Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    08-02-2013
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Draytek 2927
    Καλημέρα στο forum. Έχοντας διαβάσει (σχεδόν) όλα τα threads και μην έχοντας ακόμη βρει λύση (αν υπάρχει) έχω την παρακάτω ερώτηση, μιας και κάποιοι από εδώ μέσα έχουν ασχοληθεί αν όχι με την ίδια με αντίστοιχη περίπτωση, μπας και υπάρχει λύση:

    Κάτοχος Draytek 2760n (Delight), με Vodafone 100/10 VoIP. Έχω στην κατοχή μου πέραν του παραπάνω modem/router και ένα h300s που μου στείλανε και ένα ZTE H267a για να παίζω. Έχω κάνει τα παρακάτω και δουλεύουν:
    1. H300 πρώτο (με τηλεφωνία εκεί προφανώς)-->DMZ στο Draytek και τα πάντα συνδεδεμένα στο draytek=Όλα παίζουν σωστά με συγχρονισμό 110/10 αλλά με τα αντίστοιχα lag του h300
    2. ZTE πρώτο με bridge τη σύνδεση του internet και το Draytek να κάνει την κλήση PPP και τηλεφωνία στο ZTE. Καλύτερη (δικτυακά) λύση από την 1η, αλλά το ZTE συγχρονίζει 100/10 (10mbps Λιγότερα από την αηδία)

    Θέλω: Draytek ΠΡΩΤΟ (το οποίο συγχρονίζει παρεμπιπτόντως 110/10) και zte ή h300 δεύτερο για να πάρει μόνο την τηλεφωνία. "Βολεύομαι" με το bridge setup, αλλά αν μπορεί να γίνει θα ήθελα να κάνω χρήση του modem του draytek και να κερδίσω αυτά τα έξτρα 10mbps.

    Ότι μα ότι ρύθμιση και να έχω κάνει στο draytek το zte ή το h300 δε λένε με τίποτα να πάρουν την τηλεφωνία.

    Το ερώτημα είναι αν έχει καταφέρει κανείς να πάρει τηλέφωνο με του παρόχου μετά από το δικό μας (με draytek).

    Το ερώτημα αγγίζει τα όρια του ψυχαναγκαστικού αλλά αν κάποιος έχει κάποια ιδέα ή ακόμη αν το έχει καταφέρει θα ήθελα να τον ακούσω.

    Το 2760 είναι ωραιότατο και θέλω να αποφύγω να το πουλήσω για το πιο καινούργιο voip μοντέλο (που εδώ μέσα είδα χρήστη που το έχει κάνει να παίξει 1 σε όλα-με voda και voip)

  2. #2
    Εγγραφή
    08-02-2013
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Draytek 2927
    Έχει περάσει 1 μήνας που παιδεύομαι με τις δοκιμές και τίποτα. Προχτές άνοιξα το θέμα και σήμερα (!) βρήκα τη λύση (το σωστό συνδυασμό settings που είχε ξεφύγει από τις δοκιμές). Τελικά είτε μέσω συζητήσεων και ανταλλαγής απόψεων-συμβουλών-εμπειριών, αλλά όπως φαίνεται κάποιες φορές απλά και μόνο ανοίγοντας θέμα ( ), η λύση θα έρθει!

  3. #3
    Εγγραφή
    26-03-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elnino Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει περάσει 1 μήνας που παιδεύομαι με τις δοκιμές και τίποτα. Προχτές άνοιξα το θέμα και σήμερα (!) βρήκα τη λύση (το σωστό συνδυασμό settings που είχε ξεφύγει από τις δοκιμές). Τελικά είτε μέσω συζητήσεων και ανταλλαγής απόψεων-συμβουλών-εμπειριών, αλλά όπως φαίνεται κάποιες φορές απλά και μόνο ανοίγοντας θέμα ( ), η λύση θα έρθει!
    Φίλε μου μπορείς να μου πεις και εμένα πως θα το κάνω? Εχω ακριβώς το ίδιο setup με εσένα. Ευχαριστω

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας