Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Question
    Καλησπέρα παιδιά! Αγόρασα το Xiaomi-Mi-Router-4A-Gigabit-Version και ο speed limiter που έχει κάνει καλή δουλειά!

    Δοκίμασα στο κινητό μου, έβαλα max upload 10kb/s και download 100kb/s και στο YouTube μπαίνει αυτόματα το quality στα 144p και μετά ανεβαίνει max στα 360p.
    Δοκίμασα και download 50kb/s αλλά έκανε buffering κάθε ένα δευτερόλεπτο.

    Υπάρχουν 2 συσκευές (κινητά) στο σπίτι μου εκτός από το pc μου, πόσο max upload και download να ρυθμίσω στο κάθε ένα για να έχω καλή εμπειρία στο gaming και να μην κολλάνε και αυτοί όταν βλέπουν βίντεο;
    Για το quality του βίντεο, 360p να είναι τους είναι μια χαρά δεν θα έχουν πρόβλημα. Μου έχουν πει ότι το upload είναι αυτό που μετράει πιο πολύ στα παιχνίδια.

    Έχω σύνδεση ADSL 24mbps.
    Το attenuated upload του speedport entry είναι: 147.375 kb/s
    Το attainable download του speedport entry είναι: 2459 kb/s

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  41,4 KB 
ID: 221664

    Επίσης στο QoS είχε να επιλέξω και κατηγορία gaming, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν κάνει δουλειά.

    - - - Updated - - -

    Πωω, έφαγα κάτι βρυσίδια από την οικογένεια παιδιά... Τους έριξα πολύ και έκανε buffering το youtube. Αχ που να έβλεπαν τότε το 2000 που βλέπαμε βίντεο με 2mbps και τώρα δεν θέλουν ούτε για μισό δεύτερο να δουν το buffering indicator.

    - - - Updated - - -

    Εντάξει, πειραματίστηκα αρκετά και φαίνεται ότι με κόφτες τα 30kb/s upload και 200kb/s download γίνεται δουλειά! (μπορώ και παίζω και επίσης δεν κολλάνε "buffering" οι άλλες συσκευές)
    Σύνδεσα 4 κινητά στο YouTube + ένα laptop (πάλι στο YouTube) και δοκίμασα να παίξω League Of Legends. Το latency έπαιζε από 68ms εώς και 90ms και σπάνια πήγαινε 150ms αλλά για 1 δεύτερο!
    Παλιά αν έμπαινε ένα κινητό στο YouTube πήγαινε και 1000-2000ms, νόμιζω είμαι εντάξει τώρα.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το κανεις πολυ λαθος.... Η συνδεση ειναι 19Mbps (b μικρο=bit), με αλλα λογια τους εχεις ριξει πολυ την ταχυτητα. Γιατι το κανεις αυτο δεν μπορω να καταλαβω. Το Speedport ειναι ουτως ή αλλως για βασικη χρηση, για αυτο εβλεπες αυτα τα προβληματα. Το καινουριο, που ειναι και πιο ισχυρο, θα τα διαχειριζεται καλυτερα. Εννοειται θα αφησεις το Download στο φουλ (2,5ΜΒ/s ή 20000 kbps περιπου, B κεφαλαιο=Byte), το Upload επειδη ειναι και μικρο το περιοριζεις λιγο για να μην εχεις σοβαρα θεματα με το ping (π.χ. 85kB/s ή 800kbps περιπου ειναι καλα).

    Προσοχη, το b με το B εχει μεγαλη διαφορα, γιατι το καθενα εκφραζει διαφορετικη μοναδα μετρησης.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση, αλλά όλα μας τα κινητά πλέον δεν μπορούν να πάρουν τηλέφωνο!!! Όλοι στην οικογενειά μου έχουμε Xiaomi κινητά και Cosmote sim. Έκλεισα το ρούτερ για να δω μπας και φταίει αυτό
    αλλά πάλι... Πάντως μπορούν να μας πάρουν τηλέφωνο, μόνο εμείς δεν μπορούμε να πάρουμε.

    Όταν παίρνω κάποιον τηλέφωνο, απλώς δεν ακούγεται τίποτα και σε κάποια φάση κλείνει η κλήση.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Τους εχεις κοψει παρα πολυ, Βαλε λιμιτ 256k/6mbit και θα ειναι ολοι ευχαριστημενοι και θα σου δουλευουν και ολα.Αν ειστε πανω απο 2-3 που τραβατε ταυτοχρονα, δοκιμασε πιο χαμηλα το 256, π.χ. 192.
    Άλλα Ντάλλα....

  5. #5
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους εχεις κοψει παρα πολυ, Βαλε λιμιτ 256k/6mbit και θα ειναι ολοι ευχαριστημενοι και θα σου δουλευουν και ολα.Αν ειστε πανω απο 2-3 που τραβατε ταυτοχρονα, δοκιμασε πιο χαμηλα το 256, π.χ. 192.
    Κι να προτιμάς το καλώδιο σε σχέμε το wifi

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας