Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Στον διαθέσιμό μου χρόνο, μου αρέσει να κάθομαι και να πειραματίζομαι στο Visual Studio. Γενικά, από πάντα μου άρεσαν τα softwares και ήθελα να κάτσω να μάθω πως γίνεται η δουλειά. Αφού, έκατσα τα τελευταία 2 χρόνια, μπορώ να πω πως πλέον έχω αυτή την ικανότητα. Αν και μου αρέσει βέβαια να με αποκαλώ αιώνιο beginner, καθώς πάντα υπάρχει κάτι καινούργιο να μάθεις.

    Το τελευταίο καιρό, μου αρέσει να δημοσιεύω τα προγραμμάτα που φτιάχνω σαν open-source. Για παράδειγμα αυτό το καιρό δουλεύω σε αυτό εδώ: instatistic.org. Είναι μια ιδέα που μου ήρθε επειδή παρατήρησα πως λείπει από το ίντερνετ. Φυσικά και είναι beta αυτό, πρέπει να προστεθεί πολύ πράμα ακόμη. Προτιμώ open source διότι δείχνει απευθείας απόδειξη στον άλλο πως δεν κρύβεις τίποτα το ύποπτο.

    Και τώρα ρωτώ τους έμπειρους του προγραμματισμού, έχει σημασία η εικόνα σου στο github; Για παράδειγμα, όταν μεθαύριο θα πάω σε μια δουλειά, μπορώ να δείξω το github μου και να βγάλουν τα ανάλογα συμπεράσματα; Υπάρχει αυτό που λέμε αγορά προγραμμάτων; Αν ναι αξίζει να τα πουλάς ή να κρατάς την εικόνα σου στο github;

  2. #2
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον διαθέσιμό μου χρόνο, μου αρέσει να κάθομαι και να πειραματίζομαι στο Visual Studio. Γενικά, από πάντα μου άρεσαν τα softwares και ήθελα να κάτσω να μάθω πως γίνεται η δουλειά. Αφού, έκατσα τα τελευταία 2 χρόνια, μπορώ να πω πως πλέον έχω αυτή την ικανότητα. Αν και μου αρέσει βέβαια να με αποκαλώ αιώνιο beginner, καθώς πάντα υπάρχει κάτι καινούργιο να μάθεις.

    Το τελευταίο καιρό, μου αρέσει να δημοσιεύω τα προγραμμάτα που φτιάχνω σαν open-source. Για παράδειγμα αυτό το καιρό δουλεύω σε αυτό εδώ: instatistic.org. Είναι μια ιδέα που μου ήρθε επειδή παρατήρησα πως λείπει από το ίντερνετ. Φυσικά και είναι beta αυτό, πρέπει να προστεθεί πολύ πράμα ακόμη. Προτιμώ open source διότι δείχνει απευθείας απόδειξη στον άλλο πως δεν κρύβεις τίποτα το ύποπτο.

    Και τώρα ρωτώ τους έμπειρους του προγραμματισμού, έχει σημασία η εικόνα σου στο github; Για παράδειγμα, όταν μεθαύριο θα πάω σε μια δουλειά, μπορώ να δείξω το github μου και να βγάλουν τα ανάλογα συμπεράσματα; Υπάρχει αυτό που λέμε αγορά προγραμμάτων; Αν ναι αξίζει να τα πουλάς ή να κρατάς την εικόνα σου στο github;
    Εξαρτάται ποιος βλέπει το βιογραφικό σου. Μπορώ να σου εγγυηθώ ότι οι περισσότερες εταιρίες στο Βέλγιο που ψάχνουν για consultants και οι recruiter είναι πανάσχετοι δεν θα το κοιτάξουν καν. Εδώ δεν μπορούν να καταλάβουν άλλα βασικά. Στην Ελλάδα που μίλησα φέτος με κάτι πρώην συναδέρφους τα ίδια χάλια άσε που τους λυπήθηκα πολλούς καθώς είχαν μείνει στο μεσαιώνα.

    Σοβαρές εταιρείες που ζητάνε καλούς προγραμματιστές ή ανθρώπους με μέλλον θα κοιτάξουν γιατί θεωρείτε κάπως περίεργο πχ να μην έχεις τίποτα στο github. Και δεν ειναι ότι πρέπει να έχεις repos όσο activity. Αν πάντως θες να δουλέψεις σοβαρά και δεν θες να βρεθείς στο Αμερικά ή σε καμιά άλλη ξένη χώρα, τότε κοιτα το remote.

    Εγώ πάντα κοίταζα σαν hiring manager.

  3. #3
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Στην Ελλάδα έχω ακούσει κι εγώ πως είναι πολύ άσχημα τα πράγματα. Consultants και recruiters δεν ξέρω τι είναι να σου πω την αλήθεια, αλλά φανταζόμουν από πριν τέτοιους όρους για δουλειά προγραμματιστή στο εξωτερικό. Όσο για το remote, είναι προφανώς η καλύτερη επιλογή. Μιας και φαίνεσαι ψαγμένος, μια συνέντευξη για να με προσλάβουν πως ακριβώς γίνεται; Δηλαδή τι ερωτήσεις θα μου κάνουν σχετικές με το αν γνωρίζω το επάγγελμα;

  4. #4
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Recruiter είναι αυτός που ψάχνει για εργαζόμενους για την εταιρεία του (συνήθως hr) ή για άλλες εταιρείες επαμοιβή. Κατά βάση είναι πωλητές ειδικά στην 2η κατηγορία.

    Consultant είναι πχ ο προγραμματιστής (όχι μόνο) που δουλεύει σε άλλη εταιρεία από αυτή που δουλεύει. Ανάλογα με το πως το βλέπει ο καθένας, λέγεται και body shopping.


    Στην Ελλάδα πολλές εταιρείες πληροφορικής έχουν αποφασίσει να το παίξουν η Ινδία της Ευρώπης όπως γίνεται και γενικά στα Βαλκάνια, Ουκρανία και τις Βαλτικές χώρες. Μικρότεροι μισθοί, σχετικά καλή εκπαίδευση και μεγιστες 2ώρες διαφορές. Καμιά φορά σαν consulting αν και κυρίως σαν outsourcing.


    Όλα είναι σχετικά καλά καταγεγραμένα αν δεν ξέρεις τις έννοιες.
    Spoiler:
    Γενικά, στο έχω γράψει και παλαιότερα για την αναζήτηση. Κοίταξα έτσι για την πόρωση την αναζήτηση με σκέτες τις λέξεις και στα πρώτα 3 που έλαβα είχε τις έννοιες.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αυτό το ινστατιστικ είναι πολύ όμοιο με το άλλο που έχεις κάνει ποστ εδώ για την κρυπτογράφηση, τουλάχιστον το UI
    κάποιος που θα τον ενδιέφερε θα σου ζητούσε να αλλάξεις τουλάχιστον το UI,

  6. #6
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το ινστατιστικ είναι πολύ όμοιο με το άλλο που έχεις κάνει ποστ εδώ για την κρυπτογράφηση, τουλάχιστον το UI
    κάποιος που θα τον ενδιέφερε θα σου ζητούσε να αλλάξεις τουλάχιστον το UI,
    Γιατί έχει σημασία αν είναι παρόμοιο το UI;

  7. #7
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.986
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τελευταίο καιρό, μου αρέσει να δημοσιεύω τα προγραμμάτα που φτιάχνω σαν open-source. Για παράδειγμα αυτό το καιρό δουλεύω σε αυτό εδώ: instatistic.org. Είναι μια ιδέα που μου ήρθε επειδή παρατήρησα πως λείπει από το ίντερνετ. Φυσικά και είναι beta αυτό, πρέπει να προστεθεί πολύ πράμα ακόμη. Προτιμώ open source διότι δείχνει απευθείας απόδειξη στον άλλο πως δεν κρύβεις τίποτα το ύποπτο.
    Ένα απο τα σημαντικά skills που πρέπει να αναπτύξεις είναι να μπορείς να δεις αν όντως μια ιδέα είναι καινούργια ή έχει υλοποιηθεί πολλές φορές, πχ εδώ έχει 84 αποτελέσματα:

    https://github.com/search?q=instagram+statistics

    Επίσης απόφευγε όρους που δεν μπορείς να εξηγήσεις, για παράδειγμα τι σημαίνει deep; Είναι απλά statistics αυτά που εμφανίζεις.



    Και τώρα ρωτώ τους έμπειρους του προγραμματισμού, έχει σημασία η εικόνα σου στο github; Για παράδειγμα, όταν μεθαύριο θα πάω σε μια δουλειά, μπορώ να δείξω το github μου και να βγάλουν τα ανάλογα συμπεράσματα; Υπάρχει αυτό που λέμε αγορά προγραμμάτων; Αν ναι αξίζει να τα πουλάς ή να κρατάς την εικόνα σου στο github;
    Μετράει σίγουρα στην αρχή που δεν έχεις εμπειρία. Αλλα μετράει περισσότερο το πως παρουσιάζεις ένα repo. Πχ αν χρησιμοποιείς unit testing, continuous integration, το πόσο κατανοητός και style conforming είναι ο κώδικας σου, το documentation κλπ και πολύ λιγότερο η υλοποίηση.

    Απο την στιγμή που αρχίσεις να αποκτάς εργασιακή εμπειρία, τα github projects σου μετράνε πολύ λιγότερο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί έχει σημασία αν είναι παρόμοιο το UI;
    Δεν έχει τόση σημασία το να είναι παρόμοιο, αλλα όταν παρουσιάζεις statistics καλό είναι να κάνεις κάποιο human intuitive visualization. Πχ pie charts για ποσοστά ή ιστογράμματα, ιστορικά γραφήματα κλπ.

  8. #8
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα απο τα σημαντικά skills που πρέπει να αναπτύξεις είναι να μπορείς να δεις αν όντως μια ιδέα είναι καινούργια ή έχει υλοποιηθεί πολλές φορές, πχ εδώ έχει 84 αποτελέσματα:

    https://github.com/search?q=instagram+statistics
    Τα είδα κι εγώ αυτά. Κανένα όμως δεν κάνει αυτό που κάνω εγώ. Ζητάω όλες τις σημαντικές πληροφορίες από το account σου και αρχίζω και αναλύω, δεν εξετάζω το public instagram account σου. Από τότε που το facebook επέτρεψε να κατεβάζουμε όλες τις πληροφορίες μας, δεν είδα κανέναν να ασχοληθεί πάνω σε ένα τέτοιο project. Ίσως και να μην έχω ψάξει καλά. Δεν ξέρω αν είναι όντως σκιλλ αυτό που λες. Αν είναι να κάθομαι να ψάχνω αν υπάρχει κάτι που θέλω να φτιάξω καήκαμε. Πάει όλος ο ενθουσιασμός.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.986
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα είδα κι εγώ αυτά. Κανένα όμως δεν κάνει αυτό που κάνω εγώ. Ζητάω όλες τις σημαντικές πληροφορίες από το account σου και αρχίζω και αναλύω, δεν εξετάζω το public instagram account σου. Από τότε που το facebook επέτρεψε να κατεβάζουμε όλες τις πληροφορίες μας, δεν είδα κανέναν να ασχοληθεί πάνω σε ένα τέτοιο project. Ίσως και να μην έχω ψάξει καλά. Δεν ξέρω αν είναι όντως σκιλλ αυτό που λες. Αν είναι να κάθομαι να ψάχνω αν υπάρχει κάτι που θέλω να φτιάξω καήκαμε. Πάει όλος ο ενθουσιασμός.
    Δες αυτό που κάνει αυτό που λες:

    https://github.com/t0xic-m/instagram_json_viewer

    Έχει και ένα παράδειγμα visualisation που έδωσα παραπάνω.

    Για το τελευταίο, σίγουρα όσο μαθαίνεις δεν χρειάζεται, και είναι και πολύ δύσκολο skill. Αν το αναπτύξεις όπως και μπορείς να τα εντοπίζεις μπορείς να φτιάχνεις κάτι καλύτερο! Πχ δες πως θα μπορούσες να βελτιώσεις επ αυτού περισσότερο απο το να παρουσιάζεις απλά στατιστικά.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Πάντως εγώ δεν πιστεύω ότι χρειάζεται η ιδέα να είναι πρωτοπόρα. Εγώ είχα μάθει πολλά φτιάχνοντας πράγματα που υπήρχαν σε κάποιο βαθμό και με βοήθησαν να μάθω. Τότε όμως δεν είχαμε GitHub.

    Για παράδειγμα είχα φτιάξει μια εφαρμογή που μετραγε όλα τα keystroke και mode movements. Φαίνεται εύκολο αλλά έμαθα πολλά και δεν ήταν πολύ γνωστό το πώς μπορείς να το κάνεις. Θυμάμαι τότε ότι κάποιος θεός μου εξήγησε κάποια advanced πράγματα για το λειτουργικό σύστημα και πως φορτώνονται οι DLL. Άσε που δεν είμαι καλός στις ιδέες. Επίσης είμαι χαλιας στο front end, και έτσι δεν ασχολήθηκα πολλά με HTML. Θεωρώ όμως ότι το back end είναι πολύ ζορικο και χρειάζεται διαφορετικό μυαλό. Αν και το UI βοηθάει, αν η ιδέα είναι καλή τα αναδείξει την δυναμική στο backend, αν αυτός είναι ο στόχος.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.986
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εγώ δεν πιστεύω ότι χρειάζεται η ιδέα να είναι πρωτοπόρα. Εγώ είχα μάθει πολλά φτιάχνοντας πράγματα που υπήρχαν σε κάποιο βαθμό και με βοήθησαν να μάθω. Τότε όμως δεν είχαμε GitHub.

    Για παράδειγμα είχα φτιάξει μια εφαρμογή που μετραγε όλα τα keystroke και mode movements. Φαίνεται εύκολο αλλά έμαθα πολλά και δεν ήταν πολύ γνωστό το πώς μπορείς να το κάνεις. Θυμάμαι τότε ότι κάποιος θεός μου εξήγησε κάποια advanced πράγματα για το λειτουργικό σύστημα και πως φορτώνονται οι DLL. Άσε που δεν είμαι καλός στις ιδέες. Επίσης είμαι χαλιας στο front end, και έτσι δεν ασχολήθηκα πολλά με HTML. Θεωρώ όμως ότι το back end είναι πολύ ζορικο και χρειάζεται διαφορετικό μυαλό. Αν και το UI βοηθάει, αν η ιδέα είναι καλή τα αναδείξει την δυναμική στο backend, αν αυτός είναι ο στόχος.
    Σίγουρα όταν μαθαίνεις δεν χρειάζεται (το γραψα και παραπάνω) να πρωτοπορείς, αλλα τότε δεν τα δημοσιεύεις online, εκτός αν κάνει κάτι που τα άλλα δεν κάνουν και δικαιολογείται αυτό, ή ίσως σαν portfolio.

    Ανάλογα με την εφαρμογή, αλλα πολλές φορές η πρωτοπορία είναι στο πως παρουσιάζεται κάτι που βγάζει νόημα στον άνθρωπο. Πάρε για παράδειγμα τα στατιστικά για την covid, ανάλογα το πως θα τα κάνεις visualize θα λες διαφορετικό story.

  12. #12
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα όταν μαθαίνεις δεν χρειάζεται (το γραψα και παραπάνω) να πρωτοπορείς, αλλα τότε δεν τα δημοσιεύεις online, εκτός αν κάνει κάτι που τα άλλα δεν κάνουν και δικαιολογείται αυτό, ή ίσως σαν portfolio.

    Ανάλογα με την εφαρμογή, αλλα πολλές φορές η πρωτοπορία είναι στο πως παρουσιάζεται κάτι που βγάζει νόημα στον άνθρωπο. Πάρε για παράδειγμα τα στατιστικά για την covid, ανάλογα το πως θα τα κάνεις visualize θα λες διαφορετικό story.
    Δεν ξέρω τι εννοείς δημοσιευση αλλά σε ένα GitHub profile, 90% είναι σκουπίδι αλλά αυτά δεν τα αναφέρεις στο πορτοφόλιο ή πχ στην GitHub profile σελίδα. Φαντάζομαι με δημοσίευση εννοείς, επίσημες αναφορές, αυτές που θα έβαζες σε βιογραφικό.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.986
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι εννοείς δημοσιευση αλλά σε ένα GitHub profile, 90% είναι σκουπίδι αλλά αυτά δεν τα αναφέρεις στο πορτοφόλιο ή πχ στην GitHub profile σελίδα. Φαντάζομαι με δημοσίευση εννοείς, επίσημες αναφορές, αυτές που θα έβαζες σε βιογραφικό.
    Εννοώ public github profiles που τα αναφέρεις κάπου ναι, όπως πχ σε forums καλή ώρα.

    Άλλο το να χεις ένα public github profile για προσωπική χρήση γιατί κοστίζουν τα private.

    Για να συμπληρώσω στο αρχικό: Νομίζω πιο σημαντικό είναι να έχεις κάνει contribute σε κάποιο γνωστό opensource πρόγραμμα, παρά να έχεις πολλά δικά σου mini projects.

  14. #14
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο το να χεις ένα public github profile για προσωπική χρήση γιατί κοστίζουν τα private.

    .
    Όχι πια. Του φάγανε και σε αυτό στην atlasian. Αλλά υπάρχει όριο, νομίζω 5.

  15. #15
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.986
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι πια. Του φάγανε και σε αυτό στην atlasian. Αλλά υπάρχει όριο, νομίζω 5.
    Έχω μείνει πίσω.

    (Προσωπικά έχω PRO λόγω academic license)

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας