Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-41 από 41
  1. #31
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Καλησπέρα παιδιά και πάλι. Επανέρχομαι λίγο στο θέμα για να ρωτήσω τη γνώμη σας για το παρακάτω NAS της Qnap το TS-230. Γενικα έχω μια έκπτωση από Κωτσοβολο όποτε μόνο από εκεί μπορώ να αγοράσω κάτι, όποτε σκέφτομαι μήπως επενδύσω στο θέμα του NAS.
    Επέστρεψα στη λογική του 2bay λόγω κόστους, και σκέφτηκα να του έβαζα μέσα 2x 4TB WD Red.

    Η επόμενη επιλογή θα ήταν ο Synology 220j αλλά είδα ένα συγκριτικό και μου φάνηκε ο qnap καλύτερος.

    Να υπενθυμίσω πως δεν είναι επιλογή το να πάω σε build NAS, και αν παίζει ρόλο στο σπιτι έχουμε υπολογιστές Mac.

  2. #32
    Εγγραφή
    19-08-2008
    Περιοχή
    Αγια Μαρινα - Κορωπι
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    ISP
    Vodafone
    Router
    Cisco
    Qnap το TS-230 λειτουργεί εξαιρετικά καλά.
    Πολύ ικανοποιημένος με αυτό που μπορεί να προσφέρει (έχω συνδέσει 2 x4TB HDD / Raid 1 / στον καθρέφτη).
    Εγκατέστησα το πρόγραμμα QSync στο τηλέφωνό μου, τη γυναίκα μου και διαμόρφωσα ότι όταν οι συσκευές είναι "στο σπίτι" για αυτόματη δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας εικόνων κτλ.
    Ασύγκριτη με τη Synology, η οποία με τα ίδια χρήματα προσφέρει NAS με μια ντροπιαστική RAM 512MB!!!!!!!!!!!!!!!! Ξέρει περισσότερα - VPN, συγχρονισμός με οποιοδήποτε cloud, backup station, Qumagie (σαν το Google Photos). Εκτός από το DropBox και το Box, υποστηρίζει επίσης το Google Drive, αλλά μπορείτε να δημιουργήσετε μόνο 2 λογαριασμούς...
    Και το πιο σημαντικό πράγμα για μένα: είναι πολύ μικρό και μπορεί να "αποθηκευτεί" / "μετακινηθεί" πολύ εύκολα.

  3. #33
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Έχω μια ακόμη ερώτηση για τους γνώστες. Τι σκληρούς δίσκους να επιλέξω; Θέλω 2 4TB δίσκους. Έβλεπα τους WD Red και τους Red Plus. Λένε πως οι απλοί είναι SMR και οι plus είναι CMR. Καθώς δε γνωρίζω και πολλά απ'αυτά, να επιλέξω κάποιον σε σχέση με τον άλλο;

  4. #34
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.996
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μια ακόμη ερώτηση για τους γνώστες. Τι σκληρούς δίσκους να επιλέξω; Θέλω 2 4TB δίσκους. Έβλεπα τους WD Red και τους Red Plus. Λένε πως οι απλοί είναι SMR και οι plus είναι CMR. Καθώς δε γνωρίζω και πολλά απ'αυτά, να επιλέξω κάποιον σε σχέση με τον άλλο;
    Για nas/raid = cmr.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #35
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    k1mon, γνωρίζεις μήπως τι γίνεται με το θέμα εγγύησης και πως λειτουργεί η WD? Υπάρχουν μαγαζιά στο skroutz που τους έχει φθηνά, αλλά έχω βρει και από κατάστημα όπου η WD στο site της το δίνει ως μεταπωλητή. Να επιλέξω τον επίσημο μεταπωλητή, ή έχει κανένα καλό σύστημα η WD όπου μιλάω απευθείας μαζί τους για θέμα εγγύησης οπότε να μη με νοιάζει από που θα το αγοράσω;

  6. #36
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.996
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    k1mon, γνωρίζεις μήπως τι γίνεται με το θέμα εγγύησης και πως λειτουργεί η WD? Υπάρχουν μαγαζιά στο skroutz που τους έχει φθηνά, αλλά έχω βρει και από κατάστημα όπου η WD στο site της το δίνει ως μεταπωλητή. Να επιλέξω τον επίσημο μεταπωλητή, ή έχει κανένα καλό σύστημα η WD όπου μιλάω απευθείας μαζί τους για θέμα εγγύησης οπότε να μη με νοιάζει από που θα το αγοράσω;
    Δεν έχω ιδέα για την πολιτική της WD, sorry.
    Φαντάζομαι ότι αν έχεις πρόβλημα θα μπορείς να κάνεις rma στην WD αλλά ψάχτο.
    Για τους δίσκους που έχω εμπειρία άν/όταν σκάγανε τους επιστρέφαμε στο κανάλι διανομής για αντικατάσταση.
    Δεν ξέρω τι γίνεται με τις ενδεχόμενες(?) παρα-εισαγωγές και την εγγύηση τους.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #37
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω ιδέα για την πολιτική της WD, sorry.
    Φαντάζομαι ότι αν έχεις πρόβλημα θα μπορείς να κάνεις rma στην WD αλλά ψάχτο.
    Για τους δίσκους που έχω εμπειρία άν/όταν σκάγανε τους επιστρέφαμε στο κανάλι διανομής για αντικατάσταση.
    Δεν ξέρω τι γίνεται με τις ενδεχόμενες(?) παρα-εισαγωγές και την εγγύηση τους.
    Καλά άστο.. Καλύτερα να μην το διακινδυνεύσω τότε, και θα επιλέξω το online shop που έγραφε και η WD ότι είναι και επίσημος μεταπωλητής για να έχω τότε το κεφάλι μου ήσυχο και ας δώσω κάτι παραπάνω!

    Σε ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!

  8. #38
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Δεν ξέρω αν είναι χαζή ερώτηση, αλλά είπα να ρωτήσω.. Έφτασε το NAS μου και ήρθε η ώρα να το σετάρω. Έχω φτιάξει ένα storage pool, το οποίο το σέταρα σε raid 1. Τώρα με ρωτάει τη Pool να φτιάξω: Static, thin και thick. Σε αυτό τι να επιλέξω; Ήμουν έτοιμος να βάλω το static, αλλά βλέπω πως μου λέει πως στα thin και thick πως έχει μια λειτουργία που λέγεται "Snapshot". Υπάρχει μήπως κάποιος που να μου εξηγήσει τι είναι αυτό και τι να κάνω;

  9. #39
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Αν κρίνω απο το synology με το snapshot μπορεις να κρατησεις το στιγμιότυπο φακελων σε συγκεκριμένα χρονικα σημεια ωστε να μπορεις να γυρισεις πισω και να ανακτησεις αρχεια που χαθηκαν/αλλαξαν.

    Εγω σε synology εχω βαλει να μου κραταει πισω 52 εβδομαδιαία snapshots στο φακελο του προσωπικου μου backup.

  10. #40
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Τελικά προχώρησα με static. Τα ζύγισα λιγάκι, και επειδή εκεί μέσα έχω κυρίως ταινίες και σειρές, είπε να το αφήσω σε static. Ελπίζω να μην έχω κάνει πατάτα που δε θα έχω αυτά τα snapshots.
    Το μόνο που έβαλα έξτρα σαν εφαρμογή εγώ ήταν το Plex. Ακόμη μαθαίνω και ψάχνω τις λειτουργίες του.

  11. #41
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    θα μπορουσες να μην δώσεις ολο το χωρο σε ενα volume για να φτιάξεις ενα απο το καθε ενα (λογικά πάντα γιατι δεν εχω δει qnap).

    Εγω εχω φτιάξει (σε synology) ένα etx4 (για ταινίες), ένα btrfs (για backup με snapshots), και εχω και ενα κομμάτι unallocated για να δωσω οταν χρειαστει σε οποιο γεμίσει.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας