Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Καλησπέρα στα μέλη, έχω γραμμή με vdsl , όταν έβαλα τη γραμμή ο συγχρονισμός ήταν στα 90 mbps με noise margin στο 9 , αυτή τη στιγμή είναι στα 78-80 με noise margin στο 11 , η καμπινα του ΟΤΕ είναι σε πολύ μικρή απόσταση και στον κατανεμητή δίνει 102 mbps πραγματική ταχύτητα(μετρημένη πρόσφατα από ηλεκτρολογο της wind και 80 στη πρίζα του τηλεφώνου) .
    Ζήτησα αλλαγή προφίλ σε 6αρι δεδομένου ότι έχω σταθερή γραμμή και με 0 crc errors πλεον να ναι καλά ο τεχνικός που είχε έρθει ή ελάχιστα μετα από μέρες , και ποτε δεν είχα προβλήματα να πέφτει το ίντερνετ αν δεν πέσει το ρεύμα η κάνω επανεκκίνησητο μοντεμ. Ο τεχνικός της Wind που με επισκέφτηκε μου βεβαιωσε ότι μπορώ να ζητήσω αλλαγή προφιλ στην εταιρία και θα το κάνει δεκτό με κάποια καθυστέρηση γιατι δεν είναι η γραμμή της wind αλλά του ΟΤΕ.
    Στο τηλέφωνο 13700 που πήρα την προηγούμενη εβδομάδα, αρχικά δέχτηκαν και υποτίθεται μου το άλλαξε ο εκπρόσωπος που μίλησα όπως μου είπε σε 6άρι, όταν έκλεισε το τηλέφωνο έκανα επανεκκίνηση του ZTE H268n που ειναι ο εξοπλισμός του παρόχου και τίποτα , δεν ξέρω τι ενέργεια έγινε πάντως η ταχύτητα έπεσε κι άλλο μέτα 2 μέρες επανήλθε στο 78 , ξαναπαίρνω τηλέφωνο και μου λένε ότι θα το προωθήσουν αλλα δεν έλαβα καποιο μήνυμα .
    Τελικα σήμερα που πήρα για επιβεβαίωση ότι έχει καταχωρηθεί το αίτημα μου, μου είπαν ότι υπάρχει θέμα στην κάθετη καλωδίωση οπως ανέφερε ο ηλεκτρολογος και μεχρι στιγμής δεν έβγαλα άκρη.Ρωταω εγώ γιατι μου άλλαξαν προφιλ σε μια τόσο σταθερή γραμμη και μου λένε τωρα για βλάβη όταν δεν ζητάω να δηλωθεί βλάβη ενώ ζητάω μόνο να μου αλλάξουν το προφιλ. Σε όλα τα στατιστικά η γραμμή φαίνεται ιδια, συμφωνώ ότι όντως δεν έχω κεντρική πρίζα και καταλαβαίνω ότι κάποια στιγμή θα χρειαστεί να έρθει ηλεκτρολόγος όμως το attenuation της γραμμής είναι οσο τη πρώτη μέρα που τη εβαλα vdsl στο 2.9 για download και σταθερό το ίντερνετ χωρίς αποδυνδέσεις. Όποιος γνωρίζει πως να το χειριστω ας μου πει , εάν δλδ θα πρέπει να επιμεινω να μου αλλάξει η wind το προφιλ σε 6άρι 9αρι πάντως όχι 11 που ειναι τώρα.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από icesensei Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στα μέλη, έχω γραμμή με vdsl , όταν έβαλα τη γραμμή ο συγχρονισμός ήταν στα 90 mbps με noise margin στο 9 , αυτή τη στιγμή είναι στα 78-80 με noise margin στο 11 , η καμπινα του ΟΤΕ είναι σε πολύ μικρή απόσταση και στον κατανεμητή δίνει 102 mbps πραγματική ταχύτητα(μετρημένη πρόσφατα από ηλεκτρολογο της wind και 80 στη πρίζα του τηλεφώνου) .
    Ζήτησα αλλαγή προφίλ σε 6αρι δεδομένου ότι έχω σταθερή γραμμή και με 0 crc errors πλεον να ναι καλά ο τεχνικός που είχε έρθει ή ελάχιστα μετα από μέρες , και ποτε δεν είχα προβλήματα να πέφτει το ίντερνετ αν δεν πέσει το ρεύμα η κάνω επανεκκίνησητο μοντεμ. Ο τεχνικός της Wind που με επισκέφτηκε μου βεβαιωσε ότι μπορώ να ζητήσω αλλαγή προφιλ στην εταιρία και θα το κάνει δεκτό με κάποια καθυστέρηση γιατι δεν είναι η γραμμή της wind αλλά του ΟΤΕ.
    Στο τηλέφωνο 13700 που πήρα την προηγούμενη εβδομάδα, αρχικά δέχτηκαν και υποτίθεται μου το άλλαξε ο εκπρόσωπος που μίλησα όπως μου είπε σε 6άρι, όταν έκλεισε το τηλέφωνο έκανα επανεκκίνηση του ZTE H268n που ειναι ο εξοπλισμός του παρόχου και τίποτα , δεν ξέρω τι ενέργεια έγινε πάντως η ταχύτητα έπεσε κι άλλο μέτα 2 μέρες επανήλθε στο 78 , ξαναπαίρνω τηλέφωνο και μου λένε ότι θα το προωθήσουν αλλα δεν έλαβα καποιο μήνυμα .
    Τελικα σήμερα που πήρα για επιβεβαίωση ότι έχει καταχωρηθεί το αίτημα μου, μου είπαν ότι υπάρχει θέμα στην κάθετη καλωδίωση οπως ανέφερε ο ηλεκτρολογος και μεχρι στιγμής δεν έβγαλα άκρη.Ρωταω εγώ γιατι μου άλλαξαν προφιλ σε μια τόσο σταθερή γραμμη και μου λένε τωρα για βλάβη όταν δεν ζητάω να δηλωθεί βλάβη ενώ ζητάω μόνο να μου αλλάξουν το προφιλ. Σε όλα τα στατιστικά η γραμμή φαίνεται ιδια, συμφωνώ ότι όντως δεν έχω κεντρική πρίζα και καταλαβαίνω ότι κάποια στιγμή θα χρειαστεί να έρθει ηλεκτρολόγος όμως το attenuation της γραμμής είναι οσο τη πρώτη μέρα που τη εβαλα vdsl στο 2.9 για download και σταθερό το ίντερνετ χωρίς αποδυνδέσεις. Όποιος γνωρίζει πως να το χειριστω ας μου πει , εάν δλδ θα πρέπει να επιμεινω να μου αλλάξει η wind το προφιλ σε 6άρι 9αρι πάντως όχι 11 που ειναι τώρα.
    Aσχετο αλλά αυτό με την αύξηση του snr συμβαίνει και σε συνδρομητές Nova από καμπίνα ΟΤΕ
    Eπιτελους VDSL

  3. #3
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    962
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Επιμένεις ελπίζοντας ότι θα πέσεις σε κάποιον που να ξέρει τι είναι το SNR. Τονίζεις ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ και ότι θέλεις απλά έναν τεχνικό τους για να κάνει μια μικρή αλλαγή σε μια ρύθμιση. Καλύτερα ακόμη θα ήταν να τους γράψεις μήνυμα. Το ποιο πιθανό είναι το μήνυμα να το πάρει κάποιος που θα καταλαβαίνει τι διαβάζει.

    Εμένα σε αντίστοιχη περίπτωση σε ADSL κάνανε κανα δυο βδομάδες, ανοίξανε 5-6 βλάβες, μου στείλαν καινούριο ρουτερ κλπ μέχρι να πέσω στον έναν που ήξερε...

  4. #4
    8.12.2020 Η εκπρόσωπος που είχα μιλήσει είχε αρνητική απάντηση για την αλλαγή (πάρα παρα πολύ αντιφατικό αφου είχαν δεχτεί την αλλαγή προφίλ χωρις ανάλυση σε 6αρι ήδη ΔΥΟ εκπρόσωποι την προηγούμενη βδομάδα της τεχνικης υποστήριξης (οπου ο ένας δεν με πήρε ή άλλη έκανε κατι στις ρυθμίσεις τίποτα όμως επι της ουσίας για αλλαγή προφιλ) για λεπτομέρειες είπε ότι θα με πάρει άμεσα τηλέφωνο ο προϊστάμενος τον οποίο είχε ρωτήσει αφου δεν ήξερε η ίδια . Επειδη δεν έλαβα κάποια κλήση πήρα την πρωτοβουλία κάλεσα το 13700 τηλέφωνο 4 ώρες μετά έχοντας και την εμπειρία απο τις 4.12.2020 που περίμενα να με παρουν τηλέφωνο για επιβεβαίωση ότι έχει γίνει αλλαγή προφιλ .

    Στο τελευταίο τηλεφώνημα μου στο 13700, ο συναδελφος της ευτυχώς κατάλαβε με ελάχιστα τι ήθελα και μου είπε και ότι βεβαιως γίνεται και ότι την επόμενη ημέρα θα έχω αλλαγή σε 6αρι όπως γράφω εδώ:
    -… Εσεις σε τι προφιλ θέλετε να πάτε ;
    - Σε 6αρι , μια ερώτηση αυτό γίνεται από εσάς ή από τον ΟΤΕ , υπάρχει καθυστέρηση αν η γραμμή είναι του ΟΤΕ;
    - Γίνεται από εμας, δώστε κάποιο τηλ. σας να επικοινωνήσουμε μαζί σας αύριο (δηλαδή σήμερα 9.12.2020 να περιμένω)
    - Ευχαριστω…

    Χαρούμενος που δεν θα τους ενοχλώ πλέον και θα χω καλύτερη σύνδεση , καλύτερο ping κλπ περίμενα την επόμενη μέρα να λάβω κλήση από το 13700 .
    Εκεί που ειχα ησυχάσει όλα πάνε καλα, τσουπ , πήρε τελικά το ίδιο βράδυ ο ανωτερος από την πρώτη εκπροσωπο που της είχε πει να μου δωσει αρνητική απάντηση από όσα του εξήγησε γιατι δεν ξέρω τι καταλαβε, και μου είπε ότι σε vdsl 100 δεν αλλάζουν προφιλ (ομολογώ δεν καταλαβα ποιος ο σκοπός να υπάρχει τέτοια πολιτική της εταιρίας στις vdsl 100 , ποιες γραμμές αφορα ΟΤΕ η του ίδιου του παροχου κλπ, αλλα δεν επέμεινα γενικότερα, συν κάποια περι βλάβης για να το αφήσω ως έχει το θέμα της αλλαγής προφιλ) .

    Το κυριότερο ήταν ότι μου είπε επιπλέον σαν επιχείρημα και ότι είμαι στο ίδιο προφιλ στο οποίο ημουν! Εδω η απάντησα μου ήταν ότι έχω καταγράψει σε screenshots με ημερομηνίες τα στατιστικά αν τα θέλουν όπου φαίνεται ότι είχα άλλο προφιλ και ο συγχρονισμός πάντα γινοταν με noise margin κοντά στο 9 απο όταν ενεργοποιήθηκα ενώ τον τελευταίο 1,5 μήνα είναι σταθερά στο 11.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl_2020_08_08.jpg 
Εμφανίσεις:  62 
Μέγεθος:  321,2 KB 
ID: 221926
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2020_12_09_13.27.58.jpg 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  316,2 KB 
ID: 221927

    Υ.Γ. Ο προϊστάμενος αφου είχαμε μια διεξοδική συζήτηση ότι σίγουρα δεν έχω βλαβη, απλά ζηταω αλλαγή προφιλ , με διαβεβαίωσε ότι θα το δει προσωπικα και θα έχω νεώτερα και εγώ τον διαβεβαίωσα ότι δεν είχα κανένα λόγο να πάρω την τεχνική υποστήριξη στον 13700 αν δεν μου άλλαζε αναίτια η Wind το προφιλ πριν 1,5 μήνα και έχασα σε ταχύτητα και ping .

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις Σε ποιο chat στέλνω screenshots κλπ για να δοκιμάσω online να στείλω αν δεν το λύσουν ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος icesensei : 09-12-20 στις 15:08.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Αρχικά και πριν πούμε το οτιδήποτε άλλο πρέπει εφόσον ο τεχνικός του παρόχου βρήκε διαφορές πάνω στο σπίτι και κάτω στο κατανεμητή να δεις αυτό.. Νομίζω..
    Αν παίρνεις από καμπίνα vdsl οτε απλά ξέχασε το σνρ6..
    Επίσης στη wind αν δεν λάβεις sms ότι καταχωρήθηκε το αίτημα μην περιμένετε να γίνει τπτ..
    Συνήθως τα παιδιά που σηκώνουν το τηλέφωνο δεν μπορούν/ξέρουν;, να το περάσουν ως αίτημα για να πέσει μετά στους τεχνικούς.. Θέλει επιμονή.. Τα παιδιά που απαντάνε μόνο reset και troubleshoot κάνουν νομίζω..
    Αλλά λέω ξανά.. Καμπίνα vdsl ote και σνρ6 με τπτ.. Η πολιτική είναι του οτε..
    Οτε και 6αρι σνρ δεν υπήρξε ποτέ.. Και εφόσον ο εξοπλισμός dslam είναι του οτε τι περιμένεις;
    Αν ήσουν σε dslam wind ίσως, αν και σε vdsl από καμπίνα δεν νομίζω να δίνουν 6αρι σνρ..
    Το προφίλ σου πάντως έχει αλλάξει στις 2 φωτό.. Δε νομίζω να έχει ο πάροχος (wind) πρόσβαση σε αυτό.. Μόνο ο οτε..
    Και για να γίνει η όποια πιθανή αλλαγή στο προφίλ, ο πάροχος σου έχει κάποια χρέωση από τον οτε που έχει τη καμπίνα, αν δεν κάνω λάθος..
    Επομένως... Τσέκαρε πρώτα την εσωτερική σου όπως είπαμε και βλέπουμε μετά για το άλλο γνωστό θέμα που έχει εμφανιστεί με τις καμπίνες vdsl του οτε.. Ποτέ δε ξέρεις..
    Το καλύτερο ping στην όλη συζήτηση πως προέκυψε αλήθεια;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 10-12-20 στις 09:13.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #6
    Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες. Ανατρέχω στη πρώτη κλήση στο 13700 στις 2.12.2020 όπου ήμουν ξεκάθαρος ότι η γραμμή μου είναι απο καμπινα ΟΤΕ και ότι το αίτημα μου είναι να επιστρέψω σε 9αρι ή αν υπάρχει η δυνατότητα σε 6αρι . Εδώ λοιπόν αφου εξ'αρχης μου επιβεβαίωσε/ έδωσε την επιλογη ο εκπρόσωπος από το 13700 ότι γίνεται να μπω σε 6αρι προφιλ είπα:
    -Επειδη δεν έχω θέμα αποσυνδέσεων προτιμώ να μπω σε 6αρι .
    Και λίγο αργότερα αφου είχα μπει στην αναμονή έχοντας λάβει θετική απάντηση όμως ,ρώτησα:

    -Αυτό πότε θα γίνει επειδή καταλαβαίνω ότι είναι απο καμπίνα ΟΤΕ…
    -Οχι θα σας το φτιαξω εγώ τώρα.
    -Οποτε να κάνω restart όταν κλείσουμε.
    -Ναι

    Επίσης , το ping επηρεάστηκε παραπάνω από ότι περίμενα σύμφωνα με το speedtest , δοκιμή σε LAN , δεν μπορώ να αναπαραγω το πρόβλημα είναι όπως πρέπει τωρα.

    Υ.Γ. Δεν μου έδωσαν νεο ticket για το αίτημα μου ,είχα πάρει την προηγούμενη εβδομάδα το οποιο δεν ολοκληρώθηκε , κλήση δεν έλαβα, μια από τα ίδια και σήμερα δεν είχα από μέρος τους επικοινωνία, θα περιμένω και αύριο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος icesensei : 10-12-20 στις 22:00.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από icesensei Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες. Ανατρέχω στη πρώτη κλήση στο 13700 στις 2.12.2020 όπου ήμουν ξεκάθαρος ότι η γραμμή μου είναι απο καμπινα ΟΤΕ και ότι το αίτημα μου είναι να επιστρέψω σε 9αρι ή αν υπάρχει η δυνατότητα σε 6αρι . Εδώ λοιπόν αφου εξ'αρχης μου επιβεβαίωσε/ έδωσε την επιλογη ο εκπρόσωπος από το 13700 ότι γίνεται να μπω σε 6αρι προφιλ είπα:
    -Επειδη δεν έχω θέμα αποσυνδέσεων προτιμώ να μπω σε 6αρι .
    Και λίγο αργότερα αφου είχα μπει στην αναμονή έχοντας λάβει θετική απάντηση όμως ,ρώτησα:

    -Αυτό πότε θα γίνει επειδή καταλαβαίνω ότι είναι απο καμπίνα ΟΤΕ…
    -Οχι θα σας το φτιαξω εγώ τώρα.
    -Οποτε να κάνω restart όταν κλείσουμε.
    -Ναι

    Επίσης , το ping επηρεάστηκε παραπάνω από ότι περίμενα σύμφωνα με το speedtest , δοκιμή σε LAN , δεν μπορώ να αναπαραγω το πρόβλημα είναι όπως πρέπει τωρα.

    Υ.Γ. Δεν μου έδωσαν νεο ticket για το αίτημα μου ,είχα πάρει την προηγούμενη εβδομάδα το οποιο δεν ολοκληρώθηκε , κλήση δεν έλαβα, μια από τα ίδια και σήμερα δεν είχα από μέρος τους επικοινωνία, θα περιμένω και αύριο.
    Και τι έγινε τελικά με το 6αρι; Τπτ υποθέτω.. Μπορεί να το είπαν από κεκτημένη ταχύτητα πριν δουν ότι δεν είσαι σε δικό τους dslam..
    Το ping αλλάζει ανάλογα με το interleave depth.. Αν είναι σε τέτοιο σημείο που σε ενοχλεί δοκίμασε να ζητήσεις fastpath.. Δεν ξέρω πως θα αντιδράσει η wind αλλά ο οτε το δίνει νομίζω.. Δεν είμαι σίγουρος..
    Έχε υπόψη όμως ότι παίζει να χάσεις σε ταχύτητα μετά..
    Το-τα προφίλ σου πάντως δεν τα βλέπω πολύ βαριά σε ότι αφορά το ping.. Πως το μετράς;
    *Μη ξεχνάς όμως τον έλεγχο στην εσωτερική καλωδίωση έτσι;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #8
    Η wind επέμεινε ότι δεν έχει αλλάξει το προφιλ μου και να μη βασίζομαι στα στατιστικά του μοντεμ που εχω ως προς αυτο , ότι κάνω λάθος. Στη συνέχεια όμως ρώτησα βασιζόμενος στα λεγόμενα τους να με διαβεβαιώσουν αν συνεχίζω να είμαι σε προφιλ 9αρι αφου δεν αλλαξε και θα δω εγώ τι θα κάνω και μου είπαν οτι αυτό δεν το ξέρουν, αλλα μόνο ο ΟΤΕ.
    Το συμπέρασμα ήταν ότι αν δε το δηλώσουν βλάβη δεν γίνεται αλλαγή προφιλ και ότι αποκλείεται λόγω της μετρημένης ταχύτητας που εχω στον κατανεμητή να δοθεί ως βλάβη για να ελεγχθεί απλά το προφίλ. Αρα με παρέπεμψαν νσ το δω με ηλεκτρολόγο και έτσι θα πιάνω και τα 100 στη πρίζα του μοντεμ. Η οποία αλλαγή προφιλ αν έγινε ή όχι είναι στην ευχέρεια του ΟΤΕ, δεν είμαι πελάτης ΟΤΕ άρα απο wind μόνο ως βλάβη θα μπορουσε νσ προχωρήσει το αίτημα.
    Δυο παρατηρήσεις
    1.η επικοινωνία που ειχα αν είχε γίνει με το δευτεροβαθμιο της wind (chat) θα ήταν πιο γρήγορη και ουσιαστική , το 13700 δεν είναι κατάλληλο για πιο εξειδικευμένο θέματα .
    2.Το προκαθορισμενο προφιλ του ΟΤΕ μου είπαν είναι 9αρι και δεν υπάρχει fast προφιλ για καμπίνες super vectoring

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας