Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    24-06-2007
    Περιοχή
    τρικαλα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    289
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Καλησπέρα στο φόρουμ,

    Θέλω να βγάζω το σύνολο εσόδων και εξόδων απο την αρχη του έτους εως σήμερα στο "ταμείο" που έφτιαξα με php/mysql και δεν μπορώ να βρω την σωστή σύνταξη για να μου βγάλει σωστά αποτελέσματα.ο κώδικας που έχω είναι ο εξής:

    <?PHP:
       foreach($dbh->query('SELECT SUM(poso),SUM(elaba) FROM esoda WHERE  date between  DATE_FORMAT(CURDATE() ,'%Y-01-01') AND CURDATE()')' as $row) 
    όσο και να έψαξα στα φόρα, δεν βρήκα άκρη
    'εχετε καμια ιδέα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος siakattack : 11-12-20 στις 00:15. Αιτία: διευκρινίσεις

  2. #2
    Εγγραφή
    24-06-2007
    Περιοχή
    τρικαλα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    289
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    το πρόβλημα τελικά βρίσκεται στις μονές αποστρόφους,οταν κανω το ερώτημα στο phpmyadmin , μου βγάζει κανονικά αποτέλεσμα.
    Οταν βάζω το ίδιο ερώτημα στον κώδικα php στην σελίδα, μου βγάζει άσπρη σελίδα (λάθος σύνταξη δλδ), προφανώς λόγω των δύο απόστροφων στην αρχή και το τέλος της παρένθεσης.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    868
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7530
    Βάλε κάποιο πεδίο στον πίνακα με έτος και μήνα να ζητάς αυτά στο query και όχι ημερομηνία.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Βάλε backshlash \ στις μονές αποστρόφους του query που μπερδεύονται με τις αποστρόφους της PHP, ή αν θυμάμαι καλά μπορείς να βάλεις και διπλές αποστρόφους στην PHP και μονές του query, ή εκχώρησε όλο το query string σε μια μεταβλητή πιο πάνω και μετά χρησιμοποίησε αυτή.

  5. #5
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Στο CURDATE()' μάλλον είναι λάθος ο τελευταίος χαρακτήρας που χεις βάλει. Αρκετά εύκολο φαίνεται, γενικά μη ψάχνεις και πολύ στα φόρουμ για κώδικα. Πρώτον θα πρέπει να μπαίνεις σε ένα εκατομμύριο διαφορετικά και δεύτερον δεν βοηθούν πάντα. Το stackoverflow είναι η καλύτερη λύση.

    Κώδικας:
    foreach($dbh->query('SELECT SUM(poso),SUM(elaba) FROM esoda WHERE date between DATE_FORMAT(CURDATE() ,"%Y-01-01") AND CURDATE())' as $row)
    Εάν δεν δουλέψει αυτό δοκίμασε αυτό που είπε ο gcf:
    Κώδικας:
    foreach($dbh->query('SELECT SUM(poso),SUM(elaba) FROM esoda WHERE date between DATE_FORMAT(CURDATE() ,\'%Y-01-01\') AND CURDATE())' as $row)

  6. #6
    Εγγραφή
    24-06-2007
    Περιοχή
    τρικαλα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    289
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    εψαξα το μισο Stackoverflow ( :P ) και δεν βρηκα τιποτα.Τελικα το προβλημα λυθηκε βάζοντας διπλές αποστορόφους στο query και μονές στην PHP. (thanks gcf kai Red Yonko)
    Σαν νουμπάς, σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.Επισης θα λάβω υπόψιν και τις παραπανω διαφορετικες υλοποιήσεις (μεταβλητες) για μελλοντικο hassle free coding.


Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας