Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    07-09-2004
    Περιοχή
    Moscato , Athens , Greece
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    Cisco 877
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 32(dB)
    Exclamation
    Καλησπέρα,

    μετά από πολλά χρόνια αναμονής επιτέλους μπήκε Οπτική Ίνα και αλλάχτηκαν τα τελευταία ΚΑΦΑΟ του αστικού κέντρο Ιπποδρόμου που βρίσκονται στο Βόρειο Μοσχάτο....

    Έκανα αίτηση στην FORTHnet το ίδιο απόγευμα που άνοιξε η διαθεσημότητα στο Site της (σε 50αρα ταχύτητα, 100αρα δεν μου δίνει στην περιοχή μου) και μετά από 18 μέρες σήμερα έχω και το Router (Βασικά πήγα και το πήρα μόνο μου μόλις το είδα ότι έσκασε Μοσχάτο γιατί αν περίμενα να μου το φέρουν ποιος ξέρει πότε θα το παραλάμβανα...).

    Είναι ένα TG788 v3, από όσο έχω διαβάσει δεν μπορώ να αποφύγω 100% τη χρήση του λόγω IP Τηλεφωνίας, ψάχνοντας διάβασα διάφορα αλλά για να πω την αλήθεια χάθηκα.

    Υπάρχει δυνατότητα με κάποιο άλλο να απαλλαχθώ από αυτό που μου έστειλαν; Πως μπορώ να χρησιμοποιήσω δικό μου για το Internet; Μπορώ να βάλω μπροστά κάποιο δικό μου για το vDSL και να δίνει στη συνέχεια στο TG788 v3 για την τηλεφωνία;

    Κάθε βοήθεια δεκτή...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geobest99 : 09-12-20 στις 22:17. Αιτία: typo

  2. #2
    Εγγραφή
    09-07-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα κι απο μένα!
    Ελπίζω να μην είμαι offtopic, αλλα ήταν ότι πιο σχετικό βρήκα εδω (Aν ειναι ετσι, ας το μεταφερει ενας mod).

    Εχω στο σπιτι περιπου 16 συσκευες ( κινητα, pc's, συναγερμος, ip phone, dreambox, access points, pos, dvr ) κατα διαστηματα συνδεμενες στο δικτυο μου (σαν πολυτεκνος, και τεχνικος...), και το technicolor TG788 v3 της WIND μου κανει αρκετα "κολπα", επισης δεν ειναι gigabitικο, και δεν εχει μπαντα 5ghz...
    Aπ οτι ξερω, τα κοινα μοντεμ-ρουτερ εχουν προβλημα στην ταυτοχρονη χρηση δεδομενων απο πολλες συσκευές (πιθανον λογω επεξεργαστή?) , και υποθετω γι αυτο εχω συχνα κολληματα δικτύου, καποιων συσκευων.
    Mε βαση τα παραπανω, και με οικονομικα "πολυτεκνου.., τι θα μου προτεινατε? Η ΓΡΑΜΜΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ VOIP, και ειναι 50ρα, με συγχρονισμο περιπου στα 38.

    Υ.Γ. Επίσης, αν μπορει καποιος να μου "κανει λιγο θεωρια" με τα προβληματα διαχειρισης των modem - routers, και πως προκύπτουν θα το θελα... (ή κάποιο λινκ εδω μεσα....)

    Ευχαριστώ !!!

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kastorasgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα κι απο μένα!
    Ελπίζω να μην είμαι offtopic, αλλα ήταν ότι πιο σχετικό βρήκα εδω (Aν ειναι ετσι, ας το μεταφερει ενας mod).

    Εχω στο σπιτι περιπου 16 συσκευες ( κινητα, pc's, συναγερμος, ip phone, dreambox, access points, pos, dvr ) κατα διαστηματα συνδεμενες στο δικτυο μου (σαν πολυτεκνος, και τεχνικος...), και το technicolor TG788 v3 της WIND μου κανει αρκετα "κολπα", επισης δεν ειναι gigabitικο, και δεν εχει μπαντα 5ghz...
    Aπ οτι ξερω, τα κοινα μοντεμ-ρουτερ εχουν προβλημα στην ταυτοχρονη χρηση δεδομενων απο πολλες συσκευές (πιθανον λογω επεξεργαστή?) , και υποθετω γι αυτο εχω συχνα κολληματα δικτύου, καποιων συσκευων.
    Mε βαση τα παραπανω, και με οικονομικα "πολυτεκνου.., τι θα μου προτεινατε? Η ΓΡΑΜΜΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ VOIP, και ειναι 50ρα, με συγχρονισμο περιπου στα 38.
    Κάποιο mikrotik hac ac2 (55) θα σου έκανε δουλειά, όμως αυτό θέλει να έχεις και κάποιες γνώσεις παραπάνω για το στήσιμο.
    Μετά υπάρχουν λύσεις mesh όπως πχ τα tplink deco που είναι κοντά στα 80 ευρω (τα 2) Θα μπορούσες να βάλεις και 1 που είναι κοντά στο 50 και μετά να προσθέσεις και άλλο αν δείς οτι χρείαζεται. και είναι κάτι που μπορεί να το στήσει εύκολα κάποιος

  4. #4
    Εγγραφή
    09-07-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιο mikrotik hac ac2 (55) θα σου έκανε δουλειά, όμως αυτό θέλει να έχεις και κάποιες γνώσεις παραπάνω για το στήσιμο.
    Μετά υπάρχουν λύσεις mesh όπως πχ τα tplink deco που είναι κοντά στα 80 ευρω (τα 2) Θα μπορούσες να βάλεις και 1 που είναι κοντά στο 50 και μετά να προσθέσεις και άλλο αν δείς οτι χρείαζεται. και είναι κάτι που μπορεί να το στήσει εύκολα κάποιος
    Σ ευχαριστώ!
    Όντως όσες φορες προσπάθησα να σετάρω microtik μου βγήκε η ψυχή...
    Σκέφτομαι μια λύση ενός μοντεμ ρουτερ (αφου δεν έχω voip), που να μην θελει καποια ιδιαίτερη παραμετροποίηση. Οι γνώσεις μου περιορίζονται στο να ανοιξω καποιες πορτες, να σεταρω ip, και τετοια...

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kastorasgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ ευχαριστώ!
    Όντως όσες φορες προσπάθησα να σετάρω microtik μου βγήκε η ψυχή...
    Σκέφτομαι μια λύση ενός μοντεμ ρουτερ (αφου δεν έχω voip), που να μην θελει καποια ιδιαίτερη παραμετροποίηση. Οι γνώσεις μου περιορίζονται στο να ανοιξω καποιες πορτες, να σεταρω ip, και τετοια...
    Κάποια στιγμή θα το βρείς το voip Μπροστά σου, για αυτό σου λέω να πας σε λύση με Ethernet router ή AP

  6. #6
    Εγγραφή
    09-07-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια στιγμή θα το βρείς το voip Μπροστά σου, για αυτό σου λέω να πας σε λύση με Ethernet router ή AP
    Οποτε το modem θα δουλευει στη γραμμη, και θα δινει απο ενα πορτ στο ρουτερ, στο οποιο θα ειναι συνδεμενα ολα, συσκευές και switches.. ? Ή δεν ειναι τόσο απλό?
    Και δεν θα χω τα προβληματα ...?

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kastorasgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε το modem θα δουλευει στη γραμμη, και θα δινει απο ενα πορτ στο ρουτερ, στο οποιο θα ειναι συνδεμενα ολα, συσκευές και switches.. ? Ή δεν ειναι τόσο απλό?
    Και δεν θα χω τα προβληματα ...?
    Κάπως έτσι.
    Το tplink deco είναι στην ουσία Access point, πιο πολύ δηλάδη για το ασύρματο της υπόθεσης που απο όσο καταλαβαίνω είναι και αυτό που σε ενδιαφέρει
    Αν θές και τα καλωδιακά τότε ίσως να μην σου κάνει και να πρέπει να δεις σε κάτι σαν το Mikrotik.

    Μέτα με κάτι παραπάνω (ή και αρκετά παραπάνω) στην τιμή μπορείς να δεις και σε λύσεις asus, awm, draytek

  8. #8
    Εγγραφή
    09-07-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπως έτσι.
    Το tplink deco είναι στην ουσία Access point, πιο πολύ δηλάδη για το ασύρματο της υπόθεσης που απο όσο καταλαβαίνω είναι και αυτό που σε ενδιαφέρει
    Αν θές και τα καλωδιακά τότε ίσως να μην σου κάνει και να πρέπει να δεις σε κάτι σαν το Mikrotik.

    Μέτα με κάτι παραπάνω (ή και αρκετά παραπάνω) στην τιμή μπορείς να δεις και σε λύσεις asus, awm, draytek
    Σ ευχαριστω και παλι...
    Οπως ειπα και στην αρχη, εχω στο σπιτι περιπου 16 συσκευες ( κινητα, pc's, συναγερμος, ip phone, dreambox, access points, pos, εκτυπωτες, dvr )
    άλλες συνδεμενες με ethernet, με switches που με την σειρα τους συνδεονται στο μοντεμ, κι αλλες με wifi πανω σε 3 access point που εχω στησει.
    Οπότε, πρεπει να παμε σε ρουτερ, το οποίο όμως θα μπορει να επεξεργαστει και να διαχειρήσει ταυτοχρονα τοσες συσκευές...
    Y.Γ. Αυτη τη στιγμη τα access points δεν κανουν dhcp και τα οδηγουν ολα στο μοντεμ...

    - - - Updated - - -

    Το Asus DSL-AC55U που ειναι και μοντεμ, εχει το καταλληλο ισχυρο hardware για το σκοπο αυτό?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kastorasgr : 24-02-21 στις 00:26.

  9. #9
    Εγγραφή
    02-02-2021
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας