Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4997/49998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZXDSL 931WII
    Καλησπέρα!

    Εδώ και κοντά 2 μήνες έχω πρόβλημα με το ρούτερ της Wind – Technicolor – TG789vac v2. για την Optical 100ρα από καφάο του ΟΤΕ 30 μέτρα από το σπίτι μου.
    Πριν 2 μήνες περίπου το ρούτερ ξεκίνησε 2-3 φορές την ημέρα να κάνει restart από μόνο του χωρίς να υπάρχει λόγος και μερικές φορές το κάνει όταν κουνηθεί.
    Έχω μιλήσει άπειρες φορές με την τεχνική υποστήριξη της wind και ενώ λένε ότι πρέπει να είναι πρόβλημα ρούτερ στην συνέχεια με γράφουνε για να αποφύγουν την αντικατάσταση.
    Αξίζει να επενδύσω σε κάποιο νέο ρούτερ για να μου λύσει τα χέρια; Βλέπω πχ. Το συγκεκριμένο:

    https://www.plaisio.gr/anavathmisi-d...ax6100_3321886

    το οποίο έχει φοβερές κριτικές άλλα θα ήθελα και μια γνώμη από εδώ μιας και είμαι άσχετος στον τομέα ρουτερ.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    To συγκεκριμένο δεν έχει modem όπως φαίνεται, δηλαδή δεν μπορεί να μπεί μόνο του πάνω σε xDSL γραμμή. Αν σου κάνει reboot μόνο του το router ξανα παρε στο 13700 ή μίλα τους στο facebook chat για αντικατασταση. Κάνε και ένα hardreset πρωτα να δείς μήπως στρώσει και πάρε τηλ.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4997/49998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZXDSL 931WII
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishalk Εμφάνιση μηνυμάτων
    To συγκεκριμένο δεν έχει modem όπως φαίνεται, δηλαδή δεν μπορεί να μπεί μόνο του πάνω σε xDSL γραμμή. Αν σου κάνει reboot μόνο του το router ξανα παρε στο 13700 ή μίλα τους στο facebook chat για αντικατασταση. Κάνε και ένα hardreset πρωτα να δείς μήπως στρώσει και πάρε τηλ.
    Έχω πάρει άπειρες φορές και η τελικά απάντηση είναι πάντα ότι μπορεί να είναι το δίκτυο οπότε δεν κρίνουμε απαραίτητη την αλλαγή ρούτερ.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Επειδη στον εν λογω μαγαζι δουλευω, αν εχεις δει οτι το ρουτερ κλεινει μονο του, σαν να το ειχες κλεισει εσυ και ξεκιναει απ την αρχη, δηλωνεται ως βλαβη του router και οχι της γραμμης. στειλε ενα fb chat ή παρε τωρα που δεν εχει κινηση και ανεφερε το ξανα

  5. #5
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4997/49998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZXDSL 931WII
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishalk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη στον εν λογω μαγαζι δουλευω, αν εχεις δει οτι το ρουτερ κλεινει μονο του, σαν να το ειχες κλεισει εσυ και ξεκιναει απ την αρχη, δηλωνεται ως βλαβη του router και οχι της γραμμης. στειλε ενα fb chat ή παρε τωρα που δεν εχει κινηση και ανεφερε το ξανα
    Κοίτα να δεις τι ακριβώς γίνεται και πως το χειρίζεται η Wind.
    1- Παίρνω το 13700 και λέω για το πρόβλημα του Router.
    2- Ο τεχνικός βλέπει το πρόβλημα και τις αποσυνδέσεις και συμφωνεί ότι είναι 100% πρόβλημα Hardware ( Router ) ΑΛΛΑ για να γίνει αντικατάσταση πρέπει πρώτα να δηλωθεί ως βλάβη.
    3- Μετά από 2 μέρες καλούν από το τεχνικό τμήμα και ρωτάνε πόσες αποσυνδέσεις είχα σήμερα. Αφού τους πω 2-3 φορές η απάντηση είναι ΠΑΝΤΑ ίδια. ΔΕΝ πρέπει να είναι το Router αλλά αποσυνδέσεις της γραμμής. Αν ξανα γίνει καλέστε μας να το δουμε.

    Το παραμύθι εκεί επαναληφθεί 4 φορές και πλέον λέω βάλω το χέρι στην τσέπη και να πάρω ένα καλό Router μόνος μου. Με την Wind απλά έχω χάσει κάθε ελπίδα και δεν βλέπω να γίνεται κάτι.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.280
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Δεν καταλαβαίνω τη λογική (της Wind). Αν είναι θέμα της γραμμής πρέπει να σου κάνει 2-3 αποσυνδέσεις την ημέρα; Ειδικά αν μιλάμε για οπτική; Θα πρέπει λίγο να ανεβάσεις τους τόνους στο τηλέφωνο. Ή πες τους να σου στείλουν τη διάγνωσή τους αυτή γραπτά για να κάνεις καταγγελία αφού τόσο καιρό δεν λύνουν το θέμα ή να τους πεις ότι τώρα είναι η επόμενη φορά και την προηγούμενη τα ίδια σου είπαν. Ακόμα κι αν παίρνοντας δικό σου router λυνόταν το θέμα (που δεν νομίζω, γιατί θα έπρεπε να παραμετροποιήσεις την τηλεφωνία, και πώς θα γίνει αυτό αφού η Wind δεν δίνει κωδικούς), ξόδεψε τα λεφτά κάπου αλλού. Είναι υποχρέωσή τους τόσο να σου παρέχουν γραμμή που να μην κόβεται όσο και εξοπλισμό σωστό.
    hnesne

  7. #7
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4997/49998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZXDSL 931WII
    Τι να κάνω, θα ξαναπάρω. Πλήρη απογοήτευση η τεχνική εξυπηρέτησή πάντως!

  8. #8
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.280
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Την αντιμετώπιση την ξέρω γιατί κι εγώ Wind έχω. Είχα ένα κουφό θέμα και κάθε φορά καταλήγαμε στο αν το ξανακάνει ξαναπάρτε μας και μην ανησυχείτε δεν θα σας αφήσουμε έτσι. Αν ήταν σοβαρό το θέμα θα τους είχα κυνηγήσει, ευτυχώς λύθηκε μόνο του. Τι να το κάνω που μιλάω κάθε φορά με εκπρόσωπο κι όχι με ρομπότ που το θέμα δεν το έλυναν. Αλλά το δικό σου είναι σοβαρό, θα πρέπει κάτι να κάνουν.
    hnesne

  9. #9
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4997/49998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZXDSL 931WII
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την αντιμετώπιση την ξέρω γιατί κι εγώ Wind έχω. Είχα ένα κουφό θέμα και κάθε φορά καταλήγαμε στο αν το ξανακάνει ξαναπάρτε μας και μην ανησυχείτε δεν θα σας αφήσουμε έτσι. Αν ήταν σοβαρό το θέμα θα τους είχα κυνηγήσει, ευτυχώς λύθηκε μόνο του. Τι να το κάνω που μιλάω κάθε φορά με εκπρόσωπο κι όχι με ρομπότ που το θέμα δεν το έλυναν. Αλλά το δικό σου είναι σοβαρό, θα πρέπει κάτι να κάνουν.
    Αυτές τις 2-3 μέρες ξανά τα ίδια...πάνω από 3 αποσυνδέσεις κάθε μέρα. Ξανά κάλεσα και ξανά τα ίδια...ανοίξανε βλάβη να το ελέγξουν και περιμένω.
    Αναγκάζομαι να έχω πρόχειρο το Wi-Fi του γείτονα για να μπορώ να κάνω την δουλειά μου.
    Επειδή δεν βλέπω να βγάζω άκρη, υπάρχει τρόπος για καταγγελία σύμβασης αν δεν το φτιάξουν ή με δεν έχω ελπίδες την κλασική δικαιολογία “υπερφόρτωση δικτύου”;

  10. #10
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.280
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Για να σπάσει ο φαύλος κύκλος και ή να φύγεις για αλλού ή να πιεστούν να λύσουν το θέμα, θα χρειαστεί ένα από δύο πράγματα: Ή επικοινωνία με το τμήμα παραπόνων ή καταγγελία. Μίλα μαζί τους και ζήτα να καταχωρηθεί παράπονο για τον τρόπο (μη) αντιμετώπισης του προβλήματός σου και να σου δώσουν και τον μοναδικό αριθμό τόσο της τελευταίας ανεπίλυτης βλάβης όσο και του παραπόνου. Με αυτά πορεύεσαι μετά αν χρειαστεί να κάνεις καταγγελία.
    hnesne

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Machete Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και κοντά 2 μήνες έχω πρόβλημα με το ρούτερ της Wind – Technicolor – TG789vac v2. για την Optical 100ρα από καφάο του ΟΤΕ 30 μέτρα από το σπίτι μου.

    Αξίζει να επενδύσω σε κάποιο νέο ρούτερ για να μου λύσει τα χέρια; Βλέπω πχ. Το συγκεκριμένο:

    https://www.plaisio.gr/anavathmisi-d...ax6100_3321886

    το οποίο έχει φοβερές κριτικές άλλα θα ήθελα και μια γνώμη από εδώ μιας και είμαι άσχετος στον τομέα ρουτερ.

    Ευχαριστώ
    Καλησπερα,

    Να ξεκινησω με το να σου πω οτι απλα θα δωσεις πολλα χρηματα ΧΩΡΙΣ λογο και ΧΩΡΙΣ να λυσεις το προβλημα σου.
    Δεν κανει για την περιπτωση σου οπως σωστα αναφερθηκε καθως εσυ πρεπει να κοιτας για MODEM-ROUTER .

    Οποτε να τα παρουμε απο την αρχη να βρουμε μια λυση.
    Αναφερεις " Optical 100ρα από καφάο του ΟΤΕ " . Ερχεται οπτικη ινα μεσα στο σπιτι σου ή απλα εχεις Vdsl 100 μεσω χαλκινων καλωδιων ??
    Επισης η τηλεφωνια σου προφανως ειναι πανω στο ρουτερ ( voip ) . Σωστα ??

    Οποτε θα πρεπει αρχικα να βρεις λυση για το πως θα δουλευει η τηλεφωνια αν καταργησεις το ρουτερ του παροχου.
    Αν ΔΕΝ σε ενδιαφερει το τηλεφωνο τοτε μπορεις να αλλαξεις τον εξοπλισμο με οτι θελεις.

    Θελεις να βαλεις αρχικα τα στατιστικα απο το ρουτερ που εχεις τωρα ... και απο το log να δουμε τι γινεται ?

    Τελος .. επειδη αναφερεις οτι κανει επανεκινηση αν κουνηθει... εχεις ελεγξει τα καλωδια οτι ειναι σωστα ? οπως και το βυσμα του τροφοδοτικου ??
    Επισης εχεις ελεγξει την εσωτερικη σου καλωδιωση και τυχον αλλες πριζες του σπιτιου οπως επισης και τον κατανεμητη ?
    The gr81 .

  12. #12
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    694
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συμφωνώ απόλυτα με το φίλο γκρινιάρη και να προσθέσω ότι Εάν δεν έχεις γνώσεις θα δυσκολευτείς αρκετά για να ρυθμίσεις ένα προχωρημένο ρούτερ. ξεκινα με ένα γενικό έλεγχο στην καλωδίωση του σπιτιού και ότι αυτό περιλαμβάνει μέχρι το καλώδιο του ΟΤΕ και το ρούτερ θα έρθει σε δεύτερη μοίρα αν χρειάζεται

  13. #13
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4997/49998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZXDSL 931WII
    Οπότε το αφήνουμε το νέο router. Εχω τσεκάρει τα καλώδια, πρίζες κλπ και όλα φαίνονται εν τάξη. Τώρα για την "εσωτερικη σου καλωδιωση" δεν ξέρω πως και να μπορώ να το ελέγξω. Οπτική ίνα δεν έρχεται στο σπίτι μου, η wind λέει ότι είναι Fiber 100 η οποία φτάνει στο καφάο που είναι 30 μέτρα από το σπίτι μου. Το τηλ, ναι, είναι VOIP.
    Να προσθέσω ότι 7 μήνες όλα τρέχανε μια χαρα και ποτέ δεν κόπηκε η γραμμή.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    και το αυτοκινητο δουλευει σωστα.... μεχρι την στιγμη που σταματαει και θελει μηχανικο.

    Για τον ελεγχο ριξε μια ματια ΕΔΩ και για την σωστη συνδεσμολογια ΕΔΩ και να καταλαβεις τι πρεπει να κανεις.

    Δεν ειναι δυσκολο αρκει να εχεις καλη διαθεση.

    Βαλε και φωτο απο τα στατιστικα σε καθε σημειο μετρησης για να δουμε τι γινεται.
    The gr81 .

  15. #15
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4997/49998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZXDSL 931WII
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    και το αυτοκινητο δουλευει σωστα.... μεχρι την στιγμη που σταματαει και θελει μηχανικο.

    Για τον ελεγχο ριξε μια ματια ΕΔΩ και για την σωστη συνδεσμολογια ΕΔΩ και να καταλαβεις τι πρεπει να κανεις.

    Δεν ειναι δυσκολο αρκει να εχεις καλη διαθεση.

    Βαλε και φωτο απο τα στατιστικα σε καθε σημειο μετρησης για να δουμε τι γινεται.

    Οκ, θα τα κοιτάξω, Ευχαριστώ!

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας