Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    11-12-2020
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα,

    μιας και το DGN2200 με custom firmware έχει αρχίσει μετά από τόσα χρόνια να κάνει νερά είμαι στην αναζήτηση για στήσιμο του δικτύου στο σπίτι μου εξ αρχής.

    Για να μπορώ να μην βγάζω absolete το ότι hardware αγοραστεί ή δοθεί από κάποιον πάροχο σε περίπτωση αλλαγής ή αναβάθμισης σκεφτόμουν να παίξω με bridge mode.
    Προς το παρόν η τηλεφωνία μου δεν είναι ακόμα VoIP. Πιστεύω όμως ότι ακόμα και αν γίνει θα βρεθεί λύση.

    Η σκέψη μου είναι:

    Modem - EdgeRouter X ER-X - Unifi Switch 8 (US-8-60W) - Ubiquiti AP AC Lite

    Μιας και το DGN2200 δεν μας τα λέει καλά και ρούτερ από τον πάροχο δεν πήρα ποτέ θα χρειαστώ ένα καλό modem σε όσο πιο νορμάλ τιμή μιας και στην όποια αλλαγή παρόχου ή αναβάθμισης θα είναι κάτι που πιθανότατα να βγαίνει εκτός.

    Απο την 24αρα γραμμή που είμαστε τώρα λογικά σε 9 μήνες θα πάμε σε vdsl. Απλά θα πρέπει να γίνουν σχετικά σύντομα οι αλλαγές μιας και όπως είπα το DGN2200 δεν μας τα λέει πλέων καλά.

    Ανοιχτός σε προτάσεις και κριτικές.

    Στο σπίτι δουλεύουν ένας σκασμός απο μηχανήματα, παιχνιδομηχανές, κινητά, 3 raspberry, ΙοΤ, smart home 2 ή 3 πλατφόρμες και πάει λέγοντας. Τώρα που κοιτάω τα wifi που είναι αυτή την στιγμή συνδεδεμένα είναι 18 συσκευές.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.332
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GnF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    μιας και το DGN2200 με custom firmware έχει αρχίσει μετά από τόσα χρόνια να κάνει νερά είμαι στην αναζήτηση για στήσιμο του δικτύου στο σπίτι μου εξ αρχής.

    Για να μπορώ να μην βγάζω absolete το ότι hardware αγοραστεί ή δοθεί από κάποιον πάροχο σε περίπτωση αλλαγής ή αναβάθμισης σκεφτόμουν να παίξω με bridge mode.
    Προς το παρόν η τηλεφωνία μου δεν είναι ακόμα VoIP. Πιστεύω όμως ότι ακόμα και αν γίνει θα βρεθεί λύση.

    Η σκέψη μου είναι:

    Modem - EdgeRouter X ER-X - Unifi Switch 8 (US-8-60W) - Ubiquiti AP AC Lite

    Μιας και το DGN2200 δεν μας τα λέει καλά και ρούτερ από τον πάροχο δεν πήρα ποτέ θα χρειαστώ ένα καλό modem σε όσο πιο νορμάλ τιμή μιας και στην όποια αλλαγή παρόχου ή αναβάθμισης θα είναι κάτι που πιθανότατα να βγαίνει εκτός.

    Απο την 24αρα γραμμή που είμαστε τώρα λογικά σε 9 μήνες θα πάμε σε vdsl. Απλά θα πρέπει να γίνουν σχετικά σύντομα οι αλλαγές μιας και όπως είπα το DGN2200 δεν μας τα λέει πλέων καλά.

    Ανοιχτός σε προτάσεις και κριτικές.

    Στο σπίτι δουλεύουν ένας σκασμός απο μηχανήματα, παιχνιδομηχανές, κινητά, 3 raspberry, ΙοΤ, smart home 2 ή 3 πλατφόρμες και πάει λέγοντας. Τώρα που κοιτάω τα wifi που είναι αυτή την στιγμή συνδεδεμένα είναι 18 συσκευές.
    Γιατί να πας σε ένα adsl και όχι vdsl modem;
    Πρακτικά κάποια στιγμή θα την κάνεις την μετάβαση.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    11-12-2020
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να πας σε ένα adsl και όχι vdsl modem;
    Πρακτικά κάποια στιγμή θα την κάνεις την μετάβαση.
    Γιατί το πιθανοτερο είναι όταν θα γίνει η μετάβαση σε vdsl να μου το κάνουν voip. Εν ολίγις θα αναγκαστώ να κάνω χρήση το σκουπίδι του παρόχου και ότι έχω αγοράσει θα μου μείνει στο χέρι.
    Για αυτό η σκέψη είναι χαμηλού κόστους adsl2+ modem που να υποστιρίζει bridge mode μέχρι τότε.
    Όταν γίνει η μετάβαση θα μπεί του παρόχου.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πάρε οποιοδήποτε φθηνό ADSL Router του εμπορίου. Όλα παίζουν και σε Bridge Mode. Επίσης κοίτα σε αγγελίες μεταχειρισμένων για ADSL συσκευές των παρόχων.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.332
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GnF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί το πιθανοτερο είναι όταν θα γίνει η μετάβαση σε vdsl να μου το κάνουν voip. Εν ολίγις θα αναγκαστώ να κάνω χρήση το σκουπίδι του παρόχου και ότι έχω αγοράσει θα μου μείνει στο χέρι.
    Για αυτό η σκέψη είναι χαμηλού κόστους adsl2+ modem που να υποστιρίζει bridge mode μέχρι τότε.
    Όταν γίνει η μετάβαση θα μπεί του παρόχου.
    Σε ΟΤΕ και άλλους παρόχους μπορείς να βάλεις δικό σου εξοπλισμό και για την τηλεφωνία.
    Το voip δεν θα το αποφύγεις σε κάποια φάση.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας