Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    02-12-2020
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10mbps
    ISP
    Wind
    Router
    technicolor tg789vac v2
    Καλησπέρα. Μου έχει δώσει το συγκεκριμένο ρούτερ η wind σε 100αρα σύνδεση. Θέλω να το βάλω σε bridge mode για να παίρνει τηλέφωνο το VoIP από το technicolor και το ίνερνετ να είναι στο asus ax82u που εχω. Στη wind μου λένε ότι το ρούτερ γίνεται να μπει σε bridge mode γιατι απενεργοποίησαν το CG NAT και οτι απλά πρέπει να συνδέσω wan θύρα του technicolor με wan θυρα του ASUS. Στο ASUS τα έχω βάλει όλα σωστά username@tellas.gr και password το σταθερό (χρειαστηκε πολυ ωρα να τους πεισω οτι το εχουν αλλαξει και να το επαναφερουν οντως στο σταθερό). Παρ' όλα αυτά δεν καταφέρνω να το κάνω να δουλέψει. Υπάρχει κάποιος να το έχει καταφέρει ή να έχει κάποια συμβουλή;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    958
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Δεν έχω δει καθόλου το technicolor αλλά λογικά θα πρέπει να συνδέσεις LAN και όχι WAN θύρα του technicolor με την WAN του ASUS.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-12-2020
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10mbps
    ISP
    Wind
    Router
    technicolor tg789vac v2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω δει καθόλου το technicolor αλλά λογικά θα πρέπει να συνδέσεις LAN και όχι WAN θύρα του technicolor με την WAN του ASUS.
    Ετσι ομως δεν θα μπορει να παρει public ip το asus αν δεν κανω λαθος.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    958
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Η λογική είναι ότι στο Tecnicolor θα πρέπει να ορίσεις μια bridge σύνδεση από την dsl προς κάποια πόρτα (συνήθως LAN πχ. LAN1). Στη συνέχεια συνδέεις την LAN1 του technicolor με την WAN του asus. Στο asus θα πρέπει να κάνεις μέσω wan μια PPPoE κλήση με τους κωδικούς της wind μέσω της WAN και το asus παίρνει public IP ή private αν σε έχουν πίσω από ΝΑΤ, όποια ΙΡ δλδ σου παρέχει ο provider. Κάπου στο φορουμ έχει οδηγίες για τα ΖΤΕ ρουτερακια.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-12-2020
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10mbps
    ISP
    Wind
    Router
    technicolor tg789vac v2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λογική είναι ότι στο Tecnicolor θα πρέπει να ορίσεις μια bridge σύνδεση από την dsl προς κάποια πόρτα (συνήθως LAN πχ. LAN1). Στη συνέχεια συνδέεις την LAN1 του technicolor με την WAN του asus. Στο asus θα πρέπει να κάνεις μέσω wan μια PPPoE κλήση με τους κωδικούς της wind μέσω της WAN και το asus παίρνει public IP ή private αν σε έχουν πίσω από ΝΑΤ, όποια ΙΡ δλδ σου παρέχει ο provider. Κάπου στο φορουμ έχει οδηγίες για τα ΖΤΕ ρουτερακια.
    Ναι στη wind λενε οτι αυτο γίνεται αυτόματα συνδέοντας απο τη wan του technicolor. Αλλα μάλλον μ***** λένε. Μέσω interface σίγουρα δεν μπορώ να το βάλω σε bridge. Κανονικά έχει επιλογή αλλά την έχουν αφαιρέσει την επιλογή στο firmware της wind. Τώρα βλέπω μήπως ξεκλειδώσω το technicolor και μου βγαλει την επιλογή.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-12-2020
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10mbps
    ISP
    Wind
    Router
    technicolor tg789vac v2
    Αφήνω την λύση για οποιονδήποτε το ψάχνει στο μέλλον.
    Ακολουθούμε κατα γράμμα τα βήματα του οδηγού αυτού. Έγω τα κατάφερα από live Ubuntu 20.04 και στις εντολές που έχει gedit αντί για αυτό βάζω nano.
    Αφού γίνει αυτό πάμε στο ui στο cards. Εκεί πάμε Broadband και ενεργοποιούμε το Vlan με τιμή 835. Μετά πάμε στο internet access>show advanced>bridge mode και μετά επιλέγουμε να μην έχει σύνδεση. Βάζουμε το δικό μας ρούτερ στη lan1 και στις ρυθμίσεις βάζουμε απλά PPPoE, username:********@tellas.gr και password το σταθερό (συνήθως) (αυτά μπορείτε να τα δείτε και από το UI πριν το βάλετε σε bridge mode).

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας