Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Placeholder για μεταφορά από το νήμα Επιστροφή στην Ελλάδα

    Το αλλάζουμε τον τίτλο αν σας προβληματίζει η χαβαλέ αναφορά στα ανέκδοτα

  2. #2
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ένα από τα αγαπημένα μου λινκ στην παγκόσμια Ιστορία του Ίντερνετ : αυτό.

    Spoiler:
    και ας είναι από το βαζεluben
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Οι Αμπελόκηποι (μετρό Πανόρμου κοντά) που μένω εγώ, είναι τεταρτοκοσμικη περιοχή. Βασικά το μεγαλύτερο μέρος του Δήμου Αθηναίων είναι έτσι.

    Στενοί δρόμοι, ανύπαρκτο πάρκινγκ, αυτοκίνητα πεταμένα πάνω στα πεζοδρόμια, απίστευτη φασαρία από φωνές και κορναρίσματα, τσιμέντα παντού και λίγα πάρκα, μέτρια προς αρκετή εγκληματικότητα, τρελοί που ουρλιάζουν συνέχεια. Αν δεν μας ανήκε το διαμέρισμα, θα είχα φύγει από εδώ. Έχουμε αρχίσει τα τελευταία χρόνια και γινόμαστε παρατημένοι σαν την Κυψέλη.

    Σε ανταπόδοση, παίρνουμε μόνο τα πολλά μαγαζιά (λιανεμπορίου και εστίασης) στην Πανόρμου και τις καλές/πολλές συγκοινωνίες.

    (edited)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MitsosDaBest13 : 16-12-20 στις 21:20.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι Αμπελόκηποι (μετρό Πανόρμου κοντά) που μένω εγώ, είναι τεταρτοκοσμικοι. Στενοί δρόμοι, ανύπαρκτο πάρκινγκ, αυτοκίνητα πεταμένα πάνω στα πεζοδρόμια, απίστευτη φασαρία από φωνές και κορναρισματα, τσιμέντα παντού και λίγα πάρκα, μέτρια προς αρκετή εγκληματικότητα. Αν δεν μας ανήκε το διαμέρισμα, θα είχα φύγει από εδώ.
    Με εκείνη η πλατεία όπως έρχεσαι από Αλεξάνδρα στο δεξί χέρι τι έχει γίνει; Κάποια φάση ήταν τελείως παρατημένη νομίζω και μόνο μια ψησταριά την έσωζε. Ή ήταν σουβλατζίδικο και δεν θυμάμαι.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με εκείνη η πλατεία όπως έρχεσαι από Αλεξάνδρα στο δεξί χέρι τι έχει γίνει; Κάποια φάση ήταν τελείως παρατημένη νομίζω και μόνο μια ψησταριά την έσωζε. Ή ήταν σουβλατζίδικο και δεν θυμάμαι.
    Δεν κατάλαβα ποια εννοείς. Μήπως αυτή; Στον κόμβο Κηφισίας/Αλεξάνδρας/Βασ. Σοφίας;

    https://www.google.gr/maps/@37.98602...8i8192!5m1!1e1

  6. #6
    Εγγραφή
    31-07-2018
    Περιοχή
    England
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Virgin media
    Ειχα γραψει στο θεμα "Επιστροφη στην Ελλαδα για εργασια" τα εξης για την Αθηνα.

    Ελλαδα θα επεστρεφα μονο ως δημοσιος υπαλληλος. Στην Αγλλια ειμαι πανω απο 10 χρονια και την παλευω (οσο πιο νοτια καλυτερα). Για το Εδινβουργο προσωπικα ειναι μαυρο χαλι για μενα και ουτε για επισκεψη δεν θελω να παω. Πολυ μαυριλα και μελαγχολια μου βγαζει. Εμεινα εκει δυο μερες για ενα interview και στο τελος και ας μου εδωσαν τη θεση δεν τη δεχτηκα γιατι μου εβγαζε πολυ αρνητικη ενεργεια το μερος. Ο supervisor μου, μου ειπε να την επαιρνα και να εψαχνα για αλλου στα καπακια. Αλλα ειχα τοσο ασχημη αποψη για το μερος που δεν το σκεφτηκα καν και ας ειχα ακομα ενα μηνα εισοδημα απο την υποτροφια. Βρηκα μετα απο λιγο αλλη δουλεια καλυτερη και πιο νοτια.

    Αθηνα εμενα κεντρο για καποια χρονια αλλα μετα τους Ολυμπιακους αγωνες το κεντρο χαλασε δραματικα, ιδιως 2007-2009 ηταν πολυ χαλια. Ομως εχει τα παντα, μπορεις να κανει πολλα πραγματα, οτι αθληματα θες, θεατρα, νυχτερινη ζωη, κτλ. Λεφτα να εχεις μονο :P Απο ευρωπη νομιζω ειναι η πιο ολοκληρωμενη πολη σε θεματα ψυχαγωγιας και αθλητικων δραστηριοτητων, κανεις τα παντα στην Αθηνα. Οπως ειπε ενα αλλο παιδι πιο πανω σε μιση-μια ωρα εισαι σε ποσα διαφορετικα μερη να κανεις ενα σωρο δραστηριοτητες και δεν βαριεσαι ποτε. Στην Αθηνα αν εχεις λεφτα ζεις ζωη, σε αλλες ευρωπαικες πολεις οσα λεφτα και να εχεις, δεν εχεις τι να κανεις (πολυ περιορισμενα πραγματα σε σχεση με Αθηνα). Ποια πολη συνδυαζει θαλασσα (κολυμπι, ιστιοπλοια, ψαρεμα, κτλ), βουνο (σκι, πεζοπορια, αναρηχηση, κτλ), νυχτερινη ζωη (θεατρα, μπουζουκια, μπαρακια, μουσικα σχηματα, πορνεια, και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις) στην ευρωπη; Μονο η Αθηνα μου ερχεται στο μυαλο, καθε εποχη και κανεις διαφορετικα πραγματα, ορεξη να εχεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Αν θα μπω στην διαδικασία της σύγκρισης τότε πιστεύω ότι υπάρχει μια υπερβολή δια του αρνητισμου. Υπάρχουν πχ αθλήματα που δεν μπορείς να κάνεις, πχ ποδήλατο και τρέξιμο. Μιλάμε γενικά και όχι για ειδικές γειτονιές.

    Από την άλλη μπορείς να παίξεις το μπάσκετ της αρκούδας. Εγώ θεωρώ τις εκτιμήσεις του μισάωρου εξαιρετικά αισιόδοξες και θα το πω τώρα και ας παρεξηγηθω, εκτιμήσεις ανθρώπων που στήνουν γιατί η εκτίμηση τους μία στις 100 θα κάτσει χωρίς να λαμβάνουν υπόψη κάθε πρόβλημα στις υπόλοιπες 99. Συζητάμε για πόρτα σε πόρτα που περιλαμβάνει και το πάρκινγκ.

    Αλλά εγώ δεν μπορώ να δω την ομορφιά της Αθήνας με εξαίρεση γύρω από την Ακρόπολη. Ακόμα και για καφέ να πας στο Λυκαβηττό ή εκεί πάνω στο Γαλάτσι ή κάπου ψηλά στη Δυτική Αττική, το μόνο που βλέπεις είναι ένα χαλί τσιμεντου. Μια απογείωση με το αεροπλάνο σε πείθει. Αν κοιτάξεις προς οποιοδήποτε βουνό, βλέπεις ένα κρανίο δαγκωμενο από τα κτίρια. Ακόμα και για μπάνιο να πας μέχρι και το καβούρι αυτό βλέπεις.

    Δεν είναι μόνο η Αθήνα άσχημη. Αλλά κάθε ελληνική τσιμεντουπολη. Η διαφορά είναι ότι λόγω μεγέθους αν βρεθείς κάπου ψηλά το χαλί είναι μικρότερο και συνήθως ακολουθεί ένα μπλε και σωνεται. Επίσης τα 30λεπτα έχουν βάση αν και πάλι έχοντας υπόψη την Πάτρα, αν κάποιος μου πει αυτά τα νούμερα θα έχω υποψίες.

    Όταν μεγάλωνα( 85-90), η νέα Σμύρνη ήταν αχτιστη και κατεβαίναμε Εδέμ σαν εξοχή και μπάνιο με το λεωφορείο στην Βουλιαγμένη που ήταν σαν χωριό. Τα βουνά ήταν πιο πράσινα και το καλοκαίρι δεν έβραζε ο τόπος. Εγώ έχω κάνει καλοκαιρία στην Αθήνα γιατί λόγω αρμενικής καταγωγής δεν έχω άκρες στην επαρχία. Τότε τον Αύγουστο η άδεια Πανεπιστημίου έκανε την πανδημία να ντρέπεται.

    Δεν θα πω ότι όλες οι ξένες πόλεις είναι ωραίες. Προσωπικά δεν μου αρέσουν οι πόλεις του Βελγίου σε εμφάνιση αλλά αναγνώριζω την λειτουργικότητα που προσφέρουν με εξαίρεση τις Βρυξέλλες και φαντάσου πως θεωρούνται χάλια σε σχέση με τις ολλανδικές. Η διασκέδαση είναι ένα θέμα αλλά αυτό είναι υποκειμενικό. Για μένα η Αθήνα στο πράγματα είχε. Σινεμά που διορθώθηκε σε αρκετές άλλες πόλεις. Μεταλαδικα και μάλιστα αρκετά.

    Πάντως αντίστοιχο χαλί με τις ελληνικές πόλεις βλέπεις στην νότια Ιταλία και Γαλλία όταν γίνονται οι ποδηλατικοί αγώνες. Εκτρώματα κτίρια να ξεπετάγονται από το πουθενά. Το καλό στην Ελλάδα είναι ότι οι νέες πολυκατοικίες με τις μεγάλες βεράντες φαίνονται αισθητικά πολύ καλύτερες όταν είσαι εκεί. Είναι και πιο καθαρές.

    Ένα όμορφο σχετικά χαρακτηριστικό της Ελλάδας είναι οι εκκλησίες σε σύγκριση με τις καθολικές εκκλησίες. Έχω βρεθεί σε κάτι γερμανικές πόλεις και εντάξει πραγματικά έλεος με το ψυχοπλακωμα.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελλαδα θα επεστρεφα μονο ως δημοσιος υπαλληλος.
    Welcome aboard, son.



    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι Αμπελόκηποι (μετρό Πανόρμου κοντά) που μένω εγώ, είναι τεταρτοκοσμικη περιοχή. Βασικά το μεγαλύτερο μέρος του Δήμου Αθηναίων είναι έτσι.

    Στενοί δρόμοι, ανύπαρκτο πάρκινγκ, αυτοκίνητα πεταμένα πάνω στα πεζοδρόμια, απίστευτη φασαρία από φωνές και κορναρίσματα, τσιμέντα παντού και λίγα πάρκα, μέτρια προς αρκετή εγκληματικότητα, τρελοί που ουρλιάζουν συνέχεια. Αν δεν μας ανήκε το διαμέρισμα, θα είχα φύγει από εδώ. Έχουμε αρχίσει τα τελευταία χρόνια και γινόμαστε παρατημένοι σαν την Κυψέλη.

    Σε ανταπόδοση, παίρνουμε μόνο τα πολλά μαγαζιά (λιανεμπορίου και εστίασης) στην Πανόρμου και τις καλές/πολλές συγκοινωνίες.

    (edited)
    Μα είναι πράγματι απελπισια. Δεν μπορώ να διαλέξω ανάμεσα σε κέντρο και σε δυτικά πού θα ηταν το πιο απίθανο να μείνω. Ενας πολύ καλός μου φίλος μετακόμισε πρόσφατα Κορυδαλλο και πηγαν να κλέψουν αμαξι μπροστα στα ματιά του την πρώτη βδομαδα συν φυσικά διαρρήξεις φουλ. Φρίκαρε, αλλά αφού πήγε εκεί (λόγω αρραβωνιαστικιάς), του το χα πει να τα περιμενει αυτα. Όχι οτι δεν μπορούν να συμβουν οπουδηποτε. Ακόμη και στον Κανάδα ή στην Ελβετία υπάρχουν //κάποιες// ανθρωποκτονίες, αλλά εχουν από τους χαμηλότερους δείκτες εγκληματικότητας στον κόσμο. Το βλέπεις πάντα στατιστικά και αν σου τυχει, θα σου τυχει, αρκεί να εχεις μειώσει τις πιθανότητες όσο μπορείς εσύ.

    Κάθε φορά που πάω προς Πανόρμου/Αμπελόκηπους/Ζωγραφου, συνηθως σε κάποια έμπειρα σκρουτζομάγαζα, απελπίζομαι. Τα ίδια και όταν παω προς Αιγάλεω/Περιστερι/Νίκαια/Κερατσίνι. Απλά λέω ότι αν μπορείς να διαλέξεις, μπορείς να μείνεις καπου πιο καλά, χωρίς να χρειάζεται να πληρωσεις για Ψυχικό, Εκάλη και Αγία Παρασκευή. Προσωπικα, Ηλιουπολη και Αργυρούπολη μου αρέσουν πολύ, εχουν όλες αυτες τις πλατείες, το βουνό δίπλα και μεσαίες τιμές. Πιο πολύ μου αρέσει το Παλαιό Φάληρο, αλλά πάμε σε άλλο επίπεδο τιμών. Συνεχίζω να πιστευω ότι η Νέα Σμυρνη, ειδικά η κάτω της πλευρά που κοιτάζει προς Παλαιό Φάληρο, είναι εξοχο δείγμα μεσαίων οικονομικών τιμών με άριστη προσβασιμοτητα (με ΙΧ), χαμηλη εγκληματικότητα, καθαριότητα και αρκετή ησυχια.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  9. #9
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.368
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Να μιλήσω για την Αθήνα.
    Μεγάλωσα Γουδί/Ζωγράφου, πήγα λύκειο Αμπελοκήπους και σπούδαζα Πειραιά.
    Σύχναζα σε όλες τις γύρω περιοχές (Παγκράτι/Κέντρο) αλλά και Νότια Προάστεια (Γλυφάδα, Βάρκιζα, Βούλα).
    Μόνο προς Περιστέρι/Πέραμα/Νίκαια και περίχωρα δεν έχω τόσο γυρίσει, οπότε γενικά θεωρώ ξέρω καλά την Αθήνα για το μεγαλύτερο κομμάτι.

    Είναι μοναδική πόλη στην Ευρώπη. Είναι ίσως η πιο βρώμικη και άναρχη πρωτεύουσα της Ευρώπης, η μοναδική χωρίς ποτάμι, αλλά και με απίστευτες ευκαιρίες για διασκέδαση, για αποδράσεις για ΣΚ κλπ.
    Όμως έχοντας ήδη περάσει 6 χρόνια έξω και έχοντας ζήσει σε μέρη με περισσότερη ασφάλεια, καλύτερη οργάνωση κράτους και γενικότερα ποιότητα ζωής, δεν έχω καμία διάθεση και σκέψη να επιστρέψω μόνιμα και ας παίζει και πατρικό στο ονομά μου και σπίτι σε χωριό.
    Πρώτα για το επαγγελματικό και δεύτερον για το κοινωνικό κομμάτι. Θα είναι σαν υποβιβασμός στην ποιότητα ζωής μου.

    Ίσως μετά τα 60 μου να αλλάξω γνώμη, αλλά προς το παρόν μόνο σαν τουρίστας γουστάρω να την επισκέπτομαι.
    Πάνω από 4 μέρες αρχίζω και τρελαίνομαι με την κίνηση, με τον ατομισμό των ανθρώπων, με τις φάτσες που βλέπω γύρω μου και γενικά με την κατάσταση που επικρατεί,
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  10. #10
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Μένω στο Νέο Ψυχικό, δουλεύω στο Μαρούσι, μια χαρά τα βρίσκω. Άπειρες επιλογές διασκέδασης και ψυχαγωγίας (τον παλιό καλό καιρό), άπειρες επιλογές απόδρασης παραέξω, σε μισή ώρα θάλασσα, σε ένα τέταρτο βουνό.
    Υπάρχουν τεράστιες διαφορές από περιοχή σε περιοχή.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Μετά 40+ χρόνια γύρω από την Ακρόπολη (για όποιον ξέρει μεταξύ Παρθενώνος & Ερεχθείου), αντε και κουκάκι Ματρώζου, πλέον είμαι λίγο πριν τον Νιάρχο.
    Αισχος λέμε.
    (Από την ανάποδη...)


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  12. #12
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά 40+ χρόνια γύρω από την Ακρόπολη (για όποιον ξέρει μεταξύ Παρθενώνος & Ερεχθείου), αντε και κουκάκι Ματρώζου, πλέον είμαι λίγο πριν τον Νιάρχο.
    Αισχος λέμε.
    (Από την ανάποδη...)
    Πρώην γείτονας. Στο τραμ της Βουλιαγμένης η γειτονιά που μεγάλωσα. Την έχω οργώσει την περιοχή σου.

  13. #13
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης τα 30λεπτα έχουν βάση αν και πάλι έχοντας υπόψη την Πάτρα, αν κάποιος μου πει αυτά τα νούμερα θα έχω υποψίες.
    Η αληθεια ειναι οτι δε καταλαβα τι εννοεις
    Στη Πάτρα αναλογως που μενεις σε 30 λεπτα εισαι ανετα 20+ χιλιομετρα μακρυα. Σε 1 ωρα εισαι κορινθο-πυργο
    Αν και η Πάτρα τη τελευταια 20ετια ειναι μια νεκρη πολη απο αποψη εργασιας που συντηρειται μονο με την ανακυκλωση της εσωτερικης της καταναλωσης...

    Οσες φορες εχω παει Αθηνα στην αδελφη μου (Ν.Φαληρο) σε 30 λεπτα αντε να εχω βγει στο Κηφισο


  14. #14
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αληθεια ειναι οτι δε καταλαβα τι εννοεις
    Στη Πάτρα αναλογως που μενεις σε 30 λεπτα εισαι ανετα 20+ χιλιομετρα μακρυα. Σε 1 ωρα εισαι κορινθο-πυργο
    Αν και η Πάτρα τη τελευταια 20ετια ειναι μια νεκρη πολη απο αποψη εργασιας που συντηρειται μονο με την ανακυκλωση της εσωτερικης της καταναλωσης...

    Οσες φορες εχω παει Αθηνα στην αδελφη μου (Ν.Φαληρο) σε 30 λεπτα αντε να εχω βγει στο Κηφισο
    Αναρωτιέμαι πώς μετράτε τον χρόνο. Σορρυ αλλά από το κέντρο της Πάτρας δεν είσαι σε 30 λεπτά 20χλμ μακριά εκτός και αν είναι Κυριακή μεσημέρι ή Κυριακή του Πάσχα. Λογικά να το δεις, 40χλμω μέσο όρο δεν κρατάς εύκολα σε μια πόλη με φανάρια. Από τα ψηλά Αλώνια στην Αγία Σοφία σε κανονικές ώρες, 15ω λεπτά είναι θαύμα και δεν είναι ούτε 5χλμ.

    Από μια πόλη, η μεγάλη χρονοτριβή είναι η έξοδος από την πόλη. Αν συζητάμε επιστροφή τους βάλε και το πάρκινγκ.

    Θεωρούμε πάντα ότι σεβόμαστε τα όρια, δηλαδή 70 εκεί που είναι 50 αλλά όχι 100.

  15. #15
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναρωτιέμαι πώς μετράτε τον χρόνο. Σορρυ αλλά από το κέντρο της Πάτρας δεν είσαι σε 30 λεπτά 20χλμ μακριά εκτός και αν είναι Κυριακή μεσημέρι ή Κυριακή του Πάσχα. Λογικά να το δεις, 40χλμω μέσο όρο δεν κρατάς εύκολα σε μια πόλη με φανάρια. Από τα ψηλά Αλώνια στην Αγία Σοφία σε κανονικές ώρες, 15ω λεπτά είναι θαύμα και δεν είναι ούτε 5χλμ.

    Από μια πόλη, η μεγάλη χρονοτριβή είναι η έξοδος από την πόλη. Αν συζητάμε επιστροφή τους βάλε και το πάρκινγκ.

    Θεωρούμε πάντα ότι σεβόμαστε τα όρια, δηλαδή 70 εκεί που είναι 50 αλλά όχι 100.
    Ποσο καιρο εχεις να ερθεις ;
    Μενω ψηλά Αλώνια, σε ακριβως 10 λεπτα ειμαι στη περιφεριακη (ανεβαινοντας βενιζελου εξοδος εγλυκαδας) και σε 20 λεπτα ειμαι Κ.Αχαια απο τη μία Ρίο/Αη Βασιλη απο την αλλη... Το κανω (οταν δε μας κλεινουν ) καθε μερα.
    Αντε να πω οτι εαν εχει κινηση να κανω 15 λεπτα για να μπω περιφεριακη (που δεν εχει πια, οτι καθυστεηρηση ειναι τα 4 φαναρια...)


Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας