Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 64
  1. #1
    Εχω μια VDSL 50αρα και εχω πολλαπλες αποσυνδεσεις στη διαρκεια της ημερας. Εχω παρει επανηλλημενα την τεχνικη βοηθεια του cosmote. Μερικες φορες δεν ερχοντουσαν, μια φορα μου ειπαν την προτελευταια οτι εφταιγαν τα τηλεφωνα, τα κοιταξαν ολα τα τηλεφωνα χωρις να φτιαχτει τιποτα.

    Οσες φορες εφτιαξαν τη γραμμη, την εφτιαξαν πειραζοντας κατι στο εξωτερικα κουτια που εχουν και εφταιχνε για κανα μηνα χωρις καμμια αποσυνδεση, μεχρι να ξαναχαλασει.

    Τελευταια φορα που ηρθαν μου ειπαν το κλασσικο οτι φταιει η εσωτερικη καλωδιωση. Οποτε μου το εχουν πει αυτο απο τα παμπαλαια χρονια, ακομα και οταν ειχα isdn ποτε δεν εφταιγε η καλωδιωση του σπιτιου, για παραδειγμα στη συγκεκριμενη adsl τοτε την ειχα γυρισει σε pstn και ως δια μαγεια διορθωθηκε.

    Αυτο που θελω να ρωτησω, εαν αφου πειραζουν κατι στα δικα τους κουτια και φτιαχνει για κανα μηνα, ειναι δυνατον να φταιει η εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου?

    - - - Updated - - -

    και μαλλον εκανα λαθος subforum συγγνωμη

    Edit: Παραθετω screenshot με τα στατιστικα της συνδεσης μου, αν βοηθαει

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2020-12-14 210326.png 
Εμφανίσεις:  129 
Μέγεθος:  27,4 KB 
ID: 222152
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zaranero : 14-12-20 στις 22:05.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Αν για κάποιον λόγο έχεις περιστασιακά βραχυκυκλώματα από κακές συνδέσεις καλωδίων,
    πιθανόν να τους δημιουργείς πρόβλημα και στο dslam.
    Παλιότερα σε εποχές modem είχα κάτι ανάλογο με καλώδιο που περνούσε κάτω από πόρτα.
    Όταν έκλεινε η πόρτα "τσάκιζε" το καλώδιο και δημιουργούσε πρόβλημα.
    Όταν άνοιγε η πόρτα όλα οκ.
    Όταν τους έπαιρνα τηλ. (ανοιχτή πόρτα) δεν έβλεπαν τίποτε.
    Οπότε και κάποια στιγμή (είχα μέσον στα κεντρικά του ΟΤΕ), κάθετε ένας τεχνικός και το παρακολουθεί συνέχεια.
    Και κάποια στιγμή μου παίρνει τηλ. και μου λέει μόλις διαπίστωσα βραχυκύκλωμα.
    Κάπως έτσι εντοπίσαμε το θέμα της καλωδίωσης.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Κοιταξα στο site της cosmote και εχουν βγαλει firmware update στις 8-10-2020 ...να το περασω και πως? Εχω το speedport entry 2i.

    Επισης κοιταζω στο log του router και εχει καποια warnings αναφερει πρωτα τη mac μετα ενα status αριθμο κατοπιν τη λεξη erptmodule: και εναν αριθμο.
    Κατεβασα και το manual, εψαξα και στο νετ αλλα δεν βρηκα αναφορα τι ειναι αυτα.

    - - - Updated - - -

    Ενταξει βρηκα πως κανω upgrade.

    - - - Updated - - -

    Να κανω το upgrade ή θα χαθουν οι ρυθμισεις οπως το σταθερο τηλεφωνο που ειναι πανω στη γραμμη?

    - - - Updated - - -

    Εκανα και backup configuration οποτε κανω upgrade το firmware και restore σωστα?

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιταξα στο site της cosmote και εχουν βγαλει firmware update στις 8-10-2020 ...να το περασω και πως? Εχω το speedport entry 2i.

    Επισης κοιταζω στο log του router και εχει καποια warnings αναφερει πρωτα τη mac μετα ενα status αριθμο κατοπιν τη λεξη erptmodule: και εναν αριθμο.
    Κατεβασα και το manual, εψαξα και στο νετ αλλα δεν βρηκα αναφορα τι ειναι αυτα.

    - - - Updated - - -

    Ενταξει βρηκα πως κανω upgrade.

    - - - Updated - - -

    Να κανω το upgrade ή θα χαθουν οι ρυθμισεις οπως το σταθερο τηλεφωνο που ειναι πανω στη γραμμη?

    - - - Updated - - -

    Εκανα και backup configuration οποτε κανω upgrade το firmware και restore σωστα?
    Δεν χάνεις τις ρυθμίσεις με fw upd.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #5
    Εγγραφή
    20-12-2020
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Είχα κι εγώ πολλαπλές αποσυνδέσεις από τότε που έκανα τη γραμμή 50αρα εδώ και 3 μήνες. Μιλάμε για 10-20 αποσυνδέσεις την ημέρα!!
    Δήλωσα βλάβη και ήρθε τεχνικός (COsmote). Η διάγνωση του ήταν ότι έφταιγε η πρίζα. Άλλαξα πρίζα αλλά φυσικά δεν έγινε τπτ.
    Ρωτώντας και πειραματιζόμενος μπήκα στις ρυθμίσεις του router της Cosmote και στην κατηγορία DSL Modulation Parameters και άφησα επιλεγμένο μόνο το profile17a.
    Οι αποσυνδέσεις σταμάτησαν αλλά η ταχύτητα έπεσε στα 10/1.
    Να πω την αλήθεια δεν ξέρω τι ακριβώς έκανα αλλά προτιμώ σταθερότητα με χαμηλή ταχύτητα παρά υψηλή ταχύτητα με αποσυνδέσεις.
    Σκέφτομαι να πάρω την Cosmote και να ζητήσω να μου κατεβάσουν πάλι τη γραμμή (αν γίνεται) για να μην πληρώνω τσάμπα.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιταξα στο site της cosmote και εχουν βγαλει firmware update στις 8-10-2020 ...να το περασω και πως? Εχω το speedport entry 2i.

    Επισης κοιταζω στο log του router και εχει καποια warnings αναφερει πρωτα τη mac μετα ενα status αριθμο κατοπιν τη λεξη erptmodule: και εναν αριθμο.
    Κατεβασα και το manual, εψαξα και στο νετ αλλα δεν βρηκα αναφορα τι ειναι αυτα.

    - - - Updated - - -

    Ενταξει βρηκα πως κανω upgrade.

    - - - Updated - - -

    Να κανω το upgrade ή θα χαθουν οι ρυθμισεις οπως το σταθερο τηλεφωνο που ειναι πανω στη γραμμη?

    - - - Updated - - -

    Εκανα και backup configuration οποτε κανω upgrade το firmware και restore σωστα?
    Το fw κανονικά πρέπει να το έχει πάρει ήδη μόνο του..
    Τα στατιστικά σου πάντως δείχνουν οκ..
    Ίσως να υπάρχει κάποια ασυμβατότητα-διένεξη με κάποια συσκευή και να τρώει reboot το ρουτερ..
    Κοίταξες αν μηδενίζει μόνο το uptime η αρχίζουν να μετράνε όλα από την αρχή; Π.χ τα leases του dhcp;
    Αν μας έβαζες το log ίσως βλέπαμε κάτι.. Ίσως..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasiko17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα κι εγώ πολλαπλές αποσυνδέσεις από τότε που έκανα τη γραμμή 50αρα εδώ και 3 μήνες. Μιλάμε για 10-20 αποσυνδέσεις την ημέρα!!
    Δήλωσα βλάβη και ήρθε τεχνικός (COsmote). Η διάγνωση του ήταν ότι έφταιγε η πρίζα. Άλλαξα πρίζα αλλά φυσικά δεν έγινε τπτ.
    Ρωτώντας και πειραματιζόμενος μπήκα στις ρυθμίσεις του router της Cosmote και στην κατηγορία DSL Modulation Parameters και άφησα επιλεγμένο μόνο το profile17a.
    Οι αποσυνδέσεις σταμάτησαν αλλά η ταχύτητα έπεσε στα 10/1.
    Να πω την αλήθεια δεν ξέρω τι ακριβώς έκανα αλλά προτιμώ σταθερότητα με χαμηλή ταχύτητα παρά υψηλή ταχύτητα με αποσυνδέσεις.
    Σκέφτομαι να πάρω την Cosmote και να ζητήσω να μου κατεβάσουν πάλι τη γραμμή (αν γίνεται) για να μην πληρώνω τσάμπα.
    Από α.κ είσαι;
    Στατιστικά;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #7
    Το ωραιο ειναι οτι ηρθε παλι η τεχνικη υποστηριξη του ΟΤΕ και μου ειπε οτι φταιει η συνδεσμολογια του σπιτιου. Δεν μετρησαν τιποτα μεσα στο σπιτι, παρα εξω το κουτι. Κατι εκαναν στο κουτι και εδω και τρεις- τεσσερις ημερες δεν εχω αποσυνδεσεις. Οτι ειχε γινει και την προηγουμενη. Αφου ρυμιζουν κατι στο κουτι τους καθε φορα και δεν εχω αποσυνδεσεις για πολυ καιρο, πως ειναι δυνατον να φταιει η συνδεσμολογια του σπιτιου?Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2020-12-21 173513.png 
Εμφανίσεις:  54 
Μέγεθος:  28,1 KB 
ID: 222458

    - - - Updated - - -

    Η πιο μεγαλη διαφορα που βλεπω ειναι στο output power του upload που δειχνει αρνητικη τιμη, απο το αρχικο μου ποστ

  8. #8
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Μπόλικα crc βλέπω σε αυτή τη φωτό..
    Αν δεν έχεις κάνει έλεγχο στην εσωτερική καλωδίωση ίσως πρέπει να κάνεις..
    Και αν μπορείς να πάρεις μέτρηση και από το box καλύτερα..
    Πόσο uptime έχεις τώρα;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #9
    Ναι εχω μπολικα λαθη, 48 h 45 min 55 s

    - - - Updated - - -

    Πριν τις ρυθμισεις στο κουτι στο upload ηταν μηδενικα.

    - - - Updated - - -

    και τα crc ουσιαστικα μηδενικα δες πρωτη φωτο ... δεν εχει αλλαξει κατι περα απο τις ρυθμισεις που εκαναν στο κουτι.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  80,0 KB 
ID: 222459

    - - - Updated - - -

    Εβαλα αλλη μια απο παλια, μηδενικα ... περα απο τις ρυθμισεις στο κουτι. Δεν εχω κρατησει αλλη φωτο.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Εντάξει, για 2 ημέρες ίσως δεν είναι και τόσο τραγικά..
    Αλλά και πάλι, ότι είπαμε πριν για την εσωτερική καλωδίωση..
    Φιλτράκια κλπ στα τηλέφωνα, η κεντρική πρίζα, όλα οκ;
    Τπτ περίεργοι θόρυβοι στο τηλέφωνο;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #11
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει, για 2 ημέρες ίσως δεν είναι και τόσο τραγικά..
    Αλλά και πάλι, ότι είπαμε πριν για την εσωτερική καλωδίωση..
    Φιλτράκια κλπ στα τηλέφωνα, η κεντρική πρίζα, όλα οκ;
    Τπτ περίεργοι θόρυβοι στο τηλέφωνο;
    Ναι φιλτρακια εχουν τα τηλεφωνα, οχι μια χαρα τα τηλεφωνα. Κριμα που επεφταν και αυτα με τις αποσυνδεσεις, μιας και ειναι στο router η γραμμη. Τωρα ειναι 57 h 40 min 59 s χωρις αποσυνδεση. Μακαρι να κρατησει. Εαν σε κανα μηνα οπως τις προηγουμενες φορες ξαναρχισει, αντε να τους πεισεις να ξαναρθουν μιας και εχουν γραψει φταινε οι γραμμες του σπιτιου.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Αν τύχει όμως και βρεθεί κάτι στην εσωτερική καλωδίωση παίζει να χρεωθείς..
    Οπότε θέλει καλό έλεγχο η εσωτερική καλωδίωση..
    Απλά λέω..
    Παρακολούθησε το και βλέπεις..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #13
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αφου στο εχουν πει τοσες φορες.... γιατι δεν ελεγχεις την εσωτερικη σου καλωδιωση ?

    Το να συγκρινεις εποχες isdn με vdsl ειναι τελειως ατοπο καθως οσο ανεβαινεις σε ταχυτητες , αλλαζουν οι συχνοτητες και εκει φαινονται οι "αδυναμιες" των καλωδιων σου.

    Επισης το 2020 εγω προσωπικα το θεωρω οπισθοδρομικο να εχεις πανω απο μια τηλεφωνικη συσκευη.
    Υπαρχουν πλεον ασυρματα που υποστηριζουν πολλες συσκευες με μια βαση. Ετσι δεν επιβαρυνεις την καλωδιωση σου.

    Παρολα αυτα , βγαλε τελειως την καλωδιωση που κανεις "επιστροφη" τηλεφωνου και ασε μονο μια συσκευη πανω στο ρουτερ απευθειας. Να δεις πως συμπεριφερεται η γραμμη.
    The gr81 .

  14. #14
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου στο εχουν πει τοσες φορες.... γιατι δεν ελεγχεις την εσωτερικη σου καλωδιωση ?

    Το να συγκρινεις εποχες isdn με vdsl ειναι τελειως ατοπο καθως οσο ανεβαινεις σε ταχυτητες , αλλαζουν οι συχνοτητες και εκει φαινονται οι "αδυναμιες" των καλωδιων σου.

    Επισης το 2020 εγω προσωπικα το θεωρω οπισθοδρομικο να εχεις πανω απο μια τηλεφωνικη συσκευη.
    Υπαρχουν πλεον ασυρματα που υποστηριζουν πολλες συσκευες με μια βαση. Ετσι δεν επιβαρυνεις την καλωδιωση σου.

    Παρολα αυτα , βγαλε τελειως την καλωδιωση που κανεις "επιστροφη" τηλεφωνου και ασε μονο μια συσκευη πανω στο ρουτερ απευθειας. Να δεις πως συμπεριφερεται η γραμμη.
    Αποσυνδεσα τη γραμμη τηλεφωνων, εκανα μερικα refresh στα στατιστικα του router αλλα δεν βλεπω καποια διαφορα.

  15. #15
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Αν τα τηλέφωνα παίρνουν απευθείας από το ρουτερ χωρίς επιστροφή σε άλλες πρίζες λογικό..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας