Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 41
  1. #1
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Καλησπέρα παιδιά!

    Έχω ξεκινήσει να γλυκοκοιτάζω την λύση του NAS για οικιακή χρήση, και από τη στιγμή που οι γνώσεις μου είναι πολύ βασικές θα ήθελα τη βοήθειά σας.
    Στο σπίτι υπάρχουν κυρίως 1 κεντρικός υπολογιστής, και 1 laptop. Έχω στήσει στον iMac και έναν plex server για να παίζουν στις τηλεοράσεις τα media, και σε γενικές γραμμές έχω επιπλέον 3 εξωτερικούς, 1 για media, 1 για φωτογραφίες, 1 για Time Machine Backup όπου κάνει backup τα πάντα.

    Βλέπω στο internet πως 2 από τις πιο συχνές μάρκες για NAS είναι οι Synology και WD. Ποια εταιρία κατά τη γνώμη σας θα ήταν συνετό να επιλέξω; Αν παίζει κάποιο ρόλο, στο σπίτι οι συσκευές μου είναι Apple κυρίως, και δεν χρησιμοποιώ windows ή android!

    Ποια χαρακτηριστηκά θα πρέπει να κοιτάζω; Έχω δει πως είναι ουσιαστικά μικροί υπολογιστές, με επεξεργαστές, RAM κτλ.. αλλά δεν ξέρω ποιες ταχύτητες είναι ικανοποιητικές για τέτοια συστήματα.

    Όσον αφορά τους δίσκους που βάζουμε σε αυτά τα συστήματα, είναι ειδικοί ή γενικά μπορώ να βάζω όποιο δίσκο θέλω μέσα;

    Και κάτι τελευταίο, όσον αφορά τις επιλογές RAID, πιστεύεται πως θα είναι συνετό να πάρω ένα NAS με 2 θέσεις, και τον 1 δίσκο να τον χρησιμοποιήσω για όλα τα media/προσωπικά αρχεία/backups και τον 2ο δίσκο να τον χρησιμοποιήσω για RAID backup του 1ου δίσκου;

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.975
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    raid =/= backup.
    Το πλέον cost effective GB/$ = raid 5.
    Οπότε ιδανικά, θα κοίταγα για κάτι με 4 θέσεις (3 HD για 1 array raid 5 + 1 hot spare).
    Δεύτερη επιλογή 3 θέσεις (2 HD για 1 array raid 1 + 1 HD hot spare, ή 1 array 5 + no hot spare).
    Τελευταία επιλογή, 2 θέσεις (1 array raid 1, no hot-spare).
    Αν θες transcode στο plex ή/και hdr tone-mapping, δύσκολο να βολευτείς με έτοιμο nas,
    αλλά κάποια wd το έχουν έτοιμο και κάνει hardware transcode με την arm cpu (μέχρι 1-2 streams, νομίζω..?).
    Κοίτα τα σχετικά κιτάπια των wd/plex, δεν το έχω δοκιμάσει.
    Αν σε καλύπτει μια χαρά, θα σου βγεί και φτηνά.
    Η πρόταση μου θα ήταν DIY με κάποια διανομή για nas/home-server και κατα προτίμηση zfs.
    Αλλά θα χρειαστεί να ασχοληθείς.
    Αν θες έτοιμο, κοίτα να βρείς κάτι με πρόσφατη intel cpu για να κάνει transcode (*αν* χρειάζεσαι transcode πάντα...).
    Αν θυμάμαι καλά οι arm γενικά δεν κάνουν transcode στο plex.
    Για δίσκους ότι καλύτερο μπορείς να πληρώσεις, τυπικά sata, σε non-smr.
    Οι σχετικές σειρές για storage/nas τυπικά είναι μια χαρά.
    Αποφεύγεις τους πράσινους/οικολογικούς/φτηνούς δίσκους, και ότι παρκάρει συνέχεια τις κεφαλές του.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    raid =/= backup.
    Το πλέον cost effective GB/$ = raid 5.
    Οπότε ιδανικά, θα κοίταγα για κάτι με 4 θέσεις (3 HD για 1 array raid 5 + 1 hot spare).
    Δεύτερη επιλογή 3 θέσεις (2 HD για 1 array raid 1 + 1 HD hot spare, ή 1 array 5 + no hot spare).
    Τελευταία επιλογή, 2 θέσεις (1 array raid 1, no hot-spare).
    Αν θες transcode στο plex ή/και hdr tone-mapping, δύσκολο να βολευτείς με έτοιμο nas,
    αλλά κάποια wd το έχουν έτοιμο και κάνει hardware transcode με την arm cpu (μέχρι 1-2 streams, νομίζω..?).
    Κοίτα τα σχετικά κιτάπια των wd/plex, δεν το έχω δοκιμάσει.
    Αν σε καλύπτει μια χαρά, θα σου βγεί και φτηνά.
    Η πρόταση μου θα ήταν DIY με κάποια διανομή για nas/home-server και κατα προτίμηση zfs.
    Αλλά θα χρειαστεί να ασχοληθείς.
    Αν θες έτοιμο, κοίτα να βρείς κάτι με πρόσφατη intel cpu για να κάνει transcode (*αν* χρειάζεσαι transcode πάντα...).
    Αν θυμάμαι καλά οι arm γενικά δεν κάνουν transcode στο plex.
    Για δίσκους ότι καλύτερο μπορείς να πληρώσεις, τυπικά sata, σε non-smr.
    Οι σχετικές σειρές για storage/nas τυπικά είναι μια χαρά.
    Αποφεύγεις τους πράσινους/οικολογικούς/φτηνούς δίσκους, και ότι παρκάρει συνέχεια τις κεφαλές του.
    Οκ με έχεις βάλει ήδη σε πολλές σκέψεις διότι τα μισά που διάβασα μου ακούγονται κινεζικά!
    Έχω να ρίξω πολύ διάβασμα, γιατί δεν ξέρω ούτε τι γίνεται με το transcode που λες για τον plex. Εγώ προς το παρόν το είχα σεταρισμενο στον iMac όπου όλα τα media μου παίζανε όπως τα κατεβαζα. Βέβαια δεν κατεβαζα 4Κ ή τίποτα Dolby νομίζω..
    Επίσης ούτε που ξέρω τα raid όπως τα περιγράφεις!

    Ευχαριστω πάντως, θα αρχίσω να τα γκουγκλάρω για να μάθω περισσότερα πράγματα!

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ με έχεις βάλει ήδη σε πολλές σκέψεις διότι τα μισά που διάβασα μου ακούγονται κινεζικά!

    Επίσης ούτε που ξέρω τα raid όπως τα περιγράφεις!

    Ευχαριστω πάντως, θα αρχίσω να τα γκουγκλάρω για να μάθω περισσότερα πράγματα!
    Να ξεκινησουμε πρωτα απο το τι χρηματα θελεις να διαθεσεις για να αρχισουμε να προτεινουμε κατι στην πραξη ?

    Και πανω σε αυτο να αρχισουμε μετα να αναλυουμε με απλα λογακια τις δυνατοτητες ?

    Γιατι πχ αν θελεις να δωσεις 100€ για κατι ετοιμο.... δεν θα κανεις δουλιτσα.
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξεκινησουμε πρωτα απο το τι χρηματα θελεις να διαθεσεις για να αρχισουμε να προτεινουμε κατι στην πραξη ?

    Και πανω σε αυτο να αρχισουμε μετα να αναλυουμε με απλα λογακια τις δυνατοτητες ?

    Γιατι πχ αν θελεις να δωσεις 100€ για κατι ετοιμο.... δεν θα κανεις δουλιτσα.
    Κοίτα, μέλημα μου αυτή τη στιγμή είναι πρώτα να καταλάβω την τεχνολογία, και αυτά που θα πρέπει να προσέξω για να καταλάβω τι θέλω να κάνω και αν θα μπορέσω λόγω χρημάτων να το κάνω.

    Με τις πρώτες αναζητήσεις που είχα κάνει, και με αυτά που είχα διαβάσει, υπολόγιζα πως ένα καλό σύστημα θα μου κόστιζε κάπου στα 300€, και καμιά 200€ για κανα δυό σκληρούς δίσκους.

    Το θέμα είναι πως δεν είχα σκεφτεί ότι θα πρέπει να προσέξω τους επεξεργαστές, για x86 ή ARM ας πούμε. Αυτή τη στιγμή από θέμα 3rd party εφαρμογών ξέρω πως θα ήθελα σίγουρα το Plex, για να αποσυμφορήσω τον σταθερό υπολογιστή μου με το να είναι ώρες ανοιχτός ή να τον ξυπνάω συνέχεια από το sleep mode.
    Επίσης o πρώτος λόγος που ήθελα να ασχοληθώ και με το NAS είναι ότι ο υπολογιστής μου είναι παλιός (αλλά θηρίο) και δυστυχώς έχει επάνω usb 2.0, οπότε χάνω πάρα πολύ σε ταχύτητα, άσχετα αν οι εξωτερικοί μου δίσκοι είναι usb3.0, και επίσης στης γυναίκας μου τον Macbook να μπορεί να λειτουργεί το Time Machine Backup κανονικά, και όχι να συνδέουμε τον σκληρό 1 φορά ανά κάποιες μέρες για να παίρνει backup.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Ωραια.

    Ας ξεκινησουμε με τα βασικα με απλα λογια.

    Με το NAS (Network Attached Storage ) εχουμε αρχεια σε ενα σημειο και μεσω δικτυου τα εχουμε διαθεσιμα.
    Ξεκινησαν με απλο διαμοιρασμο αρχειων και μετα ο καθε κατασκευαστης "προσθεσε" επιπλεον δυνατοτητες. (appls & services )
    πχ για τα synology δες ΕΔΩ .

    Ενα NAS δεν ειναι απο μονο του ασφαλες σε περιπτωση που χαλασει καποιος δισκος.
    Ο πιο προσιτος οικονομικα τροπος ειναι να εχουμε τουλαχιστον ενα δισκο επιπλεον απο οσους χρειαζομαστε ΚΑΙ ενα ακριβες αντιγραφο σε αλλο δισκο σε αλλο μηχανημα.


    οποτε εστω οτι θελεις να εχεις 2ΤΒ χωρο , τοτε θα χρειαστεις αλλο εναν δισκο επισης 2ΤΒ στο ιδιο μηχανημα ( raid 1) .... και αλλον εναν 2ΤΒ σε ενα αλλο μηχανημα.
    Σε περιπτωση που χαλασει ο ενας απο τους 2 δουλευει απο τον αλλο δισκο.... ενω σε περιπτωση που χαλασουν και οι 2 τοτε θα εχεις τα δεδομενα σου ασφαλη στο αλλο μηχανημα.

    φυσικα παντα μπορεις να παιξεις ρωσικη ρουλετα και να μην εχεις κανενα backup.

    οι δισκοι πλεον υπαρχουν σε πολυ μεγαλη χωρητηκοτητα , ΑΛΛΑ αν πες πχ να εχεις 60 ΤΒ χωρου .... τοτε μπορεις με 5 x 12 TB να εχεις τα 60ΤΒ
    Αυτοι θα ειναι σε raid 0 .
    Αν θελεις και "καποια ασφαλεια " , τοτε θα βαλεις αλλον εναν 12ΤΒ (raid 5 πλεον ) . οποτε αν χαλασει οποιοσδηποτε απο τους 6 δισκους... δεν χανεις δεδομενα.
    Αν θελεις κιαλλη "ασφαλεια " , τοτε θα βαλεις αλλον εναν 12ΤΒ (raid 6 πλεον ) . οποτε αν χαλασουν 2 απο τους 7 δισκους... δεν χανεις δεδομενα.

    Δες ΕΔΩ για το πως μπορεις να τα υπολογιζεις ευκολα.

    Αρα ψαχνουμε ενα NAS με τουλαχιστον 2 θεσεις για δισκους.
    Δισκους SATA παιρνουν σχεδον ολα.... απλα συνηθως αγοραζουμε τους αντιστοιχους για NAS απο καθε εταιρια δισκων.
    Φυσικα μπορεις αν ντε και καλα... να βαλεις οτι θελεις... ή εχεις ηδη. Απλα δεν συνισταται.

    Οταν φτιαχνουμε το NAS μας, φροντιζουμε να ειναι trouble-free για αρκετα χρονια.
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.975
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, μέλημα μου αυτή τη στιγμή είναι πρώτα να καταλάβω την τεχνολογία
    να καταλάβεις την τεχνολογία: τα βασικά είναι ευκολάκι.
    Διάβασε ένα άρθρο περί raid, να δεις τι/πως και τι raid lvls υπάρχουν.
    Ένα nas είναι ένας υπολογιστής που (τυπικά) κάνει raid x HDs (είτε hardware με raid κάρτα, είτε software),
    και ομαδοποιεί μηχανικούς (συνήθως...) δίσκους σε x arrays.
    Ιδανικά/συνήθως με κάποιας μορφή redundancy.
    Απο κει και πέρα, τρέχουν κάποια διανομή συνήθως βασισμένη σε posix σύστημα,
    και τρέχουν απο πάνω samba (για smb), nfs, torrent, plex, και ότι άλλο service μπορεί να χρειαστεί ο χρήστης.
    Αυτά τυπικά ώς NAS (N= network) είναι προσβάσιμα μέσω lan, και υπάρχει και ένα gui σε μια ip για τις σχετικές ρυθμίσεις.
    Αν πάρεις ένα έτοιμο, όλα αυτά έχει κάτσει να τα στήσει (και τα υποστηρίζει) ο vendor.
    Και δεν θα παιδευτείς.
    Αλλά οι δυνατότητες του (όσον αφορά το software) είναι μέχρι εκεί που έχει προβλέψει ο vendor.
    Αν έχεις όρεξη για DIY μπορείς να στήσεις ότι θέλεις, όσο έχεις όρεξη (για διάβασμα), χρόνο (στήσιμο/παραμετροποίηση), και λεφτάκια.
    Αλλά θα είναι δικό σου, ανοιχτό, και στήνεις ότι θέλεις (και το χαλάς και πολύ εύκολα...).
    Και θα είναι και εύκολα επισκευάσιμο/αναβαθμίσιμο γιατί θα είναι στημένο με off-the-shelf parts.
    Και θα μπορούσε να στηθεί και σε ένα παλιό μηχανάκι που ήδη υπάρχει και περισεύει αν έχουμε ένα τέτοιο.
    Αυτών λεχθέντων, αν τα μισά σου φαίνονται κινέζικα, καλύτερα πάρε ένα έτοιμο.
    Για τα υπόλοιπα πρέπει να είσαι geek.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    @YAziDis

    Ελπιζω αυτα που σου εγραωα εγω για τους δισκους και ο @K1m0n για τα υπολοιπα να σε βαλανε λιγο στο κλιμα.

    Περιπου τι αναγκες εχει σε χωρητικοτητα ? Γιατι μαλλον βλεπω να πηγαινεις σε κατι ετοιμο.
    The gr81 .

  9. #9
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Όχι εντάξει, μπήκα αρκετά στο κλίμα.

    @k1mon, δεν είμαι για να δημιουργώ μηχάνημα από την αρχή, οπότε σίγουρα θα πήγαινα σε μια έτοιμη λύση.

    @griniaris, τα κατάλαβα πιστεύω αρκετά. Μπήκα και διάβασα και μία ανάλυση για το RAID οπότε το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θέλω το RAID 0. Πιο πολύ σαν υλοποίηση νομίζω πως θα μπορούσα να κάνω το RAID 1, διότι το RAID 5 (και πόσο μάλλον το 6) θα μου στοίχιζε πολλά χρήματα.

    Σε γενικές γραμμές αυτή τη στιγμή η κατάσταση των δίσκων στον υπολογιστή μου είναι κάπως έτσι

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο 2020-11-28, 17.08.56.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  202,1 KB 
ID: 221487

    Έχω 3 εξωτερικούς δίσκους όπου έχω έναν ξεχωριστό για τις φωτογραφίες (Lightroom Files, original RAW, και τις Edited photos), ο δεύτερος έχει σειρές, και ο 3ος κρατάει Time Machine Backup από τα πάντα. Στον υπολογιστή μου έχω έναν ssd για το λειτουργικό και τις εφαρμογές/προγράμματα, και στον εσωτερικό δίσκο έχω προσωπικά αρχεία + ταινίες..

    Αυτά όσον αφορά το δικό μου υπολογιστή. Μετά υπάρχει και της γυναίκας μου το laptop όπου έχει 512gb χωρητικότητα και υπάρχει και ένας εξωτερικός δίσκος (νομίζω ή 2 ή 3TB) όπου είναι Time Machine Backup δίσκος.

  10. #10
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Προσωπικά synology 4 bay αν μπορείς να δώσεις τα χρήματα που ζητάει. Μακρά ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει.

  11. #11
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Θα έλεγα να κρατήσεις αυτόν που κάνεις backup εκτός nas.

  12. #12
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Το άλλο που δεν ξέρω είναι αν τον κρατήσω όπως λες εκτός NAS, και ουσιαστικά αν οι 2 άλλοι δίσκοι που έχω (Photos και Media center) πάνε στο NAS, θα τους βλέπει άραγε το Time Machine Backup για να παίρνει backup και από εκεί, ή κρατάει άραγε μόνο απ'αυτά που είναι συνδεδεμένα στο σύστημα;

  13. #13
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Οι διάφορες λύσεις Nas έχουν και δικά τους εργαλεία backup.

    Επίσης οι 2 πιο γνωστές ειναι synology + Qnap (και όχι η WD)

    Και οι 2 έχουν καλά λειτουργικά και εφαρμογές.

    Βέβαια πολλές φορές πρέπει να δεχτείς ότι όλα δεν ειναι όπως τα έχεις συνηθίσεις και να αλλάξεις και τις συνήθειες σου (άλλες εφαρμογές που λειτουργούν διαφορετικά και κάνουν το ίδιο πράγμα (backup) με άλλο τρόπο.

    Αν το Time Machine BackuP γράφει (όπως βλέπω) σε SMB shares, δεν θα έχεις κάποιο θέμα με κανένα NAS.

  14. #14
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι διάφορες λύσεις Nas έχουν και δικά τους εργαλεία backup.

    Επίσης οι 2 πιο γνωστές ειναι synology + Qnap (και όχι η WD)

    Και οι 2 έχουν καλά λειτουργικά και εφαρμογές.

    Βέβαια πολλές φορές πρέπει να δεχτείς ότι όλα δεν ειναι όπως τα έχεις συνηθίσεις και να αλλάξεις και τις συνήθειες σου (άλλες εφαρμογές που λειτουργούν διαφορετικά και κάνουν το ίδιο πράγμα (backup) με άλλο τρόπο.

    Αν το Time Machine BackuP γράφει (όπως βλέπω) σε SMB shares, δεν θα έχεις κάποιο θέμα με κανένα NAS.
    Οκ τέλεια.. Γενικά θα συνεχίσω τότε να κάνω καλά την έρευνά μου και να μαζεύω το budget γιατί ήδη με αυτά που διάβασα και μου είπατε, για ένα καλό σύστημα όπου θα κρατήσει καιρό, και για τα TB που νομίζω πως θα μου χρειαστούν, υπολογίζω κάτι μεταξύ 500-600 ευρώ μαζί με τους δίσκους.

  15. #15
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Qnap και Synology για μένα!!

    Το QNAP έχει και Time Machine backup (δεν το έχω δουλέψει).

    Το Time Machine του Qnap.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  image_2020-11-29_200418.png 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  101,4 KB 
ID: 221555

    Λογικά κάτι αντίστοιχο θα έχει και το Synology.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας