Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 33
  1. #16
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Σε 9 σαν να τον έβαλαν..
    Restart?
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #17
    Εγγραφή
    07-10-2010
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    η αλλαξε ρουτερ μηπως εχει φαει κανενα κολημα το τομσον..
    Άλλαξα χθές με το zte αλλα τα ίδια έδειχνε.

  3. #18
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από samarithan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλαξα χθές με το zte αλλα τα ίδια έδειχνε.
    Ζήτησε τους 6αρι noise margin, τη προεπιλογή τους δλδ..
    Όταν ενεργοποιείται γραμμή στη φορθνετ 6αρι έχει από την αρχή..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #19
    Εγγραφή
    07-10-2010
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζήτησε τους 6αρι noise margin, τη προεπιλογή τους δλδ..
    Όταν ενεργοποιείται γραμμή στη φορθνετ 6αρι έχει από την αρχή..
    Tελικά με κλείδωσαν στο 6 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  v812 τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  52 
Μέγεθος:  56,2 KB 
ID: 222157

  5. #20
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το βλέπω λίγο ζωηρό το 6αρι σε ότι αφορά τα error vs έστω του 9 margin, αλλά μπορεί και να μην είναι τπτ..
    Παρακολούθησε το, όχι τόσο προς τα error (εκτός αν ξεπεράσουν τις χιλιάδες τα crc σε μικρό διάστημα) αλλά σε σχέση με το αν μηδενίζει το uptime (στη dsl , όχι στο internet) και δεν πάει συνεχόμενα.. Πράγμα που θα σημαίνει αποσυνδέσεις, εδώ θα φανεί και από το συγχρονισμό που θα αλλάξει..
    Πάντως το margin στο 11 στο πήγαν για κάποιο λόγο...
    Και στα πρώτα λεπτά των screenshot μέχρι το 9 την έβλεπα πιο σταθερή τη γραμμή..
    Επίσης δεν μου αρέσουν τα error seconds & το loss of signal... Το κρατάμε και αυτό..
    Να σημειωθεί εδώ ότι αν αυξάνουν και τα crc στο up είναι μια ακόμη ένδειξη για πιθανό πρόβλημα στη καλωδίωση..
    Η υπόλοιπη ταχύτητα (αν και όχι μεγάλη διαφορά & ίσως και μη εφικτή) μέχρι το νούμερο που έλεγες μπορεί να χάνεται στη καλωδίωση που λέγαμε πίσω.. Για αυτό θα πρέπει να πάρεις μέτρηση με το ρουτερ στο box.. Εκεί θα φανεί αν έχει θέμα η καλωδίωση του σπιτιού η είναι από έξω γενικότερα.. Αν δεν γίνει αυτό δεν έχει νόημα να λέμε κάτι άλλο, και ότι ανέβηκε η ταχύτητα δε σημαίνει ότι θα είναι και οκ η γραμμή..
    Και επίσης έχε και στο νου σου, ότι ναι μεν καλό ρουτεράκι το 585v8 αλλά έχει τα χρονάκια του με ότι και αν σημαίνει αυτό.. Έχω και εγώ ένα ίδιο και ξέρω τι λέω.. Ποια έκδοση fw έχεις στο Information;
    Οι τηλ.πρίζες, φιλτράκια κλπ όλα οκ;
    Τπτ θόρυβοι στο τηλέφωνο;
    Το margin αν κάνεις refresh ενώ χρησιμοποιείς το τηλέφωνο είναι σταθερό η κάνει διακυμάνσεις;
    Γενικότερα πάντως η γραμμή σου είναι για ~20αρι σε ταχύτητα αν η περιοχή είναι αραιοκατοικημένη και όλα στη καλωδίωση είναι αλφάδι.. Έχω γραμμή με ίδιες συνθήκες γι'αυτό το λέω.. Αλλά δεν μπορούμε να είμαστε και ακριβείς, οπότε κρατάμε μικρό καλάθι καθώς παίζουν διάφορα ρόλο.. Ελπίζω να μη σε βραχυκύκλωσα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 15-12-20 στις 05:28.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #21
    Εγγραφή
    07-10-2010
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βλέπω λίγο ζωηρό το 6αρι σε ότι αφορά τα error vs έστω του 9 margin, αλλά μπορεί και να μην είναι τπτ..
    Παρακολούθησε το, όχι τόσο προς τα error (εκτός αν ξεπεράσουν τις χιλιάδες τα crc σε μικρό διάστημα) αλλά σε σχέση με το αν μηδενίζει το uptime (στη dsl , όχι στο internet) και δεν πάει συνεχόμενα.. Πράγμα που θα σημαίνει αποσυνδέσεις, εδώ θα φανεί και από το συγχρονισμό που θα αλλάξει..
    Πάντως το margin στο 11 στο πήγαν για κάποιο λόγο...
    Και στα πρώτα λεπτά των screenshot μέχρι το 9 την έβλεπα πιο σταθερή τη γραμμή..
    Επίσης δεν μου αρέσουν τα error seconds & το loss of signal... Το κρατάμε και αυτό..
    Να σημειωθεί εδώ ότι αν αυξάνουν και τα crc στο up είναι μια ακόμη ένδειξη για πιθανό πρόβλημα στη καλωδίωση..
    Η υπόλοιπη ταχύτητα (αν και όχι μεγάλη διαφορά & ίσως και μη εφικτή) μέχρι το νούμερο που έλεγες μπορεί να χάνεται στη καλωδίωση που λέγαμε πίσω.. Για αυτό θα πρέπει να πάρεις μέτρηση με το ρουτερ στο box.. Εκεί θα φανεί αν έχει θέμα η καλωδίωση του σπιτιού η είναι από έξω γενικότερα.. Αν δεν γίνει αυτό δεν έχει νόημα να λέμε κάτι άλλο, και ότι ανέβηκε η ταχύτητα δε σημαίνει ότι θα είναι και οκ η γραμμή..
    Και επίσης έχε και στο νου σου, ότι ναι μεν καλό ρουτεράκι το 585v8 αλλά έχει τα χρονάκια του με ότι και αν σημαίνει αυτό.. Έχω και εγώ ένα ίδιο και ξέρω τι λέω.. Ποια έκδοση fw έχεις στο Information;
    Οι τηλ.πρίζες, φιλτράκια κλπ όλα οκ;
    Τπτ θόρυβοι στο τηλέφωνο;
    Το margin αν κάνεις refresh ενώ χρησιμοποιείς το τηλέφωνο είναι σταθερό η κάνει διακυμάνσεις;
    Γενικότερα πάντως η γραμμή σου είναι για ~20αρι σε ταχύτητα αν η περιοχή είναι αραιοκατοικημένη και όλα στη καλωδίωση είναι αλφάδι.. Έχω γραμμή με ίδιες συνθήκες γι'αυτό το λέω.. Αλλά δεν μπορούμε να είμαστε και ακριβείς, οπότε κρατάμε μικρό καλάθι καθώς παίζουν διάφορα ρόλο.. Ελπίζω να μη σε βραχυκύκλωσα..
    για δες αυτό, Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χ1122ωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  83,1 KB 
ID: 222226αντε τώρα να μου εξηγήσεις γιατί δεν συνχρονίζει παραπάνω απο τα 16, και να με πείσεις οτι δεν φταεί το δίκτυο τους

    - - - Updated - - -

    Και το κουφό, μόλις πάρεις τηλέφωνο κάνει σύντομη αποσύνδεση, και μετά ξεκινάει έτσιΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  11224τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  55,8 KB 
ID: 222232

    Τις πταεί;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος samarithan : 16-12-20 στις 19:09.

  7. #22
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Αν όντως τα πράγματα είναι όπως τα έγραψες, πρέπει να δεις την εσωτερική σου καλωδίωση..
    Αν δηλαδή συμβαίνει όταν κάνεις χρήση του τηλεφώνου..
    Πάμε άλλη μια..
    -Ακούς τίποτα θορύβους όταν σηκώνεις το τηλέφωνο;
    -Φιλτράκια κλπ στα τηλέφωνα υπάρχουν;
    -Το ρουτερ είναι στη κεντρική πρίζα;
    Για κάνε το εξής βγάλε όλα τα τηλέφωνα, άσε μόνο το ρουτερ και πάρε από κινητό στο σταθερό..Παράλληλα κάνε συνεχώς refresh τη σελίδα με τα στατιστικά.. Το noise margin κάνει διακυμάνσεις & τα error αυξάνονται;
    Επίσης δεν είπες ποια έκδοση fw έχεις στο Information..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #23
    Εγγραφή
    07-10-2010
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν όντως τα πράγματα είναι όπως τα έγραψες, πρέπει να δεις την εσωτερική σου καλωδίωση..
    Αν δηλαδή συμβαίνει όταν κάνεις χρήση του τηλεφώνου..
    Πάμε άλλη μια..
    -Ακούς τίποτα θορύβους όταν σηκώνεις το τηλέφωνο; Oχι
    -Φιλτράκια κλπ στα τηλέφωνα υπάρχουν; ναι αλλάχτηκαν με καινούργια για τον φόβο των ιουδαίων, μαζι με τα καλώδια
    -Το ρουτερ είναι στη κεντρική πρίζα; ναι
    Για κάνε το εξής βγάλε όλα τα τηλέφωνα, άσε μόνο το ρουτερ και πάρε από κινητό στο σταθερό..Παράλληλα κάνε συνεχώς refresh τη σελίδα με τα στατιστικά.. Το noise margin κάνει διακυμάνσεις & τα error αυξάνονται; Oχι
    Επίσης δεν είπες ποια έκδοση fw έχεις στο Information..την τελευταίαΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  111τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  44,1 KB 
ID: 222287
    Σήμερα όταν γύρισα απο την δουλειά, είχα συγχρονίσει rock stable στα 7 mbps με runtime12 ώρες, το έκανα restart συγχρόνισε στα 15,8 αλλα με αποσυνδέσεις
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  12333211ρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  56,6 KB 
ID: 222288
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος samarithan : 17-12-20 στις 20:21. Αιτία: 1234569

  9. #24
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Δεν θέλω να πιστεύω ότι την έχει ακούσει το ρουτερ, αλλά σε αυτό το στάδιο θα έπρεπε να πάρεις μέτρηση κατευθείαν από το box/κατανεμητή με το ρουτερ ώστε να δεις αν τρέχει κάτι μέσα η έξω από το σπίτι.. Είναι ο πιο ακριβής τρόπος για να μπορέσεις να πας παρακάτω και να το ψάξει ο πάροχος..
    Όσο υπάρχει η αμφιβολία για την εσωτερική καλωδίωση άκρη δε θα βγάζεις..
    Και επιστρέφουμε στο γιατί σου είχαν βάλει 11αρι noise margin.. Και εξού και η πτώση της ταχύτητας..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #25
    Εγγραφή
    07-10-2010
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλω να πιστεύω ότι την έχει ακούσει το ρουτερ, Δεν είναι θέμα ρούτερ, και με άλλο που δοκίμασα τα ίδια είχα
    αλλά σε αυτό το στάδιο θα έπρεπε να πάρεις μέτρηση κατευθείαν από το box/κατανεμητή με το ρουτερ ώστε να δεις αν τρέχει κάτι μέσα η έξω από το σπίτι.. Δεν είναι γραμμής κατανεμητή - μπρίζας, έχω τραβήξει καινούργια εξωτερική γραμμή περίπου 6 μέτρα ισόγειο με πρώτο όροφο
    Είναι ο πιο ακριβής τρόπος για να μπορέσεις να πας παρακάτω και να το ψάξει ο πάροχος..
    Όσο υπάρχει η αμφιβολία για την εσωτερική καλωδίωση Δεν είναι θέμα εσωτερικής καλωδίωσης, η καινούργια γραμμή που τράβηξα δίνει στην μοναδική μπρίζα του σπιτιού με συνδεσμολογία μπρίζα-σπλίτερ-φίλτρο-σταθερό τηλέφωνο για το σταθερό και για το ίντερνετ μπρίζα-σπλίτερ-ρούτερ άκρη δε θα βγάζεις..
    Και επιστρέφουμε στο γιατί σου είχαν βάλει 11αρι noise margin.. Εννοείς στο snr margin στο upload? ποιά τιμή πρέπει να έχει εκεί;Και εξού και η πτώση της ταχύτητας..
    Το firmware που φόραγε το ρούτερ ήταν της μαμάς φορθνετΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FIRMWARE 8.2.7.8.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  42,5 KB 
ID: 222299, και ψάχνοντας βρήκα εδώ
    https://avclub.gr/forum/showthread.p...eric-Firmware?
    ένας που το φλασάρισε με το αμερικάνικο, πράγμα το οποίο έκανα και εγώ και πλέον έχω αυτά:Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  a τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  53,7 KB 
ID: 222300
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  faωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  40,9 KB 
ID: 222301
    σταθερότατα προς το παρόν

  11. #26
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Τώρα την έκανες την αναβάθμιση;
    Δες το, αν και δεν νομίζω να είναι από αυτό..
    Αν πάντως έχεις τραβήξει νέο καλώδιο όπως λες ( τι καλώδιο αλήθεια; ) τότε επέμεινε στο πάροχο για επίλυση..
    Να το δώσει σε οτε για έλεγχο χαλκού..
    Το noise margin λέω στο down που στο είχαν πάει στο 11, για να είναι πιο σταθερή η γραμμή και να μη βασανίζεσαι..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #27
    Εγγραφή
    07-10-2010
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα την έκανες την αναβάθμιση;
    Δες το, αν και δεν νομίζω να είναι από αυτό..
    Αν πάντως έχεις τραβήξει νέο καλώδιο όπως λες ( τι καλώδιο αλήθεια; ) τότε επέμεινε στο πάροχο για επίλυση..
    Να το δώσει σε οτε για έλεγχο χαλκού..
    Το noise margin λέω στο down που στο είχαν πάει στο 11, για να είναι πιο σταθερή η γραμμή και να μη βασανίζεσαι..
    Δεν το ψάχνω άλλο είναι σίγουρο οτι αυτοί ΄΄εχουν θέμα με το δίκτυό τους, το προηγούμενο Σάββατο μας άφησαν χωρίς ίντερνετ απο το πρωϊ εως το μεσημέρι, σήμερα η μισή Ελευθερούπολή έχει και όσοι έχουν φορθνετ όχι , ΄τρα μόλις ήρθε εδώ και 10 λεπτά!
    Άρα τί να λέμε και τι να ψάχνουμε...
    ΕΛΛΆΔΑ 2021

  13. #28
    Εγγραφή
    07-10-2010
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.
    Επειδή μου την είχε δώσει για τα καλά η κατάστασή μου, όσο αφορά την ταχύτητα, πήγα και πήρα αυτό το ρουτεράκι Αsus dsl Ν14u
    Το συνδέω κανονικά και καρφώνω κατευθείαν snr margin 3 απο 6 που ήμουν με τα εξής settings
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  settings.png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  119,4 KB 
ID: 222779.
    Αποτέλεσμα
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  snr 3 Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  117,5 KB 
ID: 222780
    Aντε λέω να το βάλω 2 απο 3 που ήταν
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  snr 1 Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  144,2 KB 
ID: 222781
    Τι κάνω τώρα; Να το πειράξω παραπάνω;
    Το άφησα στο snr margin 3 με 0 λάθη crc, γιατί στο snr margin 1 με έβγαζε 400 λάθη crc.

  14. #29
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    που το βρηκες το ρουτερακι αυτο??το ειχα παρει πιο παλια..

  15. #30
    Εγγραφή
    07-10-2010
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    που το βρηκες το ρουτερακι αυτο??το ειχα παρει πιο παλια..
    Mεταχειρισμένο απο ινσόμνια.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας