Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Καλησπέρα σε όλους.

    Επειδή προσπαθώ να τα ξεκαθαρίσω, ήθελα μια βοήθεια στα εξής.

    Αυτό που θέλω να καταλάβω είναι η ενοικίαση domain name, στατική public ip, το cPanel και ολ' αυτά.

    Ας πούμε ότι δεν με ενδιαφέρει να φτιάξω ιστοσελίδα. Με ενδιαφέρει να φτιάξω δικά μου mail addresses με καθαρό δικό μου domain. Όταν λέω καθαρό, εννοώ όχι . @gmail.com , @yahoo.com , @otenet.gr κ.τ.λ. Για το λόγο αυτό, πρέπει να νοικιάσω ένα domain ελεύθερο. Ως εδώ καλά. Το έχω καταλάβει.

    Ας πούμε, λοιπόν, ότι είναι ελεύθερο το gianis.com , στο οποίο και θέλω να λήγουν τα mail addresses μου.

    Από δω και πέρα δεν έχω καταλάβει.

    Χρειάζεται και σταθερή ip; Ναι / Όχι και γιατί;

    Αυτό το cPanel, είναι ένα GUI όπου θα φτιάχνεται το κάθε @gianis.com address;

    Το VPS παίζει κάποιο ρόλο σε όλα αυτά; Αν ναι, τι;

    Εάν εγκαταστήσω π.χ. τον hMailServer, τον παραμετροποιησω και δουλεύω με αυτόν, τι από όλα τα παραπάνω δεν χρειάζομαι και τι θα μπορώ ή δεν θα μπορώ να κάνω;

    Δεν θα μπορώ να φτιάχνω στον hMailServer διευθύνσεις και να είμαι ok χωρίς π.χ. να έχω ένα cPanel όπου πρώτα θα φτιάχνω κάθε mail address;

    Ειμαι αρκετά μπερδεμένος. Ήθελα μια βοήθεια να τα ξεμπερδεψω λιγάκι.

    Σας ευχαριστώ!
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Πολλές ερωτήσεις

    Ας πάμε στο βασικό κομμάτι, δεν νομίζω να υπάρχει πλέον mail server Που να σέβεται τον εαυτό του που να δέχεται mail απο dynamic ip pools.
    Οπότε αν θέλεις να έχεις Mail server θα πρέπει αυτός να έχεις static Και Public Ip.

    Το Cpanel είναι πρόγραμμα διαχείρισης, υπάρχουν και διαφορά άλλα, τα πιο πολλά με χρέωση υπάρχουν και αυτά χωρίς χρέωση.
    Συνήθως όταν νοικιάζεις κάποιο Hosting σου παρέχουν και κάποιο Panel.

    Σε vps/dedicated συνήθως όχι, εκεί πρέπει εσύ να στήσεις μια διανομή και να την ρυθμίσεις ανάλογα, μπορείς πχ να βάλεις τα πακέτα με το χέρι και να κάνεις το setup με το χέρι, μπορείς να δείς και λύσεις τύπου webmin/virtualmin ή γιατί όχι και cpanel.

    Ναι θα μπορούσες να το κάνεις σε κάποιον τοπικό σου υπολογιστή πίσω απο μια σύνδεση με static ip.

    Πέρα απο το domain θα χρειαστείς και κάποια υπηρεσία για dns, συνήθως την παρέχουν οι registar, εκεί δηλώνεις ότι το mail.giannis.com, θα βλέπει στην Ip που θέλεις καθώς και τα Mx records, εκεί ακόμα θα δηλώσεις spf κλπ.
    Μετά στήνεις τον mail server της επιλογής και τον ρυθμίζεις ώστε να δέχεται email για το συγκεκριμένο domain, καθώς και τους χρήστες που διαθέτεις.
    Μετά αρχίζουν οι πονοκέφαλοι για το αν είναι ασφαλές και αν δεν σε βρεί το υπόλοιπο Internet σαν open relay και να σε βάλουν σε Blacklist.

    Από άποψη ευκολίας θα επέλεγα κάποιο sharing πακέτο webhosting, το όποιο θα σου παρέχει και το πρόγραμμα διαχείρισης και θα αναλάβουν και όλο αυτό το πακέτο της συντήρησης του Mail server, δεν είναι απαραίτητο να έχεις σελίδα, μπορείς να το έχεις μόνο για mail.
    Μετά σαν 2η λύση θα έβλεπα κάτι σε vps/dedicated, έκει θα χρειαστεί και παραπάνω χρόνος αλλά και μετά θα έχεις και την συντήρηση, θα έχεις όμως static και καλή σύνδεση με internet και always on.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας