Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    541
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Χαιρετώ την παρέα.
    Αυτό που θέλω να κάνω είναι να παίζω παιχνίδια από το πισι που βρίσκεται στη σοφίτα, στην TV του σαλονιού με mouse και keyboard.
    Η tv είναι μια LG smart 8 ετών 1080p.
    Όλες οι συσκευές είναι πάνω σε 1000άρι LAN , ενώ πίσω από την TV Υπάρχει 1000άρι switch , αν χρειαστεί να συνδεθεί και άλλη συσκευή.
    Προφανώς η απόσταση μεταξύ pc και tv έιναι απαγορευτική για να φτάνει ασύρματο ποντίκι και kb , άρα αυτά πρέπει να συνδέονται κάπου κοντά στην tv.
    Κάπου διάβασα ότι μπορεί να γίνει με ένα software για το raspberry pi που λέγεται parsec. Έχω ένα rasp 2b διαθέσιμο.

    Το έχει δοκιμάσει κανείς;

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArchAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ την παρέα.
    Αυτό που θέλω να κάνω είναι να παίζω παιχνίδια από το πισι που βρίσκεται στη σοφίτα, στην TV του σαλονιού με mouse και keyboard.
    Η tv είναι μια LG smart 8 ετών 1080p.
    Όλες οι συσκευές είναι πάνω σε 1000άρι LAN , ενώ πίσω από την TV Υπάρχει 1000άρι switch , αν χρειαστεί να συνδεθεί και άλλη συσκευή.
    Προφανώς η απόσταση μεταξύ pc και tv έιναι απαγορευτική για να φτάνει ασύρματο ποντίκι και kb , άρα αυτά πρέπει να συνδέονται κάπου κοντά στην tv.
    Κάπου διάβασα ότι μπορεί να γίνει με ένα software για το raspberry pi που λέγεται parsec. Έχω ένα rasp 2b διαθέσιμο.

    Το έχει δοκιμάσει κανείς;
    Λίγο τρελό αυτό που θες να κάνεις. Δεν μιλάς για γενική χρήση υπολογιστή, μιλάς για gaming, και κάθε lag θα σου χαλάει τη διασκέδαση. Πιστεύω ότι ακόμα και αν τραβούσες πολλά μέτρα καλώδια από τη σοφίτα στο σαλόνι, που θα είναι ο ταχύτερος δυνατός τρόπος σύνδεσης, θα σου βάλει τέτοιο lag που θα είναι απαγορευτικό. Πιο απλό το βλέπω να αγοράσεις διπλά καλώδια για τα πάντα, και να κατεβάζεις τον υπολογιστή στο σαλόνι χωρίς κανένα από τα καλώδιά του, να τον συνδέεις στην τηλεόραση με τα δεύτερα καλώδια, και να κάνεις τη δουλειά σου.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.975
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Με το Parsec δεν έχω εμπειρία πόσο καλά παίζει.

    Πάντως, γίνεται (και) μέσω steam (steam remote play), είτε με τα games του steam, είτε με αυτά που θα δηλώσεις στο steam library ως non-steam games.
    Το πόσο καλά θα παίζει εξαρτάται απ'το game, κάποια παίζουν πολύ καλά,
    κάποια έχουν θεματάκια.
    Αυτά που παίζουν καλά, όσο η σύνδεση είναι eth ελάχιστο lag έχουν.
    Οπότε στήνεις το steam στο gaming pc που θα παίξει τον ρόλο του server,
    και στήνεις κάτι με steam link στην tv για να παίξει τον ρόλο του client:
    Θα μπορούσε να είναι ένα pi 3 (raspbian + steam link),
    θα μπορούσε να είναι ένα steam link (ο hardware streamer της valve, EOL πλέον),
    θα μπορούσε να εγκατασταθεί κατευθείαν στην smart tv (όσο μιλάμε για android),
    ή σε ένα android tv-box που θα εγκαταστήσουμε το steam link από το store.

    Πάνω στον client συνδέεις keyb/mouse/controller, και μετά απλώς ανοίγεις το steam στον client και διαλέγεις παιχνίδι.
    Αν βάλεις και ένα dummy vga adapter στον server θα παίζει και headless.

    Το χρησιμοποιώ για να παίζω κανα game (κυρίως WoW) στο laptop στον καναπέ (παίζει και με 2 pc που τρέχουν το steam), βολικό είναι.
    Το έχω δοκιμάσει και στο tv-box μου (mibox S) με controller και το assassin's creed, συμπαθητικά έπαιζε.
    Θεωρητικά, άν έχεις ικανή σύνδεση πάιζει και μέσω wan οπότε μπορείς να κάνεις stream στο κινητό πχ όταν είσαι έξω.

    Για περισσότερα κοίτα στο forum των steam/valve.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Τσέκαρε αυτή τη συζήτηση στο steam forum να πάρεις μια ιδέα και με αυτόν τον τρόπο.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    541
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγο τρελό αυτό που θες να κάνεις. Δεν μιλάς για γενική χρήση υπολογιστή, μιλάς για gaming, και κάθε lag θα σου χαλάει τη διασκέδαση. Πιστεύω ότι ακόμα και αν τραβούσες πολλά μέτρα καλώδια από τη σοφίτα στο σαλόνι, που θα είναι ο ταχύτερος δυνατός τρόπος σύνδεσης, θα σου βάλει τέτοιο lag που θα είναι απαγορευτικό. Πιο απλό το βλέπω να αγοράσεις διπλά καλώδια για τα πάντα, και να κατεβάζεις τον υπολογιστή στο σαλόνι χωρίς κανένα από τα καλώδιά του, να τον συνδέεις στην τηλεόραση με τα δεύτερα καλώδια, και να κάνεις τη δουλειά σου.
    Δεν παιζει με το cm cosmos 30 κιλα πάνω κάτω καθε μέρα.
    Θα δοκιμασω αποψε το parsec σε ενα παλιο λαπτοπ συνδεμενο στην tv και με ασύρματο kb mouse και θα επανελθω αυριο με τα αποτελέσματα.
    Ηδη εχω αρχισει να επεξεργαζομαι και ενα diy lapdesk για να ταιριαζει στην ikea poang του σαλονιού.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArchAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παιζει με το cm cosmos 30 κιλα πάνω κάτω καθε μέρα.
    Θα δοκιμασω αποψε το parsec σε ενα παλιο λαπτοπ συνδεμενο στην tv και με ασύρματο kb mouse και θα επανελθω αυριο με τα αποτελέσματα.
    Ηδη εχω αρχισει να επεξεργαζομαι και ενα diy lapdesk για να ταιριαζει στην ikea poang του σαλονιού.
    Δεν έχω ιδέα τι είναι το cm cosmos, αλλά ότι και να είναι, 30 κιλά για υπολογιστή μου φαίνονται υπερβολή.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    541
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Λοιπόν το πείραμα στέφθκε με μερική επιτυχία.

    Σε ένα λάπτοπ με i5 2ης γενιάς και HD3000 δυστυχώς δεν αναγνώρισε την κάρτα γραφικών και γύρισε το decoding σε software mode με αποτέλεσμα να τρώει τρελό ζόρι το cpu του laptop και να ανεβάζει θερμοκρασίες ενώ κρασάριζε και σε 3d παιχνίδια. Πάντως έστω και έτσι για desktop mode και απλό απμακρυσμένο έλεγχο δούλευε μια χαρά.

    Δεύτερη δοκιμή σε λάπτοπ με i5 7200 και hd620 και 1080p δούλεψε απίστευτα καλά. Μηδενικό lag (αν και το laptop ήταν σε 100άρι switch και όχι gigabit), δε ζορίστηκε καθόλου (max 52 βαθμοί) και όλα τα παιχνίδια τρέχανε τέλεια.
    Δοκίμασα hearthstone, gears 5 και jedi: fallen order σε max settings 60 fps με το gaming σύστημα να αποτελείται από R7 2700 και 1660 απλή.Έχει επιλογή να ανεβάσεις και άλλο τα fps στον client, αλλά δε το ρισκάρισα.
    Προφανώς για competitive fps shooters δεν ενδείκνυται , αλλά για casual pc gaming από τον καναπέ/πολυθρόνα μια χαρά είναι.
    Σήμερα θα γίνει δοκιμή σε ένα σάπιο τάμπλετ win8.1 με atom και 2G ram, καθώς και σε raspberry pi2b.

    Μάλιστα αν έχει κάποιος android tv , κατεβάζει το app, κοτσάρει ένα σετάκι mouse k/b και παίζει κατευθείαν.

    Εντάξει υπερέβαλα κάπως για το βάρος του pc. Πάντως έτσι από περιέργεια το ανέβασα στη ζυγαριά και έδειξε 18.9 kg . Δεν το λες και λίγο

  8. #8
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArchAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει υπερέβαλα κάπως για το βάρος του pc. Πάντως έτσι από περιέργεια το ανέβασα στη ζυγαριά και έδειξε 18.9 kg . Δεν το λες και λίγο
    Σαφώς και όχι. Τι έχεις εκεί μέσα, πέτρες;

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας