Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-27 από 27
  1. #16
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρον. Σημείωσε πάντως οτι σε αυτές τις περιπτώσεις η χρησιμότητα των αλγορίθμων αυτών είναι να μπορείς να τις χρησιμοποιείς και ως βιβλιοθήκες, πχ απο κονσόλα για επιβεβαίωση ενός αρχείου ή του thunderbird για sign/ecrypt των email.
    Ναι, σχετικά με αυτό. Θα το κάνω εννοείται, απλά σκεφτόμουν κάτι άλλο. Αν έβαζα επιλογή να στείλεις ένα μήνυμα μέσω του προγράμματος από IP πιστεύεις πως θα ήταν ωραία ιδέα; Πχ θα έγραφα την IP σου στο πρόγραμμα και θα σου έστελνα κρυπτογραφημένα μηνύματα. Θα μπορούσε να δουλέψει ή θα μπλεχτώ με firewall κτλπ;

  2. #17
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.981
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, σχετικά με αυτό. Θα το κάνω εννοείται, απλά σκεφτόμουν κάτι άλλο. Αν έβαζα επιλογή να στείλεις ένα μήνυμα μέσω του προγράμματος από IP πιστεύεις πως θα ήταν ωραία ιδέα; Πχ θα έγραφα την IP σου στο πρόγραμμα και θα σου έστελνα κρυπτογραφημένα μηνύματα. Θα μπορούσε να δουλέψει ή θα μπλεχτώ με firewall κτλπ;
    Σαν το net send των windows; Δεν βλέπω το λόγο. Γενικά θα λεγα προς το παρόν άστο όπως είναι και κοίταξε να φτιάξεις πράγματα που αφορούν τον κώδικα σου (πχ tests, αν και θα πρεπε να τα χεις απο την αρχή, documentation, σχόλια) ώστε να χεις κάτι ολοκληρωμένο.

  3. #18
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Όσον αφορά τη σελίδα, πιστεύεις πως έχω παραλείψει κάτι; Εκτός από τη χρησιμότητα αυτών των αλγορίθμων. Θα έπρεπε να το εξηγήσω καλύτερα; Λείπει κάτι; Το styling δεν με νοιάζει για τέτοιο project. Προτιμώ να είναι έτσι.

  4. #19
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.981
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά τη σελίδα, πιστεύεις πως έχω παραλείψει κάτι; Εκτός από τη χρησιμότητα αυτών των αλγορίθμων. Θα έπρεπε να το εξηγήσω καλύτερα; Λείπει κάτι; Το styling δεν με νοιάζει για τέτοιο project. Προτιμώ να είναι έτσι.
    Εμένα καλή μου φαίνεται (το <h2> άλλαξε το σε <h1>). Δεν ξέρω πόσο σωστή είναι γιατί δεν είμαι front end dev. Θα βαζα links στις ορολογίες πχ στη Wikipedia (Εlliptic Curve Cryptography, PGP). Επίσης το download γιατί το κάνεις με javascript; Απλό link αρκεί να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και απο browsers χωρίς javascript.

  5. #20
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Μήπως να προσθέσω επιλογή να κρυπτογραφείς και αρχεία;

  6. #21
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.981
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως να προσθέσω επιλογή να κρυπτογραφείς και αρχεία;
    Δικό σου είναι το πρόγραμμα, εσύ ξέρεις!

    Εγώ πάντως θα το σπαγα στα δύο, ένα cli που να παίζει μέσω κονσόλας και να μπορει να δέχεται input streams κλπ, και ένα gui που θα χρησιμοποιεί το cli πρόγραμμα (ή έστω κομμάτια του) ώστε να είναι πολύ πιο ευέλικτο και αν θες να αλλάξεις κάτι να το αλλάζεις σε ένα μέρος μόνο.

    Εναλλακτικά, κάντο βιβλιοθήκη και έχε τα CLI/GUI να τα χρησιμοποιούν. Πιστεύω είναι καλή άσκηση.

  7. #22
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως θα το σπαγα στα δύο, ένα cli που να παίζει μέσω κονσόλας και να μπορει να δέχεται input streams κλπ, και ένα gui που θα χρησιμοποιεί το cli πρόγραμμα (ή έστω κομμάτια του) ώστε να είναι πολύ πιο ευέλικτο και αν θες να αλλάξεις κάτι να το αλλάζεις σε ένα μέρος μόνο.
    Όταν έλεγες για cli εννοούσες κάτι τέτοιο; Σίγουρα είναι καλή εξάσκηση αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να χρησιμεύσει.


  8. #23
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.629
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν έλεγες για cli εννοούσες κάτι τέτοιο; Σίγουρα είναι καλή εξάσκηση αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να χρησιμεύσει.

    Εξήγησε ακριβώς πως μπορεί να χρησιμεύσει και είναι πολύ καλή εξήγηση. Ίσως έχεις δει σε αγγελίες εργασίας ότι ζητάνε άτομα για προγραμματισμό για backend και για frontend, γιατί νομίζεις ότι ζητάνε διαφορετικά άτομα για το καθένα; Πολύ απλά διότι το κάθε ένα αναπτύσσεται ξεχωριστά.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    ώστε να είναι πολύ πιο ευέλικτο και αν θες να αλλάξεις κάτι να το αλλάζεις σε ένα μέρος μόνο
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  9. #24
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξήγησε ακριβώς πως μπορεί να χρησιμεύσει και είναι πολύ καλή εξήγηση. Ίσως έχεις δει σε αγγελίες εργασίας ότι ζητάνε άτομα για προγραμματισμό για backend και για frontend, γιατί νομίζεις ότι ζητάνε διαφορετικά άτομα για το καθένα; Πολύ απλά διότι το κάθε ένα αναπτύσσεται ξεχωριστά.
    Ανέφερε και κάτι για βιβλιοθήκη. Αυτό δεν κατάλαβα.

  10. #25
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.981
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανέφερε και κάτι για βιβλιοθήκη. Αυτό δεν κατάλαβα.
    Πχ αυτό που κάνεις τώρα είναι εχεις ένα γραφικό πρόγραμμα πχ Booknemonic.exe με συγκεκριμένο gui, αμφιβάλλω αν έχει πρόβλεψη για accessibility (πχ για τυφλά άτομα) κλπ με ένα GUI που δεν είναι το ιδανικό.

    Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να φτιάξεις μια βιβλιοθήκη, πχ την libbooknemonic η οποία έχει τις βασικές μεθόδους που χρειάζεσαι (πχ encrypt/decrypt).

    Απο εκεί και πέρα μπορείς να χεις μια CLI (όχι TUI που ναι σαν GUI με χαρακτήρες, όπως έδωσες το screenshot) εφαρμογή που να μπορεί να χρησιμοποιείται σε scripts με command line flags όπως πχ:

    Κώδικας:
    C:\> booknemonic.exe -encrypt file.txt
    και ένα GUI το οποίο το φτιάχνεις όπως θέλεις που κάνει την ίδια δουλειά αλλα με κουμπάκια κλπ αλλα χρησιμοποιεί την βιβλιοθήκη σου.

    Με αυτόν τον τρόπο μπορεί να χρησιμοποιείται ταυτόχρονα απο κονσόλα και απο GUI και κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά. Αντίστοιχα αν εμένα πχ δεν μου αρέσει το GUI θα μπορώ να πάρω την βιβλιοθήκη σου να την χρησιμοποιήσω σε δικό μου GUI ή πχ ακόμα και σε web σελίδα or w/e.

  11. #26
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    ένα GUI το οποίο το φτιάχνεις όπως θέλεις που κάνει την ίδια δουλειά αλλα με κουμπάκια κλπ αλλα χρησιμοποιεί την βιβλιοθήκη σου.
    Να προσθέσω ότι όταν λέμε "χρησιμοποιεί" την βιβλιοθήκη σου, δεν εννοούμε απαραίτητα ότι ζητάει από το λειτουργικό να το εκτελέσει με τις σωστές παραμέτρους, αλλά το πρόγραμμά μας καλεί απευθείας τις συναρτήσεις της βιβλιοθήκης!

    https://en.wikipedia.org/wiki/Library_(computing)

  12. #27
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Είμαι σε δίλημμα, να το κάνω αυτό ή όχι; Μου φαίνεται ενδιαφέρον, θα μου πάρει σίγουρα αρκετή ώρα καθώς δεν ξέρω τίποτα από networking. Ένα μειονέκτημα του είναι πως και οι δύο πρέπει να έχουν κάτι σαν port forward. Με την cosmote εμπόδιο ας πούμε δεν πιστεύω πως θα μπορέσω να το υλοποιήσω αυτό.

    Θα δουλεύει ως εξής:
    1) Γράφεις τα private words σου και την IP του άλλου στα text field.
    2) Μόλις δημιουργηθεί το handshake, ο καθένας ανταλλάσει public words.
    3) Γράφεις ένα μήνυμα και μόλις πατήσεις enter το κρυπτογραφεί και το στέλνει.
    4) Ο άλλος με το που το λάβει το αποκρυπτογραφεί αυτόματα και το βλέπει.

    Έτσι κανένας μεσάζοντας δεν μπορεί να διαβάσει τη συζήτηση.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pg5pzPc.png 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  12,4 KB 
ID: 223548

    Spoiler:
    btw, έβαλα και file encryption:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  r0aHm3P.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  11,7 KB 
ID: 223549

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας