Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    02-12-2020
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Πήρα VSDL 50άρα vodafone και με το router τους το τηλέφωνο μου παίζει. Η λεπτομέρεια είναι οτι για να παίξει, όπως δείχνει και στις οδηγίες τους, πρέπει:
    1) Να βάλεις splitter στο μπριζάκι τηλεφώνου στον τοίχο.
    2) Να βάλεις καλώδιο από το modem port του splitter στο dsl port του router.
    3) Να βάλεις καλώδιο από το phone port του splitter στο tel 1 ή στο tel 2 port του router.

    Από κει και πέρα μπορείς πχ σε άλλο μπριζάκι τηλεφώνου σε άλλο τοίχο να βάλεις κανονικά ένα filter και ένα τηλέφωνο. Έτσι δουλεύει. Τι πράγμα είναι αυτό που splittάρεις το τηλέφωνο από τον τοίχο στα 2 και συνδέεις αυτά τα 2 στο router; Δεν μπορούσε να κάνει τη δουλειά αυτή μέσα του;

    Το πραγματικό μου πρόβλημα όμως είναι άλλο. Δεν θέλω να κάνω χρήση του router που μου στείλανε, γιατί έχω ένα tp-link archer vr900. Το οποίο όμως ΔΕΝ έχει tel 1/tel 2 ή phone ports πάνω του. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω το τηλέφωνο να δουλέψει με τίποτα.

    Έχει κανείς εμπειρία από παρόμοια κατάσταση; Το καλύτερο που μπορώ να σκεφτώ είναι να κρατήσω το vodafone router και να το συνδέσω με ethernet στο tp-link το οποίο θα είναι αυτό που θα δίνει εν τέλη το internet στο σπίτι (με ethernet και wifi).

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioannis.cherouvim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι πράγμα είναι αυτό που splittάρεις το τηλέφωνο από τον τοίχο στα 2 και συνδέεις αυτά τα 2 στο router; Δεν μπορούσε να κάνει τη δουλειά αυτή μέσα του;
    Πως να κάνει την επιστροφή του τηλεφωνικού σήματος στις υπόλοιπες πρίζες του χώρου από "μέσα του"???
    Παρεμπιπτόντως, ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις, το σωστό είναι ο διαχωρισμός των γραμμών.

    Υπάρχει σχετικό νήμα για το Η300s που μπορείς να διαβάσεις ή να ρωτήσεις περισσότερα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    Όπως είπε και ο sweet dreams είναι κακή επιλογή η ανάμειξη αναλογικού και ψηφιακού σήματος. Είναι μια λύση ανάγκης και ευκολίας.
    Είναι εφικτό να γίνετε "σπλιτάρισμα" μέσα στο ρουτερ, είναι όμως κακή επιλογή να γίνεται εξωτερικά, πόσο μάλλον εσωτερικά. Θα καταδικαζόταν η συσκευή σε αμελητέο ποσοστό πωλήσεων αν ακολουθούσε τέτοια τακτική.

    Φυσικά στην συνδεσμολογια σου μπορείς να εντάξεις το δικό σου tplink.

    SPLITTER_MODEM -> TPLINK_DLS_PORT
    TPLINK_ETHERNET_PORT -> VODAFONE_ROUTER
    VODAFONE_ROUTER_TELEPHONE_1->SPLITTER_PHONE

    θα πρέπει να ρυθμίσεις ένα ETHERNET PORT του VODAFONE router σε WAN (επικοινωνία με το ιντερνετ)


    Άλλη λύση: ρυθμίζεις το tplink να έχει WAN από ένα ETHERNET port και το συνδεεις σε ένα ETHERNET_PORT του ρουτερ της vodafone


    Ποιο ρουτερ σου εδωσε η vodafone?

  4. #4
    Εγγραφή
    02-12-2020
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Να υποθέσω οτι η πρώτη λύση είναι καλύτερη γιατί το internet θα το φέρνει και θα το δίνει μόνο το tplink το οποίο υποτίθεται είναι καλύτερο από το vodafone;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bxenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο ρουτερ σου εδωσε η vodafone?
    H 300s.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bxenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά στην συνδεσμολογια σου μπορείς να εντάξεις το δικό σου tplink.

    SPLITTER_MODEM -> TPLINK_DLS_PORT
    TPLINK_ETHERNET_PORT -> VODAFONE_ROUTER
    VODAFONE_ROUTER_TELEPHONE_1->SPLITTER_PHONE

    θα πρέπει να ρυθμίσεις ένα ETHERNET PORT του VODAFONE router σε WAN (επικοινωνία με το ιντερνετ)
    Έχω κάνει τα εξής:
    - TP link στο 192.168.1.1
    - H300s στο 192.168.1.2 και έχω κόψει wifi και DHCP.
    - Σύνδεση μεταξύ τους: LAN TP link <-> LAN H300s.
    - Το PC μου πχ στο 192.168.1.100 με ethernet πάνω στο TP link και gateway το TP link.

    Με αυτό το τρόπο κάνω ping και τα 2 routers και έχω internet. Φυσικά το τηλέφωνο δεν δουλεύει και το phone led στο H300s είναι κόκκινο.

    Αν συνδέσω μεταξύ τους με LAN TP link <-> WAN H300s, ή αν βάλω το H300s σε άλλο subnet, πχ στο 192.168.2.1, τότε δεν βλέπω το H300s και ούτε το τηλέφωνο δουλεύει.

    Επίσης αυτό που είπες "θα πρέπει να ρυθμίσεις ένα ETHERNET PORT του VODAFONE router σε WAN" δεν βρίσκω πως να το κάνω από το διαχειριστικό του H300s.

    Τι άλλο να δοκιμάσω;

  5. #5
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    Όταν το η300 το είχες στο ίδιο subnet (192.168.1.2) του είχες βάλει gateway και dns server? Άνοιξες πόρτες στο Nat του tplink για τηλεφωνία; θα έπρεπε να είναι σε κίτρινη θεση

    Αν το βάλεις σε άλλο subnet, το tplink θα πρέπει να πάει στο κόκκινο (Wan) βύσμα. Το dsl του η300 σε dhcp negotiation.

    Δεν βρήκα το μανιουαλ του η300. Το έχεις; για να ενεργοποιηθεί η θύρα wan
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bxenos : 05-12-20 στις 01:33.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-12-2020
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

    Από αυτό που λες καταλαβαίνω οτι είναι δυνατόν να γίνει είτε έχοντας και τα 2 router στο ίδιο subnet είτε όχι; Πιο από τα 2 θα ήταν προτιμότερο πιστεύεις;

    Τα ports για VoIP να υποθέσω οτι είναι αυτά;
    UDP Port 5060 is for SIP communication.
    UDP Port 5060-5082 range, SIP communications.
    UDP Port 10000 - 20000 is for RTP - the media stream, voice/video channel.
    Τα έκανα NAT port forward από το TP-Link στο H300s αλλά δεν άλλαξε κάτι, έχοντας και τα 2 routers μέσα στο ίδιο LAN όπου τα βλέπω κανονικά. Το "phone" led του H300s παραμένει κόκκινο και το τηλέφωνο δεν δουλεύει. Μεταξύ τους τα έχω συνδέσει με LAN port σε LAN port. Δηλαδή δεν έχω βάλει σε κανένα από τα 2 σε port που λέει WAN. Στο H300s δεν έχω πειράξει κάτι για gateway και DNS, έχω αφήσει τα defaults δηλαδή. Το μόνο που έχω κάνει σε αυτό είναι 1) να του βάλω IP στο 192.168.1.Χ 2) να κλείσω τα wifis 3) να κλείσω το DHCP. Χρειάζεται λες να κάνω και κάτι άλλο πάνω του;

    Το manual του H300s είναι υποτυπώδες (είναι απλά οδηγός σύνδεσης voda) αλλά αν χρειαστεί κάτι το βρίσκω και το κάνω στο admin panel.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    εφοσον εβαλες 192.168.1.χ χειροκίνητα στο η300, πρέπει να βαλεις ΚΑΙ gateway 192.168.1.1 αλλιώς δεν έχει πρόσβαση στο ιντερνετ.
    Βάλε και DNS (αν και είναι πιθανό να μην χρησιμοποιεί url για την σύνδεση στην τηλεφωνία)

  8. #8
    Εγγραφή
    02-12-2020
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Βγάζει πολύ νόημα αυτό που λες αλλά δυστυχώς δεν βρίσκω ρύθμιση gateway στο H300s πάνω. Το ψάχνω περαιτέρω.

  9. #9
    Εγγραφή
    02-12-2020
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Το κατάφερα ως εξής:
    - Τοίχος τηλ πρίζα στο δωμάτιο 1 ⟶ filter ⟶ τηλέφωνο.
    - Τοίχος τηλ πρίζα στο δωμάτιο 2 ⟶ splitter.
    - splitter modem port ⟶ dsl port vodafone H300s.
    - splitter phone port ⟶ tel 1 port vodafone H300s.
    - vodafone H300s LAN (1, 2, ή 3) port ⟶ TP-Link WAN port.

    Για να ρυθμίσω το vodafone H300s καρφώνω πάνω του το ethernet καλώδιο του PC και βάζω στατικό IP στο PC 192.168.2.ΧΧ (πχ 50), μπαίνω στο panel στο http://192.168.2.1/ και κάνω τα εξής:
    - Κόβω IPv4 Firewall
    - Κόβω Wifi.
    - Κόβω DHCP.
    - Κόβω UPnP.
    - Κρατάω απενεργοποιημένα τα DNS, DDNS, DMZ, Γονικό Έλεγχο.

    Οπότε για την ακρίβεια απλά απενεργοποιώ πράγματα. Δεν έχει καμία ρύθμιση που παίζει ουσιαστικό ρόλο. Υπόψιν οτι σε αλλαγές subnet ή reboots, χρειάζεται 2-3 λεπτά για να συνδεθεί σε internet και phone.

    Στη συνέχεια βγάζω το καλώδιο ethernet του PC μου από το vodafone H300s και το βάζω σε μία LAN port του TP-Link το οποίο πρέπει να βρίσκεται σε άλλο subnet, πχ στο 192.168.1.XX. Συνδέομαι στο panel του και κάνω τα εξής:
    - Βάζω το TP-Link να δουλεύει σε "Wireless Router Mode" και όχι σε "DSL Modem Router Mode".
    - Ενεργοποιώ το "WAN Interface" και του βάζω ένα IP στο 192.168.2.ΧΧ δίκτυο (πχ 2), subnet 255.255.255.0, gateway 192.168.2.1 (το vodafone H300s) και για DNS τα αγαπημένα μου 94.140.14.14 και 94.140.15.15 αν και δεν ξέρω τι ρόλο βαράνε αυτά εκεί.
    - Ρυθμίζω DHCP (με τα αγαπημένα μου DNS), Wifi, Firewall, NAT αν χρειαστεί κάτι (*).
    - Καρφώνω πάνω στο TP-Link ότι άλλο ethernet χρειάζομαι, και όλα τα portables πάνω στο wifi του.

    * = Το NAT δουλεύει ως εξής: Βάζουμε NAT από το vodafone H300s να στέλνει στο 192.168.2.Χ IP του TP-Link, και βάζουμε NAT στο TP-Link να στέλνει στο 192.168.1.X device που θέλουμε. Τα port ranges στο χρέπι H300s δεν κατάφερα να τα κάνω να δουλέψουν, οπότε δυστυχώς τα ρυθμίζω ένα ένα και στα 2 routers.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας