Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    986
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Πριν από δύο μέρες η γραμμή μου απόσυγχρόνισε και όταν ξανασυγχρόνισε το Line Attenuation από 15 που ήταν πήγε στο 25 και φυσικά κλείδωσε από τα ~14Mbps που ήταν στα 7Mbps
    Δήλωσα βλάβη, και ο τεχνικός που ήρθε μου είπε ότι δεν βρήκε πρόβλημα και ότι είμαι στον μέσο όρο της περιοχής οπότε όλα είναι εντάξει. Του εξήγησα ότι ήμουν στα διπλάσια πριν δύο μέρες και θα ήθελα να μου εξηγήσει γιατί έπεσα στο μισό.
    Μην μπορώντας να το δικαιολογήσει μου είπε ότι θα έγιναν καινούριες συνδέσεις και γι αυτό έπεσε ο συγχρονισμός, Και για να κάνει κάτι, άλλαξε το router (είχα speedport και μου έβαλε το plus).
    Η γραμμή με το plus συγχρόνισε στα 11Mbps αλλά και πάλι με Line Attenuation 25, οπότε μάλλον τον παραπάνω συγχρονισμό τον έκανε το καλύτερο router και όχι κάποια αλλαγή που έκανε αυτός.
    Δυστυχώς όλη η επικοινωνία μου με τον τεχνικό έγινε μέσο τηλεφώνου γιατί ήμουν στην δουλειά όταν πήγε σπίτι και δεν είδα αν έκανε μετρήσεις και που.

    Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω, επηρεάζεται το Line Attenuation από καινούριες συνδέσεις ή από crosstalk? Δεν είναι σε συνάρτηση με την απόσταση? Τι μπορεί να συνέβη και να έγινε αυτό?

    Να πω ότι στο σπίτι έχω μόνο μια πρίζα τηλεφώνου η οποία συνδέεται στον κατανεμητή με cat5 τα οποία είναι αλλαγμένα πριν 2 χρόνια.
    Είμαι στον ΟΤΕ κάτω Τούμπας αν ξέρει κάποιος κάτι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος slow : 19-12-20 στις 04:01.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-09-2019
    Ηλικία
    85
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei DG8245
    Κατι με την ποιοτητα του χαλκου εχει να κανει...

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.341
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν από δύο μέρες η γραμμή μου απόσυγχρόνισε και όταν ξανασυγχρόνισε το Line Attenuation από 15 που ήταν πήγε στο 25 και φυσικά κλείδωσε από τα ~14Mbps που ήταν στα 7Mbps
    Δήλωσα βλάβη, και ο τεχνικός που ήρθε μου είπε ότι δεν βρήκε πρόβλημα και ότι είμαι στον μέσο όρο της περιοχής οπότε όλα είναι εντάξει. Του εξήγησα ότι ήμουν στα διπλάσια πριν δύο μέρες και θα ήθελα να μου εξηγήσει γιατί έπεσα στο μισό.
    Μην μπορώντας να το δικαιολογήσει μου είπε ότι θα έγιναν καινούριες συνδέσεις και γι αυτό έπεσε ο συγχρονισμός, Και για να κάνει κάτι, άλλαξε το router (είχα speedport και μου έβαλε το plus).
    Η γραμμή με το plus συγχρόνισε στα 11Mbps αλλά και πάλι με Line Attenuation 25, οπότε μάλλον τον παραπάνω συγχρονισμό τον έκανε το καλύτερο router και όχι κάποια αλλαγή που έκανε αυτός.
    Δυστυχώς όλη η επικοινωνία μου με τον τεχνικό έγινε μέσο τηλεφώνου γιατί ήμουν στην δουλειά όταν πήγε σπίτι και δεν είδα αν έκανε μετρήσεις και που.

    Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω, επηρεάζεται το Line Attenuation από καινούριες συνδέσεις ή από crosstalk? Δεν είναι σε συνάρτηση με την απόσταση? Τι μπορεί να συνέβη και να έγινε αυτό?

    Να πω ότι στο σπίτι έχω μόνο μια πρίζα τηλεφώνου η οποία συνδέεται στον κατανεμητή με cat5 τα οποία είναι αλλαγμένα πριν 2 χρόνια.
    Είμαι στον ΟΤΕ κάτω Τούμπας αν ξέρει κάποιος κάτι.
    Το snr πόσο είναι;
    Γενικά να κοιτάς το snr και όχι το att.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #4
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    986
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το snr πόσο είναι;
    Γενικά να κοιτάς το snr και όχι το att.
    Το SNR είναι στα ίδια επίπεδα που ήταν και πριν, γι αυτό δεν το ανέφερα (και μάλιστα είναι και λίγο καλύτερο πριν ήταν στα 8 το down και το up στα 9)

    0 days, 0 hours, 27 minutes, 53 seconds
    DSL Downstream 10903 kBit/s
    DSL Upstream 759 kBit/s
    DSL Maximum Downstream 12248 kBit/s
    DSL Maximum Upstream 759 kBit/s

    Transmission mode
    ADSL2+ Annex A
    CRC Errors (Down/Up) 323
    FEC Errors (Down/Up) 0
    SNR (Down/Up) 8.5 / 9.9 dB
    Attenuation (Down/Up) 27 / 23 dB

    Το μόνο που άλλαξε ξαφνικά και σε μεγάλο βαθμό είναι η εξασθένηση που πήγε από 15 σε 27. (και συνεχίζει να ανεβαίνει χθες ήταν στα 25)
    Γι αυτό και ρωτάω αν επηρεάζεται η εξασθένηση και από άλλους παράγοντες εκτός της απόστασης, για να δω αν μου λέει ο τεχνικός π@π@ριες μιας και η δικαιολογία του για την αύξηση της, ήταν ότι μπήκε καινούριος κόσμος -συνδέσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος slow : 20-12-20 στις 03:57.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    Το καλωδιο του οτε τερματιζει σε εξωτερικό κυτιο μεταλλικο ή σε εσωτερικο πινακα με οριολοριδες (ρεγκλετες);
    Τα εξωτερικα αν δεν εχει καπακι μπορει να οξειδωθηκαν. Στα εσωτερικα μπορει να τα πειραξε τεχνικος που συνδεσε αλλον ενοικο

  6. #6
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.341
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το SNR είναι στα ίδια επίπεδα που ήταν και πριν, γι αυτό δεν το ανέφερα (και μάλιστα είναι και λίγο καλύτερο πριν ήταν στα 8 το down και το up στα 9)

    0 days, 0 hours, 27 minutes, 53 seconds
    DSL Downstream 10903 kBit/s
    DSL Upstream 759 kBit/s
    DSL Maximum Downstream 12248 kBit/s
    DSL Maximum Upstream 759 kBit/s

    Transmission mode
    ADSL2+ Annex A
    CRC Errors (Down/Up) 323
    FEC Errors (Down/Up) 0
    SNR (Down/Up) 8.5 / 9.9 dB
    Attenuation (Down/Up) 27 / 23 dB

    Το μόνο που άλλαξε ξαφνικά και σε μεγάλο βαθμό είναι η εξασθένηση που πήγε από 15 σε 27. (και συνεχίζει να ανεβαίνει χθες ήταν στα 25)
    Γι αυτό και ρωτάω αν επηρεάζεται η εξασθένηση και από άλλους παράγοντες εκτός της απόστασης, για να δω αν μου λέει ο τεχνικός π@π@ριες μιας και η δικαιολογία του για την αύξηση της, ήταν ότι μπήκε καινούριος κόσμος -συνδέσεις.
    Από 8 > 8.5 έχεις χειρότερες επιδόσεις όχι καλύτερες.
    Στις παλιές καμπίνες είναι πολύ συχνό φαινόμενο να βάζουν χέρι και να φτιάχνουν τον Χ-πελάτη και να χαλάει ο Υ, λόγω της πολύ κακής ποιότητας των καλωδίων και των συνδέσεων.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #7
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    986
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bxenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλωδιο του οτε τερματιζει σε εξωτερικό κυτιο μεταλλικο ή σε εσωτερικο πινακα με οριολοριδες (ρεγκλετες);
    Τα εξωτερικα αν δεν εχει καπακι μπορει να οξειδωθηκαν. Στα εσωτερικα μπορει να τα πειραξε τεχνικος που συνδεσε αλλον ενοικο
    Σε εξωτερικό κουτί που πηγαίνει μέσα και το οποίο χωρίζεται μόνο για δύο διαμερίσματα (όσο μπορώ να δω γιατί είναι ψηλά...)
    Το εξωτερικό έχει καπάκι και σίγουρα δεν έχει πειραχτεί τελευταία ούτε το μέσα ούτε το έξω γιατί θα το ήξερα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από 8 > 8.5 έχεις χειρότερες επιδόσεις όχι καλύτερες.
    Ρε συ νομίζω ότι όσο μεγαλύτερο το SNR τόσο το καλύτερο, και όταν πέφτει κάτω από 6 αρχίζουν αποσυνδέσεις και errors κάνω λάθος?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις παλιές καμπίνες είναι πολύ συχνό φαινόμενο να βάζουν χέρι και να φτιάχνουν τον Χ-πελάτη και να χαλάει ο Υ, λόγω της πολύ κακής ποιότητας των καλωδίων και των συνδέσεων.
    Κάτι τέτοιο νομίζω ότι συνέβη και εδώ...

    Και σήμερα παρατήρησα (ύστερα από 24 ώρες on) ότι η γραμμή "μάζεψε" και πολλά errors, κάτι που δεν συνέβαινε πριν
    Transmission mode ADSL2+ Annex A
    CRC Errors (Down/Up) 290415
    FEC Errors (Down/Up) 0

  8. #8
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το αυτό θα το δεις μόνο αν πάρεις μέτρηση κατευθείαν από το box..
    Εκεί θα φανεί τι παίζει με την καλωδίωση..
    Το attenuation 15 το έβλεπες με το entry υποθέτω και δεν το πρόλαβες με το plus..
    Οπότε ας ελπίσουμε αν υπάρχει κάπου θέμα να δείξει και το plus 15 attenuation στο box..
    Γιατί κάθε ρουτερ μετράει αλλιώς και συνεργάζεται αλλιώς με τη καμπίνα.. Εξού και η αύξηση ταχύτητας στα 11 που είδες..
    Όταν έγινε η αλλαγή σε cat5 που λες μονώθηκαν σωστά τα καλώδια; Π.χ με scotchlok;
    Ακόμη, βλέπω και το upstream σου χαμηλό.. Αν και είσαι ολίγον μακριά με τα νέα δεδομένα.. Αν όμως λάβουμε υπόψη τα παλιά δεδομένα τότε δεν είσαι και πολύ μακριά και το up έπρεπε να τερματίζει.. Συνήθως χαμηλό up & crc errors δείχνουν θέμα σε καλωδίωση.. Και αν προσθέσουμε και την αλλαγή στο attenuation... Αυτό.. Οπότε για δες το, δε χάνεις τπτ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 21-12-20 στις 17:19.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #9
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    986
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αυτό θα το δεις μόνο αν πάρεις μέτρηση κατευθείαν από το box..
    Εκεί θα φανεί τι παίζει με την καλωδίωση..
    Το attenuation 15 το έβλεπες με το entry υποθέτω και δεν το πρόλαβες με το plus..
    Οπότε ας ελπίσουμε αν υπάρχει κάπου θέμα να δείξει και το plus 15 attenuation στο box..
    Γιατί κάθε ρουτερ μετράει αλλιώς και συνεργάζεται αλλιώς με τη καμπίνα.. Εξού και η αύξηση ταχύτητας στα 11 που είδες..
    Όταν έγινε η αλλαγή σε cat5 που λες μονώθηκαν σωστά τα καλώδια; Π.χ με scotchlok;
    Ακόμη, βλέπω και το upstream σου χαμηλό.. Αν και είσαι ολίγον μακριά με τα νέα δεδομένα.. Αν όμως λάβουμε υπόψη τα παλιά δεδομένα τότε δεν είσαι και πολύ μακριά και το up έπρεπε να τερματίζει.. Συνήθως χαμηλό up & crc errors δείχνουν θέμα σε καλωδίωση.. Και αν προσθέσουμε και την αλλαγή στο attenuation... Αυτό.. Οπότε για δες το, δε χάνεις τπτ..
    Θα προσπαθήσω να συνδέσω το router στον κατανεμητή για μέτρηση αν και λίγο δύσκολο γιατί είναι ψηλά και θα χρειαστώ μεγάλη σκάλα που δεν έχω...
    Είμαι σίγουρος ότι την διαφορά από τα 7,5Mbps (στα οποία έπεσε η γραμμή) στα 11Mbps την έκανε το plus και όχι κάποια ρύθμιση ή διόρθωση που έκαναν, διότι ότι και να έκαναν το 2i ήταν "κολλημένο" στα 7-8Mbps και με τις ίδιες ρυθμίσεις γραμμής το plus έδειξε κατευθείαν 11Mbps
    Μόνωση στα καλώδια μάλλον δεν έχει γιατί αν μπορώ να δω σωστά, βλέπω απλή κλέμα. Επίσης τελευταία μου είπαν ότι καλύτερα να είναι και το καλώδιο μονόκλωνο πράγμα το οποίο δεν γνωρίζω αν ισχύει για το cat5 που μου έβαλε ο ηλεκτρολόγος (το scotchlok δεν το ήξερα καθόλου, θα το έχω υπ' όψιν)
    Πριν να δημιουργηθεί το πρόβλημα το up τερμάτιζε στα 1023.
    Εδώ και 12 χρόνια ποτέ δεν είχα πρόβλημα (ακόμη και πριν αλλάξω το καλώδιο), μπορεί να συγχρόνιζα χαμηλά ~14Mbps αλλά ήταν σταθερό και δεν είχα και καθόλου errors.
    Αυτό που μου λένε όσες φορές έχω δηλώσει βλάβη οι τεχνικοί, είναι ότι φταίει το "αρχαίο" δίκτυο της περιοχής.
    Εγώ πιστεύω ότι κάτι "σκάλισαν" - προσπάθησαν να διορθώσουν κάπου, και χάλασαν την δική μου γραμμή.
    Γι αυτό ρώτησα αν το Attenuation επηρεάζεται εκτός από την απόσταση και από άλλον παράγοντα ΠΧ καινούριες συνδέσεις (όπως μου είπαν) ή crosstalk, για να ξέρω αν μου λένε απλός διάφορα για να με "ξεφορτωθούν"

  10. #10
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Να του αλλαξανε dslam-ΑΚ και να τον βαλανε σε ποιο μακρινο δεν παιζει??Δεν ειναι να πεις 1-2dB οκ δεν εγινε τιποτα,
    εδω μιλαμε για 10-12dB και δεν γνωριζω ποσο μεταφραζεται το συγκεκριμενο νουμερο σε μετρα-χλμ

  11. #11
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα προσπαθήσω να συνδέσω το router στον κατανεμητή για μέτρηση αν και λίγο δύσκολο γιατί είναι ψηλά και θα χρειαστώ μεγάλη σκάλα που δεν έχω...
    Είμαι σίγουρος ότι την διαφορά από τα 7,5Mbps (στα οποία έπεσε η γραμμή) στα 11Mbps την έκανε το plus και όχι κάποια ρύθμιση ή διόρθωση που έκαναν, διότι ότι και να έκαναν το 2i ήταν "κολλημένο" στα 7-8Mbps και με τις ίδιες ρυθμίσεις γραμμής το plus έδειξε κατευθείαν 11Mbps
    Μόνωση στα καλώδια μάλλον δεν έχει γιατί αν μπορώ να δω σωστά, βλέπω απλή κλέμα. Επίσης τελευταία μου είπαν ότι καλύτερα να είναι και το καλώδιο μονόκλωνο πράγμα το οποίο δεν γνωρίζω αν ισχύει για το cat5 που μου έβαλε ο ηλεκτρολόγος (το scotchlok δεν το ήξερα καθόλου, θα το έχω υπ' όψιν)
    Πριν να δημιουργηθεί το πρόβλημα το up τερμάτιζε στα 1023.
    Εδώ και 12 χρόνια ποτέ δεν είχα πρόβλημα (ακόμη και πριν αλλάξω το καλώδιο), μπορεί να συγχρόνιζα χαμηλά ~14Mbps αλλά ήταν σταθερό και δεν είχα και καθόλου errors.
    Αυτό που μου λένε όσες φορές έχω δηλώσει βλάβη οι τεχνικοί, είναι ότι φταίει το "αρχαίο" δίκτυο της περιοχής.
    Εγώ πιστεύω ότι κάτι "σκάλισαν" - προσπάθησαν να διορθώσουν κάπου, και χάλασαν την δική μου γραμμή.
    Γι αυτό ρώτησα αν το Attenuation επηρεάζεται εκτός από την απόσταση και από άλλον παράγοντα ΠΧ καινούριες συνδέσεις (όπως μου είπαν) ή crosstalk, για να ξέρω αν μου λένε απλός διάφορα για να με "ξεφορτωθούν"

    Αν το box δεν έχει μέσα οριολωρίδα και είναι απλά με κλέμα, τότε ίσως να φώναζες ένα ηλεκτρολόγο αφού έκανες παραγγελία μερικά scotchlok για να στα μονώσει..
    Το καλώδιο που έβαλες δεν είναι μονόκλωνο;
    http://www.tarluz.com/wp-content/upl...olid-cable.jpg
    https://files.cablewholesale.com/mai...d-stranded.jpg
    Για δες αυτά.. Ποιο από τα 2 είναι;
    Επίσης μήπως είναι cat5e;
    Σημασία πάντως έχει να μην είναι πολλά μέτρα, να είναι κυρίως σε εσωτερικό χώρο και να γίνει σωστά ο τερματισμός του..
    Υπάρχει ειδικό καλώδιο για εξωτερικούς χώρους..
    Αν πάντως πάρεις μια μέτρηση με το ρουτερ κατευθείαν στο box χωρίς να μεσολαβεί η καλωδίωση που πάει μέσα, θα δεις μια εικόνα σχετικά με τη κατάσταση του ζεύγους που έρχεται απ'έξω.. Ίσως να το δοκιμάζατε και αυτό με τον ηλεκτρολόγο..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να του αλλαξανε dslam-ΑΚ και να τον βαλανε σε ποιο μακρινο δεν παιζει??Δεν ειναι να πεις 1-2dB οκ δεν εγινε τιποτα,
    εδω μιλαμε για 10-12dB και δεν γνωριζω ποσο μεταφραζεται το συγκεκριμενο νουμερο σε μετρα-χλμ
    Δε νομίζω να αλλάζουν έτσι απλά α.κ.. Η όδευση του καλωδίου είναι συγκεκριμένη..
    Αν και έχω διαβάσει ιστορίες με α.κ που κάποιος παίρνει από πιο μακρινό αντί για το πιο κοντινό..
    Αλλά αυτό είναι εξ'αρχής έτσι..
    Όσο για την αλλαγή dslam δεν θα είχε τόσο μεγάλη επιρροή στην εξασθένιση..
    Μετά μόνο αν μιλούσαμε για καμπίνα vdsl..
    Για την απορία σου με τα μέτρα δες εδώ: https://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 22-12-20 στις 14:28.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #12
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορει να ειναι παρεμβολες απο το vdsl, ετσι και σε εμενα μολις αρχισανε τις συνδεσεις vdsl το adsl εχασε σχεδον τη μιση ταχυτητα.

  13. #13
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    986
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το box δεν έχει μέσα οριολωρίδα και είναι απλά με κλέμα, τότε ίσως να φώναζες ένα ηλεκτρολόγο αφού έκανες παραγγελία μερικά scotchlok για να στα μονώσει..
    Το καλώδιο που έβαλες δεν είναι μονόκλωνο;
    http://www.tarluz.com/wp-content/upl...olid-cable.jpg
    https://files.cablewholesale.com/mai...d-stranded.jpg
    Για δες αυτά.. Ποιο από τα 2 είναι;
    Επίσης μήπως είναι cat5e;
    Σημασία πάντως έχει να μην είναι πολλά μέτρα, να είναι κυρίως σε εσωτερικό χώρο και να γίνει σωστά ο τερματισμός του..
    Υπάρχει ειδικό καλώδιο για εξωτερικούς χώρους..
    Αν πάντως πάρεις μια μέτρηση με το ρουτερ κατευθείαν στο box χωρίς να μεσολαβεί η καλωδίωση που πάει μέσα, θα δεις μια εικόνα σχετικά με τη κατάσταση του ζεύγους που έρχεται απ'έξω.. Ίσως να το δοκιμάζατε και αυτό με τον ηλεκτρολόγο..

    - - - Updated - - -
    Δεν ξέρω αν είναι μονόκλωνο ή αν είναι Cat5e, ο ηλεκτρολόγος μου είχε πει ότι έβαλε cat5 απλώς. Το παλιό καλώδιο δεν είχε κάποιο πρόβλημα το άλλαξα προληπτικά επειδή ήταν παλιό. Με αυτό το παλιό καλώδιο που δεν έχει αλλάξει συνδέεται το άλλο διαμέρισμα (μόνο σε δύο διαμερίσματα στέλνει ο κατανεμητής) το οποίο έχει vodafone 24αρα και η οποία απ' ότι είδα έχει πολύ καλύτερα στατιστικά σαν γραμμή από την δικιά μου χωρίς να έχει αλλάξει τίποτα...
    Εντωμεταξύ πριν κανα 2ωρο αποσυγχρόνισε πάλι το ρουτερ και χειροτέρεψε πιο πολύ η κατάσταση.

    DSL Downstream 9842 kBit/s
    DSL Upstream 675 kBit/s
    DSL Maximum Downstream 10920 kBit/s
    DSL Maximum Upstream 675 kBit/s

    Transmission mode ADSL2+ Annex A
    CRC Errors (Down/Up) 417
    FEC Errors (Down/Up) 0
    SNR (Down/Up) 8.1 / 9.7 dB
    Attenuation (Down/Up)28.0 / 25.5 dB

    Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα από την καλωδίωση μου και να αλλάζει κάθε μέρα προς το χειρότερο με τέτοιους ρυθμούς...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZaNteR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορει να ειναι παρεμβολες απο το vdsl, ετσι και σε εμενα μολις αρχισανε τις συνδεσεις vdsl το adsl εχασε σχεδον τη μιση ταχυτητα.
    Μπορεί να παίζει κάτι τέτοιο, ή να αλλάζουν τίποτε συνδέσεις στο καφάο γιατί ο τεχνικός που κοίταξε την βλάβη μου είπε ότι είναι να παραδοθεί μέχρι το τέλος του χρόνου η καμπίνα (δεν θυμάμαι από πια εταιρία) που βρίσκεται απέναντι από το καφάο που συνδέομαι, και να κάνω υπομονή και θα πάρω οπτική. (πως τάζουν σε κανα παιδάκι "σκάσε και θα σου πάρω σοκολάτα" )

  14. #14
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    620
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν είναι μονόκλωνο ή αν είναι Cat5e, ο ηλεκτρολόγος μου είχε πει ότι έβαλε cat5 απλώς. Το παλιό καλώδιο δεν είχε κάποιο πρόβλημα το άλλαξα προληπτικά επειδή ήταν παλιό. Με αυτό το παλιό καλώδιο που δεν έχει αλλάξει συνδέεται το άλλο διαμέρισμα (μόνο σε δύο διαμερίσματα στέλνει ο κατανεμητής) το οποίο έχει vodafone 24αρα και η οποία απ' ότι είδα έχει πολύ καλύτερα στατιστικά σαν γραμμή από την δικιά μου χωρίς να έχει αλλάξει τίποτα...
    Εντωμεταξύ πριν κανα 2ωρο αποσυγχρόνισε πάλι το ρουτερ και χειροτέρεψε πιο πολύ η κατάσταση.

    DSL Downstream 9842 kBit/s
    DSL Upstream 675 kBit/s
    DSL Maximum Downstream 10920 kBit/s
    DSL Maximum Upstream 675 kBit/s

    Transmission mode ADSL2+ Annex A
    CRC Errors (Down/Up) 417
    FEC Errors (Down/Up) 0
    SNR (Down/Up) 8.1 / 9.7 dB
    Attenuation (Down/Up)28.0 / 25.5 dB

    Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα από την καλωδίωση μου και να αλλάζει κάθε μέρα προς το χειρότερο με τέτοιους ρυθμούς...



    Μπορεί να παίζει κάτι τέτοιο, ή να αλλάζουν τίποτε συνδέσεις στο καφάο γιατί ο τεχνικός που κοίταξε την βλάβη μου είπε ότι είναι να παραδοθεί μέχρι το τέλος του χρόνου η καμπίνα (δεν θυμάμαι από πια εταιρία) που βρίσκεται απέναντι από το καφάο που συνδέομαι, και να κάνω υπομονή και θα πάρω οπτική. (πως τάζουν σε κανα παιδάκι "σκάσε και θα σου πάρω σοκολάτα" )
    κανονικα το att up εινια σχεδον το μισο απο το down..σε εσενα ειναι σχεδον ιδιο..μηπως εχεις καπου βραχυκυκλωμα?

  15. #15
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    986
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανονικα το att up εινια σχεδον το μισο απο το down..σε εσενα ειναι σχεδον ιδιο..μηπως εχεις καπου βραχυκυκλωμα?
    Το μεσημέρι δεν "κουνιόταν φύλλο" σε browsing και το απόγευμα είχα αποσυνδέσεις και διακοπές την ώρα που μιλούσα στο τηλέφωνο (το snr είχε πέσει στα 5.7 και αποσυγχρόνισε).
    Αυτή τη στιγμή έχει σταθεροποιηθεί η γραμμή. (snr στα 8.5)
    Οπότε ξαναδήλωσα βλάβη, και το παλικάρι στο τηλέφωνο μου ότι πράγματι είναι περίεργο το Attenuation του Up να βρίσκεται σε αυτά τα επίπεδα και θα πρέπει να το ψάξουν.
    Τώρα θα περιμένω τον τεχνικό και θα δείξει...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας