθεια στην αρχή, αλλά δεν το μετανοιώνεις ποτέ.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #19
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mην βιαστείς.
    Διάβασε λίγα πράγματα πρώτα και μετά αποφασίζεις.
    Υπάρχει διάθεση ή τα σκας κάπου και υποτίθεται ησυχάζεις ?

    Για μένα πάντα οι open source καταστάσεις κοινώς το φτιάχνεις μόνος σου είναι πολύ καλύτερες από ετοιματζίδικα qnap, synology που κάποια στιγμή θα πρέπει να τα ξανασκάσεις.
    Θέλει λίγο παραπάνω προσπάθεια στην αρχή, αλλά δεν το μετανοιώνεις ποτέ.
    Υπάρχει περίπτωση να έχεις πουθενά πρόχειρη καμιά σελίδα με DIY και προτάσεις; Για να πάρω μια ιδέα

  5. #20
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση να έχεις πουθενά πρόχειρη καμιά σελίδα με DIY και προτάσεις; Για να πάρω μια ιδέα
    Δυστυχώς όχι
    Μάζευα από αριστερά και δεξιά να αποκτήσω άποψη.

    Πιθανά ένα google search να βγάλει πολλά.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #21
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση να έχεις πουθενά πρόχειρη καμιά σελίδα με DIY και προτάσεις;
    Μια αναζήτηση για freenas/unraid build guide και θα βρείς πολά.
    Δεν θα έχουν όλα εφαρμογή στην περίπτωση σου, αλλά θα πάρεις μια ιδέα.

    Βασικά, αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις, δεν διαφέρει πολύ απ'το να χτίζεις ένα οικιακό pc.
    Εννοείται, προσέχεις τα εξαρτήματα.
    Δεν βάζεις πάνω psu με 30-50€ σε κάτι που θα δουλεύει χρόνια 24/7.
    Υπολογίζεις ότι θες και ένα (έστω μικρό) ups που να το "βλέπει" το os.
    Προσέχεις την ψύξη.
    Αν έχεις χώρο, αφήνεις κενό στα φατνία ανάμεσα στους δίσκους για να μην βράζουν.
    Αν βάλεις φατνία για hot-swap ή για να αλλάζουν οι δίσκοι εξωτερικά προσέχεις την ποιότητα τους.
    Βάζεις και 2-3 φουρφούρια της προκοπής.
    Αν έχεις όρεξη υπάρχουν και cases ειδικά για χρήση nas/storage.
    Αν χρειαστείς πιό "εξωτικό" hardware (μεγάλες κάρτες raid πχ, ή ιδιαίτερες nics) είτε:
    α) το πλήρώνεις (ακριβά) καινούργιο με εγγύηση και όλα super, ή
    β) αγοράζεις από e-bay server-pulls (όπου θα κάνεις δουλειά σου με ένα μικρό κλάσμα του κόστους, αλλά πάρε 2).

    Αν έχεις απαιτήσεις για κάτι ιδιαίτερα αξιόπιστο (που τα οικιακά nas γενικά δεν είναι τέτοια),
    πας για server-class hardware οπότε ρίχνεις μια ματιά στο site της supermicro (πχ) και όρεξη και budget νάχεις και όλα γίνονται.

    Κάτι που θέλει λίγο προσοχή:
    Επιβεβαιώνεις την συμβατότητα του mobo + usb/raid/nic controller με linux/bsd (οι διάφορες διανομές τέτοια τρέχουν).
    Πλέον οι περισσότερες μητρικές τρέχουν ok, αλλά υπάρχουν εξαιρέσεις.
    Το ίδιο και αν πρέπει να συνδυάσεις server-class cards με "οικιακό" Mobo.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #22
    Εγγραφή
    05-01-2007
    Μηνύματα
    538
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση να έχεις πουθενά πρόχειρη καμιά σελίδα με DIY και προτάσεις; Για να πάρω μια ιδέα
    Για OMV εχει εξαιρετικά video στο YT o Techno Dad Life. Θα έστηνα και ενα VM για καλύτερη αποψη.

    Για SYNOLOGY, εαν δεν το εχεις δει εχει αυτο https://demo.synology.com/en-global

    Προσωπικά με τα 1000, για open software λυση.

  8. #23
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.750
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Synology. Μην ψαχνεσαι με custom λυσεις. Θέλεις κάτι να δουλεύει? ή να ψάχνεσε μόνιμα.
    Μην συζητησω την κατανάλωση.
    Πάρε ένα σοβαρό nas σήμερα, και θα την βγάλεις 10 χρονια για πλακα.
    Εχω ενα Fujitsu nas που ειναι αντιγραφη qnap, και το πηρα το 2010.

  9. #24
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Καλημέρα

    Short answer: Μην βιαστείς αλλά αγόρασε Synology/Qnap με 4 slots με x86 CPU

    Long answer: Ξεκινάμε, μέχρι το 2013 είχα ενα FreeNAS με extra SATA controller, boot απο CF και ενα SATA controller ακομα στο συρτάρι σε περίπτωση που χαλάσει/καεί να μπορώ να το αλλάξω χωρίς πολλά πολλά

    Αγόρασα τελικά ενα DS214play στο οποίο έβαλα και τις ταινίες μουσική για streaming και το χρησιμοποιούσα και ώς time machine backup/win backup παρέα με το backblaze, ήθελα να πάρω ενα time capsule αλλά ειπα ας δοκιμάσω κάτι άλλο πιο open και ας είμαι χρήστης και apple

    2020: Δεν έχω πλεον μουσική και ταινίες οπότε χρησιμοποιείται μόνο για TimeMachine backup και αντιστοιχα με το Synology Backup παίρνει και κάποια data σε windows laptop και δυο VM (άλλη ιστορία αυτό)

    Θα ήθελα να έχει 4 slots, πολλές φορές θα ήθελα να βάλω κατι σκόρπιους δίσκους μέσα. Είναι σε RAID1 και οχι RAID5, μπορεί να γέρασα αλλά ακομα θέλω να υπάρχει μια ευκολία στο να βγάλω το δίσκο να τον πετάξω σε ενα SATA USB και απο ενα linux live να μπορέσω να το δώ (δεν έχω κανένα desktop)

    Το Time Machine backup έχει χαλάσει κάμποσες φορές (μην ξεχάσω έχω άλλο χρήστη για TimeMachine και άλλο για τα share, για να μπορώ να έχω quota) το έχω επαναφέρει μερικές και επισης το έχω ξαναδημιουργήσει απο την αρχή, όπως επισης το έχω χρησιμοποιήσει για να κάνω restore το Mac οταν αποφάσισα να του αλλάξω filesystem και το πήρα στο χέρι (το γιατι δεν το βρήκα αλλά το έκανα restore). Κρατάω περιπου 3 μήνες

    Ξέχασε το TimeMachine εαν δεν έχεις AC 5GHz wireless

    Κρατιέμαι να μην πάρω 4 slots μετά απο τόσα χρόνια... αν με ρωτήσεις όμως πάλι το ίδιο setup θα έκανα και πάλι θα αγόρασα synology, κάνει 2-3 πράγματα και αυτό

    Επισης για να πώ και τον πόνο μου ειχα μεταφέρει το FreeNAS σε εναν ESXi με RAW disks παρέα με το pfsense που έτρεχα τότε και το πήρα στην μασχάλι απο κεραυνό... πέρασε απο το ADSL modem που ήταν συνδεμένο στην onboard ethernet και το εκαψε, φυσικά ήταν στο UPS αλλά δεν ειχα βάλει αντικεραυνικό στην μπρίζα του τηλεφώνου.

    Μετάφραση βαρέθηκα να στινω, έχει πλάκα βέβαια και μαθαίνες στην πορεία, ζυγισε τον χρόνο σου και ξεκίνα να δοκιμάζεις μέχρι να καταλήξεις, επίσης έχεις πολλά data οπότε αυτά που έγραψα δεν θα ισχύουν στο 100%. πχ πόσα data θέλεις για είναι backup ? μήπως βολεύει long term storage online ? backblaze/B2 ? Clacier ? etc

  10. #25
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συμφωνω για το synology.
    Συμφωνω για το > 4bay .

    Για τα υπολοιπα θα πω μονο οταν εχεις ενα NAS στην "παραγωγη" τοτε ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ μαζι του.
    Το να "σπασεις" το raid ΕΚΟΥΣΙΑ ειναι πολυ λαθος. ,
    Οπως το να βαζεις δισκους που απλα τους εχεις τριγυρω. Χρειαζεται αξιοπιστια και εμπιστοσυνη στους δισκους που θα μπουν.
    Θα στρεσαριστουν παρα πολυ ολοι οι δισκοι μεχρι να γινει το sync ή το parity check. Και αν σκασει ενας δισκος υπαρχει προβλημα.

    Σε αυτες τις περιπτωσεις τους βαζουμε με USB και ΕΚΤΟΣ pool.

    Το backup τι εννοεις οτι σου χαλαγε ? Εχει ο ξαδερφος απο κατω εδω και χρονια και δεν εχει παθει κατι.
    The gr81 .

  11. #26
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Το να σπάσω το RAID μόνος δεν θα το έκανα ποτέ, αλλά επειδή μου έχει τύχη, αποφεύγω το RAID 5 (σε χρήση στο σπίτι) ενα απλό mirror μου αρκεί.

    Κατά καιρούς οτι το TimeMachine backup δεν μπορεί να γίνει verify και θα πρέπει να φτιάξει άλλο. Διορθωνόταν με
    manual mount, chflags, hdiutil attach, fsck_hfs και αλλαγή στο com.apple.TimeMachine.MachineID.plist (το έχω πρόχειρο χαχαχα)

  12. #27
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Να σου πω την αλήθεια και εγώ για έτοιμο προορίζομαι. Δεν έχω τις γνώσεις ή τον χρόνο να καθίσω να ασχοληθώ για custom.

    Πάντως και εγώ για 4bay μόνο προορίζομαι, και επειδή τσιμπάνε λίγο στις τιμές και η εποχή δεν είναι κατάλληλη οικονομικά για εμένα, θα περιμένω λιγάκι για να μην κάνω βιαστικές κινήσεις.

    Όσον αφορά τους δίσκους, έχετε να προτείνετε συγκεκριμένες μάρκες για να τις βάλω για έλεγχο τιμών;

  13. #28
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Ξέχασα να γράψω οτι εαν βάλεις μέσα σε Synology (σε κάποιο απο τα slots) θα τον φορμάρει (αφού σε ρωτήσει) οπότε προσοχή, και ισως να σου χαλάσει το setup (γιατι θα αναγκαστείς να τα τους βάλεις σε USB για αρχή)

    Ότι και να πάρεις θα πεθάνει, οπότε πάρε δύο Ειμαι fun boy της WD (ανεξάρτητα του φιάσκου) οπότε RED EFRX

  14. #29
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να προτεινω μια αλλη εναλλακτικη ?

    Μιας και η επιλογη ενος "καλου" synology ενδεχομενως να σου στοιχισει αρκετα χρηματα ( τα αξιζει βεβαια ) και εχεις ακομα αμφιβολιες .....

    Μπορεις να κοιταξεις την λυση ενος custom built ΑΛΛΑ πολυ ευκολο στο στησιμο.
    Για εναν entry-level χρηστη δεν θα σου παρει παραπανω απο μιση-μια ωρα .

    Προτεινω λοιπον το UNRAID
    Σου δινει περιθοριο 1 μηνα να το δοκιμασεις ( ολες οι δυνατοτητες ξεκλειδωτες.)
    και απο εκει και περα αφου το δοκιμασεις και σου αρεσει πληρωνεις την αδεια εφαπαξ .
    1) μεχρι 6 δισκους 59$
    2) μεχρι 12 δισκους 89$
    3) απεριοριστοι δισκοι 129$
    Το λειτουργικο εγκαθισταται σε usb-stick οποτε ΔΕΝ σου δεσμευει δισκο. ( μην ανησυχεις για την περιπτωση fail. Το εχουν προβλεψει )
    και αγοραζεις την αδεια η οποια ΔΕΝ κλειδωνει με το μηχανημα. Μπορεις να την μεταφερεις αν θελεις.

    Οποτε βρες ενα παλιο μηχανημα και βαλε δοκιμαστικα το demo εκει να του δουλεψεις.
    Εχει applications για τα παντα... και ρυθμιζονται πολυ ευκολα οπως αλλωστε θα εκανες πχ και με ενα synology ή qnap .

    θα μου πεις η καταναλωση ρευματος με το να εχεις ενα μηχανημα να δουλευει θα ειναι αυξημενη .
    συνηθως ειναι idle το μηχανημα και χωρις περιφερειακα οποτε ειναι αρκετα χαμηλη.

    Μπορω να σου γραφω ωρες για τις δυνατοτητες και τι μπορεις να κανεις. και ακομα δεν σου εχω γραψει για τα Virtual Machines .

    Αν σε ενδιαφερει να το αναλυσουμε κιαλλο.

    Για δισκους εγω προτεινω τους WD red . αλλα και οι seagate ironwolf διαβαζω οτι πανε πολυ καλα.
    The gr81 .

  15. #30
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    δεν έχω κανένα μηχάνημα εύκαιρο για να μπορώ να κάνω δικό μου setup, οπότε θα πρέπει να αγοράζω κάποιο καινούριο, έστω και ότι πιο απλό για να φτιάξω μία custom λύση. Από το 2011 είμαι με τον imac που είχα αγοράσει, και το προηγούμενο PC που είχα είναι στημένο στον χώρο εργασίας για να μπορώ να διαχειρίζομαι κάποιες κάμερες και ένα σέρβερ φωτοβολταϊκών τοπικά.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας