Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    04-12-2020
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Έχω Vodadone 50αρα vdsl. Στην άρχη δούλευαν όλα οκ αλλά μετά από 3 μήνες ξεκίνησαν οι αποσυνδέσεις στο ρούτερ... Είχα παρατηρήσει ότι μέσα στο ρούτερ στο αρχείο καταγραφής συμβάντων έγραφε ενα συγκεκριμένο μήνυμα πολλές φορές την ημέρα και τις ώρες που γινόντουσαν επαννεκινήσεις "Providing DHCP information to a requesting station has failed (H003)"

    Εν τέλη μου έστειλαν χθες νέο ρούτερ το ίδιο με πριν φυσικά και μπαίνω τώρα πάλι μέσα και βλέπω το ίδιο μήνυμα...
    Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;;
    Υπόψιν στο δίκτυο έχω access point tplink tl-wr940n συνδεδεμένο lan to lan με το H300s!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  93,5 KB 
ID: 221917

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το μήνυμα αυτό δεν έχει καμία σχέση με τις αποσυνδέσεις. Ούτε και το AP.
    Έχεις κάνει έλεγχο στην εγκατάσταση και στις πρίζες?? είναι σωστή η συνδεσμολογία??
    https://www.adslgr.com/forum/threads...27#post6094927
    Για να σε προλάβω, δεν έχει καμία σημασία αν λειτουργούσαν σωστά στην αρχή, μπορεί να ήταν στο όριο και στην συνέχεια λόγω διαφόρων παραγόντων(υγρασία, συνδέσεις, επαφές, καλωδίωση, κ.λ.π.) να ξεκίνησε το πρόβλημα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    04-12-2020
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μήνυμα αυτό δεν έχει καμία σχέση με τις αποσυνδέσεις. Ούτε και το AP.
    Έχεις κάνει έλεγχο στην εγκατάσταση και στις πρίζες?? είναι σωστή η συνδεσμολογία??
    https://www.adslgr.com/forum/threads...27#post6094927
    Για να σε προλάβω, δεν έχει καμία σημασία αν λειτουργούσαν σωστά στην αρχή, μπορεί να ήταν στο όριο και στην συνέχεια λόγω διαφόρων παραγόντων(υγρασία, συνδέσεις, επαφές, καλωδίωση, κ.λ.π.) να ξεκίνησε το πρόβλημα.
    Η συνδεσμολογία είναι σωστή και μάλιστα δεν χρησιμοποιώ καν splitter βάζω το σταθερό κατευθείαν πάνω στο ρουτερ. Τα καλώδια αλαγμένα πρόσφατα!
    Μίλησα με την εταιρία και θα έρθει κλασικά ο τεχνικός... Λες αν βάλω στεγανό κουτι με σιλικόνη στα καλώδια που συνδέεται ο ΟΤΕ με το σπίτι μου να είμαι καλυμμένος;;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xpstam : 10-12-20 στις 02:56.

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Γιατί δεν ρωτάς στο σχετικό νήμα;
    https://www.adslgr.com/forum/threads...router/page201
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xpstam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συνδεσμολογία είναι σωστή και μάλιστα δεν χρησιμοποιώ καν splitter βάζω το σταθερό κατευθείαν πάνω στο ρουτερ. Τα καλώδια αλαγμένα πρόσφατα!
    Μίλησα με την εταιρία και θα έρθει κλασικά ο τεχνικός... Λες αν βάλω στεγανό κουτι με σιλικόνη στα καλώδια που συνδέεται ο ΟΤΕ με το σπίτι μου να είμαι καλυμμένος;;
    Εκτός από την επιστροφή σήματος(για το splitter που ανέφερες) υπάρχουν και άλλες επιβαρυντικές καταστάσεις σε μία εγκατάσταση όπως π.χ. το bridge tap effect που το είχαμε αναφέρει και παλιότερα. Αν είσαι απόλυτα σίγουρος ότι όλα είναι εντάξει, ΟΚ, προχωράς παρακάτω.
    Το κουτί που λες που είναι και πως?? μια φωτογραφία θα βοηθούσε.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    04-12-2020
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός από την επιστροφή σήματος(για το splitter που ανέφερες) υπάρχουν και άλλες επιβαρυντικές καταστάσεις σε μία εγκατάσταση όπως π.χ. το bridge tap effect που το είχαμε αναφέρει και παλιότερα. Αν είσαι απόλυτα σίγουρος ότι όλα είναι εντάξει, ΟΚ, προχωράς παρακάτω.
    Το κουτί που λες που είναι και πως?? μια φωτογραφία θα βοηθούσε.
    Το κουτί δεν υπάρχει! Απλά στο ρολόι της ΔΕΗ ακριβώς δίπλα έρχονται και τα καλώδια του τηλεφώνου και από εκεί έχω ένα άλλο καλώδιο (το οποίο είναι ανθεκτικό στις υγρασίες δεν θυμάμαι πως το λένε αλλά δεν είναι απλό utp) με το οποίο φέρνω την τηλεφωνική γραμμή μέσα στο σπίτι. Κάθε φορά που έρχεται ο τεχνικός απλά μου κόβει και ενώνει αυτά τα καλώδια (τα οποία τα δικά τους είναι παλιά ) και βάζει απλά μια ταινία για μόνωση. Και λέω εγώ τώρα μήπως θα ήταν καλό να τα περάσω τα καλώδια σε ένα κουτί στεγανό (από αυτά που χρησιμοποιόυν στις συνδέσεις ρεύματος εξωτερικού χώρου) και να βάλω σιλικόνη ώστε να μονωθεί από υγρασίες η σύνδεση. Μήπως έχω αποσυνδέσεις από εκεί.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλό είναι να το κάνεις αυτό και το κυριότερο να πάρεις Scotchlok και να κάνεις τις συνδέσεις, προστατεύονται καλύτερα με το γράσσο που έχουν τα Scotchlok.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    04-12-2020
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό είναι να το κάνεις αυτό και το κυριότερο να πάρεις Scotchlok και να κάνεις τις συνδέσεις, προστατεύονται καλύτερα με το γράσσο που έχουν τα Scotchlok.
    Επειδή όπως σου είπα άλλαξα πρόσφατα καλώδια ο ηλεκτρολόγος μου έφτιαξε της επαφές και μου έβαλε scotchock. Δεν μας είχαν πει όμως ότι με τις διακλαδώσεις θα έχουμε θέμα και όταν ήρθε το 50αρι ειχα 26 μεσα στο ρουτερ και ηρθε ο τεχνικός, ο οποόιος για να κάνει μετρήσεις έκοψε τις συνδέσεις και τα έβγαλε αυτά και μου λέει θα σου βάλω άλλα πράγμα που δεν έκανε ποτέ.

    - - - Updated - - -

    Εν τέλη εσύ πιστεύεις ότι οι αποσυνδέσεις οφείλονται στις επαφές και στο bridge tap effect. Και το μήνυμα ''Providing DHCP information to a requesting station has failed (H003)" στα σφάλματα του ρούτερ που οφείλεται;;

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να αποφύγεις τα κοψίματα πάρε SCOTCHLOK 3 επαφών και βάλε ένα ζευγάρι που θα είναι στον αέρα για δοκιμές.
    Μην τους αφήσεις να κόψουν ξανά το καλώδιο, δεν παθαίνει τίποτα η σύνδεση μέσα στο SCOTCHLOK.
    Μπορείς να βάλεις και μία οριολωρίδα μέσα στο κουτί, αλλά θα πρέπει να στεγανοποιήσεις το κουτί πολύ καλά.
    Θα σου έλεγα για στεγανό κατανεμητή αλλά είναι overkill για μία σύνδεση, το καλό είναι ότι κλειδώνει, αν δεν υπάρχει πόρτα στην διάταξη που έχεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    04-12-2020
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Έχει πόρτα εκεί που βρίσκονται τα καλώδια. Θα καταφύγω σε αυτά που είπαμε με τριπλή επαφή και κουτί με μόνωση να έχω το κεφάλι μου ήσηχο.
    Από εδώ μέσα μπορείς να δεις τίποτα σχετικά με το αν έχει θέμα η ποιότητα της γραμμής ή με κάποια ρύθμιση μπορώ να ξεκλειδώσω τίποτα;;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  35,7 KB 
ID: 221988

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι αποσυνδέσεις μπορεί να οφείλονται σε πολλούς παράγοντες. Αν σιγουρευτείς ότι η εγκατάσταση είναι σωστή, οι υποψίες πέφτουν στο ρούτερ.
    Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, άλλο η αποσύνδεση(χάνεται το Internet/IP) και χωρίς να κάνεις κάτι εσύ επανασύνδεση και άλλο η επανεκκίνηση του ρούτερ, που την στιγμή εκείνη το ρούτερ σβήνει και κάνει Boot από την αρχή.

    - - - Updated - - -

    Δεν φαίνεται κάτι περίεργο, για την απόσταση που έχεις από το DSLAM.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    04-12-2020
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι αποσυνδέσεις μπορεί να οφείλονται σε πολλούς παράγοντες. Αν σιγουρευτείς ότι η εγκατάσταση είναι σωστή, οι υποψίες πέφτουν στο ρούτερ.
    Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, άλλο η αποσύνδεση(χάνεται το Internet/IP) και χωρίς να κάνεις κάτι εσύ επανασύνδεση και άλλο η επανεκκίνηση του ρούτερ, που την στιγμή εκείνη το ρούτερ σβήνει και κάνει Boot από την αρχή.

    - - - Updated - - -

    Δεν φαίνεται κάτι περίεργο, για την απόσταση που έχεις από το DSLAM.
    Δυστηχώς δεν είμαι δίπλα στο ρουτερ για να βλέπω τι παίζει εκείνη την ώρα γιατί είναι σε άλλο όροφο. Το μόνο που βλέπω όταν πάω είναι το λαμπάκι power αναμμένο και όλα τα υπόλοιπα κλειστά. Σαν να έχει κλείσει δηλαδή.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    H επανεκκίνηση μπορεί να κρύβει και πρόβλημα στο τροφοδοτικό, δοκίμασε με κάποιο άλλο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    04-12-2020
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    H επανεκκίνηση μπορεί να κρύβει και πρόβλημα στο τροφοδοτικό, δοκίμασε με κάποιο άλλο.
    Οκ θα δω τι άλλο θα κάνω. Ευχαριστώ πολύ πάντως!!

  15. #15
    Εγγραφή
    02-01-2020
    Περιοχή
    ΣΕΡΡΕΣ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓186000/↑22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRΙTZ!Box 7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xpstam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστηχώς δεν είμαι δίπλα στο ρουτερ για να βλέπω τι παίζει εκείνη την ώρα γιατί είναι σε άλλο όροφο. Το μόνο που βλέπω όταν πάω είναι το λαμπάκι power αναμμένο και όλα τα υπόλοιπα κλειστά. Σαν να έχει κλείσει δηλαδή.
    Είχα το ίδιο θέμα με εσένα φίλε κάθε 2-3 μέρες έκανε το ρουτερ επανεκκίνηση από μόνο του, δεν ξέρω ίσως να οφείλονταν στο ότι χρησιμοποιούσαν αρκετές συσκευές το WiFi, ποτέ δεν ανακάλυψα από που προερχόταν το πρόβλημα, άλλαξα ρουτερ και ησύχασα.
    https://www.speedtest.net/result/13658487605.png

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας