Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    14-10-2019
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΡΕΒΕΖΑ
    Καλησπέρα σε όλους. Προσπερνώ τη λαμογιά που έκαναν στον πατέρα μου που είναι άσχετος από αυτά, τον περασμένο Ιούνιο, και του πούλησαν 50άρα σε ένα δίκτυο σάπιο, που στην πολυκατοικία φτάνουν 35. Γυρνάω στην πόλη μου από Αθήνα που σπουδάζω, για να βρω το ίντερνετ να "σέρνεται" στα 15-16/1.8Mbps. Αρχές Νοέμβρη ήταν που γύρισα, βλέπω ότι έχουν ήδη αρχίσει να περνούν οπτική ίνα σε όλη την πόλη (Πρέβεζα). Μετά από 10 μέρες, οι εργασίες στην οδό μου είχαν τελειώσει. Επικοινωνώ με την υποστήριξη της Cosmote για τη χαμηλή ταχύτητα (τα ζώα μου τα αργά, αλλά τουλάχιστον σε αυτό δείχνω κατανόηση τις δύσκολες μέρες που ζούμε όλοι). Κατανόηση που δε δείχνει και η κοσμοτε από τη μεριά της, και μας αφήνει ξεκρέμαστους.

    Έχουμε και λέμε. Επικοινωνία τη Δευτέρα 30/11/20 με την τεχνική υποστήριξη. Τους λέω ότι μου πούλησαν 50άρα ενώ υποδομές δεν υπάρχουν, αλλά αντί να το παραδεχτούν, ρίχνουν και μια μούτζα στα μούτρα τους, λέγοντάς μου ότι ΥΠΑΡΧΕΙ διαθέσιμη VDSL50 στην περιοχή μου, αλλά υπάρχει πρόβλημα στο δίκτυο του χαλκού. Τώρα, για δικαιολογία το είπε; Θα σας γελάσω. Γιατί μου φαίνεται το ίδιο γελοίο, αν όχι περισσότερο. Τέλος πάντων, κλείνουμε ραντεβού για να έρθει τεχνικός στο χώρο μου. Έρχεται ο τεχνικός στις 2/12/20, γείτονας και γνωστός του πατέρα μου (είμαστε βλέπετε μικρή κοινωνία). Με τα πολλά, κατεβαίνω να δω τι γίνεται στις μετρήσεις, με τον άνθρωπο να μου λέει με έκπληξη ότι στην πολυκατοικία μου δε φτάνει πάνω από 35Mbps!!!!!!!!! και ρωτώντας με από πότε έχω κάνει συμβόλαιο (του λέω από τον Ιούνιο), με ρωτάει έκπληκτος γιατί δεν είχα καλέσει μέχρι τώρα. Βλέποντας ότι έχουν τελειώσει με την οπτική, τον ρωτάω αν οι συνδρομητές με VDSL θα περάσουν στο δίκτυο των οπτικών, όταν συνδεθούν οι καμπίνες και μπουν σε λειτουργία. Ο τεχνικός μου απαντάει ότι εφόσον παίρνω ίντερνετ από το ΑΚ, εκεί θα μείνω. Σπρωχνουν λοιπόν τον κόσμο σε 100άρα, που και αχρείαστη είναι για πολλούς αλλά και ΑΚΡΙΒΗ ΚΥΡΙΟΙ ΤΟΥ ΟΤΕ. Έρχεται και πάνω ο άνθρωπος, μετράει την πρίζα, κάνει και κανά δυο κλήσεις στα κεντρικά, ξαναμετράει, 30-35 στην πρίζα. Εγώ του λέω 16 πιάνω... Αλλαγή πρίζας και καλωδίου DSL, μου λέει, και θα είσαι εντάξει. Αλλάζω πρίζα, αλλάζω DSL, 20-21/4.5... Που πάνε τα 15Mbps που έρχονται στην πρίζα; Εδώ θέλω τη βοήθειά σας...

    Με τα πολλά, μου λέει ο τεχνικός ότι μπορεί να το δηλώσει ως αδυναμία παροχής πακέτου, και με μια επίσκεψη στον ΟΤΕ να επιστρέψω δωρεάν σε 24αρα, και να γλιτώσω το τσαμπα τάλιρο που χάριζα στον ΟΤΕ...ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΜΠΑ!!!!!! Πηγαίνω την επόμενη μέρα στον ΟΤΕ, τους λέω για το αίτημα του τεχνικού, "Ναι, μου λένε, αλλά εκτός από τα -5 ευρώ, η σύνδεσή σας θα πέσει στα 10Mbps"!!!!!!!!!!!!!!!!! ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ; ΧΑΛΚΟΣ 50ΑΡΑΣ ΣΤΑ 20MBPS, ΧΑΛΚΟΣ ΚΑΙ Η 24ΑΡΑ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΙΑΝΩ 10; ΓΙΑ ΚΟΡΟΙΔΑ ΨΑΧΝΕΤΕ;;;;;;;

    *ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ EDIT: Κάτι που ξέχασα να αναφέρω, είναι ότι μέχρι πριν 2 χρόνια οπότε και αλλάξαμε σε 24αρα (η οποία έληξε τον περασμένο Ιούνιο κι έχει δημιουργηθεί όλο αυτό το θέμα), είχαμε VDSL30 και έπιανε γύρω στα 20 πάλι, επιλογή που πλέον δεν είναι διαθέσιμη (η 30άρα). Συνεχίζουμε παρακάτω.*

    Λοιπόν επειδή ούτε μ@λ@κας θέλω να πιαστώ, αλλά και επειδή χρειάζομαι κάτι παραπάνω απο 10Mbps, αποφάσισα να μείνω με την 50αρα (ο Θεός να την κάνει) κι ας φτάνει έως 35... Το πρόβλημά μου όμως είναι, πώς γίνεται η πρίζα να βγάζει 35, και στο ρούτερ να φτάνουν τα 20; Μήπως φταίει ότι το καλώδιο DSL είναι 10 μέτρα; Μήπως φταίει το ρούτερ; Τι μπορώ να κάνω;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasilisbgr7 : 03-12-20 στις 21:29.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vasilisbgr7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους. Προσπερνώ τη λαμογιά που έκαναν στον πατέρα μου που είναι άσχετος από αυτά, τον περασμένο Ιούνιο, και του πούλησαν 50άρα σε ένα δίκτυο σάπιο, που στην πολυκατοικία φτάνουν 35. Γυρνάω στην πόλη μου από Αθήνα που σπουδάζω, για να βρω το ίντερνετ να "σέρνεται" στα 15-16/1.8Mbps. Αρχές Νοέμβρη ήταν που γύρισα, βλέπω ότι έχουν ήδη αρχίσει να περνούν οπτική ίνα σε όλη την πόλη (Πρέβεζα). Μετά από 10 μέρες, οι εργασίες στην οδό μου είχαν τελειώσει. Επικοινωνώ με την υποστήριξη της Cosmote για τη χαμηλή ταχύτητα (τα ζώα μου τα αργά, αλλά τουλάχιστον σε αυτό δείχνω κατανόηση τις δύσκολες μέρες που ζούμε όλοι). Κατανόηση που δε δείχνει και η κοσμοτε από τη μεριά της, και μας αφήνει ξεκρέμαστους.

    Έχουμε και λέμε. Επικοινωνία τη Δευτέρα 30/11/20 με την τεχνική υποστήριξη. Τους λέω ότι μου πούλησαν 50άρα ενώ υποδομές δεν υπάρχουν, αλλά αντί να το παραδεχτούν, ρίχνουν και μια μούτζα στα μούτρα τους, λέγοντάς μου ότι ΥΠΑΡΧΕΙ διαθέσιμη VDSL50 στην περιοχή μου, αλλά υπάρχει πρόβλημα στο δίκτυο του χαλκού. Τώρα, για δικαιολογία το είπε; Θα σας γελάσω. Γιατί μου φαίνεται το ίδιο γελοίο, αν όχι περισσότερο. Τέλος πάντων, κλείνουμε ραντεβού για να έρθει τεχνικός στο χώρο μου. Έρχεται ο τεχνικός στις 2/12/20, γείτονας και γνωστός του πατέρα μου (είμαστε βλέπετε μικρή κοινωνία). Με τα πολλά, κατεβαίνω να δω τι γίνεται στις μετρήσεις, με τον άνθρωπο να μου λέει με έκπληξη ότι στην πολυκατοικία μου δε φτάνει πάνω από 35Mbps!!!!!!!!! και ρωτώντας με από πότε έχω κάνει συμβόλαιο (του λέω από τον Ιούνιο), με ρωτάει έκπληκτος γιατί δεν είχα καλέσει μέχρι τώρα. Βλέποντας ότι έχουν τελειώσει με την οπτική, τον ρωτάω αν οι συνδρομητές με VDSL θα περάσουν στο δίκτυο των οπτικών, όταν συνδεθούν οι καμπίνες και μπουν σε λειτουργία. Ο τεχνικός μου απαντάει ότι εφόσον παίρνω ίντερνετ από το ΑΚ, εκεί θα μείνω. Σπρωχνουν λοιπόν τον κόσμο σε 100άρα, που και αχρείαστη είναι για πολλούς αλλά και ΑΚΡΙΒΗ ΚΥΡΙΟΙ ΤΟΥ ΟΤΕ. Έρχεται και πάνω ο άνθρωπος, μετράει την πρίζα, κάνει και κανά δυο κλήσεις στα κεντρικά, ξαναμετράει, 30-35 στην πρίζα. Εγώ του λέω 16 πιάνω... Αλλαγή πρίζας και καλωδίου DSL, μου λέει, και θα είσαι εντάξει. Αλλάζω πρίζα, αλλάζω DSL, 20-21/4.5... Που πάνε τα 15Mbps που έρχονται στην πρίζα; Εδώ θέλω τη βοήθειά σας...

    Με τα πολλά, μου λέει ο τεχνικός ότι μπορεί να το δηλώσει ως αδυναμία παροχής πακέτου, και με μια επίσκεψη στον ΟΤΕ να επιστρέψω δωρεάν σε 24αρα, και να γλιτώσω το τσαμπα τάλιρο που χάριζα στον ΟΤΕ...ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΜΠΑ!!!!!! Πηγαίνω την επόμενη μέρα στον ΟΤΕ, τους λέω για το αίτημα του τεχνικού, "Ναι, μου λένε, αλλά εκτός από τα -5 ευρώ, η σύνδεσή σας θα πέσει στα 10Mbps"!!!!!!!!!!!!!!!!! ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ; ΧΑΛΚΟΣ 50ΑΡΑΣ ΣΤΑ 20MBPS, ΧΑΛΚΟΣ ΚΑΙ Η 24ΑΡΑ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΙΑΝΩ 10; ΓΙΑ ΚΟΡΟΙΔΑ ΨΑΧΝΕΤΕ;;;;;;;

    *ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ EDIT: Κάτι που ξέχασα να αναφέρω, είναι ότι μέχρι πριν 2 χρόνια οπότε και αλλάξαμε σε 24αρα (η οποία έληξε τον περασμένο Ιούνιο κι έχει δημιουργηθεί όλο αυτό το θέμα), είχαμε VDSL30 και έπιανε γύρω στα 20 πάλι, επιλογή που πλέον δεν είναι διαθέσιμη (η 30άρα). Συνεχίζουμε παρακάτω.*

    Λοιπόν επειδή ούτε μ@λ@κας θέλω να πιαστώ, αλλά και επειδή χρειάζομαι κάτι παραπάνω απο 10Mbps, αποφάσισα να μείνω με την 50αρα (ο Θεός να την κάνει) κι ας φτάνει έως 35... Το πρόβλημά μου όμως είναι, πώς γίνεται η πρίζα να βγάζει 35, και στο ρούτερ να φτάνουν τα 20; Μήπως φταίει ότι το καλώδιο DSL είναι 10 μέτρα; Μήπως φταίει το ρούτερ; Τι μπορώ να κάνω;
    Αρχικά δοκίμασε με ένα μικρότερο καλώδιο DSL πχ με αυτό που έρχεται με το router. Νομίζω πως δεν πρέπει το καλώδιο αυτό να είναι πάνω από 2 μέτρα πόσο μάλλον 10.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vasilisbgr7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Καλησπέρα σε όλους. Προσπερνώ τη λαμογιά που έκαναν στον πατέρα μου που είναι άσχετος από αυτά, τον περασμένο Ιούνιο, και του πούλησαν 50άρα σε ένα δίκτυο σάπιο, που στην πολυκατοικία φτάνουν 35. Γυρνάω στην πόλη μου από Αθήνα που σπουδάζω, για να βρω το ίντερνετ να "σέρνεται" στα 15-16/1.8Mbps. Αρχές Νοέμβρη ήταν που γύρισα, βλέπω ότι έχουν ήδη αρχίσει να περνούν οπτική ίνα σε όλη την πόλη (Πρέβεζα). Μετά από 10 μέρες, οι εργασίες στην οδό μου είχαν τελειώσει. Επικοινωνώ με την υποστήριξη της Cosmote για τη χαμηλή ταχύτητα (τα ζώα μου τα αργά, αλλά τουλάχιστον σε αυτό δείχνω κατανόηση τις δύσκολες μέρες που ζούμε όλοι). Κατανόηση που δε δείχνει και η κοσμοτε από τη μεριά της, και μας αφήνει ξεκρέμαστους.

    Έχουμε και λέμε. Επικοινωνία τη Δευτέρα 30/11/20 με την τεχνική υποστήριξη. Τους λέω ότι μου πούλησαν 50άρα ενώ υποδομές δεν υπάρχουν, αλλά αντί να το παραδεχτούν, ρίχνουν και μια μούτζα στα μούτρα τους, λέγοντάς μου ότι ΥΠΑΡΧΕΙ διαθέσιμη VDSL50 στην περιοχή μου, αλλά υπάρχει πρόβλημα στο δίκτυο του χαλκού. Τώρα, για δικαιολογία το είπε; Θα σας γελάσω. Γιατί μου φαίνεται το ίδιο γελοίο, αν όχι περισσότερο. Τέλος πάντων, κλείνουμε ραντεβού για να έρθει τεχνικός στο χώρο μου. Έρχεται ο τεχνικός στις 2/12/20, γείτονας και γνωστός του πατέρα μου (είμαστε βλέπετε μικρή κοινωνία). Με τα πολλά, κατεβαίνω να δω τι γίνεται στις μετρήσεις, με τον άνθρωπο να μου λέει με έκπληξη ότι στην πολυκατοικία μου δε φτάνει πάνω από 35Mbps!!!!!!!!! και ρωτώντας με από πότε έχω κάνει συμβόλαιο (του λέω από τον Ιούνιο), με ρωτάει έκπληκτος γιατί δεν είχα καλέσει μέχρι τώρα. Βλέποντας ότι έχουν τελειώσει με την οπτική, τον ρωτάω αν οι συνδρομητές με VDSL θα περάσουν στο δίκτυο των οπτικών, όταν συνδεθούν οι καμπίνες και μπουν σε λειτουργία. Ο τεχνικός μου απαντάει ότι εφόσον παίρνω ίντερνετ από το ΑΚ, εκεί θα μείνω. Σπρωχνουν λοιπόν τον κόσμο σε 100άρα, που και αχρείαστη είναι για πολλούς αλλά και ΑΚΡΙΒΗ ΚΥΡΙΟΙ ΤΟΥ ΟΤΕ. Έρχεται και πάνω ο άνθρωπος, μετράει την πρίζα, κάνει και κανά δυο κλήσεις στα κεντρικά, ξαναμετράει, 30-35 στην πρίζα. Εγώ του λέω 16 πιάνω... Αλλαγή πρίζας και καλωδίου DSL, μου λέει, και θα είσαι εντάξει. Αλλάζω πρίζα, αλλάζω DSL, 20-21/4.5... Που πάνε τα 15Mbps που έρχονται στην πρίζα; Εδώ θέλω τη βοήθειά σας...

    Με τα πολλά, μου λέει ο τεχνικός ότι μπορεί να το δηλώσει ως αδυναμία παροχής πακέτου, και με μια επίσκεψη στον ΟΤΕ να επιστρέψω δωρεάν σε 24αρα, και να γλιτώσω το τσαμπα τάλιρο που χάριζα στον ΟΤΕ...ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΜΠΑ!!!!!! Πηγαίνω την επόμενη μέρα στον ΟΤΕ, τους λέω για το αίτημα του τεχνικού, "Ναι, μου λένε, αλλά εκτός από τα -5 ευρώ, η σύνδεσή σας θα πέσει στα 10Mbps"!!!!!!!!!!!!!!!!! ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ; ΧΑΛΚΟΣ 50ΑΡΑΣ ΣΤΑ 20MBPS, ΧΑΛΚΟΣ ΚΑΙ Η 24ΑΡΑ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΙΑΝΩ 10; ΓΙΑ ΚΟΡΟΙΔΑ ΨΑΧΝΕΤΕ;;;;;;;

    *ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ EDIT: Κάτι που ξέχασα να αναφέρω, είναι ότι μέχρι πριν 2 χρόνια οπότε και αλλάξαμε σε 24αρα (η οποία έληξε τον περασμένο Ιούνιο κι έχει δημιουργηθεί όλο αυτό το θέμα), είχαμε VDSL30 και έπιανε γύρω στα 20 πάλι, επιλογή που πλέον δεν είναι διαθέσιμη (η 30άρα). Συνεχίζουμε παρακάτω.*

    Λοιπόν επειδή ούτε μ@λ@κας θέλω να πιαστώ, αλλά και επειδή χρειάζομαι κάτι παραπάνω απο 10Mbps, αποφάσισα να μείνω με την 50αρα (ο Θεός να την κάνει) κι ας φτάνει έως 35... Το πρόβλημά μου όμως είναι, πώς γίνεται η πρίζα να βγάζει 35, και στο ρούτερ να φτάνουν τα 20; Μήπως φταίει ότι το καλώδιο DSL είναι 10 μέτρα; Μήπως φταίει το ρούτερ; Τι μπορώ να κάνω;
    Στο δια ταύτα
    Για να έχεις πλήρη εικόνα της σύνδεσης θα πρέπει να κάνεις μέτρηση στον κατανεμητή, πληροφορίες για το πως να το κάνεις και για την σωστή συνδεσμολογία που θα πρέπει να έχεις στις πρίζες
    https://www.adslgr.com/forum/threads...92#post6477992
    Αν δεν θέλεις/μπορείς να κάνεις κάτι στον κατανεμητή, κάνε ότι μπορείς στον χώρο σου, βρες την πρώτη πρίζα που έρχεται το καλώδιο από τον κατανεμητή, αφαίρεσε το υπόλοιπο κύκλωμα και σύνδεσε εκεί κατευθείαν το ρούτερ, εννοείται με κοντό καλώδιο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από InternetMaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά δοκίμασε με ένα μικρότερο καλώδιο DSL πχ με αυτό που έρχεται με το router. Νομίζω πως δεν πρέπει το καλώδιο αυτό να είναι πάνω από 2 μέτρα πόσο μάλλον 10.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοείται με κοντό καλώδιο
    Σε τι διαφέρουν κάποια χ μέτρα επί πλέον μακρύ καλώδιο, από την πρίζα μέχρι το router,
    σε σχέση με το να απείχε από το dslam αυτά τα χ μέτρα επί πλέον;
    Δηλαδή ας υποθέσουμε ότι η πρίζα απέχει από το dslam 500 μέτρα.
    Θα άλλαζε κάτι στον συγχρονισμό κλπ αν η απόσταση ήταν 510 μέτρα ?

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τι διαφέρουν κάποια χ μέτρα επί πλέον μακρύ καλώδιο, από την πρίζα μέχρι το router,
    σε σχέση με το να απείχε από το dslam αυτά τα χ μέτρα επί πλέον;
    Δηλαδή ας υποθέσουμε ότι η πρίζα απέχει από το dslam 500 μέτρα.
    Θα άλλαζε κάτι στον συγχρονισμό κλπ αν η απόσταση ήταν 510 μέτρα ?
    Θέμα είδους και διαμέτρου αγωγών, ποιότητας, κ.λ.π. του καλωδίου προέκτασης, είναι ότι χειρότερο στα πολλά μέτρα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    14-10-2019
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΡΕΒΕΖΑ
    Δυστυχώς η κεντρική πρίζα είναι αρκετά μακριά από εκεί που έχω και χρειάζομαι το ρούτερ, λετε να το αλλάξω θέση και να πάρω ένα μακρύ ethernet για το pc;

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kάνε μέτρηση πρώτα για να ξέρεις τι φταίει.

    Προτιμότερο είναι το μακρύ ethernet αλλά κι' εκεί θα πρέπει να προσέξεις το είδος του καλωδίου, το πολύκλωνο(που είναι τα έτοιμα patch cords) δεν ενδείκνυται για πολλά μέτρα.
    https://www.blackbox.com/support/sup...ed-patch-cable
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    14-10-2019
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΡΕΒΕΖΑ
    Κοίτα επειδή δε γνωρίζω και πολλά από συνδεσμολογία και δε νομίζω ότι θα μπορέσω να κάνω μέτρηση στον κατανεμητή, μεταφέρω τα λόγια του τεχνικού που μου είπε ότι στον κατανεμητή φτάνουν 35Mbps (έχει γενικότερα θέμα η περιοχή). Στην πρίζα που έκανε μέτρηση είπε ότι βγάζει 30-35, κοντά δηλαδή στην ταχύτητα του κατανεμητή και δε μου ανέφερε κατι για πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης της πολυκατοικίας. Οπότε δοκιμάζω με κοντό καλώδιο στην πρίζα και βλέπω από κει και πέρα.

    Κάτι άλλο. Σε λίγο καιρό (υποθέτω λίγο, γιατί με τον ΟΤΕ και το δήμο δε μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος) θα ενεργοποιηθεί και το δίκτυο Fiber, που πρόσφατα πέρασε και έξω από το σπίτι μου. Και ρωτώ εγώ τώρα. Εφόσον υπάρχουν οι υποδομές για 100+, δε θα έπρεπε να τροφοδοτήσουν όλο το δίκτυο μέσω Fiber, και όχι να μας αφήσουν στη μοίρα μας με το χαλκό;

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μακάρι να ζούσαμε σε τόσο πλούσια χώρα ώστε να μας φέρνουν σε όλους οπτική ίνα μέχρι την πόρτα μας και τζάμπα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Εχω 100άρα και όταν την εγκατέστησαν έβλεπα σταθερά 95.Τον τελευταίο μήνα βλέπω χειρότερη λήψη,και μετρώντας βλέπω σταθερά κάτω από το 90.Σήμερα πχ είχα.20----87,49----9,44.
    Εσείς τι εμπειρία έχετε;
    Εγώ περιμένω να λήξει το συμβόλαιο για να πάω σε Ιναλαν 200.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω 100άρα και όταν την εγκατέστησαν έβλεπα σταθερά 95.Τον τελευταίο μήνα βλέπω χειρότερη λήψη,και μετρώντας βλέπω σταθερά κάτω από το 90.Σήμερα πχ είχα.20----87,49----9,44.
    Εσείς τι εμπειρία έχετε;
    Εγώ περιμένω να λήξει το συμβόλαιο για να πάω σε Ιναλαν 200.
    αν οι τιμες 20----87,49----9,44 ειναι ο συγχρονισμος, τοτε κατι παιζει σιγουρα. δωσε printscreen απο router στη σελιδα με συγχρονισμο/ crc errors

  12. #12
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45500/5000
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 10,8(dB)
    Έχεις πολλές επιλογές - το ποια θα αποφασίσεις εξαρτάται από το πρόβλημα και τις ανάγκες σου.
    Όπως είπε ο sweet dreams χρειάζεσαι κάποια δεδομένα: ο τεχνικός που λες μέτρησε στον κατανεμητη, στην κεντρική πρίζα του σπιτιού η/και στην πρίζα που έχεις το ρουτερ; Τι τιμές βρήκε;
    Οκ δεν μπορεισ να δοκιμάσεις στον κατανεμητη. Δοκίμασες όμως να συνδέσεις το ρουτερ επάνω στην κεντρική πρίζα; Δοκίμασες να το κανείς με τις υπόλοιπες τηλ πρίζες συνδεδεμένες στην κεντρική και με τις υπόλοιπες πρίζες αποσυνδεδεμένες από την κεντρική (πάλι όπως σου είπες sweet dreams); Τι τιμές βγάζει σε κάθε περίπτωση;
    Αν υποθέσουμε ότι στην κεντρική πρίζα το ρουτερ σου συγχρονίζει στα 35mbps (δηλαδή στο μέγιστο της γραμμής που έρχεται στον κατανεμητη) τότε:
    1. Προφανώς μπορείς να τραβήξεις ένα καλωδιο UTP από την κεντρική πρίζα στην θέση που επιθυμείς να έχεις το ρουτερ - με αυτό τον τρόπο θα μεταφέρεις τηλεφωνικο σήμα και να συνδέσεις το ρουτερ εκεί. Λέω UTP γιατί ανέφερες μεγάλη απόσταση. Ναι πρέπει να το φτιάξεις, δεν υπάρχει έτοιμο. Δες πιο κάτω για το πως.
    2α. Μπορείς να συνδέσεις το ρουτερ στην κεντρική πρίζα και να πας το UTP καλωδιο στην θέση που επιθυμείς να έχεις το ρουτερ - έτσι μεταφέρεις internet (ίδιο καλωδιο άλλα τα φις). Aγοράζεις ένα extender / repeater (με 50€ έχει πολύ καλές επιλογές) το συνδέεις με το καλωδιο και έχεις άριστη λύση.
    2β. Μπορείς να ζήτησες από την cosmote το καινούργιο speed port smart που έρχεται μαζί (bundle) με repeater (με επιπλέον δυνατότητα mesh) - κόστος 2.5€ επιπλέον το μήνα (και το όφελος ότι αν δεν σου αρέσει το επιστρέφεις και ζητάς πίσω ότι σου έχουν δώσει τώρα).
    2γ. Να αγοράσεις ένα σύστημα mesh (πχ deco 4) και να μεταφέρεις το Ίντερνετ ασύρματα σε όλο το σπίτι.
    3. Υπάρχουν εξαιρετικά powerline (πχ devolo magic 2) εάν δεν θέλεις να τρέχει καλωδιο. Το βάζεις στην πρίζα, ρίχνεις την έξοδο internet από το ρουτερ επάνω στο ένα powerline του σετ και το άλλο το συνδέεις σε μια πρίζα στον χώρο που επιθυμείς. Υπάρχουν και σετ όπου το δεύτερο powerline έχει και WiFi όποτε δεν χρειάζεται να αγοράσεις επιπλέον repeater.

    Από τα πρόσφατα τεστ που έκανα προκειμένου να λύσω το δικό μου θέμα μπορώ να σου πω ότι με καλό (επώνυμο πχ panduit, nexans κλπ) cat6 UTP διατομής 23AWG καλωδιο μπορείς να μεταφέρεις στα 60m σήμα (τηλεφωνικο ή Ethernet) χωρίς απώλειες (τρέχοντας iperf μεταξύ 2 υπολογιστών με gigabit κάρτες και συνδεδεμένων με έως και 60m καλωδιο όπως αυτό που ανέφερα έπιανα σταθερά 950mbps+ με θεωρητικό μέγιστο 1000mbps). Εννοείται ότι μιλάμε για καλωδιο που αγοράζεις με το μέτρο από καλό κατάστημα (πχ Καύκας, Μεϊδανης κλπ) και το φτιάχνεις με το χέρια σου σε ότι μήκος θέλεις. Ναι θα χρειαστείς ένα ειδικό εργαλείο με κόστος 15€ και μερικά φις cat6 (ή rj11 ανάλογα πως θα το συνδέσεις) με κοστοσ 20 cents το ένα (όλα τα βρίσκεις στο ίδιο κατάστημα). Το πως γίνεται μπαίνεις στο YouTube και θα βρεις περίπου 1.000.000 video (κυριολεκτικά).

    Και άλλες λύσεις υπάρχουν αρκεί να μοιραστείς το στήσιμο, με τι έχεις να δουλέψεις (τις μετρήσεις που ζητάει ο sweet dreams) και τις ανάγκες σου. Για παράδειγμα: μπορεις να συνδέσεις το ρουτερ στην κεντρική πρίζα (επειδή έχεις δει από τις μετρήσεις ότι πιάνεις όσο και στον κατανεμητη) και να βάλεις σύστημα mesh - θέλεις να έχεις WiFi μονίμως ανοιχτό στον χώρο που είναι η κεντρική πρίζα; Το λέω γιατί αν η κεντρική είναι στο υπνοδωμάτιο δεν ξέρω αν θέλεις να έχεις το WiFi μονίμως στο κεφάλι σου... κλπ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ckv_1860 : 07-12-20 στις 17:43.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Βλέποντας να καθυστερεί το σύστημα,έκανα το τεστ ταχύτητος και βρήκα αυτά.
    Ping
    13
    Download Mbps
    85.05
    Upload Mbps
    9.41
    Σαν πολύ δεν κατέβηκε,τι λέτε;Οταν ξεκίνησα ήταν σταθερά 95.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Και κάτι άλλο.
    Προσπαθώ επί τρεις μέρες τώρα να επικοινωνήσω με την κοσμοτέ,αλλά αυτό είναι αδύνατον.
    Εχει μπερδευτεί το livemail του desktop, και δεν κατεβάζει τίποτα.Μου λέει να επικοινωνήσω με κοσμοτέ.
    Το περίεργο είναι ότι κινητό,iPad και λάπτοπ,δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα.
    Εννοείται ότι έχω βάλει τον ίδιο κωδικό σε όλα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας