Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 64
  1. #31
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Για το reboot ότι & όπως τα λες, ναι..
    Πάμε παρακάτω..

    Όχι ότι βλέπω καλά τι γίνεται στο κουτί.. Γίνεται ένας χαμός γενικά.. Ταινίες ιστορίες κλπ..
    Ένας θεός ξέρει αν όλα κάνουν καλή επαφή εκεί μέσα.. Έπρεπε να βάλεις scotchlok..
    https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-...itpino_187747/
    Αν βέβαια χώραγε εκεί μέσα.. Σαν να βλέπω και utp καλώδιο..
    Το γκρι πλακέ καλώδιο υποθέτω ότι είναι ξεγυμνωμένο από τη μια άκρη μέσα στο κουτί; Δε μπορώ να καταλάβω..
    Του τηλεφώνου φαίνεται ότι είναι το ίδιο άσπρο.. Στρογγυλό είναι;
    Αν είναι έτσι δεν είναι και πολύ σωστό.. Έπρεπε να υπάρχει εξωτερικό πριζάκι η διπλή πρίζα καλύτερα και να ενώνεται ακέραιο το πλακέ..
    Σε κάθε περίπτωση.. Υποθέτω ότι αν η συνδεσμολογία είναι όπως τα περιγράφεις είσαι οκ..

    Επομένως η πρίζα αυτή που είναι το φίλτρο είναι μόνο για τηλέφωνο..
    Κάνε το εξής που είπα πολλές φορές, μια δοκιμή 5 λεπτών είναι..
    Βγάλε το φίλτρο που κρέμεται και κούμπωσε το ρουτερ εκεί.. Κανονικά και αν όλα έχουν γίνει σωστά το dsl δεν πρέπει να ανάψει..
    Μετά βάλε τα ξανά όπως τα είχες..
    Σωστά για το adsl splitter, λάθος όμως για το φίλτρο που κρέμεται αν έχει διαχωριστεί το σήμα..
    Όχι ότι κάνει κακό αλλά δεν υπάρχει και λόγος..
    Σε κάθε περίπτωση όπως είπαμε παρακολούθησε το και βλέπεις..
    *Αν χρειαστείς βοήθεια με το troubleshoot του κινητού εδώ είμαστε.. Αν μπορούμε να βοηθήσουμε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #32
    Ναι το DSL καλωδιο ειναι UTP. Μια εποχη παρα πολλα χρονια πριν ειχα adsl over isdn, γιατι ειχε ξεμεινει απο τους αρχαιους χρονους και ειχα θεματακια. Ειχε ερθει ο τεχνικος και μου προτεινε να αλλαξω το καλωδιο και να βαλω καλυτερα UTP ως πιο ποιοτικο. Δεν λυθηκε το θεμα, λυθηκε οταν πηγα στο οτε και εκανα αιτηση να μου ξυλωσει την isdn και να μου την κανει pstn οπως στους κοινους θνητους. Τωρα εχω pstn. (edit: Το προβλημα λυθηκε οταν isdn εγινε pstn, για διευκρινηση).
    Το router δεν το αποσυνδεω, προς το παρον ... περα του οτι θελει ειδικη επιχειρηση οπως ειναι το γραφειο μου με τη τροφοδοσια, ο κυριοτερος λογος ειναι οτι θελω να δω ποσες ωρες θα μεινει online. Δεν νομιζω και εγω να αναψει το dsl.

    Εχω 82 ωρες αυτη τη στιγμη online, να παρω τηλεφωνο το 13888 και να του πω οτι ο τεχνικος μου εστειλε μηνυμα για βλαβη της εσωτερικης καλωδιωσης, αλλα απο τη στιγμη που ηρθε και πειραξε το κουτι εχω xψζ ωρες online, αρα εαν παρουσιαστει το προβλημα παλι μετα απο ενα- δυο μηνες χρησης οπως εκανε τις προηγουμενες φορες, να μη μου ζητανε και τα ρεστα και να τραβηξω μηνες ταλαιπωριας παλι. Ας κανουν οτι εκαναν τωρα, εαν τα καταγραφουν καπου σωστα και οπως πρεπει.

    Φυσικα εαν φτιαχτηκε μονιμα και παραμεινει ετσι, ειμαι στον παραδεισο.

    - - - Updated - - -

    Χμ το ξανασκεφτηκα δεν θα παρω τηλεφωνο στο 13888, σιγα μην ακουστω ετσι κι αλλιως... τι μας ζαλιζει θα λενε αυτος. Αυτο που πρεπει να κανω ειναι να παρω μια μετρηση ακριβως απο το ενα μικρο κουτακι που εχω στους εξωτερικους τοιχους του σπιτιου μου να δω τι σημα ερχεται και ποσες απωλειες εχω.
    Το σημα μου τωρα ειναι αυτο:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  last.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  4,7 KB 
ID: 222529

    Δεν εχω παρατηρησει καποια πτωση σηματος οταν μου εκανε αποσυνδεσεις, ουτε κατι αλλο στραβο απλως κοβοταν η γραμμη. Δεν εχω παρατηρησει σταδιακη επιδεινωση του σηματος, παραμενει σταθερο, αν δεν κανω λαθος. Απλως καποια ημερα ισως μετα απο ενα μηνα απο τωρα κανει σε μια ημερα 6 αποσυνδεσεις ας πουμε και τοτε θα πω αρχισαμε. Δυστυχως για μενα τα του Οτε περα απο το σπιτι μου ειναι εντελως μαυρο κουτι.

    Η γενικη κατασταση της γραμμης μου με noise, Line Attenuation κλπ με 86+ ωρες up που μου φαινεται ενταξει
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  last2.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  26,1 KB 
ID: 222530

    Η μεγαλυτερη αλλαγη που ειδα, οπως εχω αναφερει απο τοτε που πειραξαν το κουτι τους περα απο οτι σταματησαν εντελως οι αποσυνδεσεις ειναι στο output power του upload που το δειχνει αρνητικο στο router ... καλα πως μπορει? και οτι παρουσιαστηκαν τα crc errors και γενικα αρκετα errors. Τεσπα ελπιζω να πανε ολα καλα. Υπηρξα οσο περιγραφικος μπορουσα, θα παρακολουθω την κατασταση για αλλαγες προσεκτικα. Εχω και τις φωτο εδω στο φορουμ, σε περιπτωση που τα μπερδεψω στο pc για το πως ηταν οταν εγραφα αυτα τα μηνυματα.

    Ευχαριστω ολους για το χρονο τους.

    - - - Updated - - -

    Υ.Γ Επισης σημειωνω πανω στην απελπισια μου πριν κανα δυο εβδομαδες ... μια ισως δεν θυμαμε πριν φτιαξουν τη γραμμη εκανα update στο τελευταιο firmware του ΟΤΕ. Το γραφω για να υπαρχει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zaranero : 23-12-20 στις 09:01.

  3. #33
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    http://www.purleigh.f9.co.uk/forum/mw2dbm.gif
    Πάλι εκπέμπει σήμα αλλά με μικρότερη ισχύ απ'ότι κατάλαβα..
    Μπορεί να καλυτέρεψαν οι συνθήκες και το κάνει αυτό Η να είναι θέμα ρύθμισης στο προφίλ..
    Με βάση την απόσταση σου δεν είναι και τόσο παράξενο..
    Η γραμμή σου πάντως με βάση τα στατιστικά δεν δείχνει να είναι σε άσχημη κατάσταση.. Όχι ιδιαίτερα δλδ..
    Τώρα γιατί σε παιδεύει..
    Να δοκιμάσεις αυτό που είπαμε για την άλλη πρίζα όποτε μπορέσεις..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 23-12-20 στις 10:51. Αιτία: edit..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #34
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.purleigh.f9.co.uk/forum/mw2dbm.gif
    Πάλι εκπέμπει σήμα αλλά με μικρότερη ισχύ απ'ότι κατάλαβα..
    Μπορεί να καλυτέρεψαν οι συνθήκες και το κάνει αυτό Η να είναι θέμα ρύθμισης στο προφίλ..
    Με βάση την απόσταση σου δεν είναι και τόσο παράξενο..
    Η γραμμή σου πάντως με βάση τα στατιστικά δεν δείχνει να είναι σε άσχημη κατάσταση.. Όχι ιδιαίτερα δλδ..
    Τώρα γιατί σε παιδεύει..
    Να δοκιμάσεις αυτό που είπαμε για την άλλη πρίζα όποτε μπορέσεις..
    Ευχαριστω GregoirX23 . Θα ενημερωσω, αλλα μπορει και να παρει ημερες τωρα να αποσυνδεθει. Θα το αφησω απο περιεργεια να δω ποτε θα το κανει.

  5. #35
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Μακαρι να βγω ψευτης αλλα συντομα θα σου κανει επανεκινηση. Τα λαθη ειναι παρα πολλα για 3 μερες.
    Μολις φτασει ενα νουμερο , θα ξαναξεκινησει απο την αρχη την γραμμη.

    Αυτο που γραφεις συνεχεια οτι ερχεται και " πειραξε " το κουτι , αυτο δεν ειναι τιποτα αλλο απο το να αποσυνδεει την
    καλωδιωση του σπιτιου σου , να παιρνει μετρησεις και να την ξανασυνδεει.

    Οπωσδηποτε πρεπει να φτιαξεις αυτο τον χαμο στο κουτι διακλαδωσης. Ειμαι 99% σιγουρος οτι εκει ειναι το προβλημα.
    Δεν φαινεται να ειναι διαχωρισμενη η γραμμη ,αλλα ολα να ειναι παραλληλα συνδεδεμενα.

    Και σιγουρα χρειαζεται καλυτερη "συνδεση" των καλωδιων απο την μονωτικη.
    Μονο και μονο η οξειδωση και η χαλαρη συνδεση των καλωδιων προκαλει πολλα προβληματα.
    The gr81 .

  6. #36
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να βγω ψευτης αλλα συντομα θα σου κανει επανεκινηση. Τα λαθη ειναι παρα πολλα για 3 μερες.
    Μολις φτασει ενα νουμερο , θα ξαναξεκινησει απο την αρχη την γραμμη.

    Αυτο που γραφεις συνεχεια οτι ερχεται και " πειραξε " το κουτι , αυτο δεν ειναι τιποτα αλλο απο το να αποσυνδεει την
    καλωδιωση του σπιτιου σου , να παιρνει μετρησεις και να την ξανασυνδεει.

    Οπωσδηποτε πρεπει να φτιαξεις αυτο τον χαμο στο κουτι διακλαδωσης. Ειμαι 99% σιγουρος οτι εκει ειναι το προβλημα.
    Δεν φαινεται να ειναι διαχωρισμενη η γραμμη ,αλλα ολα να ειναι παραλληλα συνδεδεμενα.

    Και σιγουρα χρειαζεται καλυτερη "συνδεση" των καλωδιων απο την μονωτικη.
    Μονο και μονο η οξειδωση και η χαλαρη συνδεση των καλωδιων προκαλει πολλα προβληματα.
    Ευχαριστω και σενα griniaris για το χρονο σου. Σιγουρα θα κοιταξω τι μπορω να κανω για το κουτι διακλαδωσης (εμαθα και το ονομα), οτι κερδιζεις καλο ειναι.
    Η ενσταση μου ειναι οτι οντως διορδωθηκε το προβλημα. Εαν πουμε οτι η συνδεσμολογια του οτε ειναι ενα κλειστο κουτι και η τοπικη μου συνδεσμολογια το αλλο κλειστο κουτι, τοτε στο δικο μου κλειστο κουτι δεν αλλαξε τιποτα και το προβλημα διορδωθηκε, μακαρι για παντα ή τουλαχιστον για αρκετα μεγαλο χρονικο διαστημα. Τωρα ειμαι ικανοποιημενος, ακομα και μια αποσυνδεση την ημερα να εκανε παλι χαρουμενος θα ημουν, αν και θα μπορουσε να γινει την ακαταλληλη ωρα για παραδειγμα οταν παιζω online με παρεες ή κανω stream με online παρεακι. Πρωτα ηταν υπερβολικα ασταθης και απαγορευτικη για τετοιες ενεργειες. Απο μια κατασταση δλδ Α πηγα σε μια κατασταση Β, χωρις καμμια μεταβολη εκ μερους μου. Δεν πατησαν καν στο σπιτι, ηρθε μου λεει που ειναι το router, το αποσυνδεσε και εφυγε, γυρισε το συνδεσε. Να ειναι καλα που το εφτιαξε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zaranero : 23-12-20 στις 16:33.

  7. #37
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αν εισαι ευχαριστημενος οπως ειναι , εμενα μου περισσευει.

    Αλλα η γραμμη σου μαζευει πολλα λαθη. ειναι θεμα χρονου να σου δημιουργησει παλι προβλημα.
    The gr81 .

  8. #38
    Θα ηθελα την ειλικρινη σας γνωμη για κατι.

    Λοιπον ηρθαν για επισκευη το Σαββατο που μας περασε 19 του μηνα. Εχω στο κινητο μου το μηνυμα που εστειλαν οτι για οριστικη επιλυση του θεματος μου πρεπει να προχωρησω σε εξεταση της εσωτερικης μου καλωδιωσης ωρα 2 και 20.
    Ειμαι αυτη τη στιγμη 99 ωρες online, ο τεχνικος ηρθε σπιτι αποσυνδεσε το router πηγε στο dslam (ετσι το λενε?), εκανε κανα 10 λεπτο- τεταρτο δεν ξερω ηρθε και συνδεσε το router. Ετσι οπως το περιγραφω.
    Πριν απο αυτο και για μεγαλο διαστημα ειχα περιπου 10 αποσυνδεσεις την ημερα και καθημερινα σταθερα.
    Εδω ειναι επαρχιακη πολη, δεν ειναι απροσωπη οπως μια μεγαλουπολη Αθηνα κλπ.
    Μηπως θα ηταν καλο να επισκεφτω το τεχνικο τμημα προσωπικα και να μιλησω με καποιον υπευθυνο?

    Υπαρχει καποιος που να δουλευει στο τεχνικο τμημα του ΟΤΕ ή κατι και να μου εξηγησει τι μπορει να εχει συμβει?
    Πως για παραδειγμα δουλευει το dslam ... ειναι κακη η γραμμη οποτε ξερυθμιζομαι μετα απο ενα διαστημα? Τεσπα δεν θελω να κανω ανοητες υποθεσεις.

    Μπορειτε να δειτε οποιος εχει υπομονη το νημα των 3 σελιδων αισιως, απο την αρχη του δεν εχω περιγραψει κατι αλλο.

    - - - Updated - - -

    Υ.Γ κοιταξτε τις η ημερομηνιες των μηνυματων, ξεκινησε πριν φτιαχτει η γραμμη το νημα.

    - - - Updated - - -

    Αν για κάποιον λόγο έχεις περιστασιακά βραχυκυκλώματα από κακές συνδέσεις καλωδίων,
    πιθανόν να τους δημιουργείς πρόβλημα και στο dslam.
    απο Denisun, μια λογικη απαντηση, τωρα που ξαναδιαβαζω το νημα, οτι οντως απορυθμιζω με καποιον τροπο το dslam

    - - - Updated - - -

    Διαβαζω το αρθρο της wiki για τα DSLAM https://en.wikipedia.org/wiki/Digita...ss_multiplexer

    DSLAM's integrated DSL modems are usually able to probe the line and to adjust themselves to electronically or digitally compensate for forward echoes and other bandwidth-limiting factors in order to move data at the maximum possible connection rate.
    μονο αυτο βρηκα χρησιμο. Οποτε υπαρχει μια "εξυπναδα" σε αυτα και ισως και να ρυθμιζονται απο τους τεχνικους προφανως, για να εχει γινει αυτο με μενα.

    - - - Updated - - -

    Δεν θα βγαλω ακρη, πρωτη μου ενεργεια ειναι να κανω αυτο που ειπε ο GregoirX23, οταν κανει αποσυνδεση το router μου, που νομιζω δεν προκειται να αναψει το DSL router, αλλα θα το κανω ... τουλαχιστον να ξεφορτωθω τα αχρηστα φιλτρα πλεον απο τα τηλεφωνα εαν εχει γινει ο διαχωρισμος της γραμμης εαν καταλαβα καλα δεν χρειαζονται.

    Δευτερη κινηση να ακολουθησω τη συμβουλη του griniaris να δω μηπως μπορω να βελτιωσω τον διακλαδωτη, αν και τον εχουν δει δυο τεχνικοι του οτε μεχρι τωρα δεν μου ειπαν τιποτα. Μπορει να εχει διαβρωθει κατι ξερω γω.

    Τριτη κινηση να παρακολουθω τη γραμμη μου, τα στατιστικα που βγαζει ... ξερω γω να βγαζω ενα screenshot την ημερα να το βαζω σε ενα φακελο να δω εαν παρουσιαστει καμμια περιεργη αλλαγη.


    Οποιος θελει και εχει μπορει να μου δωσει λινκ εαν υπαρχουν για εγκυκλοπαιδικο υλικο για τα dslam του cosmote, ξερω γω καποια manual πρεπει να εχουν οι τεχνικοι του ote δεν ερχετε η γνωση μονη της. Ετσι καθαρα απο περιεργεια, για να ξερω στο περιπου τι μου γινεται σε μεγαλυτερο βαθμο.

    - - - Updated - - -

    Εσεις τι αλλο θα κανατε?

    - - - Updated - - -

    Επισης εαν μπορει καποιος moderator, να μεταφερει το νημα στο σωστο forum του cosmote VDSL που επρεπε να ανοιχτει εξαρχης, νομιζω θα ηταν καλο. Ευχαριστω.

  9. #39
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αποψη μου... χωρις παρεξηγηση...

    Για ποιο λογο θελεις να κατσεις να διαβασεις για την λειτουργια του vdsl κλπ κλπ ... ενω δεν ξεκινας απο την αρχη του προβληματος.

    Ειναι σαν να διαβαζεις να κανεις εγχειρηση ανοιχτης καρδιας ..... ενω δεν γνωριζεις να κανεις μια τομη στο δερμα.

    Φτιαξε την εσωτερικη σου καλωδιωση .... ομορφη και λειτουργικη ... και μετα προχωρας στο επομενο σταδιο .

    Δες και αυτο που σου εχει πει ο συμφορουμιτης. Αν συγχρονιζει το ρουτερ και σε αλλη πριζα.
    Και εγω την ιδια υποψια εχω. οτι ολα ειναι παραλληλα συνδεδεμενα.

    Μην μπεις σε αυτο το τριπακι. Οι τεχνικοι ξερουν τι κανουν . Εφοσον στο εχουν αναφερει.... φτιαξε την καλωδιωση σου.


    Και παλι.. χωρις παρεξηγηση. Φιλικα το λεω.
    The gr81 .

  10. #40
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να βγω ψευτης αλλα συντομα θα σου κανει επανεκινηση. Τα λαθη ειναι παρα πολλα για 3 μερες.
    Μολις φτασει ενα νουμερο , θα ξαναξεκινησει απο την αρχη την γραμμη.

    Αυτο που γραφεις συνεχεια οτι ερχεται και " πειραξε " το κουτι , αυτο δεν ειναι τιποτα αλλο απο το να αποσυνδεει την
    καλωδιωση του σπιτιου σου , να παιρνει μετρησεις και να την ξανασυνδεει.

    Οπωσδηποτε πρεπει να φτιαξεις αυτο τον χαμο στο κουτι διακλαδωσης. Ειμαι 99% σιγουρος οτι εκει ειναι το προβλημα.
    Δεν φαινεται να ειναι διαχωρισμενη η γραμμη ,αλλα ολα να ειναι παραλληλα συνδεδεμενα.

    Και σιγουρα χρειαζεται καλυτερη "συνδεση" των καλωδιων απο την μονωτικη.
    Μονο και μονο η οξειδωση και η χαλαρη συνδεση των καλωδιων προκαλει πολλα προβληματα.
    ~550crc την ημέρα είναι μεν ανεβασμένο νούμερο αλλά δεν το λες και για αποσύνδεση..
    Θα έλεγα ότι πιο περίεργα είναι τα 23 crc στο up που δείχνουν κάποιο γενικότερο θέμα με τη καλωδίωση..
    Καθώς και το margin στο 7..
    Όχι ότι και τα fec (που γενικότερα δεν μας απασχολούν) δεν έχουν ένα σεβαστό νούμερο..
    Πάντως το ότι έρχεται σίγουρη αποσύνδεση δε το έλεγα και στάνταρ..

    Αυτό για το τι κάνει ο άνθρωπος στο κουτί όποτε πηγαίνει άγνωστο.. Δε το ξέρουμε σίγουρα.

    Για το του σωστού διαχωρισμού η όχι, το έχω πει επανειλημμένα, οπότε και αναμένουμε τα αποτελέσματα της δοκιμής..
    Επίσης για τη μόνωση νομίζω ότι το έγραψα.. Scotchlok..

    Από εκεί και πέρα ο ts ξέρει, εμείς μιλήσαμε..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εισαι ευχαριστημενος οπως ειναι , εμενα μου περισσευει.
    Αυτό..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ηθελα την ειλικρινη σας γνωμη για κατι.

    Λοιπον ηρθαν για επισκευη το Σαββατο που μας περασε 19 του μηνα. Εχω στο κινητο μου το μηνυμα που εστειλαν οτι για οριστικη επιλυση του θεματος μου πρεπει να προχωρησω σε εξεταση της εσωτερικης μου καλωδιωσης ωρα 2 και 20.
    Ειμαι αυτη τη στιγμη 99 ωρες online, ο τεχνικος ηρθε σπιτι αποσυνδεσε το router πηγε στο dslam (ετσι το λενε?), εκανε κανα 10 λεπτο- τεταρτο δεν ξερω ηρθε και συνδεσε το router. Ετσι οπως το περιγραφω.
    Πριν απο αυτο και για μεγαλο διαστημα ειχα περιπου 10 αποσυνδεσεις την ημερα και καθημερινα σταθερα.
    Εδω ειναι επαρχιακη πολη, δεν ειναι απροσωπη οπως μια μεγαλουπολη Αθηνα κλπ.
    Μηπως θα ηταν καλο να επισκεφτω το τεχνικο τμημα προσωπικα και να μιλησω με καποιον υπευθυνο?

    Υπαρχει καποιος που να δουλευει στο τεχνικο τμημα του ΟΤΕ ή κατι και να μου εξηγησει τι μπορει να εχει συμβει?
    Πως για παραδειγμα δουλευει το dslam ... ειναι κακη η γραμμη οποτε ξερυθμιζομαι μετα απο ενα διαστημα? Τεσπα δεν θελω να κανω ανοητες υποθεσεις.

    Μπορειτε να δειτε οποιος εχει υπομονη το νημα των 3 σελιδων αισιως, απο την αρχη του δεν εχω περιγραψει κατι αλλο.

    - - - Updated - - -

    Υ.Γ κοιταξτε τις η ημερομηνιες των μηνυματων, ξεκινησε πριν φτιαχτει η γραμμη το νημα.

    - - - Updated - - -



    απο Denisun, μια λογικη απαντηση, τωρα που ξαναδιαβαζω το νημα, οτι οντως απορυθμιζω με καποιον τροπο το dslam

    - - - Updated - - -

    Διαβαζω το αρθρο της wiki για τα DSLAM https://en.wikipedia.org/wiki/Digita...ss_multiplexer



    μονο αυτο βρηκα χρησιμο. Οποτε υπαρχει μια "εξυπναδα" σε αυτα και ισως και να ρυθμιζονται απο τους τεχνικους προφανως, για να εχει γινει αυτο με μενα.

    - - - Updated - - -

    Δεν θα βγαλω ακρη, πρωτη μου ενεργεια ειναι να κανω αυτο που ειπε ο GregoirX23, οταν κανει αποσυνδεση το router μου, που νομιζω δεν προκειται να αναψει το DSL router, αλλα θα το κανω ... τουλαχιστον να ξεφορτωθω τα αχρηστα φιλτρα πλεον απο τα τηλεφωνα εαν εχει γινει ο διαχωρισμος της γραμμης εαν καταλαβα καλα δεν χρειαζονται.

    Δευτερη κινηση να ακολουθησω τη συμβουλη του griniaris να δω μηπως μπορω να βελτιωσω τον διακλαδωτη, αν και τον εχουν δει δυο τεχνικοι του οτε μεχρι τωρα δεν μου ειπαν τιποτα. Μπορει να εχει διαβρωθει κατι ξερω γω.

    Τριτη κινηση να παρακολουθω τη γραμμη μου, τα στατιστικα που βγαζει ... ξερω γω να βγαζω ενα screenshot την ημερα να το βαζω σε ενα φακελο να δω εαν παρουσιαστει καμμια περιεργη αλλαγη.


    Οποιος θελει και εχει μπορει να μου δωσει λινκ εαν υπαρχουν για εγκυκλοπαιδικο υλικο για τα dslam του cosmote, ξερω γω καποια manual πρεπει να εχουν οι τεχνικοι του ote δεν ερχετε η γνωση μονη της. Ετσι καθαρα απο περιεργεια, για να ξερω στο περιπου τι μου γινεται σε μεγαλυτερο βαθμο.

    - - - Updated - - -

    Εσεις τι αλλο θα κανατε?

    - - - Updated - - -

    Επισης εαν μπορει καποιος moderator, να μεταφερει το νημα στο σωστο forum του cosmote VDSL που επρεπε να ανοιχτει εξαρχης, νομιζω θα ηταν καλο. Ευχαριστω.
    Μπορεί να πήγε και στο καφάο, δε ξέρεις σίγουρα..
    Σε κάθε περίπτωση κάνε πρώτα τη δοκιμή που σου είπα.. Μη ζαλίζεσαι με άλλα..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποψη μου... χωρις παρεξηγηση...

    Για ποιο λογο θελεις να κατσεις να διαβασεις για την λειτουργια του vdsl κλπ κλπ ... ενω δεν ξεκινας απο την αρχη του προβληματος.

    Ειναι σαν να διαβαζεις να κανεις εγχειρηση ανοιχτης καρδιας ..... ενω δεν γνωριζεις να κανεις μια τομη στο δερμα.

    Φτιαξε την εσωτερικη σου καλωδιωση .... ομορφη και λειτουργικη ... και μετα προχωρας στο επομενο σταδιο .

    Δες και αυτο που σου εχει πει ο συμφορουμιτης. Αν συγχρονιζει το ρουτερ και σε αλλη πριζα.
    Και εγω την ιδια υποψια εχω. οτι ολα ειναι παραλληλα συνδεδεμενα.

    Μην μπεις σε αυτο το τριπακι. Οι τεχνικοι ξερουν τι κανουν . Εφοσον στο εχουν αναφερει.... φτιαξε την καλωδιωση σου.


    Και παλι.. χωρις παρεξηγηση. Φιλικα το λεω.
    Αυτό εις το τετράγωνο..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #41
    Μην μπεις σε αυτο το τριπακι. Οι τεχνικοι ξερουν τι κανουν . Εφοσον στο εχουν αναφερει.... φτιαξε την καλωδιωση σου.
    Ναι αλλα ποιοι τεχνικοι?
    Δυο πρωτοι ηρθαν και απλα εκαναν κατι στο κουτι και δεν αναφεραν καλωδιωση και ειχαν παρει μετρησεις,απλως πειραξαν τo dslam και διορθωθηκε για αρκετο διαστημα. Μετα απο αυτο η απολυτη ταλαιπωρια.
    πεντε φορες δεν ηρθαν και το προβλημα δεν διορδωθηκε ενω μου εστειλαν μηνυμα οτι διορθωθηκε - μαλλον remote-. Ενας ασχοληθηκε για να βαλει φιλτρα στα τηλεφωνα, που προφανως ειναι διαχωρισμενη η γραμμη, χωρις να μετρησει τιποτα. Δεν παρατηρησα και ουδεμια σχεση με τα τηλεφωνα και τις αποσυνδεσεις, οπως ειπα εχω οπτικη επαφη με το router συνεχεια, αν επρεπε να δειξει κατι.
    Ο προτελευταιος αναφερε τελικα προβλημα καλωδιωσης χωρις να διορθωσει τιποτα και ο τελευταιος τι διορθωσε και απλα αναφερε και αυτος προβλημα καλωδιωσης γιατι προφανως υπηρχε στο ιστορικο.

    Προφανως υπαρχει μεγαλη διαφωνια μεταξυ των τεχνικων.

    Γενικα εχω internet απο το 1996 με τα modem και κατοπιν σε adsl οταν εγινε διαθεσιμη στη πολη μου (ερχεται σχετικα γρηγορα) και μετα σε vdsl. Τις ελαχιστες φορες που χρειαστηκα τεχνικη βοηθεια και αναφερθηκε η καλωδιωση του σπιτιου, παρολο που εκανα τις απαραιτητες ενεργειες δεν εφταιγε αυτο.
    Ναι θα κοιταξω τι μπορω να κανω, σχετικα με τη καλωδιωση. Απλως μοιαζει σαν αποδιοπομπαιο τραγο, αλλα δεν εχω τις γνωσεις για το μαυρο κουτι που λεγεται ΟΤΕ. Δεν θελω να φανω επιθετικος ή κατι, απλως αναφερω το ιστορικο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zaranero : 24-12-20 στις 15:30.

  12. #42
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Πρεπει απλα να ξεχασεις οτι ηξερες . και οτι ειχε συμβει στο παρελθον.

    Ζουμε πλεον σε μια ψηφιακη εποχη.

    Οι dial-up συνδεσεις και αργοτερα οι A-dsl ειναι αρκετα παλια τεχνολογια . και ΑΝΑΙΣΘΗΤΗ σχετικα με τις παρεμβολες και το μεσο μεταδοσης.

    Οσο ανεβαινουν οι ταχυτητες τοσο ανεβαινουν και οι συχνοτητες μεταδοσης . και εκει εμφανιζονται τα προβληματα της καλωδιωσης.

    Ειχες χωματοδρομο και οδηγουσες ενα LADA με 20χλμ.ωρα . ολα καλα.
    Εκανες αναβαθμιση και πηρες LAMBO και πας παλι με 20 χλμ/ωρα . ολα ακομα καλα.
    Οταν ομως ζητας απο την LAMBO να παει με 100χλμ , απλα δεν μπορεις. θα σε περιορισει ο δρομος στα πχ 60 χλμ ή θα βγαλει προβληματα το αμαξι ( αναρτησεις και λαστιχα = errors και αποσυνδεσεις)

    Αν ειναι να διαβασεις κατι , διαβασε τα ποστ συμφορουμιτων που ειτε μονοι τους ειτε με μαστορα ,εφτιαξαν την καλωδιωση τους.

    Δεν πειραζουν κατι στο dslam οπως αναφερεις συνεχεια. ουτε συνομωτουν εναντιον σου οι τεχνικοι.
    Μετρησεις κανουν. αντε και κανενα reset στην πορτα .

    ασε τα μαυρα κουτια και ολα τα υπολοιπα και ασχολησου με την εσωτερικη σου καλωδιωση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 24-12-20 στις 16:04.
    The gr81 .

  13. #43
    Δεν πειραζουν κατι στο dslam οπως αναφερεις συνεχεια. ουτε συνομωτουν εναντιον σου οι τεχνικοι.
    Μα πως μπορει να μη πειραζουν αφου διορθωθηκε, τυφλος ειμαι? Σαφως και οι τεχνικοι αυτο που θελουν ειναι να κανουν τη δουλεια τους.

    - - - Updated - - -

    Εαν απορυθμιζετε λογω κακης εσωτερικης καλωδιωσης, ειναι η μονη λογικη που εχω ακουσει.

    - - - Updated - - -

    Μηπως τιθεται θεμα αξιοπιστιας αυτων που λεω? Αναφερω οτι ειχα καπου δεκα αποσυνδεσεις την ημερα και καθημερινα. Τωρα ειμαι 118 ωρες online, ακριβως απο τη στιγμη της διορθωσης. Δεν διασκεδαζω εξαπατωντας αυτους που συμμετεχουν στο νημα ή εχω προβληματα με μια απροσωπη μεγαλοεταιρεια για ενα τοπικο προβλημα... ουτε καν τη πολη που ειμαι δεν εχω αναφερει, δεν με απασχολει καθολου αυτο.
    Συμμετεχω στο adslgr απο το 2004.

    Οτι πηραν απλως μετρησεις στο dslam και διορδωθηκε το προβλημα πως μπορει να ισχυει? Ειμαι ανοικτος να ακουσω οιανδηποτε λογικη προταση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zaranero : 24-12-20 στις 17:08.

  14. #44
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Ξέρεις, το κούρασες λιγάκι όμως.

    Σκέφτηκες ότι μπορεί να αντιμετώπιζες 2 διαφορετικά προβλήματα;

    Έτσι επιγραμματικά εγώ μπορεί να σου πω πως μπορεί να είχες 1) πρόβλημα αποσυνδέσεων 2) πρόβλημα με τα errors
    Αν πχ αυτό το πράγμα ισχύει, μπορεί πχ ο τεχνικός να σου άλλαξε ένα ζεύγος από τον κατανεμητή σου, αν πχ πηγαίνει utp, ή πχ να άλλαξε ζεύγος στο καφάο. Μπορεί να σε σύνδεσε και σε άλλη γραμμή στο καφάο.

    Μπορεί το θέμα των πολλών error που αντιμετωπίζεις να είναι διαφορετικό πρόβλημα - δηλαδή του σπιτιού σου.

    Με το να γράφεις συνέχεια για το ΤΙ μπορεί να συμβαίνει και γιατί σταμάτησαν οι αποσυνδέσεις, αλλά να έχεις απορία πως φτιάχτηκε και τι φταίει χωρίς να κάνεις τίποτα δε βοηθάει. Τα παιδιά πιο πάνω έχουν βοηθήσει δεκάδες χρήστες.

    Ξεκίνα με απλά πράγματα. Δοκίμασε αυτό με τις πρίζες για να δεις αν υπάρχει παράλληλη σύνδεση ή όχι, κοινώς να βάλεις το ρούτερ και στις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού. Μπορεί να υπάρχει κάποιο βραχυκύκλωμα σε κάποια πρίζα και να μην το ξέρεις.
    Αν είναι δυνατόν θα πρέπει να απομονώσεις το υπόλοιπο το σπίτι

    και τελευταία λύση θα πρέπει να βάλεις καινούρια καλωδίωση από τον κατανεμητή μέχρι το σπίτι σου.


    Οκ ξέρω δεν είναι εύκολο, αλλά αν θέλεις να έχεις σωστή καλωδίωση θα πρέπει να κάνεις αυτά τα βήματα. Αν είσαι ικανοποιημένος με τη σύνδεσή σου τώρα, δεν κάνεις τίποτα. Αν σε τρώει ξεκίνα να κάνεις τις μετρήσεις που σου είπαν τα παιδιά

  15. #45
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις, το κούρασες λιγάκι όμως.

    Σκέφτηκες ότι μπορεί να αντιμετώπιζες 2 διαφορετικά προβλήματα;

    Έτσι επιγραμματικά εγώ μπορεί να σου πω πως μπορεί να είχες 1) πρόβλημα αποσυνδέσεων 2) πρόβλημα με τα errors
    Αν πχ αυτό το πράγμα ισχύει, μπορεί πχ ο τεχνικός να σου άλλαξε ένα ζεύγος από τον κατανεμητή σου, αν πχ πηγαίνει utp, ή πχ να άλλαξε ζεύγος στο καφάο. Μπορεί να σε σύνδεσε και σε άλλη γραμμή στο καφάο.

    Μπορεί το θέμα των πολλών error που αντιμετωπίζεις να είναι διαφορετικό πρόβλημα - δηλαδή του σπιτιού σου.

    Με το να γράφεις συνέχεια για το ΤΙ μπορεί να συμβαίνει και γιατί σταμάτησαν οι αποσυνδέσεις, αλλά να έχεις απορία πως φτιάχτηκε και τι φταίει χωρίς να κάνεις τίποτα δε βοηθάει. Τα παιδιά πιο πάνω έχουν βοηθήσει δεκάδες χρήστες.

    Ξεκίνα με απλά πράγματα. Δοκίμασε αυτό με τις πρίζες για να δεις αν υπάρχει παράλληλη σύνδεση ή όχι, κοινώς να βάλεις το ρούτερ και στις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού. Μπορεί να υπάρχει κάποιο βραχυκύκλωμα σε κάποια πρίζα και να μην το ξέρεις.
    Αν είναι δυνατόν θα πρέπει να απομονώσεις το υπόλοιπο το σπίτι

    και τελευταία λύση θα πρέπει να βάλεις καινούρια καλωδίωση από τον κατανεμητή μέχρι το σπίτι σου.


    Οκ ξέρω δεν είναι εύκολο, αλλά αν θέλεις να έχεις σωστή καλωδίωση θα πρέπει να κάνεις αυτά τα βήματα. Αν είσαι ικανοποιημένος με τη σύνδεσή σου τώρα, δεν κάνεις τίποτα. Αν σε τρώει ξεκίνα να κάνεις τις μετρήσεις που σου είπαν τα παιδιά
    Ενταξει ξερω οτι το κουρασα, αλλα οταν αναφερω κατι και αγνοουμε εσενα πως θα σου φαινοταν, αφου αναφερω κατι οφθαλμοφανες πως μπορει να λενε οτι δεν αλλαξε κατι ο τεχνικος. Ειπες μερικα πραγματα που μπορει να εγιναν και ευχαριστω για αυτο.
    Για τα errors εχω αναφερει, αλλα φυσικα χαθηκε μιας και μεγαλωσε αρκετα το νημα.

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2020-12-24 200854.png 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  28,3 KB 
ID: 222591
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  online.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  3,9 KB 
ID: 222592

    - - - Updated - - -

    Απαντησε μου και στην εξης απορια μου, εαν εχεις τη γνωση. Υπαρχει περιπτωση η κακη εσωτερικη μου καλωδιωση, να δημιουργει προβλημα στο καφαο? Νομιζω ειναι ουσιαστικη ερωτηση.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας