Σελ. 5 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 3456710 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 159
  1. #61
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κοσμοϊστορικό γεγονός παιδιά...

    Πριν από λίγο μου έφερε η ACS μια από τις δύο αποστολές που περιμένω... Ομολογώ ότι δεν περιμένα Σαββατο να κάνουν παραδόση

  2. #62
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι είσαι ειδικός που ξέρει καλύτερα από τους επιδημιολόγους;
    Γιατί οι ειδικοι ξερουν??
    Αλλά λενε το πρωι, αλλα το βράδυ! Αλλά οι μεν αλλά οι δε.
    Μασκα, κλεισμένοι μεσα (όχι όλοι) και ο Θεός να βάλει το χέρι του

  3. #63
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.669
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί οι ειδικοι ξερουν??
    Αλλά λενε το πρωι, αλλα το βράδυ! Αλλά οι μεν αλλά οι δε.
    Μασκα, κλεισμένοι μεσα (όχι όλοι) και ο Θεός να βάλει το χέρι του
    Ότι πεις

  4. #64
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοσμοϊστορικό γεγονός παιδιά... Πριν από λίγο μου έφερε η ACS μια από τις δύο αποστολές που περιμένω... Ομολογώ ότι δεν περιμένα Σαββατο να κάνουν παραδόση
    Γατάκι... Εμένα μου έφερε μία το πρωί στις 11 και τώρα βλέπω στο tracking ξεκίνησε και η δεύτερη που περίμενα για επίδοση στις 15:40!! Αμφότερες από 5/12 έφυγαν από Αθήνα ίΠ. Ράλλη δια ώρα και εμφανίστηκαν σήμερα στο τοπικό κατάστημα, η μία στις 9 και η άλλη στις 15:40 και καπάκι σε διανομέα. Το 'χουν χάσει σίγουρα εκεί..... δυο φορές στη ίδια διεύθυνση Σαββατιάτικα.....
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  5. #65
    Εγγραφή
    06-10-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gkostas2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω τουλάχιστον όσοι έχετε μπλέξει να μην πληρώσατε με κάρτα. Προσωπικά επειδή την μυρίστηκα την κατάσταση ότι παραγγελίες έχω κάνει έχουν πάει με αντικαταβολή. Αν δω ότι μου το καθυστερούν, ακυρώνω την παραγγελία και ας τα βρει το μαγαζί με την μεταφορική. Δεν θα κάτσω να σκάσω γιατί οι άλλοι είναι γύφτοι και δεν δέχονται να προσλάβουν 100-200 επιπλέον άτομα για 2-3 μήνες, να εξυπηρετήσουν τις ανάγκες των πελατών τους. Λες και δίνουν και κανά τρελό μισθό. Είναι καθαρή γυφτιά όλο αυτό που κάνουν.
    Αυτό είναι ό,τι χειρότερο.

    Στην ουσία επιβάρυνες το σύστημα με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, και αν σου τη βαρέσει το επιβαρύνεις χειρότερα και στο τέλος "νίπτω τας χείρας μου" σα να μη συνέβη τίποτα.

    Παραγγέλνω/αγοράζω online σημαίνει πληρώνω και προχωράω σε παραγγελία. ( δεν εξετάζω εδώ την εγκυρότητα του κάθε καταστήματος κλπ, υπάρχουν άπειρα καταστήματα σε όλους τους κλάδους που ΔΕΝ είναι ρεμάλια και δεν ξυπνάνε με σκοπό να σου κλεψουν τα λεφτά από αγορά που δεν θα σου παραδώσουν ποτέ )

    Όταν ως μαγαζάτορες / επιχειρηματίες λέμε και εξηγούμε στους πελάτες που εν έτη 2020 αποφάσισαν να ξυπνήσουν ( στην Ελλάδα ) πως άπαξ και φύγει από εμάς η παραγγελία τους, δυστυχώς ( και για εμάς και για αυτούς ) δεν έχουμε έλεγχο ακριβώς για το πότε θα παραδοθεί και τρώμε αρνητικές κριτικές επειδή δεν παραδόθηκε το δέμα του πελάτη στην ώρα του -- ΠΟΛΥ κακώς εννοείται -- , άσχετα αν ο πελάτης ξέχασε να γράψει πως το τηλέφωνο ΔΕΝ το σηκώνει, το κουδούνι ΔΕΝ γράφει το όνομα του, ΔΕΝ ενημέρωσε για συγκεκριμένες ώρες διαθεσιμότητας και πάει λέγοντας, μας αντιμετωπίζουν ως εξωγήινους και μας λένε πως "να προσέχετε με ποιους συνεργάζεστε" λες και έχουν τρέξει ποτέ επιχείρηση και γνωρίζουν την αγορά και το ότι το ζήτημα με τις ταχυμεταφορικές είναι ΕΝΤΕΛΩΣ τυχαίο και δεν μπορεί κανείς να ξέρει τι και πότε θα πάει στραβά.

    Έχετε λίγη παραπάνω υπομονή και μην συμπεριφέρεστε κατ'αυτόν τον τρόπο, είναι κρίμα για όσους δουλεύουν για να πακετάρουν την παραγγελία σας εγκαίρως αλλά και για τους διανομείς που τα έχουν παίξει πραγματικά και όσοι δουλεύουν, δουλεύουν στο 10000% των δυνατοτήτων τους. Είναι ασέβεια αυτό σου το post. Μεγάλη ασέβεια.

    Αν ήταν εύκολο και αποδοτικό να προσλάβουν 100-200 άτομα για 2-3 μήνες όπως λες, θα είχε γίνει. Γιατί με τέτοια νοοτροπία πελατών, θα έπρεπε να μη δουλεύουν και αυτοί που δουλεύουν ήδη και προσπαθούν να βγάλουν το φίδι από την τρύπα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην αντικαταβολή έχουμε δικαίωμα να ανοίξουμε τη συσκευασία να δούμε τι παραλαμβάνουμε?
    Τη συσκευασία του πακέτου της courier φυσικά.

    Τη συσκευασία του προϊόντος όχι.

    Στο online εμπόριο, έχεις 14 μέρες από την αγορά να επιστρέψεις το προϊόν ΑΘΙΚΤΟ, χωρίς καν να χρειαστεί να δικαιολογήσεις την πράξη σου.

    Άν το άνοιξες, δεν έχεις το δικαίωμα.

    Επίσης, σε αγορά από φυσικό κατάστημα, δεν έχεις δικαίωμα να το επιστρέψεις ακόμα και αν είναι άθικτο. Απλά οι περισσότεροι έμποροι λιανικής, εφόσον δεν έχει ανοιχτεί το προϊόν το δέχονται και στο αλλάζουν/επιστρέφουν χρήματα κλπ.

  6. #66
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brainstorm389 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι ό,τι χειρότερο.

    Στην ουσία επιβάρυνες το σύστημα με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, και αν σου τη βαρέσει το επιβαρύνεις χειρότερα και στο τέλος "νίπτω τας χείρας μου" σα να μη συνέβη τίποτα.

    Παραγγέλνω/αγοράζω online σημαίνει πληρώνω και προχωράω σε παραγγελία. ( δεν εξετάζω εδώ την εγκυρότητα του κάθε καταστήματος κλπ, υπάρχουν άπειρα καταστήματα σε όλους τους κλάδους που ΔΕΝ είναι ρεμάλια και δεν ξυπνάνε με σκοπό να σου κλεψουν τα λεφτά από αγορά που δεν θα σου παραδώσουν ποτέ )

    Όταν ως μαγαζάτορες / επιχειρηματίες λέμε και εξηγούμε στους πελάτες που εν έτη 2020 αποφάσισαν να ξυπνήσουν ( στην Ελλάδα ) πως άπαξ και φύγει από εμάς η παραγγελία τους, δυστυχώς ( και για εμάς και για αυτούς ) δεν έχουμε έλεγχο ακριβώς για το πότε θα παραδοθεί και τρώμε αρνητικές κριτικές επειδή δεν παραδόθηκε το δέμα του πελάτη στην ώρα του -- ΠΟΛΥ κακώς εννοείται -- , άσχετα αν ο πελάτης ξέχασε να γράψει πως το τηλέφωνο ΔΕΝ το σηκώνει, το κουδούνι ΔΕΝ γράφει το όνομα του, ΔΕΝ ενημέρωσε για συγκεκριμένες ώρες διαθεσιμότητας και πάει λέγοντας, μας αντιμετωπίζουν ως εξωγήινους και μας λένε πως "να προσέχετε με ποιους συνεργάζεστε" λες και έχουν τρέξει ποτέ επιχείρηση και γνωρίζουν την αγορά και το ότι το ζήτημα με τις ταχυμεταφορικές είναι ΕΝΤΕΛΩΣ τυχαίο και δεν μπορεί κανείς να ξέρει τι και πότε θα πάει στραβά.

    Έχετε λίγη παραπάνω υπομονή και μην συμπεριφέρεστε κατ'αυτόν τον τρόπο, είναι κρίμα για όσους δουλεύουν για να πακετάρουν την παραγγελία σας εγκαίρως αλλά και για τους διανομείς που τα έχουν παίξει πραγματικά και όσοι δουλεύουν, δουλεύουν στο 10000% των δυνατοτήτων τους. Είναι ασέβεια αυτό σου το post. Μεγάλη ασέβεια.

    Αν ήταν εύκολο και αποδοτικό να προσλάβουν 100-200 άτομα για 2-3 μήνες όπως λες, θα είχε γίνει. Γιατί με τέτοια νοοτροπία πελατών, θα έπρεπε να μη δουλεύουν και αυτοί που δουλεύουν ήδη και προσπαθούν να βγάλουν το φίδι από την τρύπα.
    Αν συνέβαινε τώρα αυτό για πρώτη φορά θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου δυστυχώς συμβαίνει εδώ και πολλά χρόνια. έχω ταλαιπωρηθεί άπειρες φορές με τηλεφωνικές επικοινωνίες που πάντα ερχόντουσαν και δεν ήμουν εδώ έτσι λοιπόν αποφάσισα να κάνω αυτό που συμφέρει εμένα και όχι το σωστό γιατί όσο ήμουν σωστός με λέγανε μακάκα. Όταν έχεις πληρώσει για παράδοση σπίτι σου και σε αναγκάζουν να πας να το παραλάβεις από το κατάστημα γιατί δεν σου αφαιρούν το ποσό? δεν είναι λογικό? εκμεταλλεύονται την κάψα που έχεις για να παραλάβεις αυτό που έχεις παραγγείλει. και τα καταστήματα τι έκαναν τόσο καιρό ? δέματα σπασμένα ταλαιπωρημένα και μία ζωή την πλήρωνε ο πελάτης. αυτό δεν ήταν άδικο ? δεν ήταν ασέβεια προς τον πελάτη αυτό?

  7. #67
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brainstorm389 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι ό,τι χειρότερο.

    Στην ουσία επιβάρυνες το σύστημα με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, και αν σου τη βαρέσει το επιβαρύνεις χειρότερα και στο τέλος "νίπτω τας χείρας μου" σα να μη συνέβη τίποτα.

    Παραγγέλνω/αγοράζω online σημαίνει πληρώνω και προχωράω σε παραγγελία. ( δεν εξετάζω εδώ την εγκυρότητα του κάθε καταστήματος κλπ, υπάρχουν άπειρα καταστήματα σε όλους τους κλάδους που ΔΕΝ είναι ρεμάλια και δεν ξυπνάνε με σκοπό να σου κλεψουν τα λεφτά από αγορά που δεν θα σου παραδώσουν ποτέ )

    Όταν ως μαγαζάτορες / επιχειρηματίες λέμε και εξηγούμε στους πελάτες που εν έτη 2020 αποφάσισαν να ξυπνήσουν ( στην Ελλάδα ) πως άπαξ και φύγει από εμάς η παραγγελία τους, δυστυχώς ( και για εμάς και για αυτούς ) δεν έχουμε έλεγχο ακριβώς για το πότε θα παραδοθεί και τρώμε αρνητικές κριτικές επειδή δεν παραδόθηκε το δέμα του πελάτη στην ώρα του -- ΠΟΛΥ κακώς εννοείται -- , άσχετα αν ο πελάτης ξέχασε να γράψει πως το τηλέφωνο ΔΕΝ το σηκώνει, το κουδούνι ΔΕΝ γράφει το όνομα του, ΔΕΝ ενημέρωσε για συγκεκριμένες ώρες διαθεσιμότητας και πάει λέγοντας, μας αντιμετωπίζουν ως εξωγήινους και μας λένε πως "να προσέχετε με ποιους συνεργάζεστε" λες και έχουν τρέξει ποτέ επιχείρηση και γνωρίζουν την αγορά και το ότι το ζήτημα με τις ταχυμεταφορικές είναι ΕΝΤΕΛΩΣ τυχαίο και δεν μπορεί κανείς να ξέρει τι και πότε θα πάει στραβά.

    Έχετε λίγη παραπάνω υπομονή και μην συμπεριφέρεστε κατ'αυτόν τον τρόπο, είναι κρίμα για όσους δουλεύουν για να πακετάρουν την παραγγελία σας εγκαίρως αλλά και για τους διανομείς που τα έχουν παίξει πραγματικά και όσοι δουλεύουν, δουλεύουν στο 10000% των δυνατοτήτων τους. Είναι ασέβεια αυτό σου το post. Μεγάλη ασέβεια.

    Αν ήταν εύκολο και αποδοτικό να προσλάβουν 100-200 άτομα για 2-3 μήνες όπως λες, θα είχε γίνει. Γιατί με τέτοια νοοτροπία πελατών, θα έπρεπε να μη δουλεύουν και αυτοί που δουλεύουν ήδη και προσπαθούν να βγάλουν το φίδι από την τρύπα.

    - - - Updated - - -



    Τη συσκευασία του πακέτου της courier φυσικά.

    Τη συσκευασία του προϊόντος όχι.

    Στο online εμπόριο, έχεις 14 μέρες από την αγορά να επιστρέψεις το προϊόν ΑΘΙΚΤΟ, χωρίς καν να χρειαστεί να δικαιολογήσεις την πράξη σου.

    Άν το άνοιξες, δεν έχεις το δικαίωμα.

    Επίσης, σε αγορά από φυσικό κατάστημα, δεν έχεις δικαίωμα να το επιστρέψεις ακόμα και αν είναι άθικτο. Απλά οι περισσότεροι έμποροι λιανικής, εφόσον δεν έχει ανοιχτεί το προϊόν το δέχονται και στο αλλάζουν/επιστρέφουν χρήματα κλπ.



    Φίλε μου θα διαφωνήσω...

    Η μεταφορική δεν είναι επιλογή του πελάτη αλλά του καταστηματάρχη. Άρα έστω και έμμεσα έχει ευθύνη και το κατάστημα. Όταν έκανα την παραγγελία δεν είχα την επιλογή να διαλέξω μεταφορική (το να έχουν την επιλογή για μεταφορική της επιλογής του πελάτη) οπότε αναγκαστικά τρώω στην μάπα την βλακεία της οργάνωσης π.χ της ACS... Άρα ναι θα φάει την αρνητική κριτική το κατάστημα ... Η δικαιολογία του φεύγει από μένα και πάει στην μεταφορική δεν μετράει ...
    Η Cosmodata για παράδειγμα για εντός αττικής δημιούργησε το Delivery Now ... Αύριο το πρωί θα παραλάβω κάτι πινέλα για την γυναίκα μου γιατί τα έφερε με πολιτικό αμάξι κάποιος υπάλληλος του μαγαζιού που κάνει για εντός αττικής προφανώς παραδόσεις ... Αυτός που σέβεται τους πελάτες τους και θέλει να είναι σωστός κάτι κάνει για να παραδίδονται οι παραγγελίες on time... Εγώ π.χ ως πελάτης γιατί να πληρώνω διπλά μεταφορικά για να πάρω ένα πακέτο ...επειδή δεν κάνει σωστά την δουλειά της η courier..
    Η You για παράδειγμα για αυτό μου έδωσε κουπόνι 8€ ... μπήκε μέσα στα μεταφορικά για να καλύψει την χαζομάρα της ACS...

    Οχι για μένα το κάθε κομμάτι στην αλυσίδα να κάνει σωστά την δουλειά του..Το πως δεν με ενδιαφέρει.. και υπεύθυνος είναι αυτός που δημιουργεί την αλυσίδα στα eshop είναι το eshop...

    Για αυτό ο φίλος ποιο πάνω κάνει ακύρωση .... Για αυτό μπαίνει στην λογική της αντικαταβολής που τελικά ποιο πολύ το κοστίζει αν έρθει η παραγγελία στην ώρα της...

  8. #68
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πάντως το άμεσο delivery είναι καλή φάση, προχθές μου ήρθε δέμα με ταξί (SendX) αυθημερόν.

    Οι παραδοσιακές courier είναι γραφειοκρατικοί, δυσκίνητοι δεινόσαυροι συγκριτικά...

  9. #69
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brainstorm389 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι ό,τι χειρότερο.

    Στην ουσία επιβάρυνες το σύστημα με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, και αν σου τη βαρέσει το επιβαρύνεις χειρότερα και στο τέλος "νίπτω τας χείρας μου" σα να μη συνέβη τίποτα.

    Παραγγέλνω/αγοράζω online σημαίνει πληρώνω και προχωράω σε παραγγελία. ( δεν εξετάζω εδώ την εγκυρότητα του κάθε καταστήματος κλπ, υπάρχουν άπειρα καταστήματα σε όλους τους κλάδους που ΔΕΝ είναι ρεμάλια και δεν ξυπνάνε με σκοπό να σου κλεψουν τα λεφτά από αγορά που δεν θα σου παραδώσουν ποτέ )

    Όταν ως μαγαζάτορες / επιχειρηματίες λέμε και εξηγούμε στους πελάτες που εν έτη 2020 αποφάσισαν να ξυπνήσουν ( στην Ελλάδα ) πως άπαξ και φύγει από εμάς η παραγγελία τους, δυστυχώς ( και για εμάς και για αυτούς ) δεν έχουμε έλεγχο ακριβώς για το πότε θα παραδοθεί και τρώμε αρνητικές κριτικές επειδή δεν παραδόθηκε το δέμα του πελάτη στην ώρα του -- ΠΟΛΥ κακώς εννοείται -- , άσχετα αν ο πελάτης ξέχασε να γράψει πως το τηλέφωνο ΔΕΝ το σηκώνει, το κουδούνι ΔΕΝ γράφει το όνομα του, ΔΕΝ ενημέρωσε για συγκεκριμένες ώρες διαθεσιμότητας και πάει λέγοντας, μας αντιμετωπίζουν ως εξωγήινους και μας λένε πως "να προσέχετε με ποιους συνεργάζεστε" λες και έχουν τρέξει ποτέ επιχείρηση και γνωρίζουν την αγορά και το ότι το ζήτημα με τις ταχυμεταφορικές είναι ΕΝΤΕΛΩΣ τυχαίο και δεν μπορεί κανείς να ξέρει τι και πότε θα πάει στραβά.

    Έχετε λίγη παραπάνω υπομονή και μην συμπεριφέρεστε κατ'αυτόν τον τρόπο, είναι κρίμα για όσους δουλεύουν για να πακετάρουν την παραγγελία σας εγκαίρως αλλά και για τους διανομείς που τα έχουν παίξει πραγματικά και όσοι δουλεύουν, δουλεύουν στο 10000% των δυνατοτήτων τους. Είναι ασέβεια αυτό σου το post. Μεγάλη ασέβεια.

    Αν ήταν εύκολο και αποδοτικό να προσλάβουν 100-200 άτομα για 2-3 μήνες όπως λες, θα είχε γίνει. Γιατί με τέτοια νοοτροπία πελατών, θα έπρεπε να μη δουλεύουν και αυτοί που δουλεύουν ήδη και προσπαθούν να βγάλουν το φίδι από την τρύπα.

    - - - Updated - - -



    Τη συσκευασία του πακέτου της courier φυσικά.

    Τη συσκευασία του προϊόντος όχι.

    Στο online εμπόριο, έχεις 14 μέρες από την αγορά να επιστρέψεις το προϊόν ΑΘΙΚΤΟ, χωρίς καν να χρειαστεί να δικαιολογήσεις την πράξη σου.

    Άν το άνοιξες, δεν έχεις το δικαίωμα.

    Επίσης, σε αγορά από φυσικό κατάστημα, δεν έχεις δικαίωμα να το επιστρέψεις ακόμα και αν είναι άθικτο. Απλά οι περισσότεροι έμποροι λιανικής, εφόσον δεν έχει ανοιχτεί το προϊόν το δέχονται και στο αλλάζουν/επιστρέφουν χρήματα κλπ.


    Ο καταστηματάρχης δεν φταίει, τα courier όταν τους ζητάς τα ρέστα σου λένε δεν είσαι εσύ ο πελάτης (σωστά) και τελικά μένεις χωρίς το πακέτο στο χέρι.
    Αυτός που μπορεί να τρέξει τα courier είναι αυτός που τα πληρώνει

    ΥΓ. Μπορείς και να το ανοίξεις το πακέτο και αν δεν σου κάνει να το επιστρέψεις φτάνει να μην υπάρχει κάποιο υγειονομικό θέμα πχ εσώρουχα.

  10. #70
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    15(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου θα διαφωνήσω...
    Η You για παράδειγμα για αυτό μου έδωσε κουπόνι 8€ ... μπήκε μέσα στα μεταφορικά για να καλύψει την χαζομάρα της ACS...
    Όπως έγραψα και πιο πάνω, πρόκειται για την ίδια "επιχείρηση". Η You στέλνει με δωρεάν έξοδα αποστολής για συγκεκριμένη τιμή και άνω και μάλιστα άσχετα από τον όγκο δέματος γιατί η εταιρία ανήκει στο ίδιο άτομο, δε μπήκε μέσα στα μεταφορικά :P

    Απορώ πάντως για τα τόσα πολλά παράπονα με την ACS, από όλες τις κούριερ που εχω χρησιμοποιήσει είναι η πιο σωστή και η πιο άμεση. Δε μου έχουν αργήσει πότε τίποτα ανεξαρτήτως περιόδου. Κατα πλειοψηφία όλα μου τα παραδίδουν την επόμενη μέρα ενω αν στειλω κατι με αντικαταβολή τα λεφτά τα παίρνω αρκετά γρήγορα.
    NZXT H700 BLACK | CORSAIR RM750X | GIGABYTE Z390 AORUS MASTER | INTEL I9-9900K | G.SKILL TRIDENTZ 32GB DDR4-3200MHz | EVGA GEFORCE RTX 2070 SUPER FTW3 ULTRA | SAMSUNG 960 EVO NVMe M.2 250GB | SAMSUNG 860 EVO 500GB | SAMSUNG 850 EVO 250GB | SANDISK ULTRA 3D 1TB | CORSAIR H115i PRO RGB

    "Talk about a dream, try to make it real"

  11. #71
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Και η Ιταλία έχει, έχει και νυχτερινή απαγόρευσή. Έχουμε και την Σλοβενία
    Γενικά όσοι έχουν δεί πως ανεβαίνουν τα κρούσματα το γυρνάνε σε πιο αυστηρό Mode, όπως θα κάνει τώρα η Γερμανία
    Lockdown στη Γερμανια:
    Χωρίς Sms και γραφικά αδειοχαρτα από τον εαυτό μας
    Με ανοιχτά σχολεία.
    Με ανοιχτά εμπορικά καταστήματα
    Χωρίς απαγορεύσεις από πόλη σε πόλη. κλπ
    Αυτό ισχύει επίσημα στη Γερμανία.

    Και τα "σκληρα" μετρα που λες και που ΣΚΈΦΤΟΝΤΑΙ ΙΣΩΣ να επιβάλουν ΚΑΠΟΙΑ κρατίδια και οχι ολη η χώρα είναι πολύ πιο light από τα μέτρα που έχουμε στην Ελλάδα 1,5 μηνα τώρα και θα τα πάνε έτσι οι τρομολαγνοι για πολύ καιρό ακόμα.

  12. #72
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Lockdown στη Γερμανια:
    Χωρίς Sms και γραφικά αδειοχαρτα από τον εαυτό μας
    Με ανοιχτά σχολεία.
    Με ανοιχτά εμπορικά καταστήματα
    Χωρίς απαγορεύσεις από πόλη σε πόλη. κλπ
    Αυτό ισχύει επίσημα στη Γερμανία.

    Και τα "σκληρα" μετρα που λες και που ΣΚΈΦΤΟΝΤΑΙ ΙΣΩΣ να επιβάλουν ΚΑΠΟΙΑ κρατίδια και οχι ολη η χώρα είναι πολύ πιο light από τα μέτρα που έχουμε στην Ελλάδα 1,5 μηνα τώρα και θα τα πάνε έτσι οι τρομολαγνοι για πολύ καιρό ακόμα.

    Ναι έτσι ακριβώς και τώρα τρέχουν και δε φτάνουν. Από Τετάρτη έως 10/01/2021, κλείνουν σχεδόν τα πάντα. Μόνο καταστήματα πώλησης ειδών πρώτης ανάγκης, όπως σούπερ μάρκετ και φαρμακεία, καθώς και οι τράπεζες, θα παραμείνουν ανοιχτά. Κλειστές θα παραμείνουν επιχειρήσεις, σχολεία και θα αυξηθεί η τηλεργασία. Όσο αφορά το ρεβεγιόν, κάθε νοικοκυριό μπορεί να προσκαλέσει ακόμη τέσσερα μέλη του στενού οικογενειακού κύκλου για τα Χριστούγεννα.

    https://www.in.gr/2020/12/13/world/a...10-ianouariou/

  13. #73
    Εγγραφή
    06-10-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν συνέβαινε τώρα αυτό για πρώτη φορά θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου δυστυχώς συμβαίνει εδώ και πολλά χρόνια. έχω ταλαιπωρηθεί άπειρες φορές με τηλεφωνικές επικοινωνίες που πάντα ερχόντουσαν και δεν ήμουν εδώ έτσι λοιπόν αποφάσισα να κάνω αυτό που συμφέρει εμένα και όχι το σωστό γιατί όσο ήμουν σωστός με λέγανε μακάκα. Όταν έχεις πληρώσει για παράδοση σπίτι σου και σε αναγκάζουν να πας να το παραλάβεις από το κατάστημα γιατί δεν σου αφαιρούν το ποσό? δεν είναι λογικό? εκμεταλλεύονται την κάψα που έχεις για να παραλάβεις αυτό που έχεις παραγγείλει. και τα καταστήματα τι έκαναν τόσο καιρό ? δέματα σπασμένα ταλαιπωρημένα και μία ζωή την πλήρωνε ο πελάτης. αυτό δεν ήταν άδικο ? δεν ήταν ασέβεια προς τον πελάτη αυτό?
    Από την μεριά του πελάτη, έχεις 1000 δίκια και συμφωνώ μαζί σου.

    Υπάρχουν περιπτώσεις που τρέχεις και δε φτάνεις και στο τέλος δεν βγάζεις άκρη. Εδώ δεν μπορώ να πω κάτι καθώς το έχουμε ζήσει όλοι και η ταλαιπωρία είναι σπαστικό πράγμα, ειδικά όταν δουλεύεις και έχεις 4000 υποχρεώσεις μέσα στη μέρα.

    Μία σημείωση μόνο. Δεν υπάρχει διαφορά στην χρέωση για παράδοση στο σπίτι σου σε σχέση με την παραλαβή από το κατάστημα. Ο έμπορος χρεώνεται το ίδιο ακριβώς ποσό, δεν αλλάζει κάτι. Το γιατί/αν/πότε σε αναγκάζουν να πας να το παραλάβεις από το κατάστημα είναι αλλού παπά ευαγγέλιο.

    Όπως σε όλους τους "πολέμους", διαλέγουμε τις μάχες μας, έτσι και οι μεταφορικές, είτε σε περίοδο τρελού πηξίματος όπως τώρα, είτε στα νορμάλ επίπεδα, δεν γίνεται να παραδώσουν όλα τα δέματα στην ώρα τους.

    Ενημερωτικά θα σου πω πως ένα 20-30% των πελατών ( δυστυχώς είναι ΜΕΓΑΛΟ ποσοστό ) κάνει τα εξής :

    1) Έχει λάθος όνομα στο κουδούνι και ΔΕΝ έχει ενημερώσει σχετικά
    2) Δεν ενημερώνει για την ώρα που θα είναι διαθέσιμος
    3) Δεν έχει λεφτά πάνω του τη στιγμή που έχει ζητήσει αντικαταβολή -- μικρό πρόβλημα πλέον με τα φορητά POS αλλά οι ελληνικές τράπεζες επειδή είναι αρτηριοσκληρωτικές, δεν σε αφήνουν να έχεις απεριόριστα POS, γιατί έτσι γουστάρουν. Εάν έχεις ξένη τράπεζα λύνεις τα χέρια σου αλλά και πάλι αποτελεί θέμα
    4) Ενώ επιβεβαιώνει πως θα είναι εκεί την τάδε ώρα, δεν είναι
    5) Δεν απαντάει στο τηλέφωνο του courier

    Η λίστα είναι τεράστια, και τα στοιχεία δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου ούτε από την συνεργαζόμενη courier, αλλά από δικό μας feedback με τους δικούς μας διανομείς.

    Σκέψου τώρα να έχω να παραλάβω εγώ κάτι και αρχικά να έχω επιβεβαιώσει πως θα είμαι σπίτι/στο χώρο παράδοσης στις 12-12:30. Μισή τέτοια στραβομάρα να γίνει, αν εσύ έχεις επιλέξει 13:00-13:30 να παραλάβεις ας πούμε, πας πίσω μισή ώρα. Αυτός που είναι δρομολογημένος για απόγευμα, ίσως πάει για την άλλη μέρα.

    Επίσης παίζει πάρα πολύ το να πάρουμε τηλέφωνο, να μην απαντήσει ο πελάτης ( δε θα μπορούσε προφανώς ), και να πάρει μετά και να παρακαλέσει να έρθουμε πίσω να παραδώσουμε. Δεκτό. Όμως αν ο διανομέας έχει πάει σε άλλη περιοχή, έχει μπλέξει σε κίνηση κλπ κλπ, τι γίνεται. Πάνε όλα πίσω.

    Και αυτά δυστυχώς δεν λύνονται με το να μπουν παραπάνω διανομείς γιατί είναι προβλήματα που το ποσοστό τους ΔΕΝ μειώνεται με τους παραπάνω διανομείς, ή την καλύτερη επικοινωνία από μέρους του μαγαζιού. Εδώ μας ακυρώνουν παραγγελίες που 20 λεπτά πριν είχαμε επιβεβαιώσει τηλεφωνικά και είμαστε στην ώρα μας και χτυπάμε το κουδούνι και λένε "τελικά άλλαξα γνώμη".

    Το θέμα με την αντικαταβολή και την ακύρωση της παραγγελίας, ζημιώνει ΜΟΝΟ τον έμπορο. Ο οποίος σε συντριπτικό ποσοστό, έχει κάνει την δουλειά του σωστά. Αυτό προσπαθώ να σου πω, καταλαβαίνοντας φυσικά πως είναι εκνευριστικό να κυνηγάς τον courier για να κάνει σωστά την παράδοση.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου θα διαφωνήσω...

    Η μεταφορική δεν είναι επιλογή του πελάτη αλλά του καταστηματάρχη. Άρα έστω και έμμεσα έχει ευθύνη και το κατάστημα. Όταν έκανα την παραγγελία δεν είχα την επιλογή να διαλέξω μεταφορική (το να έχουν την επιλογή για μεταφορική της επιλογής του πελάτη) οπότε αναγκαστικά τρώω στην μάπα την βλακεία της οργάνωσης π.χ της ACS... Άρα ναι θα φάει την αρνητική κριτική το κατάστημα ... Η δικαιολογία του φεύγει από μένα και πάει στην μεταφορική δεν μετράει ...
    Η Cosmodata για παράδειγμα για εντός αττικής δημιούργησε το Delivery Now ... Αύριο το πρωί θα παραλάβω κάτι πινέλα για την γυναίκα μου γιατί τα έφερε με πολιτικό αμάξι κάποιος υπάλληλος του μαγαζιού που κάνει για εντός αττικής προφανώς παραδόσεις ... Αυτός που σέβεται τους πελάτες τους και θέλει να είναι σωστός κάτι κάνει για να παραδίδονται οι παραγγελίες on time... Εγώ π.χ ως πελάτης γιατί να πληρώνω διπλά μεταφορικά για να πάρω ένα πακέτο ...επειδή δεν κάνει σωστά την δουλειά της η courier..
    Η You για παράδειγμα για αυτό μου έδωσε κουπόνι 8€ ... μπήκε μέσα στα μεταφορικά για να καλύψει την χαζομάρα της ACS...

    Οχι για μένα το κάθε κομμάτι στην αλυσίδα να κάνει σωστά την δουλειά του..Το πως δεν με ενδιαφέρει.. και υπεύθυνος είναι αυτός που δημιουργεί την αλυσίδα στα eshop είναι το eshop...

    Για αυτό ο φίλος ποιο πάνω κάνει ακύρωση .... Για αυτό μπαίνει στην λογική της αντικαταβολής που τελικά ποιο πολύ το κοστίζει αν έρθει η παραγγελία στην ώρα της...
    Όχι φίλε, δεν έχω ευθύνη εγώ που είμαι στην Αθήνα, για την ACS του Ηρακλείου. Κάνεις λάθος. Δεν γίνεται να ελέγξεις τα 400 καταστήματα και το δίκτυο μίας μεταφορικής. Όπως δεν γίνεται να έχεις σύμβαση με όλες τις μεταφορικές για να επιλέγεις με ποια από αυτές θα στείλεις τι, καθώς η τιμή που θα πάρεις δεν θα είναι τόσο καλή, και μετά θα πρέπει να αυξήσεις τα μεταφορικά σου με συνέπεια ο πελάτης να λέει : α τους μ****ες έχουν ακριβά μεταφορικά.

    Μπορεί η ACS στην περιοχή μου να σκίζει, και στην ακριβώς δίπλα περιοχή να είναι για τα μπάζα. Έχω πραγματικό παράδειγμα, ή μάλλον παραδείγματα. Σε κάποια νησιά οι τύποι είναι ό,τι νά'ναι. Είναι αγενείς ακόμα και με εμάς και παίρνουν μπρος μόνο με απειλές. Δεν γίνεται ο καταστηματάρχης να ελέγξει λοιπόν όλη την πορεία της παράδοσης του δέματος, όσο και αν το θέλουμε.

    Για ποιο λόγο λοιπόν να φάει αρνητική κριτική το κατάστημα, επειδή στο τάδε χωριό, την τάδε περιοχή, τον παίζει η εκάστοτε μεταφορική; Τι λογική είναι αυτή; Έχει το higher ground ο πελάτης και κρίνει πως "Είσαι κακός καταστηματάρχης επειδή θέλω να κάνεις καλύτερο deal με την ACS για να μου παραδίδουν σωστά τα δέματα μου"; Δεν παίζει αυτό, δυστυχώς.

    Και στο λέω γιατί έχουμε κοντέψει να πάμε αυτοπροσώπως σε κατάστημα της courier που συνεργαζόμαστε για να λύσουμε το θέμα της παράδοσης ενός δέματος, πελάτη μας, από κοντά. Όχι μία και δυο. Μαγκιά στο τηλέφωνο, "δεν ξέρουμε, είναι το δέμα στο αμάξι και θα παραδοθεί" -- πέντε μέρες αυτό --- και τέτοια. Και όταν τους τρίξαμε τα δόντια, το δέμα πήγε αμέσως. Δεν γίνεται όμως να είσαι έτσι συνεχώς ούτε να ελέγχεις εκατοντάδες παραγγελίες σε χιλιάδες σημεία, πως και αν παραδίδονται.

    Η cosmodata και πάρα πολλοί, έχουν δικούς τους courier ναι, και καλά κάνουν. Τι γίνεται όμως με καταστήματα που είναι απομακρυσμένα, στην επαρχία, που δουλεύουν με δικό τους ωράριο κλπ. Άστο, μιλάμε για καρκίνωμα. Αν για τους πελάτες μία φορά είναι πρόβλημα, για τους καταστηματάρχες είναι 100.

    Επίσης σκέψου πως είτε παραλάβει ο πελάτης είτε όχι, την αποστολή ο καταστηματάρχης την έχει χρεωθεί. Οπότε σκέψου διπλά σε ποιον βάζεις την αρνητική σου κριτική όταν γίνεται η στραβή. Αν το δέμα σου ΔΕΝ φύγει έγκαιρα και ΔΕΝ ενημερωθείς έγκαιρα από το κατάστημα, ναι, κάντους "φασαρία" κλπ. Αν όμως φύγει αυθημερόν, την επόμενη μέρα, ή τελος πάντων όταν συμφωνήθηκε, και βλέπεις πως η μεταφορική απλά κάνει τα δικά της, ε όχι δεν φταίει το κατάστημα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο καταστηματάρχης δεν φταίει, τα courier όταν τους ζητάς τα ρέστα σου λένε δεν είσαι εσύ ο πελάτης (σωστά) και τελικά μένεις χωρίς το πακέτο στο χέρι.
    Αυτός που μπορεί να τρέξει τα courier είναι αυτός που τα πληρώνει

    ΥΓ. Μπορείς και να το ανοίξεις το πακέτο και αν δεν σου κάνει να το επιστρέψεις φτάνει να μην υπάρχει κάποιο υγειονομικό θέμα πχ εσώρουχα.
    Την συσκευασία δεν μπορείς να την ανοίξεις. Η υπαναχώρηση ισχύει για προϊόντα που δεν έχουν ανοιχτεί. Αν ανοιχτεί, ο έμπορος δεν μπορεί να γνωρίζει αν/πως χρησιμοποιήθηκε.

    Αν ανοίξεις το προϊόν, ΔΕΝ είναι όπως το αγόρασες καθώς η ζελατίνα θα λείπει, ίσως η ταινία ασφαλείας, όπου υπάρχει, θα φανεί ανοιγμένη και πάει λέγοντας.

  14. #74
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Προσωπικά ούτε σε πράγματα που πουλάω (σε αγγελίες) δεν κάνω αντικαταβολές -πλέον-, γιατί είναι πολλοί πονηροί που μιλάνε με 3-4 άτομα και κατά 99% θα σε κρεμάσουν (τα έξοδα αποστολής τα χρεώνεται ο αποστολέας/πωλητής, όχι ο αγοραστής).

    Κατάθεση και αν τους αρέσει, αλλιώς face2face συναλλαγή.

  15. #75
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brainstorm389 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Την συσκευασία δεν μπορείς να την ανοίξεις. Η υπαναχώρηση ισχύει για προϊόντα που δεν έχουν ανοιχτεί. Αν ανοιχτεί, ο έμπορος δεν μπορεί να γνωρίζει αν/πως χρησιμοποιήθηκε.

    Αν ανοίξεις το προϊόν, ΔΕΝ είναι όπως το αγόρασες καθώς η ζελατίνα θα λείπει, ίσως η ταινία ασφαλείας, όπου υπάρχει, θα φανεί ανοιγμένη και πάει λέγοντας.

    Ναι ακόμα και αν το ανοίξεις, υπάρχουν συγκεκριμένες εξαιρέσεις

    Ο καταναλωτής διαθέτει προθεσμία 14 ημερολογιακών ημερών για να υπαναχωρήσει από την εξ αποστάσεως σύμβαση ή τη σύμβαση εκτός εμπορικού καταστήματος χωρίς να αναφέρει τους λόγους και χωρίς καμία επιβάρυνση.

    Η προβλεπόμενη προθεσμία υπαναχώρησης λήγει 14 ημερολογιακές ημέρες:
    α) από την ημερομηνία σύναψης της σύμβασης, για τις συμβάσεις υπηρεσιών·
    β) για τις συμβάσεις πώλησης, από την ημέρα κατά την οποία ο καταναλωτής ή ένα τρίτο μέρος το οποίο υποδεικνύεται από αυτόν, διαφορετικό από τον μεταφορέα, αποκτά τη φυσική κατοχή των αγαθών ή:
    i)από την ημέρα κατά την οποία ο καταναλωτής ή ένα τρίτο μέρος το οποίο υποδεικνύεται από αυτόν, διαφορετικό από τον μεταφορέα, αποκτά τη φυσική κατοχή του τελευταίου αγαθού, σε περίπτωση πολλών αγαθών παραγγελθέντων από τον καταναλωτή με μια παραγγελία και παραδιδόμενων χωριστά,
    ii)από την ημέρα κατά την οποία ο καταναλωτής ή ένα τρίτο μέρος το οποίο υποδεικνύεται από αυτόν, διαφορετικό από τον μεταφορέα, αποκτά τη φυσική κατοχή της τελευταίας παρτίδας ή του τελευταίου τεμαχίου, σε περίπτωση παράδοσης αγαθού αποτελούμενου από πολλές παρτίδες ή πολλά τεμάχια,
    iii)από την ημέρα κατά την οποία ο καταναλωτής ή ένα τρίτο μέρος το οποίο υποδεικνύεται από αυτόν, διαφορετικό από τον μεταφορέα, αποκτά τη φυσική κατοχή του πρώτου αγαθού, σε περίπτωση σύμβασης τακτικής παράδοσης αγαθών σε καθορισμένη χρονική περίοδο·
    γ) από την ημέρα σύναψης της σύμβασης, σε περίπτωση συμβάσεων παροχής νερού, φυσικού αερίου ή ηλεκτρικής ενέργειας, εάν δεν διατίθενται προς πώληση σε περιορισμένο όγκο ή καθορισμένη ποσότητα, παροχής τηλεθέρμανσης ή παροχής ψηφιακού περιεχομένου που δεν παρέχεται πάνω σε σταθερό μέσο.

    Εάν ο προμηθευτής δεν έχει παράσχει στον καταναλωτή τις πληροφορίες σχετικά με το δικαίωμα υπαναχώρησης η προθεσμία υπαναχώρησης λήγει 12 μήνες μετά το τέλος της αρχικής προθεσμίας υπαναχώρησης.
    Εάν ο προμηθευτής έχει παράσχει στον καταναλωτή τις πληροφορίες που προβλέπονται στην πρώτη παράγραφο εντός 12 μηνών από την ημέρα, η περίοδος υπαναχώρησης λήγει 14 ημερολογιακές ημέρες από την ημέρα που ο καταναλωτής λαμβάνει τις εν λόγω πληροφορίες.

    Εξαιρέσεις από το δικαίωμα υπαναχώρησης
    Το δικαίωμα υπαναχώρησης που προβλέπεται στα άρθρα 3ε έως 3ια του ν.2251/1994 για τις εξ αποστάσεως και εκτός εμπορικού καταστήματος συναπτόμενες συμβάσεις, δεν ισχύει όσον αφορά στις ακόλουθες περιπτώσεις:
    α) συμβάσεις υπηρεσιών μετά την πλήρη παροχή της υπηρεσίας, εάν η εκτέλεση άρχισε με την προηγούμενη ρητή συγκατάθεση του καταναλωτή, και με την εκ μέρους του αναγνώριση ότι θα απωλέσει το δικαίωμά του υπαναχώρησης μόλις η σύμβαση εκτελεσθεί πλήρως από τον προμηθευτή·
    β) την προμήθεια αγαθών ή την παροχή υπηρεσιών η τιμή των οποίων εξαρτάται από διακυμάνσεις της χρηματαγοράς τις οποίες δεν είναι δυνατόν να ελέγξει ο προμηθευτής και οι οποίες ενδέχεται να συμβούν εντός της προθεσμίας υπαναχώρησης· γ) την προμήθεια αγαθών που κατασκευάζονται σύμφωνα με τις προδιαγραφές του καταναλωτή ή σαφώς εξατομικευμένων·
    δ) την προμήθεια αγαθών τα οποία μπορούν να αλλοιωθούν ή λήγουν σύντομα·
    ε) την προμήθεια σφραγισμένων αγαθών τα οποία δεν είναι κατάλληλα προς επιστροφή, για λόγους προστασίας της υγείας ή για λόγους υγιεινής, και τα οποία έχουν αποσφραγιστεί μετά την παράδοση·
    στ) την προμήθεια αγαθών τα οποία, μετά την παράδοση, λόγω της φύσης τους, είναι αναπόσπαστα αναμεμειγμένα με άλλα στοιχεία·
    ζ) την προμήθεια οινοπνευματωδών ποτών, η τιμή των οποίων έχει συμφωνηθεί κατά τη στιγμή της σύναψης της σύμβασης πώλησης, η παράδοση των οποίων μπορεί όμως να πραγματοποιηθεί μόνο μετά από 30 ημέρες και η πραγματική τιμή των οποίων εξαρτάται από διακυμάνσεις στην αγορά, τις οποίες δεν είναι δυνατόν να ελέγξει ο προμηθευτής·
    η) συμβάσεις κατά τις οποίες ο καταναλωτής έχει ζητήσει ειδικά επίσκεψη από τον προμηθευτή με σκοπό να πραγματοποιήσει επείγουσες επιδιορθώσεις ή την εκτέλεση εργασιών συντήρησης. Εάν, στην περίπτωση τέτοιας επίσκεψης, ο προμηθευτής παράσχει υπηρεσίες επιπλέον εκείνων που ζητήθηκαν συγκεκριμένα από τον καταναλωτή ή αγαθά πέρα από τα ανταλλακτικά που χρησιμοποιήθηκαν υποχρεωτικά κατά την εκτέλεση εργασιών συντήρησης ή κατά τις επιδιορθώσεις, το δικαίωμα υπαναχώρησης εφαρμόζεται στις εν λόγω πρόσθετες υπηρεσίες ή αγαθά·
    θ) την προμήθεια σφραγισμένων ηχητικών εγγραφών ή σφραγισμένων εγγραφών βίντεο ή σφραγισμένου λογισμικού για υπολογιστές, που αποσφραγίστηκαν μετά την παράδοση·
    ι) την προμήθεια εφημερίδων και παντός είδους περιοδικών, εξαιρουμένων των συνδρομητικών συμβάσεων για την προμήθεια αυτών των εντύπων·
    ια) συμβάσεις συναφθείσες σε δημόσιο πλειστηριασμό·
    ιβ) την παροχή στέγασης πλην για σκοπούς κατοικίας, μεταφοράς αγαθών, υπηρεσιών ενοικίασης αυτοκινήτων, εστίασης ή υπηρεσιών σχετιζόμενων με δραστηριότητες αναψυχής, εάν η σύμβαση προβλέπει συγκεκριμένη ημερομηνία ή προθεσμία εκτέλεσης·
    ιγ) την προμήθεια ψηφιακού περιεχομένου μη παρεχόμενου πάνω σε υλικό μέσο, εάν η εκτέλεση ξεκίνησε με την προηγούμενη ρητή συγκατάθεση του καταναλωτή και την επιβεβαίωση εκ μέρους του ότι χάνει έτσι το δικαίωμά του υπαναχώρησης.

Σελ. 5 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 3456710 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας