Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    02-12-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    28 Ιανουαρίου λήγει το FIBER 100 στην VODAFONE, και θέλω να πάω σε VDSL 50άρα. Μιλάω με εκπρόσωπο και μου λέει ότι δε μπορώ να κάνω υποβάθμιση γραμμής, παρά μόνο διακοπή χάνοντας τον αριθμό μου. Στη συνέχεια ζητάω αντίγραφο του συμβολαίου που ήδη έχω για να δω τους όρους και που το λέει αυτό και μου απάντησαν οτι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο να μου στείλουν γιατί μετά τους 12 μήνες διαγραφονται τα προσωπικά δεδομένα και δε μπορώ να δω με λιγα λόγια τι είχα υπογράψει!!!!!!! Ζητάω λοιπόν να δω τους όρους που υπάρχουν γενικά σε συνδέσεις fiber και μου λένε ότι πρέπει να κάνω αίτηση για νέα σύνδεση για να δω κάτι τέτοιο. Δηλαδή ή πρέπει να χάσω το νούμερο μου ή θα πρέπει να έχω fiber και μόνο από εδώ και πέρα? Δηλαδή θα πρέπει και να αποδέχομαι με λίγα λόγια και την τιμή που θα μου δίνουν κάθε φορά που λήγει το συμβόλαιο μου γιατί δε θα έχω εναλλακτική?

  2. #2
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.905
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Σε ftth έχω την εντύπωση ότι μόνο ο οτε δίνει 50αρα.. Δεν είμαι σίγουρος..
    Αν είναι έτσι μόνο με φορητότητα μετά.. Νούμερο δε χάνεις..
    Αλλά και έτσι να ήταν ίσως δεν συμφέρει από άποψη τιμών..
    Γιατί θέλεις να αλλάξεις; Δεν είσαι με το κουπόνι επιδότησης;
    Ftth100 vs vdsl50 έχουν λίγα ευρώ διαφορά..
    Το θέμα είναι ότι αν πας πίσω σε vdsl (χαλκό) θα πρέπει να πληρώσεις και τέλη κατασκευής νέου βρόχου ~35 η ~75 νομίζω είναι.. Τα αναφέρουν οι πάροχοι στις σελίδες-τιμοκαταλόγους αυτά σαν τέλη ενεργοποίησης η φορητότητας υπάρχουσας η νέας γραμμής.. Αυτό το πιθανό σενάριο το έχω εκφράσει και εγώ σαν απορία.. Δλδ τι γίνεται αν κάποιος πάει σε full οπτική ίνα (ftth) και μετά θέλει να γυρίσει σε 50αρι πακέτο η χαμηλότερα, δλδ χαλκό.. Είναι ένα θέμα.. Ίσως θα έπρεπε να έδιναν και τέτοια χαμηλότερα πακέτα και σε ftth..
    Όσο για το συμβόλαιο πρέπει να στο δώσουν.. Αλλιώς καταγγελία εεττ..
    Η ενεργοποίηση πως έγινε; Τηλεφωνικά μόνο; Δεν υπήρξε χαρτούρα; Δεν μπορεί..
    Προσοχή μόνο στο πότε λήγει το συμβόλαιο..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 03-12-20 στις 16:48.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #3
    Εγγραφή
    07-05-2011
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.777
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mb/s
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    πάρε τηλέφωνο και ζήτα την ηχογραφημένη κλήση σε mp3 γιατί θες να κάνεις καταγγελία επειδή δεν σου στέλνουν το αντίγραφο του συμβολαίου σου. εκεί να δεις για πότε θα το δεις στο μέιλ σου χαχα
    πάντως δεν πρέπει να ισχύει αυτό, και εγώ έβαλα vdsl +tv μέσω τηλεφώνου, δεν υπέγραψα τίποτα, και όμως δημιουργήθηκε συμβόλαιο. και νέα τηλεφωνική γραμμή που έκανα μέσω τηλεφώνου στον οτε, πάλι δημιουργήθηκε συμβόλαιο και μου το έστειλαν.

    και κάτι να μην υπέγραψες μπορούν να βγάλουν αντίγραφο του συμβολαίου σου βάση του τι σου προσφέρει το πρόγραμμα που έχεις και τι είναι ενεργοποιημένο στη γραμμή σου.
    μπορεί να σου έλεγε λαλακίες ο υπάλληλος γιατί θα νόμιζε ότι θες να το διαβάσεις και μετά να κάνεις καμιά αποσύνδεση/φορητότητα και να σε χάσουν από πελάτη.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας