Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    10-11-2008
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα και καλη εβδομάδα, ειμαι εντελως ασχετη απο τεχνολογια, σας γραφω εδω το προβλημα μου, εαν δεν ειναι η σωστή θέση παρακαλω να το μεταφερετε
    εδω και 5 μηνες καθε βραδυ ειχα διακοπη ιντερνετ , συνηθως απο της 8 και μετα, μιλησα με φορθνετ ειδαν το θεμα με ενημερωσαν οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα και να ψαξω καπως αλλιως να βρω τι συμβαίνει.
    οπως και το βρηκα , αλλα δε ξερω πως μπορω να βρω λυση
    , εν συντομια, στο σπιτι υπαρχει ενα λαπτοπ lenovo το εχω εδω και 5 χρονια , smart TV 2χρονοων, κινητα και ταμπλετ που δουλευουν μια χαρα ολα μαζι
    μεχρι που πηρα λογω τηλεργασίας νεο λαπτοπ asus για μενα, και τοτε αρχισαν τα προβληματα
    lenovo + asus + ολα τα υπολοιπα δουλεουν μια χαρα
    lenovo + smart tv + ολα τα υπολοιπα δουλεουν μια χαρα
    smart tv + asus κοβετε το ιντερνετ, λαμπακι κοκκινο στο ρουτερ
    για να δουλεψω εγω στο asus πρεπει να βγουν τα παιδια απο την τηλεοραση με το wifi-και το αντιθετο
    εχετε υποψην σας που πρεπει να ρωτήσω? η forthnet λεει δε μπορει να το καταλαβει , ειναι δικο της θεμα γιατι δεν εχω ισως δυνατη ταχυτηταβ?, ειναι θεμα του λαπτοπ του καινουργιου καπιο βραχυκυκλωμα? καποια ρυθμηση στο ρουτερ για να βαλω καινουργια θέση να δουλευουν ολα?
    εχετε κατι να προτείνετε?

    σας ευχαριστω πολυ που με ακουσατε

  2. #2
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σε κάποιους συνδρομητές Forthnet παρατηρούνται προβλήματα τις βραδινές ώρες, με πολύ χαμηλές ταχύτητες και διακοπές. (είμαι κι εγώ ένας από αυτούς)

    Καλό θα ήταν να ξαναμιλήσεις με την Forthnet την ώρα που υπάρχει το πρόβλημα. Στην περίπτωση μου, μου έδωσαν ένα πρόγραμμα για δοκιμές ταχύτητας, που το έτρεχα για 2 μέρες ώστε να βρουν το πρόβλημα (προς το παρόν ακόμα περιμένω να δω τι θα γίνει με το θέμα αυτό.)

  3. #3
    Εγγραφή
    10-11-2008
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    τι να τους εξηγησω δε ξερω, διαβαζω και κατι ανακοινωσεις της forthnet για τα οικιακα ,αλλα το περιεργο ειναι οτι το παλιο λαπ δουλευει με την τηλεοραση , αλλα το νεο λαπ δε δουλευει με την τηλεοραση,τεσπα, εαν καποιος εχει καποια αλλη ιδεα με χαρα θα την ακολουθήσω..ευχαριστω

  4. #4
    Εγγραφή
    19-05-2009
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54993/5503
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thechnicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    11,4(dB) / 14,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάθε συσκευή που συνδέεται στο router παίρνει μια διεύθυνση της μορφής 192.168.1.χχ (δηλ. 192.168.1.2 , 192.168.1.3 κλπ)
    Αυτό που μπορεί να γίνεται, για κάποιο λόγο, η smart tv και το Asus να τους δίνει λανθασμένα το router την ίδια IP πχ 192.168.1.2
    Σε κάθε συσκευή πρέπει να αντιστοιχεί διαφορετική IP για να δουλεύουν όλα σωστά.
    Η λύση σε αυτό (αν φταίει αυτό) είναι να ρυθμίσεις στο router το Asus και Smart-TV Always use the same IP address, η οποία προφανώς πρέπει να είναι διαφορετική.
    πχ στο Asus 192.168.1.2 και στην TV 192.168.1.3 και προσοχή τις IP που θα βάλεις να μην τις έχουν οι υπόλοιπες συσκευές

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  88,6 KB 
ID: 222229

    Όσες συσκευές είναι με 0.0.0.0 δεν είναι συνδεμένες τώρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kosnik67 : 16-12-20 στις 19:37.
    Intel i7-9700F | Gigabyte Z370 HD3 | Be Quiet Dark Rock Pro 4 | HuperX Fury DDR4 2666 Mhz 16 GB (2x8GB) | Asus Radeon RX 6600 XT 8GB Dual OC | XFX TS 550W | Samsung 860 Evo 250GB | Seagate Barracuda 2TB | Be Quiet Pure Base 600

  5. #5
    Εγγραφή
    10-11-2008
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    μαλιστα καταλαβα, βρηκα αυτο που λες, το Always use the same IP address: ειναι σε ολες τις συσκευες που μπηκα σε καθε μια στο ΝΟ , δεν ειναι τικαρισμενο το κουτακι, να μπω λες στο configure και να τις τικαρω ολες μηπως κατι γινει? σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου και το σκιν που εστειλες, με βοήθησε να βρω αυτο που ειπες

  6. #6
    Εγγραφή
    19-05-2009
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54993/5503
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thechnicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    11,4(dB) / 14,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν χρειάζεται σε όλα, στα δύο που κάνουν το πρόβλημα.Απλώς όταν τα συνδέσεις, να δεις ότι έχουν πάρει διαφορετική IP.
    Intel i7-9700F | Gigabyte Z370 HD3 | Be Quiet Dark Rock Pro 4 | HuperX Fury DDR4 2666 Mhz 16 GB (2x8GB) | Asus Radeon RX 6600 XT 8GB Dual OC | XFX TS 550W | Samsung 860 Evo 250GB | Seagate Barracuda 2TB | Be Quiet Pure Base 600

  7. #7
    Εγγραφή
    10-11-2008
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    οποτε πρεπει να βρω ποια ειναι για το asus και ποια για την tv γιατι τα αναφερει με κωδικους , πχ LAPTOP-TG2FGL68, σε ευχαριστω και παλι, θα το ψαξω τωρα που εχω μια καλυτερη ιδεα μηπως φταίει αυτο

    τζιφος , δε φταίει αυτο ίδια κατασταση, εβγαλα και το πρωτοκολο 6 που μου ειπαν , ουτε αυτο ειναι, και φοβαμε οσο τα πειραζω απο τη στιγμή που δεν ξερω, θα κανω και μεγαλυτερη ζημια, χιλια ευχαριστω πάντως για την βοήθειά σου , θα προσπαθησω να εξηγησω το προβλημα στον τεχνικο της forthnet μηπως μπορεσει να με καθοδηγήσει..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος falia1970 : 16-12-20 στις 22:24.

  8. #8
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Η γραμμή τι είναι; Adsl; Vdsl; 24-50-100;
    Δεν μας λες λεπτομέρειες..
    Αν σου είναι εύκολο βάλε μια εικόνα από τα dsl statistics..
    Ποιο ρουτερ είναι;

    Ακόμα..
    Με καλώδιο δοκίμασες να συνδέσεις τις συσκευές η το αντίστροφο δλδ με wifi να δεις αν επαναλαμβάνεται το πρόβλημα;
    Δλδ αν είναι εφικτό να τους αλλάξεις το δίκτυο που συνδέονται τώρα με το άλλο.. Ανάλογα πως τα έχεις..

    Χρήσιμο θα ήταν να βλέπαμε και το log του ρουτερ, αποκρύπτοντας όποιες ευαίσθητες πληροφορίες όπως τηλέφωνα κλπ..
    Για να δούμε αν κάνει εντελώς restart το ρουτερ η εάν απλά αποσυγχρονίζει (πέφτει η dsl)..

    Η τηλεφωνία λειτουργεί μόνο με το ρουτερ αναμμένο η και με σβηστό; Για να δούμε τι τύπο τηλεφωνίας έχεις..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 17-12-20 στις 10:50.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #9
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ας πουμε οτι καποια διενδειξη συσκευων, κατα καποιον τροπο προκαλει αυτο το γεγονος ,
    η ωρα ; τι σχεση μπορει να εχει ;
    μυστηρια πραγματα .
    μηπως εχει την δυνατοτητα, και εχετε ενεργοποιησει , να κανει επανεκινηση το μοντεμ σε συγκεκριμενες χρονικες στιγμες ;
    μηπως εχει στις ρυθμισεις της συνδεσης καποιο time out ;
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #10
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    ας πουμε οτι καποια διενδειξη συσκευων, κατα καποιον τροπο προκαλει αυτο το γεγονος ,
    η ωρα ; τι σχεση μπορει να εχει ;
    μυστηρια πραγματα .
    μηπως εχει την δυνατοτητα, και εχετε ενεργοποιησει , να κανει επανεκινηση το μοντεμ σε συγκεκριμενες χρονικες στιγμες ;
    μηπως εχει στις ρυθμισεις της συνδεσης καποιο time out ;
    Αυτό θα μπορούσε να λυθεί με ένα reset του ρουτερ, αλλά λέει ότι το κάνει με συγκεκριμένες συσκευές & συνδυασμό τους..
    Σκέφτομαι μήπως λόγω πολλαπλών συνδέσεων η λόγω κάποιας ασυμβατότητας κάποια συσκευή κάνει flood στο ρουτερ και τρώει reboot..
    Θα μπορούσε να είναι και λόγω διένεξης ip.. Ίσως.. Αλλά δε νομίζω..
    Σε κάθε περίπτωση μη προτρέχουμε..
    Η ώρα μπορεί να έχει σχέση αν κάποια συσκευή χρησιμοποιείται εκείνη την ώρα και τρώει φρίκη (reboot) το ρουτερ Η προκαλεί αποσυγχρονισμό στη γραμμή.. Δεν είναι ακόμη ξεκάθαρη η κατάσταση..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #11
    Εγγραφή
    10-11-2008
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες, αλλα επειδή ειμαι και ασχετη τς περισσοτερες δε ξερω να τις απαντησω
    η γραμμη ειναι adsl , η αποσυνδεση γίνεται οποιαδηποτε ωρα μπω στο λαπτοπ και στην τηλεοραση, τις ΙΡ τις τσεκαρα ειναι διαφορετικες, reset εχω κανει,
    το μονο που δεν εχω τσεκαρει ειναι με ethernet γιατι δυστυχως δεν εχω και με τα μαγαζια κλειστα πρεπει να περιμενω
    το τηλεφωνο δουλευει κανονικα , το ρουτερ ειναι THOMSON TG585 v8 και το εχω περιπου 8-9 χρονια
    εχω αλλαξει τα καλωδια των γραμμων, το ανταπτορακι που συνδεει γραμμη τηλ και ιντερνετ,
    ολα αυτα δηλαδη που γνωριζω
    θα παρω ξανα φορθνετ και ελπιζω να βρω λύση
    σας ευχαριστω πολυ ολους και παλι

  12. #12
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Για τα στατιστικά της γραμμής πας: 192.168.1.254.
    Broadband Connection->DSL Connection-> Details (Δεξιά επάνω)..
    Αυτό που θα ήταν καλό να τσεκάρεις είναι στο Broadband Connection αν μηδενίζουν και τα 2 Uptime στο DSL Connection & Internet Η μόνο το Internet..
    Έτσι θα μπορέσουμε να καταλάβουμε αν κάνει restart το ρουτερ Η αν πέφτει μόνο η γραμμή..

    Επίσης μια εικόνα και από το log όταν κάνει το πρόβλημα θα βοηθούσε..
    Για το log πας: Thomson Gateway->Event Logs.
    Και μια και θα περάσεις από το Thomson Gateway για δες ποια Software Release έχεις, καθώς και αν η ώρα στο Date & Time είναι σωστή..

    Επίσης μια εικόνα και από το: Toolbox->Intrusion Detection θα ήταν χρήσιμη..
    Δες και στο Game & Application Sharing, αν το upnp είναι ενεργό, καθώς και το extended security..
    Αν δεν είναι μέσω του configure πάνω δεξιά ενεργοποίησε τα, δοκίμασε να δεις διαφορές.. Αν κάνει τα ίδια κλείστα και τα 2 τελείως.. Και δοκίμασε ξανά..
    Ακόμα στο Thomson Gateway->Configuration->Configure, για δοκίμασε να κλείσεις το Web Browsing Interception..
    Disabled & Apply..
    Δοκίμαζε τα ένα ένα για να βλέπεις διαφορές..

    Κάτι ακόμα.. Στο wifi..
    Home > Home Network > Interfaces > WLAN: Thomson-χχχχχχ..
    Έχεις WPA-PSK Encryption;
    Και επίσης από πάνω: new stations are allowed automatically..
    Channel Selection: Automatic..
    Interface Type: b/g/n.
    Allow multicast from Broadband Network: Ενεργό.. Μπορείς να το δοκιμάσεις και κλειστό.. Αλλά καλύτερα ενεργό..

    Αυτά προς το παρόν.. Ελπίζω να μη σου έβαλα πολλά.. Έγραψα ότι μπορούσα να σκεφτώ για αυτό το ρουτερ..

    Μετά θα μπορούσες να παραγγείλεις και online κανα καλώδιο δικτύου αν δεν έχεις για δοκιμή.. Απλά λέω μια ιδέα..

    Η ίσως να δοκίμαζες κάποιο άλλο ρουτερ εφόσον έχεις προβλήματα, καθώς αυτό αν και καλούτσικο μεν έχει τα χρονάκια του..
    Κανονικά αν δεν έχεις άλλο για δοκιμή συνήθως προτείνουμε κάποιο καλό του εμπορίου..
    Αλλά μιας και δεν γνωρίζεις πολλά από τεχνολογία και παραμετροποίηση ρουτερ, ίσως θα μπορούσες να ζητήσεις να σου στείλουν το δικό τους π.χ ζτε Η108Ν v2.5, έτσι θα είναι και πιο νέο και θα μπορεί και ο πάροχος να στο ρυθμίζει απομακρυσμένα σε περίπτωση βλάβης.. Το αν θα στο χρεώσουν αν είσαι χρόνια πελάτης δεν το ξέρω.. Συνήθως 20ε το έχουν νομίζω..
    Ούτε και είναι σίγουρο αν θα λύσει το πρόβλημα σου αν είναι θέμα γραμμής..
    Σε αυτό το στάδιο όλα είναι trial & error..
    Αν πάντως θες να το ψάξεις ότι έγραψα επάνω και εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε όπως μπορούμε..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 17-12-20 στις 23:46.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #13
    Εγγραφή
    10-11-2008
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    φιλε GregoirX23 , σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου, θα το ψαξω το βραδυ , δεν ξερω εαν θα βρω άκρη, σιγουρα παντως θα μαθω καποια παραπανω πραγματα και θα μπορεσω να δωσω και πολυ περισσοτερες πληροφοριες στην forthnet ...σας ευχαριστω ολους, καλες γιορτες να εχετε

  14. #14
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    Ρίξε και μια ματιά στην τροφοδοσία ρεύματος. Πολλά προβλήματα μπορεί να προέρχονται από ρεύμα. Βαλτα σε διαφορετική πρίζα αν είναι στην ίδια. Ανάβει κάποιο άλλο μηχάνημα την ώρα που κόβεται το internet;
    Επίσης δοκίμασε το laptop με καλώδιο δικτύου (πρέπει να είχε μέσα η συσκευασία του router) όταν η τηλεόραση λειτουργεί με wifi να δεις αν το πρόβλημα είναι στο δίκτυο ή ίσως στο wifi.
    Επίσης πες μας αν έχεις powerline. Σε φίλο σε πολυκατοικία παρόμοια προβλήματα άρχισαν όταν άλλο διαμέρισμα έβαλε ίδιας μάρκας powerline.

  15. #15
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    και τροφοδοτικο για το μοντεμ αν εχεις αλλο καταλληλο , καλο ειναι να κανεις μια δοκιμη .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας