Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    06-12-2020
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    SERCOM Speedport Plus
    Καλή σας μέρα ! Έχω 100αρα γραμμή isdn και router του OTE sercom speedport plus . Πάνω στο ρούτερ χρησιμοποιώ τα αναλογικά phone1 και phone2 για τις 2 ασύρματες συσκευές τηλεφωνικές . Αποφάσισα προχτές να συνδέσω και μια voip συσκευή Grandstream GXP2130 . Τηλεφώνησα στο 13888 , ρώτησα αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και μου είπαν, φυσικά θα σας στείλουμε κωδικό για sip account για να την συνδέσετε . Την ίδια μερά λοιπόν , έλαβα πράγματι κωδικό και αμέσως μπόρεσα και συνέδεσα το Voip κανονικα και όλα καλά... ¨οταν όμως έκανα register τη voip συσκευή μου στο δίκτυο του ΟΤΕ στο ένα και μοναδικό τηλεφωνικό νούμερο που διατηρώ εκεί , εμφάνισε error στο sip account μέσα από το speedport και δεν λειτουργεί το telephony μέσα από το ρούτερ...Το voip μου όμως λειτουργεί κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα... Υπάρχει κάποιος τρόπος αν θέλουν από τον ΟΤΕ να μου ρυθμίσουν να λειτουργεί κανονικά το telephony με τις 2 αναλογικές θύρες και παράλληλα να λειτουργώ και τη μία και μοναδική μου συσκευή voip , όλα αυτά στο ίδιο νούμερο isdn που έχω ? Δεν χρησιμοποιώ τηλεφωνικό κέντρο . Ο μοναδικός μου εξοπλισμός είναι το ρούτερ του ΟΤΕ , 2 αναλογικές συσκευές και 1 συσκευή voip

  2. #2
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doulfis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή σας μέρα ! Έχω 100αρα γραμμή isdn και router του OTE sercom speedport plus . Πάνω στο ρούτερ χρησιμοποιώ τα αναλογικά phone1 και phone2 για τις 2 ασύρματες συσκευές τηλεφωνικές . Αποφάσισα προχτές να συνδέσω και μια voip συσκευή Grandstream GXP2130 . Τηλεφώνησα στο 13888 , ρώτησα αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και μου είπαν, φυσικά θα σας στείλουμε κωδικό για sip account για να την συνδέσετε . Την ίδια μερά λοιπόν , έλαβα πράγματι κωδικό και αμέσως μπόρεσα και συνέδεσα το Voip κανονικα και όλα καλά... ¨οταν όμως έκανα register τη voip συσκευή μου στο δίκτυο του ΟΤΕ στο ένα και μοναδικό τηλεφωνικό νούμερο που διατηρώ εκεί , εμφάνισε error στο sip account μέσα από το speedport και δεν λειτουργεί το telephony μέσα από το ρούτερ...Το voip μου όμως λειτουργεί κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα... Υπάρχει κάποιος τρόπος αν θέλουν από τον ΟΤΕ να μου ρυθμίσουν να λειτουργεί κανονικά το telephony με τις 2 αναλογικές θύρες και παράλληλα να λειτουργώ και τη μία και μοναδική μου συσκευή voip , όλα αυτά στο ίδιο νούμερο isdn που έχω ? Δεν χρησιμοποιώ τηλεφωνικό κέντρο . Ο μοναδικός μου εξοπλισμός είναι το ρούτερ του ΟΤΕ , 2 αναλογικές συσκευές και 1 συσκευή voip
    Απο οσο γνωριζω μονο μια συσκευη μπορει να ειναι registered στο sip. Δε γινεται να εχεις και το speedport Και το voip τηλεφωνο ταυτοχρονα στο ιδιο account.


  3. #3
    Εγγραφή
    06-12-2020
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    SERCOM Speedport Plus
    Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να έχω ταυτόχρονα 2 κανάλια φωνής στον ΟΤΕ στο ίδιο νούμερο αλλά να είναι μια τουλάχιστον συσκεή voip ? Δηλαδή ίσως αν αλλάξω τις αναλογικές μου συσκευές με voip ή αν μου δώσει ένα msn ή αν υπάρχει δυνατότητα να μου δώσει 2ο alias sip account κάτω από το κεντρικό sip account.... ή ίσως με κάποια εκτροπή ... Δηλαδή αυτό που θέλω είναι απλά όταν με καλεί κάποιος να χτυπάνε τουλάχιστον 2 συσκευές ( να έχω 2 κανάλια φωνής )

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Να έχεις 2 κανάλια φωνής γίνεται, με μια μικρή επιβάρυνση, εφόσον το ζητήσεις από τον isp.
    Να κάνεις 2ό sip registration με κάποιο sip/voip phone και ταυτοχρόνως να λειτουργεί και το cpe του isp, όχι.
    Αν θέλεις να στήσεις επιπλέον voip/sip ή άλλες (pstn/isdn) τηλ. συσκευές (ή softphones) θα χρειαστείς pbx,
    το οποίο θα κάνει το registration με τον isp, και τα voip (ή/και άλλα, αναλογικά πχ) phones θα κάνουν register πάνω του ώς extentions.
    Στην οποία περίπτωση λοιπόν θα σου δώσει ο isp τα sip credentials, να απενεργοποιήσεις το voip απο το cpe του isp,
    θα συνδέσεις/παραμετροποιήσεις το pbx, και μετά πάνω στο pbx συνδέεις ότι θέλεις.
    Αναλόγως αναγκών, είτε ψάχνεις για "κανονικό" pbx, είτε στήνεις asterisk, είτε μπορεί και να βολεύεσαι με ένα fritzbox.
    Όλα αυτά έχουν συζητηθεί πολάκις στο forum οπότε δες τα σχετικά Threads.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-12-2020
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    SERCOM Speedport Plus
    Γιατί να έχω επιπλέον χρέωση αφού ήδη πληρώνω σχεδόν 50 ευρώ για ISDN 2 κανάλια φωνής ? Ενημερώθηκα για το 3cx.com ως λύση PBX και ήδη έχω στήσει ένα σε ένα παλαιό pc ... Απλά περιμένω από τον ote μια απάντηση <μήπως> εν έτη 2020-21 σκεφτούν κάτι για αυτή τη περίπτωση . Έχω ζητήσει από modulus SA να μου δώσει ένα νούμερο και σκεφτόμουν μήπως κάνω εκτροπή από το σταθερό οτε να πηγαίνει στο νούμερο voip της module... ( με αφορμή που έχω απεριόριστα σταθερά στο πρόγραμμα του ΟΤΕ , δεν θα χρεώνεται η εκτροπή αφού μάλλον από το νούμερο του ΟΤΕ σε νούμερο Module θα θεωρείται αστικό )

  6. #6
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Εν ετη 2020-21 απλα δε γινεται να κανεις register 2 μηχανηματα ταυτοχρονα σε ενα sip, ετσι δουλευει το sip.


  7. #7
    Εγγραφή
    06-12-2020
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    SERCOM Speedport Plus
    Οκ ! Είσαι σαφέστατος ... άρα ξεχνάμε 2 μηχανήματα register ως λύση ... Αυτό που μου έγραψες "Να έχεις 2 κανάλια φωνής γίνεται, με μια μικρή επιβάρυνση, εφόσον το ζητήσεις από τον isp" εννοείς πως με μια μικρή επιβάρυνση θα έχω λύση στο ίδιο νούμερο στον ΟΤΕ , να έχω 2 κανάλια φωνής και συσκευή VOIP ? Με ποιο τεχνικό τρόπο μπορεί να επιλυθεί αυτό αν τους δώσω αυτήν την οικονομική επιβάρυσνη παρόλο που πληρώνω για isdn και 2 κανάλια φωνής ? Σε ρωτάω για να τους το προτείνω και να μου το φτιάξουν

  8. #8
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doulfis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ ! Είσαι σαφέστατος ... άρα ξεχνάμε 2 μηχανήματα register ως λύση ... Αυτό που μου έγραψες "Να έχεις 2 κανάλια φωνής γίνεται, με μια μικρή επιβάρυνση, εφόσον το ζητήσεις από τον isp" εννοείς πως με μια μικρή επιβάρυνση θα έχω λύση στο ίδιο νούμερο στον ΟΤΕ , να έχω 2 κανάλια φωνής και συσκευή VOIP ? Με ποιο τεχνικό τρόπο μπορεί να επιλυθεί αυτό αν τους δώσω αυτήν την οικονομική επιβάρυσνη παρόλο που πληρώνω για isdn και 2 κανάλια φωνής ? Σε ρωτάω για να τους το προτείνω και να μου το φτιάξουν
    Δε το ειπα εγω αυτo


  9. #9
    Εγγραφή
    06-12-2020
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    SERCOM Speedport Plus
    Ναι panoc , συγνώμη , τώρα είδα πως δεν το έγραψες εσύ .... ΄

  10. #10
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doulfis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που μου έγραψες "Να έχεις 2 κανάλια φωνής γίνεται, με μια μικρή επιβάρυνση, εφόσον το ζητήσεις από τον isp"
    Εγώ το έγραψα.
    Αναφερόμουν στα πακέτα του OTE, που για λόγους marketing έχουν κρατήσει τα παλιά ονόματα pstn/isdn,
    και είναι συχνά αφορμή παρανοήσεων.
    Πλέον όλα είναι sip/voip, αλλά σε αντικατάσταση των pstn δίνει 1 κανάλι φωνής,
    σε αντικατάσταση των ISDN δίνει 2.
    Οπότε τα περί "επιπλέον επιβάρυνσης" είχαν να κάνουν με την διαφορά κόστους pstn->isdn.
    Αν αυτό ήταν αφορμή για την παρανόηση ζητώ ταπεινά συγνώμη.
    Άν έχεις ήδη isdn, λογικά, έχεις(?) ήδη 2 κανάλια φωνής.
    Αυτό δεν σου δίνει την δυνατότητα όμως για 2ό registration.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  11. #11
    Εγγραφή
    06-12-2020
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    SERCOM Speedport Plus
    Οπότε K1m0n , στη περίπτωση μου που έχω double play με 2 κανάλια φωνής "isdn" σκέφτεσαι ίσως κάποια λύση για να συνεχίσω έχω δύο κανάλια αλλά και μια τουλάχιστον συσκευή voip ? Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.760
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ξεχνας τις αναλογικες πορτες του οτε, στηνεις ενα μικρο asterisk ειτε σε rpi ειτε καπου αλλου, και παιζεις με καθαρο sip.
    Για τα ασυρματα σου, παιρνεις μια βαση που υποστηριζει και sip πχ gigaset και τα προσθετεις εκει ως dect.

  13. #13
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.794
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doulfis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε K1m0n , στη περίπτωση μου που έχω double play με 2 κανάλια φωνής "isdn" σκέφτεσαι ίσως κάποια λύση για να συνεχίσω έχω δύο κανάλια αλλά και μια τουλάχιστον συσκευή voip ? Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου
    Πάρε ένα fritz!box που υποστηρίζει αναλογικές, ISDN, DECT και VoIP συσκευές.

  14. #14
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doulfis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε K1m0n , στη περίπτωση μου που έχω double play με 2 κανάλια φωνής "isdn" σκέφτεσαι ίσως κάποια λύση για να συνεχίσω έχω δύο κανάλια αλλά και μια τουλάχιστον συσκευή voip ? Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναλόγως αναγκών, είτε ψάχνεις για "κανονικό" pbx, είτε στήνεις asterisk, είτε μπορεί και να βολεύεσαι με ένα fritzbox.
    ^αυτά είναι οι πιό λογικές επιλογές.
    Το cpe του OTE τεχνικά *είναι* ένα μικρό sip pbx,
    αλλά είναι περιορισμένο σε 2 εσωτερικά extensions στις 2 πόρτες fxs του,
    και δεν επιτρέπει και παιρεταίρω παραμετροποίηση (follow-me/diversions/etc).
    Ο σκοπός του είναι να δώσει 1-2 fxs ports στους συνδρομητές της τηλεφωνίας.
    Αυτό το κάνει.
    Αν θέλουμε παραπάνω βάζουμε το δικό μας.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  15. #15
    Εγγραφή
    06-12-2020
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    SERCOM Speedport Plus
    ok παιδιά ! Από ότι κατάλαβα με ένα fritz!box ή με ένα asterisk κάνω τη δουλειά μου... όλα καλά !
    Σκεφτόμουν απλά αν θα μπορούσε στη παρούσα φάση να κάνει κάτι ο ΟΤΕ , αλλά τελικά θα προμηθευτώ μια από τις λύσεις που προαναφέρατε .
    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας !
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Doulfis : 06-12-20 στις 20:58.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας