Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση 76-82 από 82
  1. #76
    Εγγραφή
    28-06-2016
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΔΙΟΜΗΔΕΙΑ
    Router
    technicolor tg788v v3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.. Μιλάμε για vectoring καμπίνα που οφείλει να δίνει αυτό που λέει..
    Για το α.κ απλά έτσι το είπα.. Εξού και το emoji..
    Με τέτοιο προφίλ δίνουν μέχρι 50 από α.κ.. Οτιδήποτε παραπάνω πάει με vectoring & από ανάλογη καμπίνα..
    Πόσο μακριά αλήθεια;

    - - - Updated - - -

    Να προσθέσω και αυτή την εικόνα που έβαλε άλλος χρήστης από καμπίνα οτε αυτή τη φορά.. Που και εδώ δείχνει το vectoring ενεργό.. Οι φωτό που έβαλαν τα παιδιά δεν είναι από νοβα νομίζω, αλλά λογικά δεν μας απασχολεί αυτό..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...16#post6977616
    To α.κ. ειναι στα 4,5 χιλιομετρα απο μενα. Εχουμε δυο ρουτερ εδω που και τα δυο δεν βγαζουν πουθενα vectoring, να δω τι θα μου απαντήσει στο τεχνικο τμήμα?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stathisgtr Εμφάνιση μηνυμάτων
    To α.κ. ειναι στα 4,5 χιλιομετρα απο μενα. Εχουμε δυο ρουτερ εδω που και τα δυο δεν βγαζουν πουθενα vectoring, να δω τι θα μου απαντήσει στο τεχνικο τμήμα?
    Πηγαίνοντας για τσιγάρα συνάντησα τυχαία ένα παιδί του οτε στο kv μου να κανει εργασίες, λεω αυτό δεν είναι τυχαίο Τον πλησίασα και τον ρώτησα για το θεμα μου αν μπορει να με βοηθησει. Ήταν ειλικρινής μαζι μου και μου έδωσε κάποιες απαντήσεις. Συγκικρεμενα για την ταχυτητα μου αποκάλυψε το θεμα υπογείου καλωδίου οτι ειναι αρκετα παλιο και 3 ακόμα στην περιοχή έχουν το ιδιο θέμα , μαλιστα η επόμενη στάση ηταν ενα σπίτι με το ιδιο ακριβός θέμα με εμένα . Μαλιστα του αποκάλυψα οτι το καλοκαιρι εχω σκοπο να μετακομισω στην πολη και με ρωτησε σε ποια περιοχή για να μου πει κάλυψη και ταχύτητες

    Στην ερώτηση μου γιατί ο άλλος τεχνικος του ΟΤΕ είπε για την ταχύτητα φταίει η απόσταση, απλα το προσπέρασε. Στο θεμα του vectoring με διαβεβαιωσε οτι η καμπινα το παρεχει και δείχνοντας του τα στοιχεία του ρουτερ με τις φωτώ παραξενεύτηκε και με παρέπεμψε στην νοβα να το διερευνήσουν. Στο θέμα με τα crc και την βροχή λέγοντας του ότι εχει αλλαχθεί η πρίζα και το καλωδιο απο το μπουατ του οτε στην κολώνα ειναι καινούργιο έριξε το φταίξιμο στο καλώδιο και στις συστροφές αμα το λεω καλα αλλά αυτό είναι δύσκολο να αλλάξει μόνο σε χοντρή βλάβη.
    Αυτά για αρχή.

  2. #77
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Αφού ανοίξατε τέτοια κουβέντα δεν του ήταν τπτ με τον αριθμό σου να ρίξει μια ματιά στη πόρτα, ακόμα και αν δεν άλλαζε κάτι..
    Θα χρειαζόταν εντολή για αυτό λογικά.. Αλλά σε κάθε περίπτωση θα μπορούσε να ρίξει απλά μια ματιά στις πληροφορίες.. Αν βέβαια είχε χρόνο και ήθελε..
    Το αυτό... Εσύ επικοινωνία στο πάροχο σου και βλέπουμε..
    Αν δεν παίξει το vectoring ότι και να λέμε για καλώδια και καλωδιάκια..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #78
    Εγγραφή
    28-06-2016
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΔΙΟΜΗΔΕΙΑ
    Router
    technicolor tg788v v3
    Update της ολης τραγικής κατάστασης και του "μαμημενου ΟΤΕ"
    Πρώτον, τεράστιο ευχαριστώ σε ολους οσους βοήθησαν και ιδικά στο Gregoir που ασχολήθηκε χωρίς κανενα όφελος με τις τεράστιες γνώσεις του.

    Στα γρηγορα για οσους δεν ξερουν υπήρχε θέμα με την σύνδεση 100 νοβα. Το ρουτερ επιανε μέχρι 50 και είχαν γίνει ολες οι προσπάθειες από μενα όπως αλλαγή καλωδίωσης και αλλαγή πρίζας. Η απάντηση του τεχνικού της νοβα έβρισκε βραχυκύκλωμα στο καλώδιο εξωτερικο του ΟΤΕ και η γνώμη του αστείου τεχνικού του ΟΤΕ ήταν λογο απόστασης δεν ήταν δυνατόν οι ταχύτητες.

    Στο θέμα μας. Μετα από πολλά τηλεφωνα και προσπάθεια μου για να βρω λύση όπως πολύ σωστά είχε διαπιστώσει ο Gregoir ότι κατι έπαιζε στην γραμμη ειδικά το κομμάτι του vectoring δεν ήταν ενεργοποιημένο.
    Αφού εχθές μετα από την απογοήτευση μου αφού είχε δοθεί από τον οτε ότι υπάρχει αδυναμία λύσης του προβλήματος και με την νοβα να μην μπορεί να κανει τπτ τους ενημέρωσα ότι θα κανω καταγγελία και θα αποχωρήσω σπαζωντας το συμβολαιο με δικια τους υπαιτιότητα. Με κάλεσαν με μια πολύ καλη πρόταση είναι η αλήθεια. Η πρόταση ήταν να γίνει η γραμμή 50αρα το πάγιο να κατέβει πιο κάτω από όταν ήταν 24 adsl και να μου γίνει επιστροφή τα τέλη ενεργοποίησης.
    Το δέχθηκα. Το πακέτο μου είναι με νοβα tv όλα full απεριόριστα το σταθερο και 50αρα γραμμή τώρα.

    Λοιπόν.
    Η αλλαγή εγινε σήμερα νωρίς το πρωί και ακόμα δεν μπορώ να το χωνέψω. Τα στατιστικά της γραμμής είναι τέλεια. Τα συμπεράσματα δικα σας.
    Παραθετω φωτο με στατιστικα απο 100 και 50 με 2 ρουτερ το technicolor tg788v v3 και το asus n17u

    - - - Updated - - -

    Nova 100 technicolor tg788v v3
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 6.png 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  30,7 KB 
ID: 224087Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot (5).png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  16,0 KB 
ID: 224088
    Nova 50 technicolor tg788v v3
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot (10).png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  29,7 KB 
ID: 224090Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot (9).png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  17,7 KB 
ID: 224091Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot (11).png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  25,9 KB 
ID: 224092
    Νova 100 asus n17u
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot (6).png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  134,7 KB 
ID: 224093Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot (5).png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  31,3 KB 
ID: 224094
    Nova 50 asus n17u
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot (14).png 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  59,9 KB 
ID: 224095Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot (13).png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  24,6 KB 
ID: 224096
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot (4).png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stathisgtr : 03-02-21 στις 10:08.

  4. #79
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Απ'ότι φαίνεται το vectoring θέλει 50αρες για να παίξει..
    Ήμαρτον Κύριε..
    Εκτός αν είχε κανα θέμα η πόρτα που ήσουν πριν.. Αλλά τι τους ήταν να το κοιτάξουν;
    Με το vectoring απ'ότι φαίνεται τα 70-75 πάλι δε θα τα πέρναγες αλλά ρίχνοντας το snr λίγο με το asus θα μπορούσες να έχεις κάτι καλύτερο..
    Αλλά το θέμα με αυτό το σύστημα είναι η τηλεφωνία..
    Τέλεια τα χαρακτηριστικά δεν θα τα έλεγα, αλλά οκ.. Αρκεί να είναι σταθερό..
    Με παραξενεύει λίγο πάντως αυτό που είχε γραφτεί πίσω και δεν άλλαξε..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...41#post6962041
    Προφανώς κάτι μπορεί να παίζει και με το χαλκό.. Δε μπορεί.. Η μετά κάτι άλλο...
    Υποβάθμιση αν ήταν να κάνεις έκανες και πριν.. Λογικά τα ίδια θα έπιανε..
    Τώρα έχεις vectoring με 50αρα..
    Αργότερα πάντως μπορεί να το συναντήσεις ξανά το όλο αν θελήσεις να πας πάλι 100..
    Πάντως η προσφορά όντως ακούγεται καλή.. Οπότε το υπόλοιπο troubleshooting αργότερα..
    Τι να πω, αφού ξεμπέρδεψες έστω και προσωρινά...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #80
    Εγγραφή
    28-06-2016
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΔΙΟΜΗΔΕΙΑ
    Router
    technicolor tg788v v3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ'ότι φαίνεται το vectoring θέλει 50αρες για να παίξει..
    Ήμαρτον Κύριε..
    Εκτός αν είχε κανα θέμα η πόρτα που ήσουν πριν.. Αλλά τι τους ήταν να το κοιτάξουν;
    Με το vectoring απ'ότι φαίνεται τα 70-75 πάλι δε θα τα πέρναγες αλλά ρίχνοντας το snr λίγο με το asus θα μπορούσες να έχεις κάτι καλύτερο..
    Αλλά το θέμα με αυτό το σύστημα είναι η τηλεφωνία..
    Τέλεια τα χαρακτηριστικά δεν θα τα έλεγα, αλλά οκ.. Αρκεί να είναι σταθερό..
    Με παραξενεύει λίγο πάντως αυτό που είχε γραφτεί πίσω και δεν άλλαξε..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...41#post6962041
    Προφανώς κάτι μπορεί να παίζει και με το χαλκό.. Δε μπορεί.. Η μετά κάτι άλλο...
    Υποβάθμιση αν ήταν να κάνεις έκανες και πριν.. Λογικά τα ίδια θα έπιανε..
    Τώρα έχεις vectoring με 50αρα..
    Αργότερα πάντως μπορεί να το συναντήσεις ξανά το όλο αν θελήσεις να πας πάλι 100..
    Πάντως η προσφορά όντως ακούγεται καλή.. Οπότε το υπόλοιπο troubleshooting αργότερα..
    Τι να πω, αφού ξεμπέρδεψες έστω και προσωρινά...
    Μια πίκρα μου έμεινε πάντως, ξέροντας ότι δεν τα έχουν κάνει όλα από μεριάς ΟΤΕ.
    Η γραμμή δεύτερη μέρα καμπάνα.Καμια αποσύνδεση το μόνο που πραγματικά ενοχλεί είναι ότι δεν μπορώ να μπω στο interface του ρούτερ μετά από κάποιες ώρες και χρειάζεται restart .

  6. #81
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stathisgtr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια πίκρα μου έμεινε πάντως, ξέροντας ότι δεν τα έχουν κάνει όλα από μεριάς ΟΤΕ.
    Η γραμμή δεύτερη μέρα καμπάνα.Καμια αποσύνδεση το μόνο που πραγματικά ενοχλεί είναι ότι δεν μπορώ να μπω στο interface του ρούτερ μετά από κάποιες ώρες και χρειάζεται restart .
    Ε.. Για αυτή τη πίκρα έλεγα και εγώ.. Μισή δουλειά..
    Αλλά αφού πέτυχες καλό deal άραξε.. Το βλέπεις πάλι αργότερα..
    Το ρουτερ γιατί; Άλλαξες κάτι;
    Ρεσετ δοκίμασες;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #82
    Εγγραφή
    28-06-2016
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΔΙΟΜΗΔΕΙΑ
    Router
    technicolor tg788v v3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε.. Για αυτή τη πίκρα έλεγα και εγώ.. Μισή δουλειά..
    Αλλά αφού πέτυχες καλό deal άραξε.. Το βλέπεις πάλι αργότερα..
    Το ρουτερ γιατί; Άλλαξες κάτι;
    Ρεσετ δοκίμασες;
    Όχι. Απλά δεν φορτώνει το interface του αρα δεν μπορώ να δω ρυθμίσεις και μετρήσεις.Λογικα κόλλημα του του tg788 ειμαι. Με asus ούτε καν τέτοιο θέμα.

Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας