Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    25-07-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/640
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΡΙΟ
    Router
    Sagem 2404
    Καλημέρα.

    Έχω ένα 4g modem/router της TpLink το οποίο είναι συνδεδεμένο στη σοφίτα, μιας κι εκεί είναι το καλύτερο σήμα. Αυτό μοιράζει μέσω ethernet πρίζας το ίντερνετ στο υπόλοιπο σπίτι (όλες οι συνδέσεις είναι μαζεμένες στο υπόγειο σε patch panel και switch) μέσω γέφυρας που έχει γίνει στο patch panel.Στο ισόγειο έχω ενα Asus router στο οποίο πάνε και συνδέονται όλα τα ασύρματα και 1-2 ethernet που είναι εκεί κοντά.

    Αυτά ουσιαστικά δημιουργούν 2 τοπικά δίκτυα. Το Asus παίρνει ιντερνετ απ το 4g modem μέσω του ethernet στη Wan. Οπότε έχω αντίστοιχα και 2 wifi (ενα του 4g modem κι ενα του Asus router). Αντίστοιχα μοιράζουν και τα 2 dhcp κτλ.

    Το πρόβλημα είναι ότι έχω "νεκρά" σημεία στο σπίτι απ το wifi γιατί το Asus είναι στο ισόγειο και πχ στο 1ο δε πιάνει παντού, ή αντίστοιχα και στη σοφίτα (που είναι και το 4g). Θα μπορούσαν να συνδέονται οι συσκευές κάθε φορά στο αντίστοιχο wifi αλλά δε θα είχα τοπική πρόσβαση σε όλες τις συσκευές αφου θα ταν σε 2 δίκτυα.

    Ουσιαστικά θέλω όλο το δίκτυο να περνάει απ το Asus μιας και είναι το ac68 και είναι "δυνατό", αλλά να έχω παντού πρόσβαση κι ένα δίκτυο (γιατί πχ στη σοφίτα είναι εκτυπωτής κτλ). Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος και από άποψη ασφαλείας και προσβασιμότητας? Δοκίμασα πχ να απαγορεύσω στο Asus να δίνει dhcp, και αντι να είναι καρφωμένη η ethernet του 4g στο Wan, την έβαλα σε κενή Lan του Asus, κι έκανα και το wifi του 4g στη σοφίτα, με ακριβώς ιδιο SSID και password ώστε να αλλάζει αυτόματα στο καλύτερο σήμα. Έχω όμως αμφιβολία για το αν περνάει όντως το οτιδήποτε απ το Asus πλεον (firewall, ή πχ αν θελω openvpn) γιατί όλο το dhcp δίνεται απ το 4g modem, και στο Asus δε βλέπω τίποτα συνδεδεμένο.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είμαι σίγουρος πώς ακριβώς είναι στημένα όλα, αλλά θα προσπαθήσω να γράψω αυτό που έχω καταλάβει.
    - Modem/router TpLink 4G. Επομένως αυτή είναι η κύρια και μόνη πρόσβαση στο internet; Έχει ας πούμε ΙΡ 192.168.1.1.
    - Router/AP Asus. Ας υποθέσουμε ΙΡ 192.168.1.2
    - Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τρέχουν 2 DHCP servers στο ίδιο subnet. Θα χαθεί η μπάλα. Θα έχεις ένα DHCP, είναι ψιλοαδιάφορο ποιο από τους δύο, αλλά στα settings θα πρέπει να οριστεί ως gateway η ΙΡ του TpLink (192.168.1.1)
    - Όλο το δίκτυο δεν μπορεί να περνάει από το Asus σε επίπεδο firewal, vpn κτλ, καθώς δεν είναι αυτό το gateway του δικτύου σου. Δεν κάνει αυτό ΝΑΤ, γιατί υποθέτω ότι δεν έχει κάποια DSL σύνδεση πάνω του. Εκτός και αν κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά. Το Asus μπορεί να λειτουργεί μόνο ως access point με τη λογική που είναι στημένα όλα αυτή τη στιγμή.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-07-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/640
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΡΙΟ
    Router
    Sagem 2404
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι σίγουρος πώς ακριβώς είναι στημένα όλα, αλλά θα προσπαθήσω να γράψω αυτό που έχω καταλάβει.
    - Modem/router TpLink 4G. Επομένως αυτή είναι η κύρια και μόνη πρόσβαση στο internet; Έχει ας πούμε ΙΡ 192.168.1.1.
    - Router/AP Asus. Ας υποθέσουμε ΙΡ 192.168.1.2
    - Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τρέχουν 2 DHCP servers στο ίδιο subnet. Θα χαθεί η μπάλα. Θα έχεις ένα DHCP, είναι ψιλοαδιάφορο ποιο από τους δύο, αλλά στα settings θα πρέπει να οριστεί ως gateway η ΙΡ του TpLink (192.168.1.1)
    - Όλο το δίκτυο δεν μπορεί να περνάει από το Asus σε επίπεδο firewal, vpn κτλ, καθώς δεν είναι αυτό το gateway του δικτύου σου. Δεν κάνει αυτό ΝΑΤ, γιατί υποθέτω ότι δεν έχει κάποια DSL σύνδεση πάνω του. Εκτός και αν κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά. Το Asus μπορεί να λειτουργεί μόνο ως access point με τη λογική που είναι στημένα όλα αυτή τη στιγμή.


    1. Ακριβώς.
    2. Asus operation = Router (για την ώρα δεν το έχω βάλει ως AP γιατί έτσι απενεργοποιούνται τα firewall, nat κτλ, αν και ουσιαστικά έτσι όπως το χω τώρα συνδέσει το Tplink μεσω ethernet με το Asus στη Lan θυρα και όχι στη Wan του Asus, και απενεργοποιοντας το DHCP του Asus, είναι σαν AP στη πράξη). IP σε άλλο subnet (και όταν ηταν στη Wan με διπλό DHCP και τώρα στη LAN με μονό DHCP απ το Tplink): 192.168.2.1 πχ.
    3. Και σε άλλο subnet που είναι, πάλι χάνεται η μπάλα αν ένα device συνδεθεί ασύρματα σε διαφορετικό wifi γιατί είναι στη πράξη 2 εσωτερικά δίκτυα. Αυτό θέλω ουσιαστικά, 1 subnet για να τα βλέπω όλα αλλά να εκμεταλλευομαι τα πλεονεκτήματα του Asus.
    4. Αν το έχω στη Wan του Asus το Tplink, παίρνει απευθείας πρόσβαση έξω. Οπότε θεωρώ ότι λειτουργεί το Nat του κτλ. Απλά έτσι έχω 2 δίκτυα κάτι που δε θέλω. Η σωστή λύση σίγουρα είναι να χρησιμοποιηθεί ως καθαρό AP το Asus, αλλά έτσι θα χω ένα τόσο καλό router που ουσιαστικά μόνο forwarding θα κάνει. Αν είναι έτσι τότε να πάρω κάνα Deco να το βγάλω εντελώς το Asus και να τα χω όλα εκεί και με ενιαίο δίκτυο σε όλο το σπίτι, χωρίς "νεκρά" σημεία... Αλλά έτσι, δε θα έχω advanced protections όπως αυτά του Asus (ούτε την επεξεργαστική ισχύ του Asus)... Σωστά?

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με διαφορετικές συσκευές δεν θα έχεις ποτέ ένα σωστό και ενιαίο δίκτυο WI-FI, μόνο αν επενδύσεις σε κάποιο σύστημα MESH.
    Έχω εγκαταστήσει και λειτουργεί σωστά το MESH της TP-LINK.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    25-07-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/640
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΡΙΟ
    Router
    Sagem 2404
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με διαφορετικές συσκευές δεν θα έχεις ποτέ ένα σωστό και ενιαίο δίκτυο WI-FI, μόνο αν επενδύσεις σε κάποιο σύστημα MESH.
    Έχω εγκαταστήσει και λειτουργεί σωστά το MESH της TP-LINK.
    Αυτά σκέφτομαι. Απ την άλλη δε ξέρω πόσα χάνω από security features με αυτά... Ποίο έχεις πάρει? Βλέπω τα M5 σε καλή προσφορά αυτές τις μέρες...

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tα Μ4.
    Δημιουργούν δικό τους δίκτυο με άλλη IP και έχουν πάνω από VLAN μέχρι γονικό έλεγχο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    25-07-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/640
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΡΙΟ
    Router
    Sagem 2404
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα Μ4.
    Δημιουργούν δικό τους δίκτυο με άλλη IP και έχουν πάνω από VLAN μέχρι γονικό έλεγχο.
    Θα ήταν λογικό εφόσον πάω σε λύση Mesh, να βάλω δίπλα στο 4g modem με σύνδεση Wan το Asus router και να γίνεται εκεί όλο το firewall, dhcp κτλ (καταργοντας παράλληλα τα αντίστοιχα στο 4g modem), και επάνω στο Asus router να βάλω το πρώτο mesh hub?

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To σύστημα της TP-LINK φτιάχνει δικό του δίκτυο με άλλη IP, όπως σου γράφω και πιο πάνω, οπότε έχει δικό του DHCP Server, κ.λ.π.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας