Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-37 από 37
  1. #31
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    832 / 13961 kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΧΑΙΔΑΡΙ
    SNR / Attn
    9(dB) / 7.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Ο κόσμος έχει μεσάνυχτα για τα δικαιώματα του και οι εταιρίες κάνουν πάρτι.. Έχω πάρει ήδη 2 αποζημιώσεις (της τάξης των 70 ευρώ)για καθυστερημενες επιδόσεις δεμάτων στη προηγούμενη καραντίνα . Τώρα τρέχω άλλες 2 . 6 ευρώ η μέρα πάει για εκπροθεσμη επίδοση.
    καλησπέρα. Να σε ρωτήσω, πως ακριβώς γίνεται να πάρεις αποζημίωση ως παραλήπτης την στιγμή που η ίδια η ΕΕΤΤ και ο νόμος ορίζουν πως την αποζημίωση μπορεί να την ζητήσει/πάρει ο αποστολέας και όχι ο παραλήπτης;;
    το ΦΕΚ που το λέει ξεκάθαρα στο λινκ.
    https://www.eett.gr/opencms/export/s...EK14122013.pdf
    When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace.

  2. #32
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Μπορείς να μου δείξεις ακριβώς που μιλάει μόνο για αποζημίωση αποστολέα; Δεν το έχω βρει .

  3. #33
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    832 / 13961 kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΧΑΙΔΑΡΙ
    SNR / Attn
    9(dB) / 7.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν ακούστε απάντηση που έλαβα σήμερα από την ACS και από κάποια Μαρία Σ. Ότι και καλά σαν λήπτης της αποστολής δεν έχω κανένα δικαίωμα για αποζημίωση και ότι αποστολέας γνώριζε για την καθυστέρηση εκ των προτέρων. Δηλαδή έριχνε την ευθύνη για την ενημέρωση της καθυστέρησης εμμέσως πλην σαφώς στον αποστολέα... Είναι για πολλές σφαλιάρες αυτή η ΑCS

    Έφαγε καταγγελία στην ΕΕΤΤ και η ίδια έτσι για να βρίσκεται..
    Δυστυχώς το Μαράκι καλά στα είπε! Ο παραλήπτης δεν δικαιούται αποζημίωση, αλλά ο αποστολέας (εκτός κι αν αρνηθεί το δικαίωμα αυτό). Διάβασε αν θες και το ΦΕΚ που έχω ποστάρει παραπάνω.
    Καλό είναι να ενημερωνόμαστε από επίσημες πηγές (όπως ΦΕΚ, ΚΥΑ, καθώς και τον Χάρτη Υποχρεώσεων προς τον Καταναλωτή Χ.Υ.Κ.) για το εκάστοτε πλαίσιο και να μην δεχόμαστε ως δεδομένο καθετί που ακούμε χωρίς αποδεικτικά στοιχεία.
    Επομένως η καταγγελία προς το Μαράκι (και την εταιρεία) δεν έχει κάποια εγκυρότητα. Μακάρι να είχε, θα με βόλευε και εμένα (καθυστέρηση δέματος 4 βδομάδες στον Ελλαδικό χώρο στο Διαμετακομιστικό Κέντρο).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να μου δείξεις ακριβώς που μιλάει μόνο για αποζημίωση αποστολέα; Δεν το έχω βρει .
    ναι εννοείται.
    Τσέκαρε σελίδα 2, άρθρο 1 παράγραφος ζ. (κάπου στην μέση) αναφέρει αυτό που γνωρίζουμε για τα 6€ ανά μέρα καθυστέρησης και λίγο πιο κάτω στο Β. παράγραφος β. αναφέρει ότι ο αποστολέας αιτείται και παίρνει την αποζημίωση (εκτός κι αν παραιτηθεί των δικαιωμάτων του).
    When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace.

  4. #34
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    β. Οι αποζημιώσεις των ανωτέρω περιπτώσεων κατα−
    βάλλονται στον αποστολέα ή αν αυτός παραιτηθεί των
    δικαιωμάτων του, στον παραλήπτη του ταχυδρομικού
    αντικειμένου
    .


    Δεν χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο.
    Προφανώς και δεν θα επερνα καμιά αποζημίωση εάν δεν την δικαιούμουν νόμιμα.
    Οι καταγγελίες έχουν απόλυτη ισχύ και από τον παραλήπτη . Απλά υπάρχει καθυστέρηση στην διαχείριση από την ΕΕΤΤ λόγο κατάστασης. Ήδη τρέχω 2 καταγγελίες τώρα και σε επικοινωνία με την ΕΕΤΤ με διαβεβαίωσαν ότι τις δικαιουμαι κανονικά ,εφόσον εξεταστούν οι περιπτώσεις μου και έχω δίκιο, όπως τις προηγούμενες φορές.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20210113-051033__01__01.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  54,9 KB 
ID: 223377
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος utp : 13-01-21 στις 06:13.

  5. #35
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    832 / 13961 kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΧΑΙΔΑΡΙ
    SNR / Attn
    9(dB) / 7.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο.
    Προφανώς και δεν θα επερνα καμιά αποζημίωση εάν δεν την δικαιούμουν νόμιμα.
    Οι καταγγελίες έχουν απόλυτη ισχύ και από τον παραλήπτη . Απλά υπάρχει καθυστέρηση στην διαχείριση από την ΕΕΤΤ λόγο κατάστασης. Ήδη τρέχω 2 καταγγελίες τώρα και σε επικοινωνία με την ΕΕΤΤ με διαβεβαίωσαν ότι τις δικαιουμαι κανονικά ,εφόσον εξεταστούν οι περιπτώσεις μου και έχω δίκιο, όπως τις προηγούμενες φορές.
    Γιατί δεν χρειάζεται;
    το αν παραιτηθεί ο αποστολέας του δικαιώματός του που αναφέρει το ΦΕΚ είναι ολόκληρη ιστορία.
    Στα γραφόμενά σου δεν έχεις αναφέρεις τίποτα σε σχέση με τον αποστολέα. Εχεις κάνει κάποια κίνηση με αυτόν ώστε να παραιτηθεί του δικαιώματός του;
    Αν δεν παραιτηθεί αυτός (είναι μια διαδικασία), εσύ δεν δικαιούσαι την αποζημίωση. Αυτό λέει το ΦΕΚ με την ΕΕΤΤ.
    Απ'την άλλη εσύ μου λες η ΕΕΤΤ σε διαβεβαιώνει ότι δικαιούσαι αποζημίωση ως παραλήπτης και ισχύει η καταγγελία σου εφόσον έχεις δίκιο προφανώς (ασχέτως του τι έχει κάνει ο αποστολέας, μιας και δεν αναφέρεις κάτι σχετικά με αυτόν).
    Αυτά τα δυο είναι αντιφατικά μεταξύ τους.
    Ο λόγος που προσπαθώ να βγάλω μια άκρη είναι γιατί είμαι στην ίδια θέση με εσένα, με την ίδια κ...εταιρεία την speedex με 1 μήνα καθυστέρηση και μου λένε ευχαρίστως να μου δώσουν την αποζημίωση αν κάνει ο αποστολέας παραίτηση του δικαιώματός του.
    Ο αποστολέας όμως δεν είναι λένε το καταστημα (του εξωτερικού) που αγόρασα αλλά ένας μεσάζων ξένος κούριερ που τους παρέδωσε την αποστολή για να την προωθήσουν εδώ στην Ελλάδα. Πιασ'το αυγό και κούρευτο.
    Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τι τελικά ισχύει και γιατί σε εσένα το δέχονται και σε εμένα δημιουργούν πρόβλημα.
    When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace.

  6. #36
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Δεν ξέρω να σου πω για παραγγελίες εξωτερικού. Ίσως εκεί το πράγμα είναι όντως περίπλοκο.
    Εμένα ήταν παραγγελίες Ελλάδος και δεν μου ανεφεραν τίποτα για αποστολέα.

  7. #37
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.645
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Ξεθαβω λίγο το θέμα, γιατί δε θυμάμαι αν υπήρχα κάτι πιο γενικό.
    αν παραλάβουμε ένα προϊόν κατεστραμμένο, χωρίς να ανοίξουμε την συσκευασία, έχουμε κάποιο δικαίωμα απέναντι στην κούριερ; Ακούω μέσα στη συσκευασία κάτι Ποτηρια που πήρα να πηγαινοέρχονται τα σπασμένα γυαλιά. Όταν πήγα στην κούριερ μου είπαν πως από τη στιγμή που παρέλαβα πως δε μπορούν να κάνουν τίποτα.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας