Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 34
  1. #16
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσο καιρο εχεις να ερθεις ;
    Μενω ψηλά Αλώνια, σε ακριβως 10 λεπτα ειμαι στη περιφεριακη (ανεβαινοντας βενιζελου εξοδος εγλυκαδας) και σε 20 λεπτα ειμαι Κ.Αχαια απο τη μία Ρίο/Αη Βασιλη απο την αλλη... Το κανω (οταν δε μας κλεινουν ) καθε μερα.
    Αντε να πω οτι εαν εχει κινηση να κανω 15 λεπτα για να μπω περιφεριακη (που δεν εχει πια, οτι καθυστεηρηση ειναι τα 4 φαναρια...)
    Ήμουν τον Αύγουστο. Έμεινα κοντά στο Πυροσβεστείου και μετά πλατεία Ομονοίας. Νομίζω έκανα 30 λεπτά για κάτω αχαια από πλατεία Ομονοίας και οι δρόμοι ήταν άδειοι. Προσέξε δεν λέω ότι δεν είναι καλύτερα από Αθήνα και σίγουρα τα περιθώρια λάθους είναι μικρότερα αλλά δεν πιστεύω τους χρόνους που αναφέρετε. Από την πλατεία Ομονοίας για να ανεβείς στο κάστρο για να μπεις στην μικρή περιμετρική, σε λιγότερα από 5 από έναρξη μηχανής δεν γίνεται. Έχει φανάρια, στενά κτλ.

    Η διαφωνία μου είναι στους μέσους όρους, όχι ότι δεν γίνεται ποτέ. Και από αυτούς τους μέσους όρους έχω φάει το στήσιμο της αρκούδας. Γι'αυτό και έχω πολλές επιφυλάξεις.

    Πρακτικά πόρτα σε πόρτα με αυτοκίνητο κάτω από 15 λεπτά δεν γίνεται εκτός και αν πας στο περίπτερο για τσιγάρο. Υπάρχει λόγος που σε μικρές αποστάσεις το ποδήλατο είναι πιο γρήγορο και σε πολύ μικρές συγκρίσιμο με το περπάτημα.

  2. #17
    Εγγραφή
    30-10-2018
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μένοντας πλέον στην Αθήνα αλλά με καταγωγή από Πάτρα...ένα θα πω...

    Στο τριήμερο έχω ήδη βαρεθεί τις μικρές αποστάσεις της Πάτρας και τους γρήγορους χρόνους

    Κατά τα άλλα η πόλη έχει άλλα καλά...και νομίζω ότι είναι η ιδανική (ή έστω από τις ιδανικές πόλεις της Ελλάδος) για οικογένεια και φοιτητική ζωή.

  3. #18
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.679
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήμουν τον Αύγουστο. Έμεινα κοντά στο Πυροσβεστείου και μετά πλατεία Ομονοίας. Νομίζω έκανα 30 λεπτά για κάτω αχαια από πλατεία Ομονοίας και οι δρόμοι ήταν άδειοι. Προσέξε δεν λέω ότι δεν είναι καλύτερα από Αθήνα και σίγουρα τα περιθώρια λάθους είναι μικρότερα αλλά δεν πιστεύω τους χρόνους που αναφέρετε. Από την πλατεία Ομονοίας για να ανεβείς στο κάστρο για να μπεις στην μικρή περιμετρική, σε λιγότερα από 5 από έναρξη μηχανής δεν γίνεται. Έχει φανάρια, στενά κτλ.

    Η διαφωνία μου είναι στους μέσους όρους, όχι ότι δεν γίνεται ποτέ. Και από αυτούς τους μέσους όρους έχω φάει το στήσιμο της αρκούδας. Γι'αυτό και έχω πολλές επιφυλάξεις.

    Πρακτικά πόρτα σε πόρτα με αυτοκίνητο κάτω από 15 λεπτά δεν γίνεται εκτός και αν πας στο περίπτερο για τσιγάρο. Υπάρχει λόγος που σε μικρές αποστάσεις το ποδήλατο είναι πιο γρήγορο και σε πολύ μικρές συγκρίσιμο με το περπάτημα.
    Tίποτα σαν το παπάκι αλλά που να καταλάβετε εσείς οι δυτικοί
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #19
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tίποτα σαν το παπάκι αλλά που να καταλάβετε εσείς οι δυτικοί
    Και αναρωτιέμαι πώς και δεν έχει αναφερθεί.

    Αλλά λόγω χαβαλε δεν θα αρχίσω τις κακίες.

    Σκεφτόμουν όμως ότι δεν στην Ελλάδα καθιερωθούν τα ηλεκτρικά δίκυκλα, θα υπάρξει τεράστια βελτίωση.

  5. #20
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αναρωτιέμαι πώς και δεν έχει αναφερθεί.

    Αλλά λόγω χαβαλε δεν θα αρχίσω τις κακίες.

    Σκεφτόμουν όμως ότι δεν στην Ελλάδα καθιερωθούν τα ηλεκτρικά δίκυκλα, θα υπάρξει τεράστια βελτίωση.
    Ηλεκτρικά δίκυκλα στην Ελλάδα; Και πως θα κάνει το χαβαλέ του το κωλόπαιδο της γειτονιάς χωρίς εξάτμιση να κόψει;

  6. #21
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλεκτρικά δίκυκλα στην Ελλάδα; Και πως θα κάνει το χαβαλέ του το κωλόπαιδο της γειτονιάς χωρίς εξάτμιση να κόψει;
    Απλά δεν το έγραψα. Όταν ήμουν Αθήνα και Πάτρα δεν μπορούσα να συνηθίσω τον θόρυβο. Έχω ξεσυνηθισει. Στο Βέλγιο, έχεις κάτι καραγκιοζηδες με κάτι Χάρλεϊ να κάνουν απίστευτη φασαρία και σποραδικά περνάει κανένα ντιλιβερι, όποιο έχει ξεμείνει δηλαδή γιατί οι περισσότεροι είναι με ηλεκτρικά ποδήλατα. Σε κάθε περίπτωση αυτός ο ασυνήθιστος θόρυβος είναι πολύ εκνευρίστηκος και παράγοντας για το χάλι των ελληνικών πόλεων. Το μισό θα χάλι θα φύγει αν σωπάσουν.

  7. #22
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλεκτρικά δίκυκλα στην Ελλάδα; Και πως θα κάνει το χαβαλέ του το κωλόπαιδο της γειτονιάς χωρίς εξάτμιση να κόψει;
    Εκεί θα έπρεπε να κόβει κώλους ο Χρυσοχουντίδης (άμεση δήμευση δικύκλου + αφαίρεση διπλώματος), αλλά φευ... ποιός θα ρισκάρει να χάσει ψηφαλάκια;

    https://www.vita.gr/2009/12/12/ygeia...ai-o-thorybos/

    Μην στεναχωρήσουμε το λατρεμένο βλαστάρι μας, που του αγοράσαμε μηχανή υψηλού κυβισμού με την ενηλικίωση... Έλληνες γονείς (ενίοτε θα βάλουν και βύσμα να σβηστεί το πρόστιμο)!

  8. #23
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Τί λέτε για αγορές; Στην Πάτρα τρυπαγανε τις εξατμίσεις αυτοι που δεν είχαν λεφτά να αγοράσουν μια που και καλά έδινε ίππους και έκανε τρέλη φασαρία.

  9. #24
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Welcome aboard, son.



    - - - Updated - - -



    Μα είναι πράγματι απελπισια. Δεν μπορώ να διαλέξω ανάμεσα σε κέντρο και σε δυτικά πού θα ηταν το πιο απίθανο να μείνω. Ενας πολύ καλός μου φίλος μετακόμισε πρόσφατα Κορυδαλλο και πηγαν να κλέψουν αμαξι μπροστα στα ματιά του την πρώτη βδομαδα συν φυσικά διαρρήξεις φουλ. Φρίκαρε, αλλά αφού πήγε εκεί (λόγω αρραβωνιαστικιάς), του το χα πει να τα περιμενει αυτα. Όχι οτι δεν μπορούν να συμβουν οπουδηποτε. Ακόμη και στον Κανάδα ή στην Ελβετία υπάρχουν //κάποιες// ανθρωποκτονίες, αλλά εχουν από τους χαμηλότερους δείκτες εγκληματικότητας στον κόσμο. Το βλέπεις πάντα στατιστικά και αν σου τυχει, θα σου τυχει, αρκεί να εχεις μειώσει τις πιθανότητες όσο μπορείς εσύ.

    Κάθε φορά που πάω προς Πανόρμου/Αμπελόκηπους/Ζωγραφου, συνηθως σε κάποια έμπειρα σκρουτζομάγαζα, απελπίζομαι. Τα ίδια και όταν παω προς Αιγάλεω/Περιστερι/Νίκαια/Κερατσίνι. Απλά λέω ότι αν μπορείς να διαλέξεις, μπορείς να μείνεις καπου πιο καλά, χωρίς να χρειάζεται να πληρωσεις για Ψυχικό, Εκάλη και Αγία Παρασκευή. Προσωπικα, Ηλιουπολη και Αργυρούπολη μου αρέσουν πολύ, εχουν όλες αυτες τις πλατείες, το βουνό δίπλα και μεσαίες τιμές. Πιο πολύ μου αρέσει το Παλαιό Φάληρο, αλλά πάμε σε άλλο επίπεδο τιμών. Συνεχίζω να πιστευω ότι η Νέα Σμυρνη, ειδικά η κάτω της πλευρά που κοιτάζει προς Παλαιό Φάληρο, είναι εξοχο δείγμα μεσαίων οικονομικών τιμών με άριστη προσβασιμοτητα (με ΙΧ), χαμηλη εγκληματικότητα, καθαριότητα και αρκετή ησυχια.
    Έχω μείνει και Ζωγράφου, ψηλά στα Ιλίσια, κοντά στην πλατεία Κύπρου. Απλά τραγωδία...

    Ηλιούπολη/Αργυρούπολη μου αρέσουν κι εμένα και είναι κάπως νορμάλ σε τιμές (ίσως λίγο παραπάνω). Αν είχα λεφτά, θα πήγαινα να μείνω σε Κηφισιά ή Γλυφάδα. Όμορφες γειτονιές και με αρκετά μαγαζιά στο κέντρο τους.

  10. #25
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Αθήνα 2 περιοχές είναι καλά να μείνεις, αν έχεις φράγκα.

    Νότια Προάστεια: από Π. Φάληρο μέχρι Βούλα
    Αλλιώς ΒΠ: Μαρούσι μέχρι Κηφισιά
    Εκεί είναι πραγματικά άλλος κόσμος. Καθαρά, πεζοδρόμια, χώρος να περπατήσεις, ωραίος κόσμος κλπ.

    Και αυτή είναι μια μεγάλη διαφορά με μεγάλες άλλες πόλεις της Ευρώπης. Δεν χρειάζεται εκεί να πας σε κάποιες Premium περιοχές για να δεις ωραίο περιβάλλον.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  11. #26
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.679
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Aνάλυση από Κινέζα που ασχολείται με ακίνητα.

    Κέντρο μένεις αν είσαι εργαζόμενος χωρίς παιδιά.
    ΒΠ αν έχεις παιδιά, είναι εκει όλα τα σχολεία (Προφανώς οι Κινέζοι στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά σχολεία)
    ΝΠ αν θέλεις ποιότητα ζωής και στο επιτρέπουν οι οικογενειακές ανάγκες

    Είχε πει και άλλα σωστά.

    Μέχρι κι οι Κινέζοι μας πήραν πρέφα
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #27
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήμουν τον Αύγουστο. Έμεινα κοντά στο Πυροσβεστείου και μετά πλατεία Ομονοίας. Νομίζω έκανα 30 λεπτά για κάτω αχαια από πλατεία Ομονοίας και οι δρόμοι ήταν άδειοι.
    Τοσο θα κανεις πανω κατω εαν πας ανθρωπινα. Τοσο κανω και εγω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσέξε δεν λέω ότι δεν είναι καλύτερα από Αθήνα και σίγουρα τα περιθώρια λάθους είναι μικρότερα αλλά δεν πιστεύω τους χρόνους που αναφέρετε.
    Εαν δε κανεις "λαθος" (δες παρακατω) να τους πιστεψεις

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την πλατεία Ομονοίας για να ανεβείς στο κάστρο για να μπεις στην μικρή περιμετρική, σε λιγότερα από 5 από έναρξη μηχανής δεν γίνεται. Έχει φανάρια, στενά κτλ.
    Αν θεωρησες οτι το πας μεσα απο καστρο για να κοψεις δρομο ειναι λαθος, εαν στο ειπε καποιος απο εδω τοτε θελει εκτελεση Μιλαμε για Αυγουστο... που ηταν που ηταν ζομπι η πολη τον Αυγουστο ειναι εντελως νεκρη.
    Απο Ομονοια η εισοδος της περιφεριακης ειναι 700 μετρα ειτε μεσω Γουναρη ειτε μεσω Γερμανου με 2 φαναρια, ακομα και με κινηση δε θες πανω απο 5 λεπτα να μπεις...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαφωνία μου είναι στους μέσους όρους, όχι ότι δεν γίνεται ποτέ. Και από αυτούς τους μέσους όρους έχω φάει το στήσιμο της αρκούδας. Γι'αυτό και έχω πολλές επιφυλάξεις.
    Καταλαβαινω τι λες, παθαινω ο ιδιο οταν παω στην Αδλεφη μου στην Αθηνα και μου λεει θα κανεις 40 λεπτα να πας εκει και εγω χρειζομαι 4 μερες και αναρωτιεμαι εαν εχει ελικοπτερο και μου το κρυβει...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρακτικά πόρτα σε πόρτα με αυτοκίνητο κάτω από 15 λεπτά δεν γίνεται εκτός και αν πας στο περίπτερο για τσιγάρο.
    Ανετα το κανεις, εκτος και εισαι στη μια μερια της πολης και θες να πας στην αλλη και αυτο υπο προυποθεσεις. Πχ εγω για να παω στην αλλη μου αδελφη στο Ν.Σουλι (7.5χλμ καρυα) θελω το πολυ 15 λεπτα με τη προυποθεση οτι θα με πιασουν ολα τα φαναρια. Για να παω στο συναδελφο να τον παρω απο το σπιτι του (Παραλια 6.5 χλμ μακρυα) χρειαζομαι 12 λεπτα (ναι 12 οχι 13 ) με σταση ενδιαμεσα να παρω καφεδες
    Απο την αλλη εαν εμενα στο πατρικο μου (Μιντιλογλι) θελω 15 λεπτα να μπω κεντρο αλλα σε 15 λεπτα θα ημουν και Κ.Αχαια.
    Ψ.Αλωνια (νταξ οχι ακριβωςε επανω 200 μετρα πιο νοτια) που ειμαι ειναι γεωμετρικα σχεδον κεντρο του πολεοδομικου συγκροτηματος της πολης και χιλιομετρικα ειμαι σχεδον τα ιδια απο καθε πλευρα.

    Για να στο θεσω διαφορετικα, απο Ομονοια με τα ποδια η παραλια ειναι 1χλμ, 1 χλμ η βενιζελου, 1 χλμ τα συνορα και 1,5 χλμ (και αυτο γιατι εχει το καστρο στη μεση) η Α.Σοφιας...



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει λόγος που σε μικρές αποστάσεις το ποδήλατο είναι πιο γρήγορο και σε πολύ μικρές συγκρίσιμο με το περπάτημα.
    Μονο που αυτες οι πολεις ειναι
    1. πιο φλατ πεθαινεις. (πηγαινε Ν.Σουλι εσυ με ποδηλατο να σε παραδεκτω )
    2. εχουν συγκοινωνιες και ως εκ τουτου οχι τοσο πολυ αναγκη για αυτοκινητο, (εχεις δει τις συγκοινωνιες στη Πατρα? 6 γραμμες που καλυτπουν μονο κεντρικα σημεια, με τα λεωφορια των γραμμων 1 και 5 να περνανε οποτε τους καπνισει, ενω ειδικα γο 5 θελει για 5χλμ 1.7Ε -3.4Ε πηγαινε-ελα-εισητοριο και κανει και 30+ λεπτα να κανει τη διαδρομη.. no thanks.)
    3.Εφοσον δεν εχεις κινηση λογικο ειναι να ειναι πιο γρηγορο το ποδηλατο. Εαν εισαι σωστος ποδηλατης και ανθρωπος τοτε υπακαουντας τον ΚΟΚ τον ιδιο χρονο θα κανεις πλην του χρονου παρκαρισματος. Εκτος βεβαια και εισαι Ελληνας ποδηλατης που γραφει στα @@ του τον ΚΟΚ, δεν ισυχουν τα στοπ και τα φαναρια για αυτον, θα χωθεις αναμεσα και στο πιο μικρο χωρο που αφηνουν τα αυτοκινητα και οταν δε περνας απο εκει θα ανεβεις και στο πεζοδρομιο ρε αδελφε γιατι μπορεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί λέτε για αγορές; Στην Πάτρα τρυπαγανε τις εξατμίσεις αυτοι που δεν είχαν λεφτά να αγοράσουν μια που και καλά έδινε ίππους και έκανε τρέλη φασαρία.
    Ο αυθεντικος θορυβος μιας GroupN δε πιανεται με κανενα τρυπημα. : : :


  13. #28
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    panoc, κοίτα αν έχεις δίκιο μπράβο. Εγώ πιστεύω ότι ο μέσος όρος δεν είναι έτσι και βάλε και την επιστροφή και το πάρκινγκ κτλ . Δικοί μου γνωστοί, δεν θέλουν να κυνηγήσουν το αυτοκίνητο γιατί μετά δεν ξέρουν που θα παρκάρουν. Τον Αύγουστο που είχα έρθει δεν ήταν τόσο νεκρά αλλά φαντάζομαι το γίνεται στο νορμάλ. 8 χρόνια έζησα στην Πάτρα σε 4 γειτονιές μέσα και έξω.

    Για το ποδήλατο, το πρόβλημα είναι ο ιδρώτας, δηλαδή σε τι κατάσταση θα φτάσεις. Επίσης, ποδήλατο και σενιαρισμενη γκόμενα δεν παίζει. Μόνο στην Ολλανδία το έχω δει. Δεν παίζει η γκόμενα και δεν παίζει να σε έχει γκόμενο αυτή αν είσαι ποδηλάτης και πας να την βρεις ανάλογα ντυμένος. Πάντως με τα ηλεκτρικά αλλάζουν οι κανόνες αλλά το πρόβλημα είναι που το φορτίζεις στην μέση ελληνική πολυκατοικία. Ίδιο ερώτημα και με το αυτοκίνητο. Αυτοί που θα μπορούν είναι αυτοί που δεν μένουν στην πόλη μέσα.

    Πιστεύω γενικά ότι με την ηλεκτροκίνηση οι ελληνικές πόλεις έχουν να επωφεληθούν το περισσότερο. Γιατί λόγω πολυκατοικίας είμαστε πολύ πυκνοκατοικημένοι. Αν το γυρίσουμε στα διάφορα ηλεκτρικά, μικρά και μεγάλα, τότε λιγότερη μπιχλα από το καυσαέριο και λιγότερος θόρυβος.

  14. #29
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Εδώ και κάποια χρόνια μετανάστευσα για ερωτικούς λόγους από Αργυρούπολη, που είναι το πατρικό μου, στο Κερατσίνι. Πολύ χάλι το κέρατό μου, αν είχα δικό μου σπίτι, το νοίκιαζα και έμενα αλλού. Εντωμεταξύ στην Αργυρούπολη, έμενα στο νότιο τμήμα της, κάτω από την Βουλιαγμένης, όπου παλαιότερα, λόγω των αεροδρομίων , δεν έδιναν συντελεστή δόμησης, με αποτέλεσμα να μην έχει καν 3οροφα κτίσματα, καλά καλά. Ένα σωρό μονοκατοικίες, βαριά 2οροφα και επειδή λόγω συνθηκών δεν αγόραζε κανεις οικόπεδο, αφου δε θα μπορούσε να χτίσει, οι τιμές ήταν χώμα. Αποτέλεσμα η ευρύτερη γειτονιά να είναι κάτι σαν Εκάλη των νότιων προαστίων. Σπιταρώνες, με τεράστιους κήπους, ησυχία, φανταστικά.
    Την 1η φορά που ήρθα Κερατσίνι, εντωμεταξύ δεν είχα ποτέ γκόμενες, παρέες και εν γένει πάρε δώσε με την εδώ περιοχή, για να έχω ιδία άποψη, με έπιασε κατάθλιψη, έλεγα ωρε που πάω για να απαυτώσω...

    Η Αθήνα, έχει σίγουρα όμορφες γωνιές, αλλά είναι butt ugly. Παρόλα αυτά, γεννήθηκα και μεγάλωσα στο τσιμέντο, στην ασχήμια και στην φασαρία, δε νομίζω ότι θα την άλλαζα.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  15. #30
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.679
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    panoc, κοίτα αν έχεις δίκιο μπράβο. Εγώ πιστεύω ότι ο μέσος όρος δεν είναι έτσι και βάλε και την επιστροφή και το πάρκινγκ κτλ . Δικοί μου γνωστοί, δεν θέλουν να κυνηγήσουν το αυτοκίνητο γιατί μετά δεν ξέρουν που θα παρκάρουν. Τον Αύγουστο που είχα έρθει δεν ήταν τόσο νεκρά αλλά φαντάζομαι το γίνεται στο νορμάλ. 8 χρόνια έζησα στην Πάτρα σε 4 γειτονιές μέσα και έξω.

    Για το ποδήλατο, το πρόβλημα είναι ο ιδρώτας, δηλαδή σε τι κατάσταση θα φτάσεις. Επίσης, ποδήλατο και σενιαρισμενη γκόμενα δεν παίζει. Μόνο στην Ολλανδία το έχω δει. Δεν παίζει η γκόμενα και δεν παίζει να σε έχει γκόμενο αυτή αν είσαι ποδηλάτης και πας να την βρεις ανάλογα ντυμένος. Πάντως με τα ηλεκτρικά αλλάζουν οι κανόνες αλλά το πρόβλημα είναι που το φορτίζεις στην μέση ελληνική πολυκατοικία. Ίδιο ερώτημα και με το αυτοκίνητο. Αυτοί που θα μπορούν είναι αυτοί που δεν μένουν στην πόλη μέσα.

    Πιστεύω γενικά ότι με την ηλεκτροκίνηση οι ελληνικές πόλεις έχουν να επωφεληθούν το περισσότερο. Γιατί λόγω πολυκατοικίας είμαστε πολύ πυκνοκατοικημένοι. Αν το γυρίσουμε στα διάφορα ηλεκτρικά, μικρά και μεγάλα, τότε λιγότερη μπιχλα από το καυσαέριο και λιγότερος θόρυβος.

    Tα ηλεκτρικά σκουτεράκια είναι για τα μπάζα, μια ανηφόρα της προκοπής δεν μπορείς να ανέβεις.

    Τα παπάκια ανεβαίνουν την όποια ανηφόρα με 1η και πεντακάβαλο.
    Ανταλλακτικά για παπάκια βρίσκεις και στα περίπτερα σε φθηνές τιμές.
    Το δικό μου το παπί ψηφίζει, αγορασμένο το 1998, τον Φεβρουάριο κλείνει τα 23

    Δεν υπάρχει σκούτερ ηλεκτρικό ή μη που να αντέχει τόσο, έχει και μανιβέλα ώστε αν το παρατήσεις σε κανά νησί με μια μανιβελιά παίρνει μπρος.

    Από Πάτρα μόνο τον πρώην δήμο Παραλίας γνωρίζω και το Ρίο, άψογα και τα δύο.
    Εχω ένα φίλο που το πατρικό του είναι δίπλα στο καφάο 227 αν δεν κάνω λάθος, η παραλία είναι υπέροχη.
    Πάντα γελούσα με τους πατρινούς που μου λέγανε "Πήξαμε, θέλω 10 λεπτά να διασχίσω το κέντρο"
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας