Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 82
  1. #16
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Καλά έκανες, να τα έχουμε για σύγκριση μετά..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #17
    Εγγραφή
    29-09-2019
    Ηλικία
    85
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei DG8245
    2-3 εργασιμες δυσκολο για επιλυση μαλλον θα εννοουσε για να σου πουν ποτε θα το δει ο ΟΤΕ. Που μπορει να μην ειναι ΟΤΕ αλλα wind η vodafone

  3. #18
    Εγγραφή
    28-06-2016
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΔΙΟΜΗΔΕΙΑ
    Router
    technicolor tg788v v3
    Καλα εννοείται δεν περιμένω σε 3 μερες και όλα καλα με την παρούσα κατάσταση λογο πανδημίας. Η περιοχή δυο καμπίνες εχει και είναι του ΟΤΕ τώρα αν είναι κανένας άλλος δεν με πειράζει αρκεί να δει το πρόβλημα .Πάντως η γραμμή για 50 που κλειδώνει δεν είναι άσχημα. Δοκιμές κατεβάσματα από origin και steam δεν πέφτει κάτω από 5,5mb/s και τα τοπ είναι τα 6mb/s ,να σκεφτείς πριν είχα 1,5mb/s στα τοπ.

  4. #19
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Αρκεί να πληρώνεις και το αντίστοιχο πακέτο βέβαια.. Και όχι τα 100 για 50..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #20
    Εγγραφή
    28-06-2016
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΔΙΟΜΗΔΕΙΑ
    Router
    technicolor tg788v v3
    update
    11 ημέρες από την επίσκεψη του τεχνικού και ακόμα δεν εχει δει ο ΟΤΕ το πρόβλημα...

  6. #21
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Είναι και η περίοδος τώρα...
    Καλή υπομονή..
    Και καλές γιορτές φυσικά..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #22
    Εγγραφή
    28-06-2016
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΔΙΟΜΗΔΕΙΑ
    Router
    technicolor tg788v v3
    Εννοείται πάνω από όλα ο εργαζόμενος τεχνικος που βρέξει χιονίσει είναι εξω να ελέγχει και να διορθώνει βλάβες. Αυτο που με ενοχλησε ειναι η nova που δεν δίνει μια ενημερωση για την καθυστέρηση. Δεν πειράζει και με τα 50mbs προς το παρον παράπονο δεν εχω σε σχέση με αυτά που ήμουν πριν. Να είσαι καλα Gregoir καλες γιορτές και σε εσένα. Ότι προκύψει θα ενημερώσω.

  8. #23
    Εγγραφή
    18-07-2008
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255 kbps
    ISP
    nova
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    26/6(dB) / 7.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλησπερα και απο μενα.Τα ιδια εχω περασει και συνεχιζω να περναω και εγω εδω και μερικους μηνες.Ηρθε τεχνικος ελεγξε τη γραμμη μου.ΣΑν ηλεκτρονικος ειχα ηδη αλλαξει το καλωδιο στην μονοκατοικια που μενω εδω και μερικα χρονια και δεν εχω εσωτερικη καλωδιωση.Ειναι ολα ασυρματα πανω στο ρουτερ.Εχω ενα χρονο συνδεμενος στα 100/10 και ολα ηταν μια χαρα .Η forthnet χρησιμοποιησε το δικτυο της vodafone για να εχω την συνδεση αυτη.Η αποσταση μου ειναι απο καμπινα της λιγοτερο απο 100 μετρα.Τα αρχικα νουμερα ηταν 104 mbps/11,2mbps με πραγματικες μετρησεις σε διαφορα σιτε να ειναι 94/9,5 σταθερα για πολλους μηνες κανοντας μετρηση σχεδον καθε βδομαδα.Χωρις να αλλαξω κατι απο το σεπτεμβρη αρχισαν οι αποσυνδεσεις η πτωση της ταχυτητας ομως δεν υπηρχε απλα κατεβηκαν τα noise margin ακετα στο download και απο σταθερα πανω απο 10 db επεσε στα 7,8 με στιγμες να πεφτει και κατω απο τα 5.Σημερα μετα απο ενα μηνα που μιλαω και στελνω μηνυματα εδω στα ατομα της forthnet υπαρχει πληρης αδιαφορια.Σαν πελατης εχω δικαιωμα μετα τις 25/11/2020 να ζητησω να μου πουν τα ορια της γραμμης και τις μεγιστες πραγματικες ταχυτητες και να μην πληρωνω οτι ναναι.Θα το σκεφτομουν να κανω καταγγελια στην ΕΕΤΤ αλλα υπαρχει ενα θεμα σοβαρο τον τελευταιο μηνα.Για καποιον λογο ενω χρονιζω στα 11,255 mbps upload η vodafone εχει κοφτη στα 5 mbps και η μεγιστη πλεον μετρηση ειναι 5,12 mbps σε ολα τα σιτε που εμπαινα για μετρηση .ΔΕν γνωριζω να εχει γινει κατι αλλο στη γραμμη μου παντως μετα απο συνεχη ενοχληση μου προς τους τεχνικους εχω καταληξει οτι δεν ξερουν τι τους γινεται.Ειχα κανει αρχειο καταγραφης του snr margin και κατεληξα οτι εχει φορτωθει πολυ η καμπινα της περιοχης μου , απλα θελω αν καποιος εχει μια τελευται ιδεα τι να κανω.Ευχαριστω για την υπομονη σας τυχον ιδεες ευπροσδεκτες.
    Ο Καμένος στο μυαλό είναι ελεύθερος στην ψυχή ...!

  9. #24
    Εγγραφή
    28-06-2016
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΔΙΟΜΗΔΕΙΑ
    Router
    technicolor tg788v v3
    Ήρθε και ο τεχνικος του ΟΤΕ ,έκανε την μέτρηση εξωτερικά και έβγαλε το συμπερασμα οτι δεν μπορεί η γραμμή να πάει παραπάνω λογο απόστασης από καμπίνα που είναι καμιά 500 με 600 μετρα χοντρα. Μάλιστα η γραμμή κλειδώνει στα 48mb/s σε σχέση με τα 53mb/s που ειχα τις πρώτες ήμερες και μαζεύει αρκετά crc μέσα σε μια μερα. Και ρωτώ τώρα , τι κίνηση κανω?

  10. #25
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stathisgtr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήρθε και ο τεχνικος του ΟΤΕ ,έκανε την μέτρηση εξωτερικά και έβγαλε το συμπερασμα οτι δεν μπορεί η γραμμή να πάει παραπάνω λογο απόστασης από καμπίνα που είναι καμιά 500 με 600 μετρα χοντρα. Μάλιστα η γραμμή κλειδώνει στα 48mb/s σε σχέση με τα 53mb/s που ειχα τις πρώτες ήμερες και μαζεύει αρκετά crc μέσα σε μια μερα. Και ρωτώ τώρα , τι κίνηση κανω?
    Καλή Χρονιά!!

    Κουφό;
    Δεν έχει λογική αυτό..
    Πάνω σε τι το στήριξε αυτό;
    Έτσι απλά δεν πάει παραπάνω;
    Μέσω της φόρμας επικοινωνίας του παρόχου σου απαίτησε γραπτώς το πόρισμα του τεχνικού..
    Ανανέωσε και τις πληροφορίες στο προφίλ σου να μην ψάχνομαι με το ιστορικό πίσω..

    - - - Updated - - -

    Δε μου λες.. Το ρουτερ σου είναι από αυτά που μπορούν να ρυθμίσουν το noise margin;
    Η φωτό πίσω στο #15 λέω..
    Τηλεφωνία λογικά έχεις pots..

    - - - Updated - - -

    Βάλε πάλι stats btw..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #26
    Εγγραφή
    28-06-2016
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΔΙΟΜΗΔΕΙΑ
    Router
    technicolor tg788v v3
    Καλη Χρονια Gregoir και σε ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου.
    Ο τεχνικος ηταν του ΟΤΕ και δεν ηταν της νοβα το ξαναλεω. Στο αρχικο τσεκ απο τεχνικο της νοβα εγινε ο ελεγχος και βρεθηκε το προβλημα στην γραμμη λεγοντας μου οτι εχει θεμα το καλωδιο απο την καμπινα λογικα. Ο τεχνικος του ΟΤΕ σήμερα που ηρθε ηταν κατηγορηματικος στον κομματι βλαβη δεν υπαρχει λεγοντας μου οτι εχει θεμα με την αποσταση και τοσο μπορεις να παρεις, εντωμεταξύ η καμπίνα εχει 200αρια προφιλ και ειναι απο τις καινουργιες.
    Θα μιλησω τωρα με live της nova για το θεμα.

    Δεν μου είπε κατι άλλο και ούτε εγώ ήθελα να κανω παραπάνω ερωτήσεις μάλιστα λεγοντας του να δει τα στατιστικα απο το ρουτερ μου ειπε οτι δεν εχουν σχεση και οτι απο ρουτερ σε ρουτερ αλλάζουν, με max rate 65600 down και 15358 up.
    Δυστυχως εχω το technicolor tg788v v3 λογο voip τηλεφωνιας ,το αλλο το ρουτερ ειναι το asus n17u που το εβαλα να δω την γραμμη γιατι το 788 ειναι υπερβολικα σπαστικο και με λιγες και μπερδεμενες πληροφοριες.
    Εχω τα στατιστικα απο το asus σημερινα που το εβαλα εντωμεταξυ συγχρονιζει 5mb/s πανω απο το 788. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot (1).png 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  64,1 KB 
ID: 222987

  12. #27
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Βρε τα θυμάμαι αυτά που είχες γράψει για τους τεχνικούς..
    Το θέμα είναι ότι εσύ είσαι συνδρομητής νόβα.. Από εκεί ζητάς αυτό που θες.. Στον οτε δεν έχεις λόγο..
    Η απόσταση σύμφωνα με τα ρουτερ είναι πρπ όσο λες.. Έπρεπε να τα πιάνεις τα 100...
    Για το ότι η καμπίνα δίνει 200αρες που το ξέρεις; Αν όντως είναι έτσι δεν κάνεις ένα κόπο να ζητήσεις προφίλ 35Β; Δεν ξέρω βέβαια αν θα στο δώσουν.. Μάλλον όχι καθώς η νοβα δεν δίνει 200αρες και για να το ζητήσει από το πάροχο της vdsl καμπίνας πρέπει να καταχωρήσει το αίτημα ως βλάβη και πιθανώς να χρεωθεί για αυτό.. Οπότε αυτό με το προφίλ δεν είναι σίγουρο.. Trial & error είναι.. Αν και μάλλον δεν.. Απλά λέω..
    Ναι.. Μάλλον έπεσες σε τέτοιο τεχνικό.. Πως να το πω..
    Δοκίμασε να το δηλώσεις πάλι βλάβη μπας και έρθει κάποιος που θέλει να το δει περισσότερο Η ζήτα όπως είπα εγγράφως το πόρισμα του οτε από το πάροχο σου..
    Στο θέμα με το margin εφόσον σου έχουν voip άφησε το..
    Ρουτερ με ρουτερ μπορεί να έχουν κάποια μικρή διαφορά στο κλείδωμα αλλά όχι και έτσι..
    Τα στατιστικά σου δείχνουν φυσιολογικά νομίζω.. Μόνο η ταχύτητα είναι το θέμα..
    Για πες μου κάτι.. Η νέα vdsl καμπίνα του οτε είπαμε είναι;
    Τέτοια;
    https://techmaniacs.gr/wp-content/up...2/VDSLCab_.jpg
    Τη πρίζα που λέγαμε την άλλαξες τελικά;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #28
    Εγγραφή
    28-06-2016
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΔΙΟΜΗΔΕΙΑ
    Router
    technicolor tg788v v3
    Ναι η καμπινα ειναι αυτη η 3πορτη η καινουργια. Σε ερωτηση του στο τεχνικο μου ειπε οτι υποστηρίζει και 200αρες συνδέσεις.
    Ειμαι σε αναμονή για live chat με νοβα και θα μιλησω για ολα οσα μου ειπες. Το παραξενο ειναι οτι πριν καν συνδεσει το μηχανημα του με τα καλωδιο εξω στην κολωνα στο μπουατ του οτε μου ανεφερε την αποσταση.
    Την πριζα την παραμέλησα λογο δουλειας ολο αυτο τον καιρο. Την εβαλα παραγγελια μολις τωρα .

  14. #29
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπερα,
    Το attenuation σου στα υψηλα bands US3, DS3 ειναι ενδεικτικο γιατι δεν μπορεις να ανεβεις παραπανω απο εκει που βρισκεσαι τωρα.
    66dB attenuation απο το επισης σχετικα χαμηλο 11.5dBm output power στο downstream σημαινει οτι πρακτικα δεν χρησιμοποιεις τα extra bands (US3, DS3) που προσφερει ενα 17a profile σε σχεση με το αμεσως "κατωτερο" 8b που χρησιμοποιειται στην Ελλαδα. Η γραμμη σου δειχνει περισσοτερο ενα αριστο 8b αλλα ενα αρκετα μετριο προς κακο 17a.
    Για το attenuation δεν παιζουν ρολο οι αλλες γραμμες της καμπινας και οι συγχρονισμοι τους-αυτο θα επηρεαζε το SNR- αλλα η αποσταση οπως σωστα σου ειπε ο τεχνικος του ΟΤΕ. Το θεμα και ερωτημα ειναι ποσο πραγματικα απεχει ΚΑΛΩΔΙΑΚΑ η καμπινα απο το εσκαλιτ σου (εισοδος πολυκατοικιας).
    Αν απεχει 500 μετρα τοτε ακομη και το 11.5 attenuation που εχεις στα πρωτα bands US0,DS0 ειναι παλι αρκετο και θα πρεπει να το δουν.
    Ειχα το ιδιο προβλημα σε VDSL2 8b (Α/Κ) οπου μετραγε ο τεχνικος του ΟΤΕ attenuation 16.5dB στην εισοδο πολυκατοικιας και απεχω καλωδιακα 147μετρα απο το ΑΚ. Ενω δηλαδη φυσικα ειχα 147 μετρα καλωδια απο router εως DSLAM με εβγαζε αποσταση 1.2Km.
    τελικα καταφεραν να εντοπισουν μεγαλο Resistance σε καποιο σημειο και ο ΟΤΕ αναφερει πλεον οτι βρηκε καλωδιακη βλαβη και ειναι σε διαδικασια αποκαταστασης της.

  15. #30
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gpapaio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,
    Το attenuation σου στα υψηλα bands US3, DS3 ειναι ενδεικτικο γιατι δεν μπορεις να ανεβεις παραπανω απο εκει που βρισκεσαι τωρα.
    66dB attenuation απο το επισης σχετικα χαμηλο 11.5dBm output power στο downstream σημαινει οτι πρακτικα δεν χρησιμοποιεις τα extra bands (US3, DS3) που προσφερει ενα 17a profile σε σχεση με το αμεσως "κατωτερο" 8b που χρησιμοποιειται στην Ελλαδα. Η γραμμη σου δειχνει περισσοτερο ενα αριστο 8b αλλα ενα αρκετα μετριο προς κακο 17a.
    Για το attenuation δεν παιζουν ρολο οι αλλες γραμμες της καμπινας και οι συγχρονισμοι τους-αυτο θα επηρεαζε το SNR- αλλα η αποσταση οπως σωστα σου ειπε ο τεχνικος του ΟΤΕ. Το θεμα και ερωτημα ειναι ποσο πραγματικα απεχει ΚΑΛΩΔΙΑΚΑ η καμπινα απο το εσκαλιτ σου (εισοδος πολυκατοικιας).
    Αν απεχει 500 μετρα τοτε ακομη και το 11.5 attenuation που εχεις στα πρωτα bands US0,DS0 ειναι παλι αρκετο και θα πρεπει να το δουν.
    Ειχα το ιδιο προβλημα σε VDSL2 8b (Α/Κ) οπου μετραγε ο τεχνικος του ΟΤΕ attenuation 16.5dB στην εισοδο πολυκατοικιας και απεχω καλωδιακα 147μετρα απο το ΑΚ. Ενω δηλαδη φυσικα ειχα 147 μετρα καλωδια απο router εως DSLAM με εβγαζε αποσταση 1.2Km.
    τελικα καταφεραν να εντοπισουν μεγαλο Resistance σε καποιο σημειο και ο ΟΤΕ αναφερει πλεον οτι βρηκε καλωδιακη βλαβη και ειναι σε διαδικασια αποκαταστασης της.
    Τι ακριβώς προκαλούσε αυτή την αντίσταση έμαθες ποτέ;
    Ας ελπίσουμε να κινηθούν γρήγορα.. Γιατί αυτές οι περιπτώσεις είναι περίεργες..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 04-01-21 στις 18:00.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας