Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Είχα να ασχοληθώ πολλά χρόνια με τις άδειες του MS Office, καθώς οι προσωπικές και οικογενειακές ανάγκες καλύπτονται με LibreOffice και MS Office 2003 (το οποίο συνεχίζει να τρέχει στα Windows 10).

    Για μια γνωστή θα χρειαστεί να αγοραστεί τώρα. Έχει πολύ βασικές ανάγκες (Word, Excel, ίσως PowerPoint), για τις οποίες επαρκεί απολύτως το Home and Student.

    Κάνοντας μια έρευνα αγοράς, «καράφλιασα» λίγο. Είναι δυνατόν να ζητούν 140 € γι' αυτό το πράγμα; Ταυτόχρονα, υπάρχουν καταστήματα που προσφέρουν άδειες στο 1/3 αυτής της τιμής. Σε αυτές πρέπει να υποθέσω ότι είναι αμφιβόλου προέλευσης ή μπορεί να είναι και νόμιμες; Το Office 365 αποκλείεται.

    Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    θα σου πρότεινα να παρεις μια απο ebay,εχω παρει 4 office 2016 professional,κανενα προβλημα μετα απο 5 χρονια
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είχα πάρει για συγγενείς από το keysworlds εδώ και χρόνια, κανένα πρόβλημα.
    https://eu.keysworlds.com/software/office.html
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Ευχαριστώ, θα προτιμήσω κάποιο ελληνικό κατάστημα για να μην έχω να «κυνηγώ» κάποιον στην άλλη άκρη του κόσμου αν προκύψει πρόβλημα. Παραμένει όμως η απορία μου για την προέλευση αυτών των κλειδιών.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.964
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Οι άδειες απο τα κλειδάδικα γενικά δουλεύουν.
    Και όσες ενεργοποιούνται στο M$ account του χρήστη για να βγάλουν serial# είναι γνήσιες microsoft.
    Πιθανότατα (υποθέτω?) είναι OEM άδειες που πωλούνται παρατύπως στους τελικούς χρήστες (κανονικά θα έπρεπε μόνο να συνοδεύουν νέο μηχάνημα).
    Η νομιμότητα τους είναι σε γκρίζα περιοχή.
    Είναι μεν valid (θα ενεργοποιηθούν) αλλά αν/όταν η χρήση ξεφεύγει απο τους όρους της M$ (ώς ΟΕΜ) δεν τις λες και ακριβώς νόμιμες.
    Φαντάζομαι ότι είναι ok για το σπίτι, αλλά αν είναι να γίνει έλεγχος κάποτε δεν θα θεωρηθούν νόμιμες εφόσον δεν συνοδεύονται απο coa/ΤΠΥ/απόδειξη.
    Αυτές απ'το e-bay, απ'όσες έχω δει, μάλλον ακαδημαικής χρήσης είναι.
    Συνήθως δουλεύουν, σαφώς δεν είναι νόμιμες, ενίοτε έχω ακούσει να τις μαυρίζει η M$ και να απενεργοποιείται το office.
    YMMV.
    Αν θες να είσαι 100% σίγουρος αγοράζεις από το επίσημο κανάλι της M$.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η νομιμότητα τους είναι σε γκρίζα περιοχή.
    Δεν είναι καθόλου γκρίζα η περιοχή, αν είναι άδειες ΟΕΜ απλά είναι παράνομο να τις πουλήσεις. Το ότι δουλεύουν είναι άλλο θέμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι δυνατόν να ζητούν 140 € γι' αυτό το πράγμα;
    "Αυτό το πράγμα" είναι ίσως το καλύτερο πρόγραμμα της κατηγορίας του. Δεν είναι τραγικό το ποσόν, είναι πολύ λογικό. Έχεις δει πόσο κάνει πχ το photoshop;

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ, θα προτιμήσω κάποιο ελληνικό κατάστημα για να μην έχω να «κυνηγώ» κάποιον στην άλλη άκρη του κόσμου αν προκύψει πρόβλημα. Παραμένει όμως η απορία μου για την προέλευση αυτών των κλειδιών.
    Διάβασε τις οδηγίες από το keysworlds,
    How to use:
    Step 1: Go to https://www.office.com/setup
    Step 2: Sign in with your Microsoft account, or create one if you don't have one. Be sure to remember this account so that you can install or reinstall Office later, without a product key.
    Step 3: Enter your Office product key, without hyphens.
    Step 4: Follow the prompts to finish the redemption process.
    Tο αναφέρει και πιο πάνω ο @K1m0n
    Και όσες ενεργοποιούνται στο M$ account του χρήστη για να βγάλουν serial# είναι γνήσιες microsoft.
    Από Ελληνικά, παίρνω πότε-πότε άδειες Kaspersky από το SpecialPrice, έχει προσφορές. Για το Office γράφει συγκεκριμένα
    Ένα ψηφιακό κλειδί για το Microsoft Office Professional Plus 2019. Προσοχή : Κάθε κλειδί ενεργοποιεί 1 υπολογιστές , για μια φορά μόνο.
    Πήρα τους ρώτησα αν κάνω Format τι γίνεται και μου είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν την ευθύνη αν δεν ενεργοποιηθούν ξανά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    (...)
    "Αυτό το πράγμα" είναι ίσως το καλύτερο πρόγραμμα της κατηγορίας του. Δεν είναι τραγικό το ποσόν, είναι πολύ λογικό. Έχεις δει πόσο κάνει πχ το photoshop;
    Για ένα πακέτο με τις βασικές εφαρμογές που υποτίθεται ότι θα αγοράσει και ένας φοιτητής, μου φαίνεται ακριβό. Το Photoshop απευθύνεται σε εξειδικευμένο κοινό και δεν νομίζω ότι έχει νόημα η σύγκριση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασε τις οδηγίες από το keysworlds,


    Tο αναφέρει και πιο πάνω ο @K1m0n


    Από Ελληνικά, παίρνω πότε-πότε άδειες Kaspersky από το SpecialPrice, έχει προσφορές. Για το Office γράφει συγκεκριμένα

    Πήρα τους ρώτησα αν κάνω Format τι γίνεται και μου είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν την ευθύνη αν δεν ενεργοποιηθούν ξανά.
    Ευχαριστώ, θα το κοιτάξω.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  9. #9
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.964
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι καθόλου γκρίζα η περιοχή, αν είναι άδειες ΟΕΜ απλά είναι παράνομο να τις πουλήσεις.
    ^Αυτό...
    Είπα να το πω κομψά.
    Βασικά δεν γνωρίζω ότι όντως είναι OEM, υποθέτω λόγο του κόστους, και για βάσιμη υπόθεση μου φαίνεται.
    Οπωσδήποτε δεν τις πουλάνε για retail.
    Αν είναι OEM, είναι όντως παράνομες, εφόσον η χρήση τους ή/και το μοντέλο χρήσης/απόκτησης ξεφεύγει απο αυτά που προβλέπει η άδεια,
    το ότι θα ενεργοποιηθούν είναι όντως άλλο θέμα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ένα πακέτο με τις βασικές εφαρμογές που υποτίθεται ότι θα αγοράσει και ένας φοιτητής, μου φαίνεται ακριβό. Το Photoshop απευθύνεται σε εξειδικευμένο κοινό και δεν νομίζω ότι έχει νόημα η σύγκριση.
    Οι φοιτητές έχουν έκπτωση, μεγάλη, μέσω των πανεπιστημίων τους. Σε πολλές περιπτώσεις το παίρνουν εντελώς δωρεάν. Αν δεν θες να συγκρίνεις με το photoshop, σύγκρινε με οποιοδήποτε προγραμματάκι που ζητάει λεφτά. Αν θεωρείς λογικά τιμολογημένο ένα πρόγραμμα που κάνει κάτι απλό, πχ απλά κάθεται και παρακολουθεί τον δίσκο σου (HDSentinel), γιατί να μη δώσεις 100+ για ένα πακέτο 4 προγραμμάτων που είναι το κορυφαίο της κατηγορίας του και θα χρησιμοποιείς καθημερινά;

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας