Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 65
  1. #31
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν είναι 100% σίγουρο. Την ώρα που μίλαγα είχα κανονικά το σηματάκι 4G και άνοιγα συνέχεια σελίδες στο browser. Καινούργιες σελίδες βέβαια που δεν είχαν ανοίξει στο παρελθόν για να μην υπάρχει θέμα με την cache. Όλα άνοιγαν κανονικά και γρήγορα. Άρα υπάρχει VoLTE και στην Q έστω και ανεπίσημα.
    πόσο γρήγορα? καλύτερα τρεξε ενα speedtest και άσε τη φωνή ανοιχτή στο background διότι και σε 3g-only να έχεις βάλει τη συσκευή 99% θα έχεις ταυτόχρονα κλήση+browsing (αν η κεραία δινει Η+). Έχεις root? *σε op7 με f2g (που υποστηριζει επίσημα) τελευταία φορά που είχα κοιτάξει δεν είχα, ενώ σε συμβατή συσκευή ολα OK.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefanos1999 : 19-12-20 στις 16:32. Αιτία: ορθογραφικό

  2. #32
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Μπορείς να έχεις φωνή απο 3G; Μέχρι τώρα απο 4G με γύρναγε σε GSM για να μιλήσω. Νομίζω οτι υπάρχει τρόπος να περάσει φωνή απο 3G αλλά δεν τον χρησιμοποίησαν ποτέ στην Ελλάδα. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.
    Πάντως 4G δείχνει το τηλέφωνο κατα τη διάρκεια της κλήσης. Speedtest δεν κάνω με τα data που εχω, αλλά έχω root οπότε πρότεινε κάποια εφαρμογή. Αυτές που είδα στο playstore είναι τρελά adware και δεν εχω όρεξη να τις βάλω.

  3. #33
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    δίνουν δωρεάν απεριόριστα data έως 3/2/2021, και σε Q https://www.myq.gr/gr/paketa/data/#

  4. #34
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να έχεις φωνή απο 3G; Μέχρι τώρα απο 4G με γύρναγε σε GSM για να μιλήσω. Νομίζω οτι υπάρχει τρόπος να περάσει φωνή απο 3G αλλά δεν τον χρησιμοποίησαν ποτέ στην Ελλάδα. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.
    Πάντως 4G δείχνει το τηλέφωνο κατα τη διάρκεια της κλήσης. Speedtest δεν κάνω με τα data που εχω, αλλά έχω root οπότε πρότεινε κάποια εφαρμογή. Αυτές που είδα στο playstore είναι τρελά adware και δεν εχω όρεξη να τις βάλω.
    Ανέκαθεν πέρναγε η φωνή από 3G, τουλάχιστον στην Vodafone και την Cosmote.

  5. #35
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δίνουν δωρεάν απεριόριστα data έως 3/2/2021, και σε Q https://www.myq.gr/gr/paketa/data/#
    Α ναι, το είχα διαβάσει αυτό χτες αλλά δεν μου το έβγαζε στην εφαρμογή και το άφησα. Σήμερα το βγάζει.
    Λοιπόν πράγματι κατα τη διάρκεια της κλήσης είναι HSDPA και έχει μεγάλη διαφορά στο speedtest (που βέβαια δεν φαίνεται στο browsing). Το προηγούμενο δεν γύριζε σε 3G στις κλήσεις αλλά σε GSM οπότε υπέθεσα οτι το internet κατα τη διάρκεια της κλήσης σημαίνει και VoLTE. Να πω την αλήθεια δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ στη ζωή μου data όση ώρα μιλάω (οκ μπορεί background data). Το Nord φαίνεται οτι έχει κάτι παραπάνω και υποστηρίζει φωνή σε 3G.
    Οπότε για VoLTE περιμένουμε. Όπως και για 5G δηλαδή. Κρίμα ευκαιρία θα ήταν για δοκιμές με τα unlimited data.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανέκαθεν πέρναγε η φωνή από 3G, τουλάχιστον στην Vodafone και την Cosmote.
    Με την προηγούμενη συσκευή όσες φορές το είχα προσέξει σε GSM γύριζε. Το Nord γυρίζει σε 3G.

  6. #36
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    αν έχω καταλάβει σωστά το πρόβλημα με το θέμα volte και Q είναι το (national) roaming που κάνει στο δικτυο της wind. Λογικά θα επιλυθεί κάποια στιγμή, ελπίζω σύντομα.

  7. #37
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Εγω με Vodafone δεν ειχα ποτε προβλημα ουτε σε VoLTE κλήση ούτε σε VoWiFi. Πολλα προβληματα σε VoWiFi εμφανιζονται με τα PLC (WiFi) αλλά αυτό έιναι κάτι άλλο και δεν είναι θέμα δικτύου. Συνδεδεμένος απευθείας στο AccessPoint του Router δεν υπαρχει θεμα. Αν υπάρξει τότε μιλάμε για θέμα γενικά της γραμμής ( σε ADSL κυκλώματα κυρίως όπου το Bandwidth και η ποιότητα του upstream είναι περιορισμενη).
    Στο VoLTE τώρα υπομονή για τις συσκευές γιατί θα πάρει καιρό να "αφησόυν" όλες τις συσκευές να παίξουν αφού θέλει configuration στις παραμέτρους της συσκευής για να παίξει σωστά το VoLTE. Υπάρχει εσωτερική διαδικασία και για τους 3 παρόχους προκειμένου να "πιστοποιήσουν" όλα τα μοντέλα των κινητών. "Κατεβαίνει" XML config file στο κινητό από server για να γίνουν set οι παράμετροι σε VoLTE και VoWiFi στη συσκευή.
    Όσων 4G συσκευών το firmware δεν υποστηρίζει VoLTE θα παίζουν στις κλήσεις φωνής με το πατροπαράδοτο CSFB που δεν είναι τίποτα άλλο από μετάπτωση σε 3G ή 2G ανάλογα τι είναι διαθέσιμο στο σημείο με σειρά προτεραιότητας 3G, 2G. Η φωνή πριν τον ερχομό του 4G πάντα απο το 3G πέρναγε (και απο 2G εννοείται)
    SMS πανω απο WiFi δεν παίζουν σε κανένα πάροχο στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή γιατί δεν έχει αγοραστεί το αντίστοιχο feature, άρα όταν είσαι σε WiFi οι κλήσεις φωνής περνάνε από το WiFi (VoWiFi) και τα SMS από το δίκτυο κινητής. Στα SMS δεν χρειάζεται μετάπτωση σε 3G,2G αλλά παίζουν και πάνω απο το LTE access. Απλά γιατί εκεί οι πάροχοι (δεν γνωρίζω για Wind) έχουν ενεργοποιήσει (πληρώσει) το αντίστοιχο feature (SMSoverSGs) στo Core δικτυο τους.
    Όποια παρατήρηση σχόλιο καλοδεχούμενη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gpapaio : 19-12-20 στις 19:04.

  8. #38
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gpapaio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω με Vodafone δεν ειχα ποτε προβλημα ουτε σε VoLTE κλήση ούτε σε VoWiFi. Πολλα προβληματα σε VoWiFi εμφανιζονται με τα PLC (WiFi) αλλά αυτό έιναι κάτι άλλο και δεν είναι θέμα δικτύου. Συνδεδεμένος απευθείας στο AccessPoint του Router δεν υπαρχει θεμα. Αν υπάρξει τότε μιλάμε για θέμα γενικά της γραμμής ( σε ADSL κυκλώματα κυρίως όπου το Bandwidth και η ποιότητα του upstream είναι περιορισμενη).
    Στο VoLTE τώρα υπομονή για τις συσκευές γιατί θα πάρει καιρό να "αφησόυν" όλες τις συσκευές να παίξουν αφού θέλει configuration στις παραμέτρους της συσκευής για να παίξει σωστά το VoLTE. Υπάρχει εσωτερική διαδικασία και για τους 3 παρόχους προκειμένου να "πιστοποιήσουν" όλα τα μοντέλα των κινητών. "Κατεβαίνει" XML config file στο κινητό από server για να γίνουν set οι παράμετροι σε VoLTE και VoWiFi στη συσκευή.
    Όσων 4G συσκευών το firmware δεν υποστηρίζει VoLTE θα παίζουν στις κλήσεις φωνής με το πατροπαράδοτο CSFB που δεν είναι τίποτα άλλο από μετάπτωση σε 3G ή 2G ανάλογα τι είναι διαθέσιμο στο σημείο με σειρά προτεραιότητας 3G, 2G. Η φωνή πριν τον ερχομό του 4G πάντα απο το 3G πέρναγε (και απο 2G εννοείται)
    SMS πανω απο WiFi δεν παίζουν σε κανένα πάροχο στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή γιατί δεν έχει αγοραστεί το αντίστοιχο feature, άρα όταν είσαι σε WiFi οι κλήσεις φωνής περνάνε από το WiFi (VoWiFi) και τα SMS από το δίκτυο κινητής. Στα SMS δεν χρειάζεται μετάπτωση σε 3G,2G αλλά παίζουν και πάνω απο το LTE access. Απλά γιατί εκεί οι πάροχοι (δεν γνωρίζω για Wind) έχουν ενεργοποιήσει (πληρώσει) το αντίστοιχο feature (SMSoverSGs) στo Core δικτυο τους.
    Όποια παρατήρηση σχόλιο καλοδεχούμενη.
    Από όσο ακούω, στην Cosmote παίζει και SMS από το WiFi.

  9. #39
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.684
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Σε εμένα δουλεύει ναι! Μπορώ να στείλω sms όταν είμαι στο cosmote WiFi

  10. #40
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εμένα δουλεύει ναι! Μπορώ να στείλω sms όταν είμαι στο cosmote WiFi
    Το να είσαι στο Cosmote WiFi δεν σημαίνει ότι το SMS στέλνεται πάνω από το WiFi.
    Και εγώ οταν είμαι στο Vodafone WiFi μπορώ και στέλνω κανονικά SMS αλλά παίζει από το αντίστοιχο cell του σταθμού κινητής.
    Ο μόνος σίγουρος τρόπος για να το τσεκάρεις αν ισχύει είναι να βάλεις το κινητό σου σε airplane mode, να ανοίξεις ΜΟΝΟ το WiFi και να προσπαθήσεις να στείλεις SMS από το κινητό σου ή να στείλεις SMS στο κινητό σου.
    Αν δεν φύγει ποτε το SMS ή δεν λάβεις SMS τότε δεν παίζει πάνω από WiFi αλλά από το δίκτυο κινητής.

  11. #41
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.684
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gpapaio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να είσαι στο Cosmote WiFi δεν σημαίνει ότι το SMS στέλνεται πάνω από το WiFi.
    Και εγώ οταν είμαι στο Vodafone WiFi μπορώ και στέλνω κανονικά SMS αλλά παίζει από το αντίστοιχο cell του σταθμού κινητής.
    Ο μόνος σίγουρος τρόπος για να το τσεκάρεις αν ισχύει είναι να βάλεις το κινητό σου σε airplane mode, να ανοίξεις ΜΟΝΟ το WiFi και να προσπαθήσεις να στείλεις SMS από το κινητό σου ή να στείλεις SMS στο κινητό σου.
    Αν δεν φύγει ποτε το SMS ή δεν λάβεις SMS τότε δεν παίζει πάνω από WiFi αλλά από το δίκτυο κινητής.
    Η δοκιμή έγινε σε airplane mode.

  12. #42
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δοκιμή έγινε σε airplane mode.
    Ok, άρα είμαι outdated σε αυτό, παίζει κανονικά το SMS over WiFi στην Cosmote, thanks

  13. #43
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gpapaio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω με Vodafone δεν ειχα ποτε προβλημα ουτε σε VoLTE κλήση ούτε σε VoWiFi. Πολλα προβληματα σε VoWiFi εμφανιζονται με τα PLC (WiFi) αλλά αυτό έιναι κάτι άλλο και δεν είναι θέμα δικτύου. Συνδεδεμένος απευθείας στο AccessPoint του Router δεν υπαρχει θεμα. Αν υπάρξει τότε μιλάμε για θέμα γενικά της γραμμής ( σε ADSL κυκλώματα κυρίως όπου το Bandwidth και η ποιότητα του upstream είναι περιορισμενη).
    δυστυχώς μεγάλο φάουλ τόσο καιρό να μην πληρώνει η vf το feature ενεργοποίησης των sms over vowifi.

  14. #44
    Εγγραφή
    21-10-2020
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυστυχώς μεγάλο φάουλ τόσο καιρό να μην πληρώνει η vf το feature ενεργοποίησης των sms over vowifi.
    Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου...
    Απλά ποντάρει (εικάζω) πως για να μην μπορεί να σταλεί/ληφθεί SMS (ενώ είσαι σε WiFi) θα πρέπει ταυτόχρονα να είσαι εντελώς εκτός radio coverage, αφού το SMS δεν έχει τις "ευαισθησίες" της φωνής...και πάλι λέω μια υπόθεση κάνω αλλά όπως και να 'χει θα έπρεπε να το είχε ήδη ενεργοποιήσει!

  15. #45
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    αυτή ακριβώς είναι και η ουσία/χρησιμότητα του vowifi, να έχεις δλδ κάλυψη εκεί που δεν υπάρχει κάλυψη ραδιοδικτύου, κάτι όχι και τόσο σπάνιο σε εσωτερικούς χώρους, ιδίως σε ισόγεια και υπόγεια του αστικού ιστού.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας