Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 64
  1. #16
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποσυνδεσα τη γραμμη τηλεφωνων, εκανα μερικα refresh στα στατιστικα του router αλλα δεν βλεπω καποια διαφορα.
    Για να δεις την συμπεριφορα χρειαζεται καποιος χρονος. τα λαθη "μαζευονται" οταν κανεις χρηση της γραμμης ιντερνετ.
    Οταν ειναι idle δεν θα δεις κατι για να μπορεσεις να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα.


    Οι αποσυνδεσεις γινονται οταν το modem-router φτασει εναν αριθμο λαθων. και ριχνει την γραμμη για να ξανακανει απο την αρχη train και να συγχρονισμο.


    Παντως αν θελεις να βρεις το προβλημα , θα πρεπει ειτε να ασχοληθεις ο ιδιος αν εχεις καποια εμπειρεια , ειτε να φερεις καποιον γνωστη να τα ελεγξει.
    Να ανοιχθουν οι πριζες , να ελεγχθουν οι συνδεσεις των καλωδιων , τι συνδεσμολογια εχει γινει και φυσικα η κατασταση των καλωδιων .

    Οδηγιες υπαρχουν ΕΔΩ , αν θελεις να ασχοληθεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τα τηλέφωνα παίρνουν απευθείας από το ρουτερ χωρίς επιστροφή σε άλλες πρίζες λογικό..

    Στο post #11 αναφερει φιλτρακια στα τηλεφωνα. αρα κανει επιστροφη.

    Τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω εγω.
    The gr81 .

  2. #17
    Το εχω τσεκαρει αυτο με τα λαθη, αλλα δεν ηταν αυτη η αιτια. Πριν μαλιστα την επισκευη στο κουτι που ειχα αποσυνδεσεις ειχα πολυ λιγα λαθη και καθολου CRC ή upload λαθη. Απο τη μια κατασταση της συνδεσης πηγαινε στην αποσυνδεση ανευ λογου και αιτιας. 70 h 0 min 12 s ειμαι online τωρα.Κανονικα ας πουμε ειχα κανα 8-9 αποσυνδεσεις την ημερα, μπορει και παραπανω. Αυτο εκανε την γραμμη μου υπερβολικα ασταθη για ορισμενες λειτουργιες που ηθελα να ειμαι οπωσδηποτε online.

  3. #18
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να δεις την συμπεριφορα χρειαζεται καποιος χρονος. τα λαθη "μαζευονται" οταν κανεις χρηση της γραμμης ιντερνετ.
    Οταν ειναι idle δεν θα δεις κατι για να μπορεσεις να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα.


    Οι αποσυνδεσεις γινονται οταν το modem-router φτασει εναν αριθμο λαθων. και ριχνει την γραμμη για να ξανακανει απο την αρχη train και να συγχρονισμο.


    Παντως αν θελεις να βρεις το προβλημα , θα πρεπει ειτε να ασχοληθεις ο ιδιος αν εχεις καποια εμπειρεια , ειτε να φερεις καποιον γνωστη να τα ελεγξει.
    Να ανοιχθουν οι πριζες , να ελεγχθουν οι συνδεσεις των καλωδιων , τι συνδεσμολογια εχει γινει και φυσικα η κατασταση των καλωδιων .

    Οδηγιες υπαρχουν ΕΔΩ , αν θελεις να ασχοληθεις.

    - - - Updated - - -




    Στο post #11 αναφερει φιλτρακια στα τηλεφωνα. αρα κανει επιστροφη.

    Τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω εγω.
    Ναι μωρέ κεκτημένη ταχύτης..

    Όσο για τις αποσυνδέσεις δεν ξεκαθαρίσαμε τι είδους είναι..
    Πέφτει η dsl;
    Πέφτει μόνο η ip;
    Πέφτει ολόκληρο το ρουτερ; (Reboot)
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #19
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να δεις την συμπεριφορα χρειαζεται καποιος χρονος. τα λαθη "μαζευονται" οταν κανεις χρηση της γραμμης ιντερνετ.
    Οταν ειναι idle δεν θα δεις κατι για να μπορεσεις να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα.


    Οι αποσυνδεσεις γινονται οταν το modem-router φτασει εναν αριθμο λαθων. και ριχνει την γραμμη για να ξανακανει απο την αρχη train και να συγχρονισμο.


    Παντως αν θελεις να βρεις το προβλημα , θα πρεπει ειτε να ασχοληθεις ο ιδιος αν εχεις καποια εμπειρεια , ειτε να φερεις καποιον γνωστη να τα ελεγξει.
    Να ανοιχθουν οι πριζες , να ελεγχθουν οι συνδεσεις των καλωδιων , τι συνδεσμολογια εχει γινει και φυσικα η κατασταση των καλωδιων .

    Οδηγιες υπαρχουν ΕΔΩ , αν θελεις να ασχοληθεις.

    - - - Updated - - -




    Στο post #11 αναφερει φιλτρακια στα τηλεφωνα. αρα κανει επιστροφη.

    Τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω εγω.
    Δεν καταλαβαινω τι ακριβως εννοειται επιστροφη, παιρνω το τηλεφωνικο καλωδιο απο μια παροχη και το συνδεω στο router, αυτο μαλλον διακλαδιζεται με τα τηλεφωνα. Δεν εχω adsl splitter και δεν ειχα και φιλτρακια μεχρι να ερθει ενα τεχνικος του οτε να μου βαλει σε καθε τηλεφωνο, χωρις καν να κανει καμμια μετρηση ή κατι και χωρις να πειραξει το εξωτερικο κουτι χωρις να διορδωθει με αυτη την ενεργεια τιποτα. Τωρα εχουν φιλτρακια.

  5. #20
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Κάτσε γιατί μπερδευτήκαμε..
    Το τηλέφωνο αν βγάλεις το ρουτερ και βάλεις μόνο το τηλέφωνο στο τοίχο παίζει;
    Αν όχι τότε μιλάμε για τηλεφωνία voip..
    Αν παίζει μιλάμε για pots..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #21
    Χωρις router δεν υπαρχει τηλεφωνο. Απο μια γυμνη παροχη που εχω σπιτι και μαλλον διακλαδιζεται με τα αλλα τηλεφωνα, εχω τραβηξει μια γραμμη του phone και την εχω συνδεση στο vdsl router. Η αλλη συνδεση η dsl μπαινει στην αντιστοιχη θυρα του router και ερχεται και αυτη απο τη προηγουμενη γυμνη παροχη. Δεν ξερω εαν το περιγραφω καλα γιατι δεν εκανα εγω τη συνδεσμολογια και δεν ξερω και την ορολογια. Ο τεχνικος του ote οχι αυτος που μου εβαλε τα φιλτρακια, αλλα ο προηγουμενος απο αυτον την ελεγξε και ειπε οτι ετσι δεν χρειαζεται ουτε adsl splitter και δεν ασχοληθηκε καν με την υπαρξη μη φιλτρων στα τηλεφωνα.

    - - - Updated - - -

    Συνολικα εχω κανει καπου δεκα αποπειρες. Καπου 5 απο αυτες ηρθαν, αλλες 5 ηταν απομακρυσμενες του στυλ στελνουμε μηνυμα ελεγχτηκε η γραμμη σου, σε αυτες τις 5 δεν φτιαχτηκε τιποτα. Οι δυο ας πουμε πρωτες εφτιαχναν εξωτερικα το κουτι και μου λεγανε επιλυθηκε και οντως επιλυοταν για κανα μηνα. Η τριτη ασχοληθηκε με τα φιλτρακια, δεν εκανε τιποτα. Η τεταρτη δηλωσε βλαβη καλωδιων εσωτερικων χωρις να πειραξει τιποτα. Η πεμπτη που ηρθε λιγο με το ζορι εφτιαξε παλι κατι στο κουτι και ειμαι online απο τοτε χωρις αποσυνδεσεις και δηλωσε και αυτος βλαβη εσωτερικης γραμμης. Αυτο ειναι το ιστορικο.

    - - - Updated - - -

    Συνημμένο Αρχείο 222495Συνημμένο Αρχείο 222496

    Να και η γραμμη μου ως εχει τωρα.

    - - - Updated - - -

    Πέφτει η dsl;
    Τωρα το ειδα αυτο. Ναι αποσυνδεεται η dsl, αποσυγχρονιζεται, το δευτερο λαμπακι ακριβως κατω απο το power και φυσικα σβηνουν ολα τα απο κατω telephony κλπ.

  7. #22
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Επομένως και πριν περάσουμε στα της καλωδίωσης, το ρουτερ δεν κάνει restart;
    Δεν χάνεται το log..
    Δεν ανανεώνονται τα lease times του dhcp..

    Σε ότι αφορά τη καλωδίωση τώρα..
    Το σωστό είναι το καλώδιο από το box/κατανεμητή (εφόσον είναι κ σε καλή κατάσταση βέβαια) κατευθείαν κ μόνο στο ρουτερ (στη dsl) και τα τηλέφωνα να παίρνουν μόνο από το ρουτερ.. Με επιστροφή σε άλλες πρίζες (από τις phone του ρουτερ) η χωρίς (μόνο πάνω στο ρουτερ)..
    Να μην επικοινωνεί το σήμα του dsl με το τηλεφωνικό..
    Διακλαδώσεις δεν πρέπει να υπάρχουν..

    Μια διπλή κεντρική πρίζα που από πίσω η μια υποδοχή θα είναι αυτή που έρχεται από κάτω και μπροστά θα πηγαίνει μόνο στη dsl..
    Kαι η άλλη από πίσω (με το υπάρχον καλώδιο που έχει χωριστεί) θα φύγει για τις υπόλοιπες τηλ.πρίζες και θα ενωθεί π.χ στη phone2 από μπροστά.. Αυτή θα είναι μόνο για τηλ.σήμα..
    Μπροστά από τη διπλή πρίζα χρησιμοποιείς κανονικό πλακέ τηλ.καλώδιο..
    Στη phone 1 μπορείς να έχεις ένα τηλ. κοντά στο ρουτερ..

    Απ'ότι καταλαβαίνω έχεις και άλλες πρίζες.. Εκεί κανονικά δεν πρέπει να συγχρονίζει το ρουτερ (εννοείται χωρίς το φίλτρο)..
    Αν το έχεις κάνει έτσι δεν χρειάζεται πουθενά φίλτρα/splitter..
    Αν δεν το έχεις κάνει έτσι και το ρουτερ συγχρονίζει και στις άλλες τότε θες και φίλτρα.. Αλλά αυτή η μέθοδος μπορεί να σου δημιουργεί πρόβλημα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 22-12-20 στις 17:34.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #23
    To log δεν χανεται. Μαλιστα για να βρισκω τις αποσυνδεσεις το κατεβαζα και εβαζα σαν λεξη κλειδι αναζητησης στο text αρχειο "dslup" για να δω ποτε ξεκινησε παλι η dsl μετα απο αποσυνδεση. Δεν ξερω τι ακριβως εννοεις με το lease time του dhcp. Πρεπει να κανω ερευνα στο νετ για να καταλαβω.
    Δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβαινω τι λες. Δεν θυμαμε ποτε εβαλα vdsl για πρωτη φορα αλλα παει πανω απο χρονος, δυο χρονια δεν ειμαι σιγουρος, δεν τα παω καλα με το χρονο. Εβαλα σχεδον μολις παρουσιαστηκε διαθεσιμο στην επαρχιακη πολη που ειμαι. Χωρις splitter, χωρις φιλτρα με την παρουσα συνδεσμολογια το ειχα παρα πολλους μηνες χωρις αποσυνδεσεις και ολα ηταν παραδεισενια. Τους τελευταιους μηνες περιεγραψα τι παρουσιαζεται στο πιο πανω ποστ.
    Δεν καταλαβαινω τη συνδεσμολογια αλλα νομιζω εχω τραβηξει απο τη κεντρικη γραμμη που ερχεται στο σπιτι και εχω κανει το διαχωρισμο μεταξυ data και τηλεφωνου (καλα μπορει να λεω βλακειες τωρα) . Και τωρα εαν βγαλω τα φιλτρα ειμαι σιγουρος οτι θα δουλευει μια χαρα. Τα φιλτρα μπηκαν ας πουμε περιπου πριν ενα μηνα, γιατι επεμενε ο τεχνικος και δεν φτιαχτηκε τιποτα.
    Απανταω ετσι γιατι δεν καταλαβαινω καλα το μηνυμα σου.

    - - - Updated - - -

    Για το lease μαλλον εννοεις αυτο
    2020-12-22T16:10:01Z [Warning] tr069ate&Time:2020-12-22T14:10:01; Event name: 2 PERIODIC/ ;IP address:ταδε

  9. #24
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    To quote που έκανες για το tr069 είναι το πότε επικοινωνεί το ρουτερ με τον server του παρόχου.. Άλλο πράγμα..

    Local Network->Lan-> Allocate Address (Dhcp).
    Εκεί είναι τα leases από όλες τις συσκευές..
    Αν οι χρόνοι μηδενίζουν και αρχίζουν όλοι να μετράνε από την αρχή, τότε μάλλον κάνει reboot το ρουτερ..
    *Σημείωση αυτό μόνο αν σου κάνει αποσύνδεση μέσα στην ίδια μέρα.. Καθώς από την επόμενη μηδενίζουν έτσι κ αλλιώς τα leases από μόνα τους.. Είναι η προεπιλογή αυτή..

    - - - Updated - - -

    Δοκίμασε αυτό για να καταλάβουμε..
    Απ'ότι καταλαβαίνω έχεις και άλλες τηλ.πρίζες.. Εκεί κανονικά δεν πρέπει να συγχρονίζει το ρουτερ (εννοείται χωρίς φίλτρο η δοκιμή).. Αν έχει γίνει σωστά ο διαχωρισμός τότε το ρούτερ πρέπει να συγχρονίζει μόνο στη μια κεντρική πρίζα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #25
    ή εννοεις της local διευθυνσεις που δινει στις διαφορες συσκευες του τοπικου μου δικτυου? Δεν της εχω παρατηρησει πολυ αλλα παραμενουν ψιλοσταθερες. Εχω καποιες με καλωδιο και καποιες με wifi.

    - - - Updated - - -

    Οχι εχουν κατι ποσα 400 ωρες κλπ.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4.png 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  7,2 KB 
ID: 222497

  11. #26
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @zaranero

    Για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε ...

    Ξεκινα να βαζεις φωτογραφιες απο τον κατανεμητη και τα σημεια διακλαδωσης μπας και καταλαβουμε τι γινεται .

    Απο οτι περιγραφεις , δεν βγαινει νοημα. καπου υπαρχει προβλημα ειτε στην καλωδιωση σου ειτε στην συνδεσμολογια.
    The gr81 .

  12. #27
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    @zaranero

    Για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε ...

    Ξεκινα να βαζεις φωτογραφιες απο τον κατανεμητη και τα σημεια διακλαδωσης μπας και καταλαβουμε τι γινεται .

    Απο οτι περιγραφεις , δεν βγαινει νοημα. καπου υπαρχει προβλημα ειτε στην καλωδιωση σου ειτε στην συνδεσμολογια.
    Καλά τα λες..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    ή εννοεις της local διευθυνσεις που δινει στις διαφορες συσκευες του τοπικου μου δικτυου? Δεν της εχω παρατηρησει πολυ αλλα παραμενουν ψιλοσταθερες. Εχω καποιες με καλωδιο και καποιες με wifi.

    - - - Updated - - -

    Οχι εχουν κατι ποσα 400 ωρες κλπ.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4.png 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  7,2 KB 
ID: 222497
    Αυτά εννοώ.. Αλλά..
    Δεν μου λες κάτι.. Γιατί μου φαίνονται μεγάλα τα leases..
    Στο: Local Network->Lan-> Dhcp Server. Το Custom lease time πόσο είναι; 86400 sec είναι η προεπιλογή κανονικά..
    Σε κάθε περίπτωση ακόμη και έτσι να το αφήσεις, αν δεις όταν σου κάνει πρόβλημα ότι έχουν αρχίσει όλα να μετράνε από την αρχή τότε μάλλον έκανε reboot το ρουτερ..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #28
    Ως αλλες πριζες τηλεφωνικες εννοεις την καθε μια που ειναι συνδεδεμενη με το καθε τηλεφωνο? Δεν εχω δοκιμασει πρεπει να γινει ολοκληρη επιχειρηση για να βγαλω τροφοδοσιες κλπ και φυσικα να συνδεσω το ενα καλωδιο που θα εχω στο dsl αντι για το τηλεφωνο... κατι τετοιο εννοεις?. Αυτη η γυμνη παροχη που λεω ειναι καποια καλωδια που εξεχουνε σε καποιο σημειο υψηλο του σπιτιου και ισως ειναι η κεντρικη γραμμη που ερχεται απο εξω? Δεν ξερω.

  14. #29
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Δοκίμασε και αυτό που σου είπα πριν για το ρουτερ και τις άλλες πρίζες.. Μη το ξεχνάς.. Όποτε μπορέσεις..
    Θα σχηματίσουμε εικόνα από αυτή τη δοκιμή..
    Τηλέφωνα δεν θα χρειαστούν.. Θα τα βγάλεις..
    Μόνο το ρουτερ θα κουμπώνεις και θα βλέπεις ΜΟΝΟ αν ανάβει το dsl.. Αυτό και μόνο στις υπόλοιπες..
    Κανονικά αν έχει γίνει σωστή δουλειά το dsl πρέπει να ανάβει ΜΟΝΟ στη κεντρική πρίζα..
    Μετά τη δοκιμή βάλε τα όπως τα είχες μέχρι να δούμε τι γίνεται..
    Αν δεν βγάζεις άκρη.. Η εικόνες όπως σου είπαν πάνω Η ηλεκτρολόγος Η καλύτερα τεχνικός που να ξέρει από τηλεπικοινωνίες..
    Αν πάλι τώρα είναι σταθερό.. Παρακολούθησε το και βλέπεις τι θα κάνεις..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 22-12-20 στις 18:17.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #30
    Να βγαλω φωτογραφιες αλλα δεν νομιζω να δειχνουν κατι παραπανω απο αυτο που λεω. Ειναι ενα υψηλο σημειο του σπιτιου που ενα ανεξαρτητο τηλεφωνικο καλωδιο ειναι συνδεδεμενο με τα αντιστοιχα γυμνα καλωδια και παει στο phone του router, και ενα αλλο καλωδιο με τα αντιστοιχα γυμνα καλωδια και παει στο dsl του router. Τα τηλεφωνα εχουν απο ενα καλωδιο που συνδεονται, το καθενα στο δωματιο του.

    - - - Updated - - -

    Εβγαλα τρεις φωτογραφιες, μια που δειχνει τα καλωδια -δυο των αριθμο που φευγουν απο τη στρογγυλη ηλεκτρολογικη πριζα που ειναι ενα μασουρι καλωδια και καταληγουν τα αντιστοιχα δυο καλωδια στο phone και στο dsl του router, μια απο τις υποδοχες του router ... τιποτα το σπουδαιο δυο συνδεδεμενα καλωδια και μια απο τηλεφωνικη πριζα ... απο ενα αλλο δωματιο του σπιτιου που ενα καλωδιο συνδεεται στην τηλεφωνικη πριζα και στο τηλεφωνο, διαμεσου φιλτρου πλεον.

    Το κακο ειναι οτι το κινητο μου αρνειται να συνδεθει με τον υπολογιστη μου για να παρω τις φωτογραφιες και δεν εχω ιδεα τι μπορει να φταιει πανω σε αυτο προς το παρον, οποτε απλως τις περιεγραψα. Ισως δοκιμασω με αλλο κινητο οταν εχω ευκαιρο (λειπει απο το σπιτι αυτη τη στιγμη ή να δω πως θα κανω troubleshooting το κινητο μου).

    - - - Updated - - -

    Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω οταν αναφερεται το reboot, φανταζομαι κανει οπως το βγαζεις απο την τροφοδοσια, φωτακια να αναβοσβηνουν κλπ.? Οχι δεν κανει αυτο, το εχω πανω στο γραφειο μου το router φατσα-μπατσα , οταν εκανε αποσυνδεση εσβηνε το φωτακι του dsl και ολα τα πιο κατω απο αυτο (online, telephony) και παλευε μετα να συγχρονισει. Οπως το περιγραφω.

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  first.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  24,4 KB 
ID: 222504
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  second.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  27,8 KB 
ID: 222505
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  third.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  24,0 KB 
ID: 222506

    - - - Updated - - -

    Πρωτη φωτογραφια, βλεπουμε δυο καλωδια να βγαινουν που ειναι συνδεδεμενα στον κατανεμητη (δεν εχω ιδεα πως λεγεται). Το ενα παει στο phone του router και το αλλο στο dsl του router.
    Δευτερη φωτογραφια, τιποτα το σπουδαιο η καταληξη των καλωδιων.
    Τριτη φωτογραφια, παλι τιποτα το σπουδαιο μια τηλεφωνικη μπριζα σε ενα αλλο δωματιο που συνδεεται ενα τηλεφωνο. Φαινεται και το φιλτρο που μου βαλανε πριν ενα μηνα περιπου.

    - - - Updated - - -

    Δεν χρειαζεται και δεν υπαρχει adsl splitter συμφωνα και με τις ευλογιες τεχνικου του οτε.
    Τα φιλτρα μου τα βαλανε πριν ενα μηνα χωρις να διορθωθει απολυτως τιποτα, ενω για πανω απο ενα χρονο επαιζαν ολα θεσπεσια με την παρουσα συνδεσμολογια -χωρις φιλτρα- στην οποια δεν εχει αλλαξει τιποτα.

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2020-12-22 192404_fifth.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  3,6 KB 
ID: 222510

    Φτασαμε τις 74 ωρες αισιως απο τοτε που πειραξαν τα εξωτερικα του κουτια ο οτε χωρις αποσυνδεσεις. Πως μπορει να φταιει η εσωτερικη μου καλωδιωση? Αν κανω τις πραξεις πριν πειραξουν το κουτι τους ειχα καμμια 10αρια το 24ωρο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zaranero : 22-12-20 στις 18:42.

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας