Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-24 από 24
  1. #16
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανονικα το att up εινια σχεδον το μισο απο το down..σε εσενα ειναι σχεδον ιδιο..μηπως εχεις καπου βραχυκυκλωμα?
    It happens sometimes..
    Dont know exactly why..
    Μου 'ρθε να το γράψω στο αγγλικό..

    Πάντως μπορεί να παίζει ρόλο και η όλη κατάσταση γενικότερα..
    Είδα πίσω ότι τσίμπησε κ το up λίγο σε εξασθένιση..
    Αλήθεια @slow το att up ήταν πάντα τόσο;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #17
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    986
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    It happens sometimes..
    Dont know exactly why..
    Μου 'ρθε να το γράψω στο αγγλικό..

    Πάντως μπορεί να παίζει ρόλο και η όλη κατάσταση γενικότερα..
    Είδα πίσω ότι τσίμπησε κ το up λίγο σε εξασθένιση..
    Αλήθεια @slow το att up ήταν πάντα τόσο;
    Το Attenuation τα τελευταία χρόνια ήταν πάντα σταθερό και χαμηλό.
    att είχα down 15 - 15,5
    και up 12 - 12,5
    Τι παίζεται τώρα και φαίνεται σαν να είμαι συνδεδεμένος στο διάστημα δεν ξέρω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος slow : 25-12-20 στις 03:42.

  3. #18
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Άρα ανέβηκε και το up επίσης.. Επομένως πιθανό πρόβλημα στο χαλκό..
    Αυτό που λες ότι έπεσε όταν μίλαγες, με το voip δεν έχει νόημα καθώς δεν περνάει τηλ.σήμα μέσω της dsl..
    Όταν έρθει ο τεχνικός οπωσδήποτε μέτρηση στο box και συμμάζεμα του..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #19
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    986
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Επανέρχομαι, μετά από σχεδόν 1 μήνα προβλημάτων και μετά από τρεις τεχνικούς του ΟΤΕ και έναν ηλεκτρολόγο (που κάλεσα από το COSMOTE@YourService του ΟΤΕ) αισιοδοξώ ότι έχει σταθεροποιηθεί η κατάσταση.
    Για να συνοψίσω...
    Η γραμμή συγχρόνιζε εδώ και 10 χρόνια στα 13-14 Mbps και ξαφνικά έπεσε στα 6-7Mbps.

    Δήλωσα βλάβη...
    Ο πρώτος τεχνικός του ΟΤΕ "βρήκε" βλάβη στο ρουτερ και το άλλαξε
    Συνδέθηκα στα ~9Mbps
    Μου είπε ότι αυτό είναι το καλύτερο που μπορεί να κάνει λόγο προβλημάτων της περιοχής με το δίκτυο χαλκού, και να κάνω λίγη υπομονή μιας και θα δώσουν σε "λίγο" οπτικές.
    Τα 9Mbps ήταν οριακά αρκετά οπότε δεν επέμεινα.
    Μετά από 2 ημέρες αποσυγχρονισμοί και κλείδωμα ξανά στα 5Mbps

    Ξαναδήλωσα βλάβη...
    Μετά από ακόμη 3 ημέρες ο 2ος τεχνικός (ο μόνος που έκανε πραγματικό έλεγχο) άλλαξε τα ζεύγη από το utp που έρχεται από το σπίτι μου στο box του οτε και με σύνδεσε στα 12Mbps και μου είπε ότι βρήκε υγρασία. Αλλά και πάλι μετά από 2 ημέρες χειροτέρεψαν ακόμη πιο πολύ τα πράγματα, συνεχείς αποσυνδέσεις (κυρίως απογευματινές ώρες) χιλιάδες λάθη και συγχρονισμός έως και στα 680Kbps.

    Και πάλι δήλωσα βλάβη. Ο τρίτος τεχνικός που ήρθε δεν έκανε απολύτως τίποτα, μου είπε ότι μέτρησε "πιο μπροστά" αλλά και στο box μου (πρέπει να πετάει στην κυριολεξία αυτός ο τεχνικός, γιατί δεν είχε σκάλα μαζί του ) και ότι στο box μου μέτρησε 16Mbps οπότε το πρόβλημα είναι σε εμένα.

    Επειδή η κατάσταση με είχε φτάσει στα όρια μου ζήτησα να μου στείλουν ηλεκτρολόγο δικό τους από το COSMOTE@YourService (παρά τα 55€ που χρέωναν), γιατί δεν ήθελα να πάρω κάποιον ιδιώτη και να μου πουν ότι δεν τα έκανε καλά.
    Ήρθε λοιπόν ο ηλεκτρολόγος τους, μέτρησε την γραμμή μου, (έβαλε γεννήτρια και ακολούθησε το μοναδικό μονοκόμματο utp που έχει το σπίτι) μέχρι το box του οτε και αφού άλλαξε για δοκιμή και ζεύγη από το utp, αποφάνθηκε ότι η γραμμή μου δεν έχει κανένα πρόβλημα (μια ελάχιστη απώλεια από το box έως την πρίζα του σπιτιού). Δεν βρήκε όμως (τι περίεργο) τα 16Mbps που βρήκε ο 3ος τεχνικός του οτε την προηγούμενη μέρα, βρήκε τα 7Mbps που έβρισκε και το router επάνω στο σπίτι.
    Πήρε λοιπόν στο κέντρο και αφού έβρισε που τον τρέχουν για δεύτερη φορά την ίδια ημέρα τσάμπα (και κάποιος άλλος είχε παρόμοιο πρόβλημα μάλλον) τους έδωσε απ' ότι είδα σε μία φόρμα στο ιντερνετ τα στοιχεία της γραμμής συμπληρώνοντας κάποια χαρακτηριστικά της.
    Λοιπόν μέσα σε 2 λεπτά η γραμμή επανήλθε σχεδόν στα επίπεδα που είχε πριν τα προβλήματα.(13200 down και 980up -είχα 1023-)

    Δεν ξέρω τι να πω πραγματικά, με ταλαιπωρούν 1 μήνα, ήρθαν 3 τεχνικοί και δεν κάναν καν τον κόπο να κάνουν ένα reset ή μια ρύθμιση στην γραμμή?
    Δηλαδή είναι παλιό το δίκτυο ή φταίει η καλωδίωση του πελάτη και καθαρίσαμε???
    Να σημειώσω ότι με είχαν κλειδώσει και σε προφίλ 5Mbps με up 300Kbps για να μην έχω αποσυνδέσεις. Αυτή ήταν η λύση που έδωσαν, και φυσικά απλά δεν είχα Internet έτσι.

    ΥΓ σήμερα έπειτα από 5 μέρες χωρίς πρόβληματα στη γραμμή ή στα στατιστικά της, το βράδυ θα κάνω μία επανεκκίνηση στο ρουτερ (ο θεός βοηθός...)

  5. #20
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    936
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ίσως να έγινε κάνα "πείραγμα" σε κάνα έσκαλιτ ή ΚΑΦΑΟ
    Έχει τύχει και σε εμένα πριν λίγες μέρες, όπου σιγά σιγά έστρωσε..
    Ενώ κλείδωνα 22.5down & 2up σε adsl, ξαφνικά χιλιάδες CRC, αποσυνδέσεις κλπ
    Παίρνω τηλ, τους λέω να βάλουμε noise margin 9, πέφτω στα 20.3 down & 2 up, πάλι τα ίδια, κάθομαι ψάχνομαι με πρίζες κλπ βλέπω μήπως έκαναν κάτι στη γειτονιά.., μέχρι και στο ΚΑΦΑΟ τσέκαρα περνώντας από εκεί..
    Μιλάω πάλι κάνουν τους "ελέγχους" λένε όλα εντάξει..
    Γενικότερα έχω καταλάβει να καλείτε σχετικά νωρίς.., άντε μέχρι το απόγευμα..
    Δύο φορές που κάλεσα αργά, πέτυχα κάτι τζιμάνια άστα να πάνε.., ο ένας έλεγε πως όλα είναι εντάξει και δεν έγινε και κάτι που κάνει έως 3 αποσυνδέσεις τη μέρα και ο άλλος θα το "έφτιαχνε" βάζοντας noise margin 11 ή ακόμα και 13
    Η απάντηση μου φυσικά ήταν δεν είναι διόρθωση αυτή, γιατί χάνεις πολύ σε ταχύτητα..
    Γενικότερα είμαι πολύ ικανοποιημένος από την υποστήριξη της Vodafone, αλλά εκείνη τη μέρα πρέπει να πέτυχα μεγάλους λεβι3δ3ς..
    Αν και δεν έχει διορθωθεί τελείως η κατάσταση.., αλλά τουλάχιστον δε μου κάνει πολλά λάθη..( δε τολμώ να βάλω 6αρι margin)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κοζανίτης : 20-01-21 στις 19:25.

  6. #21
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως να έγινε κάνα "πείραγμα" σε κάνα έσκαλιτ ή ΚΑΦΑΟ
    Έχει τύχει και σε εμένα πριν λίγες μέρες, όπου σιγά σιγά έστρωσε..
    Ενώ κλείδωνα 22.5down & 2up σε adsl, ξαφνικά χιλιάδες CRC, αποσυνδέσεις κλπ
    Παίρνω τηλ, τους λέω να βάλουμε noise margin 9, πέφτω στα 20.3 down & 2 up, πάλι τα ίδια, κάθομαι ψάχνομαι με πρίζες κλπ βλέπω μήπως έκαναν κάτι στη γειτονιά.., μέχρι και στο ΚΑΦΑΟ τσέκαρα περνώντας από εκεί..
    Μιλάω πάλι κάνουν τους "ελέγχους" λένε όλα εντάξει..
    Γενικότερα έχω καταλάβει να καλείτε σχετικά νωρίς.., άντε μέχρι το απόγευμα..
    Δύο φορές που κάλεσα αργά, πέτυχα κάτι τζιμάνια άστα να πάνε.., ο ένας έλεγε πως όλα είναι εντάξει και δεν έγινε και κάτι που κάνει έως 3 αποσυνδέσεις τη μέρα και ο άλλος θα το "έφτιαχνε" βάζοντας noise margin 11 ή ακόμα και 13
    Η απάντηση μου φυσικά ήταν δεν είναι διόρθωση αυτή, γιατί χάνεις πολύ σε ταχύτητα..
    Γενικότερα είμαι πολύ ικανοποιημένος από την υποστήριξη της Vodafone, αλλά εκείνη τη μέρα πρέπει να πέτυχα μεγάλους λεβι3δ3ς..
    Αν και δεν έχει διορθωθεί τελείως η κατάσταση.., αλλά τουλάχιστον δε μου κάνει πολλά λάθη..( δε τολμώ να βάλω 6αρι margin)
    Σιγά βρε και συ με το σνρ6..
    Μου θύμισες ένα τεχνικό τους που μόλις άκουγε σνρ6 έκανε το σταυρό του.. Όχι ακριβώς αλλά κάτι τέτοιο..
    Στο σπίτι μου λέει δε θα έβαζα ποτέ 6..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως να έγινε κάνα "πείραγμα" σε κάνα έσκαλιτ ή ΚΑΦΑΟ
    Έχει τύχει και σε εμένα πριν λίγες μέρες, όπου σιγά σιγά έστρωσε..
    Ενώ κλείδωνα 22.5down & 2up σε adsl, ξαφνικά χιλιάδες CRC, αποσυνδέσεις κλπ
    Παίρνω τηλ, τους λέω να βάλουμε noise margin 9, πέφτω στα 20.3 down & 2 up, πάλι τα ίδια, κάθομαι ψάχνομαι με πρίζες κλπ βλέπω μήπως έκαναν κάτι στη γειτονιά.., μέχρι και στο ΚΑΦΑΟ τσέκαρα περνώντας από εκεί..
    Μιλάω πάλι κάνουν τους "ελέγχους" λένε όλα εντάξει..
    Γενικότερα έχω καταλάβει να καλείτε σχετικά νωρίς.., άντε μέχρι το απόγευμα..
    Δύο φορές που κάλεσα αργά, πέτυχα κάτι τζιμάνια άστα να πάνε.., ο ένας έλεγε πως όλα είναι εντάξει και δεν έγινε και κάτι που κάνει έως 3 αποσυνδέσεις τη μέρα και ο άλλος θα το "έφτιαχνε" βάζοντας noise margin 11 ή ακόμα και 13
    Η απάντηση μου φυσικά ήταν δεν είναι διόρθωση αυτή, γιατί χάνεις πολύ σε ταχύτητα..
    Γενικότερα είμαι πολύ ικανοποιημένος από την υποστήριξη της Vodafone, αλλά εκείνη τη μέρα πρέπει να πέτυχα μεγάλους λεβι3δ3ς..
    Αν και δεν έχει διορθωθεί τελείως η κατάσταση.., αλλά τουλάχιστον δε μου κάνει πολλά λάθη..( δε τολμώ να βάλω 6αρι margin)
    Γενικά είναι να μη σου τύχει..
    Αν σου τύχει... Καλό κουράγιο..
    Αυτή τη κάθετη όπως λέω καραμέλα την έχουν.. Και μπορεί να έχουν δίκιο αλλά όχι πάντα...
    Καλή ιδέα αυτό με τον ηλεκτρολόγο τους που διάλεξες, αλλά το κόστος... Θα μου πεις αν δεν ξέρεις να το τσεκάρεις μόνος σου και μέχρι εκεί που μπορείς.. Όλο και κάποιον θα φώναζες..
    Απορία.. Το πρόβλημα τλκ που ήταν; Δεν κατάλαβα..
    Σε εσένα πρόβλημα δεν υπήρχε, στο box του οτε ούτε.. Και αν κρίνω από την σύντομη αλλαγή ταχύτητας (γρήγορη & επιτόπου επίλυση) που λες, κάτι θα έκαναν στο α.κ, κανα όριο ίσως Η reset στη πόρτα..
    Καλά το σκέφτομαι; Αν ναι και τελικά ήταν δικό τους θέμα γιατί να χρεωθείς; Αυτοί δεν έπρεπε να το βρουν - φτιάξουν;
    Επανήλθε όπως πριν τώρα ε;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #22
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    936
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χαχα, κάθε φορά που θα κάνουμε επανεκκίνηση το ρούτερ θα κάνουμε το σταυρό μας μπας συγχρονίσει λίγο παραπάνω
    Πάντως έχω αρχίσει να υποστηρίζω την άποψη πως αν είσαι σε επαρχία ή νησί, μένεις με ΟΤΕ, όπου αν τύχει κάτι θα ασχοληθούν, ενώ οι εναλλακτικοί θα το δώσουν σε εξωτερικούς και πότε..

  8. #23
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    986
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Γενικά είναι να μη σου τύχει..
    Αν σου τύχει... Καλό κουράγιο..
    Αυτή τη κάθετη όπως λέω καραμέλα την έχουν.. Και μπορεί να έχουν δίκιο αλλά όχι πάντα...
    Έχουν δίκιο στο ότι η περιοχή έχει πρόβλημα το ξέρω και εγώ, αλλά όταν επιμένω 3 φορές μέσα σε 15 μέρες ότι κάτι έχει γίνει και έχω χάσει σχεδόν το 70% της ταχύτητας που είχα, και δεν κάνουν καν το κόπο ελέγξουν την γραμμή είναι για ξύλο...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή ιδέα αυτό με τον ηλεκτρολόγο τους που διάλεξες, αλλά το κόστος... Θα μου πεις αν δεν ξέρεις να το τσεκάρεις μόνος σου και μέχρι εκεί που μπορείς.. Όλο και κάποιον θα φώναζες..
    Απορία.. Το πρόβλημα τλκ που ήταν; Δεν κατάλαβα..
    Αν φώναζα δικό μου ηλεκτρολόγο υπήρχε και το ενδεχόμενο να μου πουν "κάτι δεν έκανε καλά", "κάτι δεν τσέκαρε", "κάτι δεν διόρθωσε", θα ξαναμπλέκαμε και θα έπρεπε να ξαναρχίσω ξανά τα ίδια από την αρχή.
    Τώρα που ήταν δικός τους ο ηλεκτρολόγος, και ήρθε αποκλειστικά για να φτιάξει την δική μου υποτιθέμενη βλάβη, δεν μπορούν να μου πουν πλέον ότι φταίει κάτι σε εμένα.
    Όσο για το πρόβλημα δεν ξέρω που ακριβώς ήταν (σίγουρα δεν ήταν δικό μου), το διόρθωσε τηλεφωνικά ο ηλεκτρολόγος τους, δίνοντας τα στατιστικά της γραμμής σε κάποιον στο κέντρο ο οποίος την "επανέφερε" μέσα σε 2 λεπτά...(μάλλον κανα reset έκανε)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εσένα πρόβλημα δεν υπήρχε, στο box του οτε ούτε.. Και αν κρίνω από την σύντομη αλλαγή ταχύτητας (γρήγορη & επιτόπου επίλυση) που λες, κάτι θα έκαναν στο α.κ, κανα όριο ίσως Η reset στη πόρτα..
    Καλά το σκέφτομαι; Αν ναι και τελικά ήταν δικό τους θέμα γιατί να χρεωθείς; Αυτοί δεν έπρεπε να το βρουν - φτιάξουν;
    Επανήλθε όπως πριν τώρα ε;
    Η συμφωνία με το COSMOTE@YourService που μου έστειλε τον ηλεκτρολόγο, ήταν να πληρωθεί με 55€ μετρητά για την διόρθωση της βλάβης, συν τα υλικά που ενδέχεται να χρησιμοποιήσει. Ο ηλεκτρολόγος στην αναφορά του προς τον Οτε έγραψε ότι δεν διαπιστώθηκε βλάβη από μέρους μου και δεν ζήτησε χρήματα.
    Τώρα αν μου χρεώσουν τίποτα σε κανα λογαριασμό θα έχουμε άγρια ξεμπερδέματα...


    Η γραμμή επανήλθε σχεδόν στα ίδια που ήταν αλλά φοβάμαι να κάνω επανεκκίνηση στο router
    DSL Downstream 13281 kBit/s
    DSL Upstream 989 kBit/s
    DSL Maximum Downstream 15152 kBit/s
    DSL Maximum Upstream 989 kBit/s
    CRC Errors (Down/Up) 628
    FEC Errors (Down/Up) 3139
    SNR (Down/Up) 9.4 / 9.2 dB
    Attenuation (Down/Up) 15.5 / 10.0 dB

  9. #24
    Εγγραφή
    17-04-2013
    Περιοχή
    συμη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    39048/3127
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΜΗ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    9-10(dB) / 19.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Attenuation (Down/Up)
    18.5 / 12.5
    dB
    απο 18,5/18.5 καλημερα
    πως εγινε

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας