Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21
  1. #16
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4997/49998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZXDSL 931WII
    Εχθές άνοιξα νέα βλάβη μιας και εκτός από αποσυνδέσεις αρχίζει και τα παίζει και η ταχύτητά....στο Wi-Fi 5g από σταθερή εκατοστάρα πέφτει σε…5ντάρα και στα2.4 από 50ρα πέφτει σε 20άρα.
    Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω πλέον. Σήμερα δουλεύω όλη μέρα από το Wi-Fi του γείτονα μιας και το VPS αρνείται να δουλέψει με τις δικές μου ταχύτητες.
    Υπάρχει κάποια υπηρεσία να απευθυνθώ και να τσεκάρουν την καλωδίωση του σπιτιού;
    Η Wind θα έκανε λέει μετρήσεις και δώσαμε τηλεφωνικό ραντεβού για σήμερα 14.00.
    Είναι 17.15 και εννοείται ΔΕΝ με έχουν καλέσει ακόμα!

  2. #17
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Σε ότι αφορά το wifi μη κάνεις συγκρίσεις με αυτό..
    Μόνο με καλώδιο..
    Για τη καλωδίωση του σπιτιού πρέπει να βρεις είτε τεχνικό είτε κανα ηλεκτρολόγο τσακάλι αν δεν ξέρεις να το κάνεις εσύ..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #18
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4997/49998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZXDSL 931WII
    Τελικά, από ότι φαίνεται, λύθηκε το πρόβλημα. Αναγκάστηκα να βάλω λίγο τις φωνές για την κάκιστη εμπειρία ( την συγκεκριμένη μέρα είχα 6 αποσυνδέσεις σε διάστημα μιας ώρας ) και στείλανε το αίτημα μου με μεγάλη προτεραιότητα στο τεχνικό τμήμα. Μετά από δύο μέρες στείλανε τεχνικό του ΟΤΕ ( δεν ξέρω τι έκανε αλλά ότι και να έκανε ήταν εκτός σπιτιού ). Από τότε και μέχρι σήμερα, 5 μέρες περίπου, δεν είχα ούτε μία αποσύνδεση και όλα πάνε μια χαρά. Από ότι φαίνεται δεν έφταιγε το ρούτερ αλλά ούτε οι εσωτερικές μου καλωδιώσεις.
    Καλές γιορτές σε όλους!!!

  4. #19
    Εγγραφή
    19-09-2012
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα , σύνδεση σε καφαο 70 μ από το σπίτι , μέτρηση ΟΤΕ στον κατανεμητή πολυκατοικίας 50mbps , απευθείας καλώδιο από κατανεμητή στο σπίτι σε μια και μοναδική μπριζα , μέτρηση τεχνικού Wind στο σπίτι με δικο του του router 50-55 mbps, το απαράδεκτο technikolor συγχρονιζει απο 30 εως 40 το πολυ. Μου 'στειλαν μετα απο απαιτηση το ZTE Η288Α και εδω αρχιζουν τα ωραια , το ZTE Η288Α ΔΕΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΕΙ .

    Θα τρελαθώ , καταλαβαίνει καενίς τίποτα ;

  5. #20
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkastani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα , σύνδεση σε καφαο 70 μ από το σπίτι , μέτρηση ΟΤΕ στον κατανεμητή πολυκατοικίας 50mbps , απευθείας καλώδιο από κατανεμητή στο σπίτι σε μια και μοναδική μπριζα , μέτρηση τεχνικού Wind στο σπίτι με δικο του του router 50-55 mbps, το απαράδεκτο technikolor συγχρονιζει απο 30 εως 40 το πολυ. Μου 'στειλαν μετα απο απαιτηση το ZTE Η288Α και εδω αρχιζουν τα ωραια , το ZTE Η288Α ΔΕΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΕΙ .

    Θα τρελαθώ , καταλαβαίνει καενίς τίποτα ;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Κάνε reset στο ρουτερ από το κουμπάκι πίσω και βεβαιώσου ότι το δοκιμάζεις μόνο του στην ίδια πρίζα που δούλευε το άλλο που είχες πριν.. Αν πάλι δεν.. Πάρε το πάροχο σου και πες τους το..
    *Α.. Και μην γράφεις το ίδιο θέμα (double post) σε διαφορετικά σημεία.. Δεν είναι σωστό..
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkastani Εμφάνιση μηνυμάτων
    σωστά λάθος μου για το double post , τα έκανα όλα οσα προαναφέρεις ,ευχαριστώ, τους ειδοποίησα εδώ και μια βδομάδα , Wind είναι η εταιρεία ....καταλαβαίνεις .
    Μου φαίνεται πάντως τελείως τρελο και ανεξήγητο , γιαυτο ψαχνω για εξηγήσεις. Εχει νοημα να το αφήσω να προσπαθει 15-20 λεπτά ;
    Άφησε το να προσπαθεί.. Τι έχεις να χάσεις;
    Φαίνεται ότι προσπαθεί από τα λαμπάκια του; Θα αναβοσβήνει με διαφορετικό ρυθμό το broadband και όχι με τον ίδιο..
    Σταθεροποιείται καθόλου η ένδειξη στο φωτάκι; Όχι;
    Πάντως όχι δεν είναι σωστό να κάνει τόση ώρα..
    Λογικό δεν είναι αλλά μπορεί να συμβεί νομίζω.. Έτυχε να πέσεις στη περίπτωση..
    Η νέα vdsl καμπίνα ποιου παρόχου είναι; Δική τους; Του οτε; Θα γράφει επάνω.. Αν δεν γράφει ίσως είναι βόντα..
    Αλλά με λίγο ψάξιμο μπορούμε να το βρούμε αυτό αν χρειαστεί..
    Σημείωση, δεν μιλάω για τα παλιά σάπια καφάο που έχουμε στα τετράγωνα από παλιά..

    - - - Updated - - -

    Δες και αυτά μετά..
    Πρέπει να το έχεις συνδέσει με κάποια συσκευή.. Κινητό η pc..

    Μπες 192.168.1.254

    Internet->wan->dsl modulation parameters.
    Είναι όλα τα κουτάκια επιλεγμένα;
    Το profile 30a & το sos, δεν θα είναι λογικά.. Δεν μας ενδιαφέρει αυτό..
    Όλα τα αλλά επίλεξε τα..

    Στο internet->status->dsl link information κάνε συνεχώς refresh να δεις αν πιάνει κάποια ταχύτητα και πέφτει μετά..

    Μετά μια άλλη ιδέα θα ήταν από το Management & diagnosis->Log management.
    Να βλέπαμε τι γράφει το log..
    Μήπως συγχρονίζει αλλά δεν δίνει ίντερνετ λόγω λάθους στο κωδικό;

    Και αυτό, μήπως χρειαστεί..
    https://www.wind.gr/support/idiotes/...i-ke-rithmisis

    - - - Updated - - -

    Και κάτι άλλο..
    Ίσως θα έπρεπε η συζήτηση να μεταφερθεί εδώ..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...υτού/page2
    Αν το δει κάποιος mod..
    Η να το αφήσουμε εδώ.. Δεν ξέρω..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 18-01-21 στις 11:49.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #21
    Εγγραφή
    19-09-2012
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα, με πήραν χθες απο Wind και μου είπαν να απενεργοποιήσω το profile 35, αλλά παλι τίποτα , δεν συγχρονίζει. το λαμπάκι του dsl αναβοσβήνει σταματαει ,αναβοσβηνει. Αν συγχρονιζε θα επερεπε να ηταν συνεχεια πρασινο και του ιντερνετ κοκκινο που θα σημανε οτι δεν παιρνει ip.
    δεν ξερω πως να μεταφερω τη συζητηση στο https://www.adslgr.com/forum/threads...υτού/page2.
    Το technikolor συγχρονιζει σε 5 λεπτα
    Ευχαριστω παντως για ολα

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας