Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    12-11-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σας. Σήμερα στην προσπάθειά μου να εκτυπώσω κάποια αρχεία pdf (το ίδιο συμβαίνει και με αρχεία word), τα έγγραφα μπαίνουν στην ουρά εκτύπωσης αλλά δεν εκτυπώνονται. Δοκίμασα να επιλέξω να σαρώσω ένα έγγραφο από το μενού "Σαρώστε ένα έγγραφο ή μια φωτογραφία" στον υπολογιστή μου, αλλά λαμβάνω το μήνυμα "το HP Deskjet 2640 series δεν βρέθηκε".
    Τι μπορώ να κάνω για να αποκλείσω μία μία τις πιθανές αιτίες μη επικοινωνίας μεταξύ εκτυπωτή και PC ώστε να καταλήξω στο τι τελικα φταίει;
    Ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Πρόβλημα εκτυπωτή 13-12-2020.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  112,6 KB 
ID: 222092

  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiorgosAth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας. Σήμερα στην προσπάθειά μου να εκτυπώσω κάποια αρχεία pdf (το ίδιο συμβαίνει και με αρχεία word), τα έγγραφα μπαίνουν στην ουρά εκτύπωσης αλλά δεν εκτυπώνονται. Δοκίμασα να επιλέξω να σαρώσω ένα έγγραφο από το μενού "Σαρώστε ένα έγγραφο ή μια φωτογραφία" στον υπολογιστή μου, αλλά λαμβάνω το μήνυμα "το HP Deskjet 2640 series δεν βρέθηκε".
    Τι μπορώ να κάνω για να αποκλείσω μία μία τις πιθανές αιτίες μη επικοινωνίας μεταξύ εκτυπωτή και PC ώστε να καταλήξω στο τι τελικα φταίει;
    Ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Πρόβλημα εκτυπωτή 13-12-2020.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  112,6 KB 
ID: 222092
    wifi ειναι και τον εχεις με dhcp ?
    Καποια αλλη συσκευη συνδεθηκε πρωτη και του πηρε την ip , οποτε τωρα δεν τον βρισκει.
    Να τον ξαναστησεις εγω λεω, με στατικη ip να ξερεις ποια ειναι και να μην αλλαζει.
    Γενικα πρεπει να φτιαξεις λιγο το δικτυο σου. Να ρυθμισεις και το router να μην μοιραζει απο την 1 ή 2 μεχρι την 253 ή 254
    Θα αφησεις ενα range για να βαζεις συσκευες με καρφωτες ip , ωστε να μην εχεις τετοια προβληματα ξανα.
    Αυτο το σκουπιδι ο HP (εχω και εγω εναν αντιστοιχο και τον συχαινομαι) καπου εχει μια εφαρμογη για να βρει τον εκτυπωτη και να ρυθμισει την ip.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-11-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    wifi ειναι και τον εχεις με dhcp ?
    Καποια αλλη συσκευη συνδεθηκε πρωτη και του πηρε την ip , οποτε τωρα δεν τον βρισκει.
    Να τον ξαναστησεις εγω λεω, με στατικη ip να ξερεις ποια ειναι και να μην αλλαζει.
    Γενικα πρεπει να φτιαξεις λιγο το δικτυο σου. Να ρυθμισεις και το router να μην μοιραζει απο την 1 ή 2 μεχρι την 253 ή 254
    Θα αφησεις ενα range για να βαζεις συσκευες με καρφωτες ip , ωστε να μην εχεις τετοια προβληματα ξανα.
    Αυτο το σκουπιδι ο HP (εχω και εγω εναν αντιστοιχο και τον συχαινομαι) καπου εχει μια εφαρμογη για να βρει τον εκτυπωτη και να ρυθμισει την ip.
    Δυστυχώς, δεν κατάλαβα και πολλά. Τι ακριβώς πρέπει να κάνω;
    Αυτή τη στιγμή έχω συνδέσει έναν Canon που είχαμε και δουλεύει. Τι ακριβώς νομίζεις ότι φταίει; Τι πρέπει να κάνουμε;

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας